Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar Ötekiliği Yorumlamak

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
131 gösterim
Kendimiz ve başkaları hakkında nasıl düşündüğümüzle ilgili incelemelerin genellikle gözden kaçırdığı bir nokta var: Yabancılar, tanrılar ve canavarlar gibi büyük muammalar insanın dünyaya bakışını nasıl şekillendiriyor? Richard Kearney yabancıların, tanrıların ve canavarların mit veya fantaziden ibaret olmadığını, bilakis kültürel bilinçdışımızın önemli bir bölümünü oluşturduğunu ortaya koyuyor. Antik Yunan için "barbar", emperyal Avrupa için "yaban" anlamına gelen yabancı figürünün, bilinmeyenin biz değil de Öteki olduğu fikri aracılığıyla, kendi kimliğimizi nasıl tanımladığımızı gösteriyor. Canavar imgesini derinlemesine inceleyen Kearney, antik minotauruslardan ortaçağ demonlarına, oradan günümüzün postmodern düşmanlarına kadar uzanan güçlü örneklerin de yardımıyla, insan benliğinin canavarca bir tarafı olduğunu ortaya koyuyor. Bazı tanrıların bugün bile hâlâ ayakta olmasının, insan psişesinin, sonluluğumuzun ve ölümün zincirlerinden kurtulmak için nasıl yanıp tutuştuğunu gösterdiğini ileri sürüyor. En basit korku ve arzularının dış dünyada nasıl tezahür ettiğini görmek ve bunlarla yaşamayı öğrenmek isteyenlere...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  347
 • ISBN:
  9789753428811
 • Çeviri:
  Barış Özkul
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

یلدا 
17 Oca 03:49 · Beğendi · Puan vermedi

Giriş
Kayıp şey gerçekten kaybedilmiştir artık ve bu durumun tek çaresi gerçekten yas tutmak, yani içimizde tutsak ettiğimiz veya dışarıda günah keçisi ilan ettiğimiz ötekinin yakasını bırakmak, gitmesini kabullenmektir. Esas mesele, Benin tekrar ben olabilmesi için ötekinin öteki olmasına izin vermektir.

Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 21)Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 21)

...tüm melankoliklerin sonuçta kabullenmesi gereken bir gerçek vardır: Kayıp şey gerçekten kaybedilmiştir artık ve bu durumun tek çaresi gerçekten yas tutmak, yani içimizde tutsak ettiğimiz veya dışarıda günah keçisi ilan ettiğimiz ötekinin yakasını bırakmak, gitmesini kabullenmektir. Esas mesele, benin tekrar ben olabilmesi için ötekinin öteki olmasına izin vermektir.

Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 21)Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 21)

Yabancılar ve Tanrılar
Günün birinde, Milarepa'nın mağarasını bir demon ele geçirir. Milarepa canavarla yıllar yılı dövüşür, ama nafile; sonunda, boynunu onun dişleri arasına uzatıp ''istersen beni ye'' der. İşte o anda, canavar mağarayı bırakıp gider. Şiddetli korkular kaybolunca canavarlar da kaybolur. Sevgi, korkunun kovulmasıdır.
Asıl mesele, canavarlarımızı öldürmek değil de onlarla yaşamayı öğrenmektir belki de. O zaman canavarların sonunda kendileriyle yaşamayı öğrenebilecekleri ve başkalarını günah keçisi ilan etmekten vazgeçeceklerine dair bir umudumuz olur. Ya da Nietzsche'nin o kendine has aforizmacı üslubuyla söylediği gibi, ''canavarlarla dövüşenler dikkat etsin de kendileri canavara dönüşmesin.''

Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 84 - Ötekiler - Günah Keçileri)Yabancılar, Tanrılar ve Canavarlar, Richard Kearney (Sayfa 84 - Ötekiler - Günah Keçileri)