Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?

7,1/10  (8 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
586 gösterim
Çoğu kişi açısından yabancı dil, çıkmaz sokakları yılgınlık veren karanlık bir labirente benzer. Dr. Işık, yazdığı bu kitapta, karanlıklara sadece ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda bu çıkmaz görünen sokaklar arasında, varılmak istenen hedefe giden en kestirme yolu da okuyucusuna gösteriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9756093337
 • Yayınevi:
  Elma Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alev Kalen Arslan 
01 Ağu 15:44 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Ülkemizde yabancı dil öğrenmede zorluk çektiğimiz aşikar. 'Anlıyorum ama konuşamıyorum' sanırım genel problemimiz. Bu da yanlış bir eğitime tabi tutulduğumuzu gösteriyor. Bu kitapta da yabancı dil eğitiminde gramere ağırlık verildiğini ve yabancı dili de matematik gibi formüllere indirgeyerek anlatıldığından bahsediyor. Oysa yabancı dil öğrenmek istiyorsak birden çok duyumuzu kullanmalıyız.
Yaptığımız etkinliklerin öğrenmeye katkı yüzdesini bu şekilde açıklamış.
*okuma--------> %40
*dinleme-------> %25
*yazma---------> %30
*konuşma------> %16
*gramer---------> %18

HASAN DEMIR 
08 Mar 22:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ulkemizdeki Ingilizcr eğitimi konusunda yillarca yapilan bir hata ve hala israrla yapiliyor.Ezber mantiğiyla sinif ortaminda matematik öğrenir gibi verilen egitim ne yazik ki kalici olmuyor ve onca zaman ve para çöpe gidiyor.Bu kitapta bir dilin nasil öğrenileceği hakkinda dogru bilgiler mevcut ve dunyadaki en iyi dil egitim sistemlerininde yaptigi sey ayni.Yabanci dil konusunda kendini gelistirmek isteyenler icin bir rehber .

Feyza 
25 Mar 20:30 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yabancı dil eğitim programlarını hazırlayan herkesin okuması gereken bir kitap. Özellikle ülkemizdeki ingilizce öğrenme (öğrenememe) probleminde yapılan hatalar ve düzeltmek için tavsiyelere yer verilmiş.Tabiki yalnızca İngilizce baz alınarak hazırlanmış bir kitap değil.
Dil öğrenmekten çok edinme sürecine dikkat çekilmesi ve kişinin kendini neyi neden öğrendiğini sorgulamaya yöneltmesi bakımından faydasını gördüm bu kitabın. Dinleme ve okumanın önemini belirten cümleler beni İngilizce öğrenmek için hazırlanmış kısa hikaye kitapları okumamı ve dinlememi sağladı.

Kitaptan 6 Alıntı

İngilizce
bir insana yüzme öğretilmek isteniyor. yüzmek için faydalı olacağı zannedilen teorik bilgiler belirleniyor. bu bilgiler değişik alt gruplara ayrılıyor. daha sonra yüzme öğrenecek kişiye, her alt gruba ait teorik bilgiler ayrıntılı bir şekilde ayrı öğretiliyor. yüzerken ayakların durumu, bacakların pozisyonu, el kol koordinasyonu gibi her türlü bilgi teorik olarak yüzme öğrenecek kişiye veriliyor be bu konularda sınavlar yapılıyor. teorik sınavlardan başarılı olan kişiye; artık tamam, yüzme hakkında her şeyi biliyorsun, haydi yüz, deniliyor. doğal olarak yüzme ile ilgili her türlü teorik bilgiye sahip kişi, yüzemiyor; çünkü uygulamalı olarak hiç yüzme eğitimi almadı. başka bir değişle kişiye yüzme öğretilmedi, yüzme hakkında bilgiler verildi. yabancı dil eğitimindeki başarısızlık da buradan kaynaklanıyor.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 24)Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 24)

insanlar bilinçli olarak dil bilgisi kurallarını bilmeden dili kullanabildikleri gibi, dil bilgisi kurallarını bildikleri hâlde dili kullanamamaktadır.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali IşıkYabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık
Feyza 
25 Mar 20:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

LAD(Dil edinim cihazı)'nı harekete geçiren en önemli beceriler dinleme ve okumadır.Konuşma ve yazma ise bol dinleme ve okumanın doğal bir neticesi olarak kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 30)Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 30)
Feyza 
25 Mar 20:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türkçe olarak,daha önce dinleme ,okuma ve izleme yoluyla içeriğini bildiğiniz yabancı dildeki kitap ve filmleri tercih edin ya da anlamakta zorluk çekeceğiniz bir şeyi okumadan , dinlemeden veya izlemeden önce, eğer aynı şeyin Türkçesi varsa önce onu bitirin, daha sonra yabancı dildekine geçin.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 57)Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 57)
Feyza 
25 Mar 20:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir şeyi hatırlamanızın derecesi, çalışılan konu üzerinde harcadığınız zihinsel faaliyetlerin yoğunluk derecesiyle doğrudan bağlantılıdır.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 132)Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık (Sayfa 132)

Yabancı dil eğitiminde, harcanan bunca kaynak ve emeğe rağmen, istenilen seviyede verim alınamamaktadır. Bu yetersizliğin başlıca nedeni yabancı dilin nasıl öğrenileceğinin bilinmemesidir. Genellikle, yabancı dil bilmek, dil bilgisi kuralları ve sözcük bilmekle eş değer tutulmuş, bütün çabalar bunları bilinçli olarak öğrenmek ya da ezberlemek üzerine yoğunlaşmıştır. Yani yabancı dil çalışmalarında dil bilgisi kurallarını, matematik öğrenir gibi bilinçli olarak irdeleyip bol miktarda alıştırma yapmak suretiyle bilinçaltına yerleştirmek amaçlanmıştır. Hâlbuki, insanlar bilinçli olarak dil bilgisi kurallarını bilmeden dili kullanabildikleri gibi, dil bilgisi kurallarını bildikleri hâlde dili kullanamamaktadır. Bu nedenle, yabancı dil eğitiminde başarıyı artırmak için atılacak en önemli adım, “yabancı dil bilgisi bilmek = yabancı dil bilmek” yanılgısından dönmektir

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali IşıkYabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?, Ali Işık