Yabanın Adamları / Bağrıyanık Ömer İle Güzel Zeynep

6,7/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
755 gösterim
"Yabanın Adamları / Bağrı Yanık Ömer ile Güzel Zeynep" Tarık Dursun K.'nın unutulmaz öykülerini içeriyor. "Yabanın Adamları" ile 1967 Sait Faik Öykü Ödülünü de alan Tarık Dursun'un hem bu yapıtta, hem de "Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep"te inandırıcılığını sağlıklı gözlemlerden alan, betimlemeleri kusursuz öyküleri bulunmaktadır. Necati Güngör'ün de belirttiği gibi Tarık Dursun, "İnsan ilişkilerine elinde bir demet gülle yaklaşıyor. İnsanın içindeki gizli kalmış sevgi odalarının kapılarını tıkırdatıyor..." (Cumhuriyet, 3.9.1987). Yazarın bu "sevgi odalarından" aldığı ses, çok görkemlidir. Çünkü Tarık Dursun, bu yapıtta da görüleceği gibi kısa öykülerle inanılmaz bir iletişim kurar insanla. Onun "hikayelerini düzeyli bir gösteriye" dönüştüren güç ise, dilin bütün olanaklarından yararlanmayı bilen bir usta olmasıdır...
(Arka Kapak)

Ödüller : 1967 Sait Faik Öykü Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  1991
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  2880000019138
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Muzaffer Akar 
 06 Eyl 23:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Önce saçlarını gördüm. Kuzgun karası idi. Gözleri saçlarından iki kat kara idi, bir bakıp can verirdi. Kirpikleri hançer idi. Ağzı divitsiz kara mordan bir hokka, dişleri bir sıralı inci, dudakları yaradanımdan al idi. Yanakları güz güllerinden goncaydı. Geldi yanıbaşımda durdu..."

Yabanın Adamları / Bağrıyanık Ömer İle Güzel Zeynep, Tarık Dursun K. (Sayfa 135)Yabanın Adamları / Bağrıyanık Ömer İle Güzel Zeynep, Tarık Dursun K. (Sayfa 135)
Muzaffer Akar 
 06 Eyl 23:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevmek nemene şeymiş artık öğrendim, küçük kız! Senden öğrendim. Çıkma kapınızın önüne, evde senden başka suya gidecek kimin kimsen yok mu? Saçını kime ördürdün, çatkını kim çattı, ellerindeki kınayı kime yaktırdın?

Yabanın Adamları / Bağrıyanık Ömer İle Güzel Zeynep, Tarık Dursun K. (Sayfa 128)Yabanın Adamları / Bağrıyanık Ömer İle Güzel Zeynep, Tarık Dursun K. (Sayfa 128)