Yağmurcuk Kuşu Kimsecik 1

8,9/10  (15 Oy) · 
44 okunma  · 
13 beğeni  · 
779 gösterim
Kimsecik, "dağları bekleyen" korkunun yıkıcı gücünün, üç kitaplık dev efsanesidir. Korku insanın benliğim parçalarken, bu insanlık durumundan büyük bir trajedi doğar. Ama çocuklar korkuya yenik düşmez, üstüne yürürler.

Üçlünün ilk kitabı Yağmurcuk Kuşu bir cinayetin yarattığı korkuyla şekillenir. Roman katliamların nedenleri ile sonuçları arasındaki ürpertici ilişkiyi açığa çıkarırken, bir yanıyla da bir köy çocuğunun masum ve cesur dünyasının nasıl belirdiğini ortaya koyar.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  443
 • ISBN:
  9789750807305
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Su Polat 
08 Haz 21:41 · Kitabı okudu · 41 günde · 7/10 puan

Kitap güzeldi ama sırf köylülerin sözüne bakarak kendi yaptığı suçları insanlar üzerinde etkilerini düşünmeden yaptıkları düşünmeyerek o korkunç şeyi yapması babası öz çocuğundan bile çok seviyordu ama o farkında bile değildi yazık ..

mesut kalkan 
06 May 21:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sorgulanmazlıklarımız, kanıksanmış kaderlerimiz, mağduriyetlerimizin muhtaçlıklara doğru kapı araladığı bir hayata doğru yol alan sınıflar, halklar… Hep bir dilimin mutluluğu için çalışan bireylerin yorgunlukları… Söyleyin şimdi Memik Ağalar, gerçekten sığındığımız şey onların hassasiyeti mi yoksa onların cahilliği, çaresizliği, sessizliği mi? Gerçekten önemsediğimiz bu insanlar mı yoksa onların sorgusuz, sualsizliğiyle kazanılan dokunulmazlıklar mı?

Rezzan 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çokurova'yı kırsalı derinden hissettiriyor.
Akıcı ve sürükleyiciydi.
Dilerim devamındaki kitaplar da aynı lezzettedir.

Kitaptan 2 Alıntı

“Annesi İsmail Ağa’ya şöyle öğütler:
‘Bir de senden dileğim, oğlum, o kasabaya gidersen, o Ermenilerden kalma evleri, tarlaları kabul etme. Sahibi kaçmış yuvada, öteki kuş barınamaz. Yuva bozanın yuvası olmaz. Zulüm tarlasında zulüm biter.”

Yağmurcuk Kuşu, Yaşar KemalYağmurcuk Kuşu, Yaşar Kemal

"Ölüm, " diyorlardı ,"Çukurovaya. "
"Zulüm, "diyorlardı.

"Burada insana benzer insan barınamaz "

Yağmurcuk Kuşu, Yaşar KemalYağmurcuk Kuşu, Yaşar Kemal