·
Okunma
·
Beğeni
·
8,4bin
Gösterim
Adı:
Yağmur Kaçağı
Baskı tarihi:
Haziran 2021
Sayfa sayısı:
88
Format:
Ciltli
ISBN:
9786254053740
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Ne Vakit Maçka’dan Geçsem
Limanda Hep Gemiler Olurdu
Ağaçlar Kuşlar Gibi Gülerdi
Bir Rüzgâr Aklımı Alırdı
Sessizce Bir Cıgara Yakardın
Parmaklarımın Ucunu Yakardın
Kirpiklerini Eğerdin Bakardın
Üşürdüm İçim Ürperirdi
Felâketim Olurdu Ağlardım
Üçüncü Şahsın Şiiri ’Nden
100 syf.
·4 günde·8/10 puan
Okuduğum ilk Attilâ İlhan kitabı.Kitabı bitirdikten sonra tüh keşke tersten okusaydım dedim. “Meraklısı İçin notlar” bölümü var yaklaşık son 10 sayfayı kapsıyor.Yazar orda şiirlerin duygularından, hayatındaki öneminden hangi şiiri ne amaçla yazdığından bahsediyor.Onları okuduktan sonra şiiri okumak daha anlamlı.Genel olarak beğendim ve diğer kitaplarını da alıp okurum mutlaka.

“Gözlerin gözlerime değince
Felâketim olurdu ağlardım
Beni sevmiyordun bilirdim
Bir sevdiğin vardı duyardım...”

“Ellerini saçlarıma dolaştırma
Parmakların dudaklarıma değmesin
Bu ağaçlar böyle yeşil giyiyorlar
Bu yıldızlar gözlerine doğuyorlar
Ellerini saçlarıma dolaştırma
Nefesin avuçlarıma esmesin
Yoksa yine yolcuyum...”
100 syf.
·1 günde·Puan vermedi
NOT : Samimi şiir severleri buraya alalım :)


Şükrü Erbaş ve Didem Madak gibi şairlerden sonra Atilla İlhan pek tatmin etmedi diyebilirim. Ama çok güzel şiirleri var elbette, şahsi kanaatimi dile getirdim. " büyük istihfam üzerinde" başlığı altındaki şiirleri çok hoşuma gitti diyebilirim. Aşk şiirleriyle başlıyor kitabımız özlemle devam ediyor. Argoyu kullandığı şiirleri de var içerisinde. Bazıları güzel bazıları ise ne gereği vardı ki dedirten cinstendi. Hasan Ali Toptaş, Şükrü Erbaş, Didem Madak gibi şairlere yönelip denemek için okuyabileceğiniz bir kitaptır. Keyifli okumalar dilerim :)
88 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Atilla İlhan'ın şairliği hakkında zaten yorum yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Benim özellikle bu kitapta hoşuma giden, kitabın ikinci baskısı için hazırlanan ancak yayımlanmamış yazarın notlarının olduğu kısımdı. Bu kısımda her şiiri nasıl ve hangi ortamlarda yazdığını, kime atfettiğinden bahsetmiş. Ayrıca bazı şiirlerindeki göndermeleri de açıklamış. O dönemde Atilla İlhan'ın şiirlerini yazdığı kişileri ve mekanları gözünüzde canladırabilme inceliğini sunması detayı çok hoşuma gitti.
100 syf.
Sisler Bulvarı, Üçüncü Şahsın Şiiri, Ben Sana Mecburum, Yağmur Kaçağı, Ağustos Çıkmazı gibi pek çok şiirinin dillere pelesenk olduğu şair, nam-ı diğer "Kaptan", Attilâ İlhan'ın kitabını bitirmenin burukluğunu yaşıyorum.

İlginçtir ki birçok şiirini sevmeme rağmen kitaplığımda hiç Attilâ İlhan eserinin olmadığını fark ettim.
Muhtemelen okuduğum şiirleri içeren kitapların çoğunu üniversite kütüphanesinden aldım.

Attilâ İlhan'ın vefat ettiği zamanı hatırlıyorum. Hatta o dönemki gazetelerden birinde haberi yapılmıştı. Bir şiiriyle birlikte fotoğrafı vardı. Onu kesip saklamıştım. Yıl 2005.

Edebiyatımızın önemli bir isminin yaşadığı döneme denk gelmek bence harika bir olay. Sıkıntı şu ki çok fazla göz önünde bulunmuyor olmaları.
Töreni haberlerde izlemiştim. Kız kardeşi Çolpan İlhan, yeğeni Kerem Alışık(Sadri Alışık'ın oğlu) konuşma yapmışlardı.

Attilâ İlhan, kendi de bunu dile getiriyor , şiirini imgeler üzerine kurmuş. Siz aşk şiiri okuduğunuzu zannedersiniz ama o aynı zamanda toplumsal bir olaya da değinmiş olur. Birkaç arkadaşıyla 'Mavi şiir akımı' nın kurucusudur aynı zamanda.
Şiirlerinde bireysel konuların yanı sıra toplumu ilgilendiren konulara da değinmiş.

Yağmur Kaçağı'nda dikkatimi çeken bir husus oldu.
'acı ninni'i bölümündeki şiirlerin dilinde şive ağır basıyor. Bu hiç beklemediğim bir durumdu.

Kitabın sonlarına doğru 'meraklısına notlar' diye bir kısım var. Bu kısımda yazar şiirlerini hangi duyguyla, hangi olay karşısında kaleme aldığını anlatıyor. Bu bölüm çok hoşuma gitti. Şiirleri daha iyi anlayıp yorumlamada epey yardımcı oluyor.

Attilâ İlhan sadece şair değil.Ayni zamanda romancı, gazeteci gibi pek çok özelliği tek bir kişide birleştirmiş çok yönlü bir insan. Bu kitabı okuduktan sonra kendi adıma bir karar verdim.
Bir sonraki kitap alışverişimde Attilâ İlhan'ın romanlarından birini alacağım. Romanlarını hiç okumadım. Üslûbunu merak ediyorum.

Bir hususa daha değinmek istiyorum
Birçok şiiri bestelenmiştir.

"Ağustos Çıkmazı,Mahur Beste,Belki Gelmem Gelemem" benim bildiklerim.


"elimden tut yoksa düşeceğim
yoksa bir bir yıldızlar düşecek
eğer şairsem beni tanırsın
yağmurdan korktuğumu bilirsin
gözlerim aklına gelirse
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni
...
"
Attilâ İlhan'ı okuyunuz, okutunuz.
Okumalı keyifli günler... ◉‿◉

Attila İlhan
Yağmur Kaçağı
110 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Atilla İlhan yağmur kaçağı şiir kitabında çok güzel şiirlere yer vermiş çoğunu ilk kez okuduğum şiirler oldu ve bir kısmını çok beğendim. Yeni şeyler denemeyi seven bir şair olan Atilla İlhan şiirlerin hikayelerine de yer vererek çoğu şiiri bir daha sonra bir daha okumamızı sağlıyor.
Güzel bir kitaptı emeğine yüreğine sağlık Atilla İlhan ruhun huzur bulsun.
100 syf.
·8/10 puan
Attila İlhan'ın şiirlerini ilk gençlik yıllarında okur, içten içe çok beğensem de "piyasaya" uyarak eleştirirdim, şimdi bu durumum çok komik geliyor.

Kitap, yazarın 1950'li yıllarda yazdığı az sayıda, tartışmalı şiir barındırıyor. Kitabın ikinci bölümünde de meraklısına yazarın şiir eleştirilerine cevapları ve şiirlerin hangi duygudurumlarında yazıldıkları var.

YAĞMUR KAÇAĞI
"Elimden tut yoksa düşeceğim yoksa bir bir yıldızlar düşecek..."
90 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir işin içinden çıkamadığım, dönüp dolaşıp cümleleri kafamda toplayamadığım bir incelemest* kısmından merhaba.

Henüz etkilememesi için meraklısına notlar kısmını okumadım. sadece okuduğumu yorumlayacağım, bu kadar, konumuza dönelim efenim.

Konumuz Attilâ İlhan olunca, ister istemez cümle içeriğe kaçıyor, bilgilendirmesi benden.

Yağmur Kaçağı'nda biraz işin gerçekliği var. Elbette Attilâ İlhan kaleminden vazgeçmemiş fakat gerçekçiliği biraz daha ön plana savurmuş. Kişisel yaşanan aşk, toplumla durulmuş; "Sevişemeyiz, yarın iş var!" buyurmuş. Dediğim ve paylaştığım gibi, genel tonu gerçekçilik olsa da elbette söylediklerinde çarpıcılık ve yine ve yine beni hayran eden o edebiyat var.

İkinci kısımda -acı ninni şiirine kadar- yerlerden, insanlardan, insanların söylediklerinden bahsetmiş şair, hem de en salt haliyle. Duyduğunu yazmamış, duyduğunu önce şiirleştirmiş, dili koruyarak savurmuş söyleyeceğini. Bir şiirinde "aha gohulu bunlar allah yapısı bunlar" derken, diğerinde inceden bitirim dilini korumuş. Acı Ninni şiirinde artık bir haykırış hakim olmuş, uyusun, uyanmasın diye haykırmış İstanbul'un bir tepesinden, şehir çok da sarsılmamış.

Sanırım paylaşacaklarım bu kadardı, teşekkür ederim. bunu saymam, bir sonraki incelemeste de* beklerim.

*İncelemest diyeceğim, çünkü madem bence ve sermestce ve yani yine bence, o halde bu inceleme sayılmayacak ancak yorumsal etkileyebilir(veya etkileyemez) paylaşımlara da böyle demeliyim.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
“Ayrılık Sevdaya Dahil”den daha çok sevdim bu kitabını... Sevene kadar okuyacağım Attila İlhan’ı. Şiirsel insanların anlaşılması kolay değil, anlaşılsa da hissedilmesi kolay değil...
Herkes şiir sevmez mesela...
Herkes her şairi sevmez...
Her aşk, her insanla yaşanmaz...
100 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Şiirleri senaryo barındıran Attilâ İlhan'ın, şiirlerin hikayelerinin de bilinmesi ile anlaşılabilecek tarzda bir kitabı. (Kitabın "meraklısı için notlar" bölümünde kitaptaki şiirlerin açıklamaları ve hikayeleri okunduktan sonra şiirlerin okunması etkiyi artıracaktır.)


Kitabın son şiiri "acı ninni", o dönemlerdeki özellikle İstanbul halkının tepkisizliğine bir tepkidir aslında. Bu tepkisizliği uyumakla bağdaştırarak bize sunan Attilâ İlhan'ın bu şirinden bir bölüm şu şekildedir;

uyusun ay büyüsün camlar buğulanmasın
sen uyu uyusun bulutlar uyanmasın
ışıklar uyanmasın camlar buğulanmasın
sen uyu uyanmasın istanbul uyusun
karagümrük uyusun fâtih uyusun
atatürk bulvarı'nda rüyalar büyüsün
sen uyu uyusun istanbul uyanmasın
gemiler uyanmasın camlar buğulanmasın


"TEPKİSİZLİK YOKSUNLUĞU"ndan uyanabileceğimiz bir gün olması dileğiyle^^
100 syf.
·Puan vermedi
Yağmur Kaçağı şiirde toplumsal gerçeklik akımını başlatan Atilla İlhan'ın ilk şiir Kitabı .Yağmur Kaçağı, Üçüncü Şahsın Şiiri, Zehra Kardelin, Müçteba Kulunuz,Suna Su gibi sevdiğim şiirlerin olduğu bu kitabı ve şairin diğer kitaplarını tavsiye ediyorum.
100 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Ben bu kitaptan sonra şiir kitaplarını neden sevemediğimi anladım, çünkü bu kitap bana şiir kitaplarını sevmeyi öğretti. Neden derseniz, kitabın arka kısmında şairin okuduğunuz şiir hakkında verdiği bilgiler var, mesela hangi olay üzerine yazmış, nerede yazmış vs.. Bu şekilde fazlasıyla duygulu ve hissederek okunabiliyormuş şiirler. Sonuç olarak, çok beğendim ve okumaya devam edeceğim Atilla İlhan'ı ve diğer şairleri.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Attila İlhan'ın en güzel kitabı değil belki ama Üçüncü Şahsın Şiiri bulunduğu için bile okunmaya değer. Acı Ninni bölümü biraz sıksa da diğer bölümlerde oldukça güzel şiirler mevcut.
dün akşam bütün yüzünle bana doğru eğilmiştin
gözlerin hüzünle doluydu güyâ beraberdik
öptüm ki sen değilmişsin büyük yalnızlığımmış
yalnızlığımı emziren korkunç karanlığımmış
dün akşam yeniden ıhlamurlar boyunca gittim
yine yoldan çingeneler geçiyorlardı
gözlerin gözlerime değince
felaketim olurdu ağlardım
beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı duyardım
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem
öldüreceğimden korkardım
felaketim olurdu ağlardım
gözlerin gözlerime değince
felaketim olurdu ağlardım
beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı duyardım
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem
öldüreceğimden korkardım
felaketim olurdu ağlardım..
Yangın gecesini giyinmiştim
Ateş İstanbul a bulaşmıştı
Yalnızdım zehirdim, zehirliydim
Bütün köprülerim atılmıştı
Gemimi ellerimle batırmıştım
İstanbul nefes nefese yanıyordu
Sen tutuşmuştun yanıyordun
Çığlıkların kulağımdan gitmeyecekti
bir sen değilsin ki zeliha da var
zeliha'nın çığlık çığlığa doğurmuşluğu
bir baş soğan gibi kırılmışlığı
ümmühan da var bir sen değilsin ki
ardemis'in kan kırmızı sarhoşluğu
sonra melahat'ın kahrolmuşluğu
bir sen değilsin ki başkaları da var
nehir uğultularıyla içimi dolduran
başımı döndüren yüzümü güldüren memleketimin bereketli kadınları..
Dün akşam bütün yüzünle bana doğru eğilmiştin
Gözlerin hüzünle doluydu güya beraberdik
Öptüm ki sen değilmişsin büyük yalnızlığımmış
Yalnızlığımı emziren korkunç karanlığımmış...
Duman beni boğmasa kör etmese
Gözlerim kör olmasa ölmesem
Seni görsem suçlu gözlerini görsem
Yangın gecesinde kaybolduğunu bir bıçak gibi savrulduğunu
Gemiler ateş almasa gitmese
İstanbul yanmasa sen yanmasan
Ben kendi kendimi yakacaktım
elimden tut yoksa düşeceğim
yoksa bir bir yıldızlar düşecek
eğer sairsem beni tanırsan
yağmurdan korktuğumu bilirsen
gözlerim aklına gelirse
elimden tut yoksa düşeceğim
yağmur beni götürecek yoksa beni
bir roman okumak arzusu sardı mı içimi
esaslı bir kitap almalı mutlaka yarın sabah
üstüne düşüp bitirmeli uykusuz duraksız

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yağmur Kaçağı
Baskı tarihi:
Haziran 2021
Sayfa sayısı:
88
Format:
Ciltli
ISBN:
9786254053740
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Yağmur Kaçağı
Ne Vakit Maçka’dan Geçsem
Limanda Hep Gemiler Olurdu
Ağaçlar Kuşlar Gibi Gülerdi
Bir Rüzgâr Aklımı Alırdı
Sessizce Bir Cıgara Yakardın
Parmaklarımın Ucunu Yakardın
Kirpiklerini Eğerdin Bakardın
Üşürdüm İçim Ürperirdi
Felâketim Olurdu Ağlardım
Üçüncü Şahsın Şiiri ’Nden

Kitabı okuyanlar 1.199 okur

  • Usagi Tsukino
  • Aysun
  • İlayda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0