Yabancı Evin Tanıdık Odaları

9,2/10  (25 Oy) · 
46 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.424 gösterim
İnsan ister. Tanımak, güvenmek, sevmek ister. Büyümek, yaşamak, güçlenmek ister. Bazen sadece ısınmak ister. Bir evin bir odasında, özgür olmak ister. Kapının dışında başka nefesler de olsun ister. Gerçekler arzularıyla örtüşmediğinde gözlerini kapatır belki. Kulaklarına büyük gelen fısıltıları duymamak için başka sesler hayal eder. Omuzlarına ağır gelen yükün altından kurtulmak için başka diyarlar düşler. Belki bir an yorulur ve yapmak için güç bulabileceği tek şey 'gitmek' olur. Gitmek, sonsuzluğa… İnsan, var oluşuna son vermeyi tercih edebilir. Bunu anlaşılması en güç kılan şeyse, bir çocuk tarafından tercih edilmesidir.

'Mutlaka okunmalı.' Chicago Tribune 'Bir insanı iyileştirmenin nasıl da mümkün olduğunu anlamanızı sağlayacak müthiş bir hikâye.' People Magazine 'Roman içindeki kahramanların kendilerine özgü hikâyeleri ve zengin kurgusuyla, elinizden bırakamayacağınız bir kitap.'
- Publishers Weekly-

'Sıradan insanların karşılaşmayı hiç ummadıkları derecede hüzünlü bir hikâyeyle, affetmenin ve yola devam etmenin iyileştirici gücünü görmemizi sağlayacak inanılmaz bir roman' Booklist
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786055092597
 • Orijinal Adı:
  The Kindness of Strangers
 • Çeviri:
  Ezgi Acar
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Sinem Atılgan 
26 Kas 2015 · Beğendi · 8/10 puan

Yorum yapmak zor. Ama yine de okuduğum şekilde ifade etmek istedim.
Öncelikle kitabın ismi çok güzel. Harika bir seçim bence. Kendi çapımda çığır açarak ilk defa ağlamadım. Etkilendim nedeni yazar acındırma kesinlikle yapamamış bu benim için, özellikle çocuk istismarı konu ise çok önemlidir.
Bazı karakterler tam oturmuş bazıları oturmamış. Özellikle sonlarında çabuk cümleler ile bütün karakterleri anlatmaya çabalamış. Benim zihnimde eşleştirme tablosu gibi canlandı. Bütün karakterlerin mutlu sonu ve bir hayat arkadaşı var.
Diğer bir olumsuz yön ise Sarah ve özellikle Courtney'in düşüncelerini tam yansıtamadığını düşünüyorum. Bir takım eksiklikler var fakat kitabın konusu kalem gücünün eksikliğini kapatıyor.Bence görürseniz alıp okuyun derim.

Duygu Kr 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İtiraf etmeliyim ki, çerez bir kitap olarak başladım kitaba. Ama sonra içinde kayboldum. Her sayfasında ayrı bir acı hissettim içimde. Boğazıma bir yumru yerleşti ve uzunca bir süre de oradan gitmedi. Bir çocuk sahibi değilim, olsam bu kitabı sonuna kadar okumaya dayanabilir miydim bilmiyorum. Çocuk istismarıyla ilgili sayılar gün geçtikçe artarken, bu kitabın her yetişkinin okuması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum.

Fatoş Çetiner 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bu kitap ilk kelimesinden son kelimesine kadar içimde yer etti. Belki gözyaşı dökülmedi gözlerimden okurken ama boğazıma bir yumru yerleşti. Hani ağlayınca bazı şeyler içinizden sökülüp akar gider ya işte o gitmesi gereken her şey benim içimde kaldı.
Görmezden geldiğimiz olayların bizimde başımıza gelebileceğini bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anladım. Bir çocuğun başına ne gelirse gelsin anne babasına olan bağlılığını, saflığını daha iyi anladım. Ama bu anlayış ne yazık ki içimde güzel duygular uyandıracağı yere içimi acıttı.
Bu kitap hakkında çok şey söylemek lazım veya en iyisi hiç bir şey söylememek lazım. Herkesin, hem de herkesin okumasını tavsiye ederim. Hatta okumasını şiddetle tavsiye ederim. Kırık yaşamlardan güzel bir gelecek yaratan, yaratmak için çaba veren bir ailenin bin bir ders alınabilecek hikayesi. Bu kitap gerçekten bir baş yapıt olmayı hak ediyor bence.

Kıymet tuş 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 335 günde · Beğendi · 9/10 puan

Değişik bir konusu var -çocuk istismarı-. ilginç bir kitap. Annesi ve babası tarafından çok küçük yaşta cinsel yönden şiddet gören kimseyle bunu paylaşmayan bir cocugun hikayesi . Kocasını kaybeden Sarah, oğulları Nate ve Danny ile birlikte Jordan'ı içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışırlar. Küçük bir erkek çocuğun cinsel yönden yaşadıklarını " olamaz!" diyerek kızgınlıklar içinde okuyacağınızı düşünüyorum.. Dram yüklü bir kitap okurken bile (kurgu oldugunu bile bile) çok sarıldım.

tulay ozdinc 
 09 Mar 02:16 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap keyif için okunacak bir kitap değil gerçekten. Onbir yaşındaki Jordan anne,babasi ve tanımadığı kişiler tarafından istismar ediliyor. Bu durumu kimseyle paylaşmamaya kararlı bir o kadar da bıkmış. İntihar ederken komşusu Sarah ölümden kurtarıyor. Hastanede istismara uğradığı ortaya çıkıyor ve hayata 1-0 yenik başlayan Jordan'ın acı hikayesi orada başlıyor... okurken içim acıdı resmen. Anne ve babaların okuması gereken bir kitap derim...

Nejla GÜNEŞ 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tek kelime ile şahane bir kitap. Konusu son derece hüzünlü ama bir o kadar da sürükleyici ve merak uyandırıcı. Okumaya başlayınca elinizden bırakamayacağınız harika bir roman...

Kitap Postası 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım bu kitap çocuk istismarını anlatıyor. Çocuk istismarı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. İstismar belki de bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. Daha da kötüsü bunun en yakınları tarafından yapılıyor olması. İşte bu kitapta tam olarak bundan bahsediyor. Her öğretmenin/ebeveynin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Özellikle de okul öncesi öğretmenleri okumalı. Öğrencilerine en yakın öğretmenlerin, okul öncesi öğretmenleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğrencileriyle, bulundukları konum nedeniyle çok yakınlar ve böyle bir durumu fark edebilecek ilk kişi onlar. Evet aileler, öğretmenlerinden daha da yakınlar fakat aileleri tarafından istismar edilen çocuklara ne olacak ? Böyle bir durumdaki çocukları nasıl fark edebiliriz, biraz olsun anlayabilmemize de yardımcı olabilecek bir kitap. Keyifli okumalar.

İrem Nur 
26 Mar 13:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle kitabın isminden de anlayacağıminız gibi dram kitabı. Fakat kitabın başlarında pek dram söz konusu değil. Güzel bir konuya değinmesi özellikle biz genç nesli bilinçlendirmesi çok güzel. Kurgusu müthiş.
Karakterler arası geçiş de duygunun daha da yoğun şekilde verilmesini sağlamış.
Konusunu daha çok aşkla ilgili beklesem de hem bu beklentimi kırdı hem de her türlü beni şaşırttı.
Pek fazla ümidim olmamasına rağmen kitabın 100'lü sayfalarına gelince direk kendini içine çekti. Beklentinizin üstünde bir roman oalcağı kesin.
Zaten Türk okuyucuları arasında da pek bilindik değil. Fakat ilerde tüm evlerde, kütüphanelerde görür müyüz orası kesin değil işte.
Bu güzel romanı bence herkes okumalı! Ben beğendim. Umarım sizler de beğenirsiniz. İyi okumalar!

Aybike G. 
07 Nis 22:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabın eşi ölmüş bir kadının hayatı hakkında olduğunu düşünüp -dürüstçe söylüyorum- çerezlik olarak almıştım. Ancak kitabı okuyunca, ne kadar zekice yazılmış bir kitap olduğunu fark ediyorsunuz. Çocuk istismarı hakkındaki bu zamana kadar okuduğum kitaplar içinde en iyilerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bu durumun, insanları hangi ölçülerde, nasıl şekilde etkilediğini çok güzel anlatmış kitap. Ve ayrıca belirtmeliyim ki kitabın adı kitaba muhteşem şekilde uymuş, yazarı tebrik ediyorum.

Özlem Bahar 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk istismarinin hem yasayanda hem de cevresinde bıraktığı derin izleri konu alan bir roman. Istismarin genelde çocuğa en yakın kişilerden geldiğine dair dokunaklı bir eser.Zaman zaman gozyaslarimi tutamadigim kadar gerçekçi. Cocuklar hic incitilmesin ve oynadıkları yer dilerim ki eglendikleri parklar olsun...

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Sinem Atılgan 
27 Kas 2015 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Güven. Bu kelimeyi zihnindeki bembeyaz kağıda kapkara harflerle yazdı Jordan.GÜ-VEN. Kısacık kolay okunan bir kelimeydi bu, ama sanki başka bir dile aitti.

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 294)Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 294)
Sinem Atılgan 
27 Kas 2015 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazen insanların arasında öyle şeyler geçer ki, söyleyecek kelime kalmaz geriye.

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 384)Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 384)
Sinem Atılgan 
04 Eki 2015 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her anın hakkını vermenin şükretmesi gereken şeylerin farkında olarak yaşamanın insan doğasına aykırı olduğunu biliyordu.

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 5)Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 5)
Sinem Atılgan 
27 Kas 2015 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir saniyeliğine Jordan'ın yüzü neşeli aydınlandı, fakat aynı anda o ilgisiz, çekingen ve ifadesiz maskesinin ardına gizlendi. Bu yaştaki bir çocuğun maskelerin ardına gizlenmesi için neler yaşaması gerekiyordu?

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 232)Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 232)
Sinem Atılgan 
 26 Kas 2015 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

On sekiz yaşından küçük her dört kız çocuğundan ve her 6 oğlan çocuğundan birinin cinsel istismara uğradığını biliyor musunuz?

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 152)Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle (Sayfa 152)
Duygu Kr 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kuşkusuz, hayat bizi sevdiklerimizle sınar. Sevdiklerimiz ise onlara duyduğumuz güvenle.. Ve biliriz ki; güven bittiğinde sevdiklerimiz de giderler..

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina KittleYabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle
Duygu Kr 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan ruhu güvene açtır.
Ve en büyük mucize, bir insanın ruhunu iyileştirebilmektir.

Yabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina KittleYabancı Evin Tanıdık Odaları, Katrina Kittle
2 /