Adı:
Yağmurdan Kaçarken
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991534
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Aşkın zaman içinde ne kadar farklı şekiller alabileceğine dair dokunaklı bir hikâye… Üç neslin hikâyesi…Yirmi bir yaşındaki Joy, 1950’lerde Hong Kong’da yaşarken yakışıklı deniz subayı Edward’la tanışır. Başta bu genç adama âşık olma ihtimali aklının ucundan bile geçmemiştir. Fakat birbirlerinin ruh eşi olduklarını anlayan iki gencin düğün tarihi yirmi dört saat içinde belirlenir. Artık Joy da kocasıyla beraber dünyayı gezmeye başlamıştır ve çok mutludur. Ama evlilik hayatının sandığı gibi olmadığını kısa süre sonra zor yoldan öğrenecektir…1980’lerde Joy’un kızı Kate, ailesinin yanından gizemli bir şekilde kaçar ve on altı yıl sonra onun kızı Sabine hemen hemen hiç tanımadığı büyükannesi ile büyükbabasını ziyarete gider. Çok geçmeden Kate de aralarına katılır.Aynı çatı altında yıllar sonra ilk kez bir araya gelen üç kadının keşfedeceği çok önemli sırlar ve gerçekler vardır: Bir anne ile kızı arasındaki sevgi asla tükenmez, aşkın doğası yağmur gibidir ve kadınlar sevdikleri için en büyük zorluklara bile göğüs gerebilir.“Annelere, kızlarına ve âşıklara dair derin bir hikâye.”

-Daily Mail-“Anneler ile kızları arasındaki ilişkinin kitap şekline bürünmüş hali, o kadar ustaca kaleme alınmış… Ayraç olarak mendil kullanabilirsiniz.”

-Elle-“Duygularınızı bir hız treninden daha fazla değiştirecek.”

-Company-“Üç güçlü kadının hayata bakış açısı ve ait oldukları nesiller inanılmaz bir ustalıkla resmedilmiş.”

-Hello!-“Nefes kesici bir aile dramı.”

-Publishers Weekly-“Jojo Moyes inanılmaz yetenekli bir yazar…”

-Paula McLain-“Müthiş bir roman; zengin, derin ve harika karakterlerle dolu. Ah şu kadınlar!”

-Anne Rivers Siddons-“Tadı damağınızda kalacak.”

-Library Journal-“Moyes’in ince üslubu ve zarif dokunuşlarıyla leziz bir roman.”

-Publishers Weekly-“Güçlü, gerçekçi ve sevimli.”

-Sunday Express-“Çok büyüleyici ve dokunaklı bir hikâye.”

-Lesley Pearse-
424 syf.
·10 günde·5/10
Tam bir Jojo Moyes klasiği diyerek başlamak isterdim ama bu kitabı beni sarmadı.Bunun nedeni ise bu kitabın yazarının kadın olması,
konunun " Üç kuşak kadının aşklarının ( erkeklerle olan duygularının ) " anlatılıyor olması ve bütün bunların yanında okuyucu olarakta yalnız kalmış olmam herhalde diye düşünüyorum.

Daha önce birkaç kez dillendirmiş olduğum gibi,her insan aynı kitaptan farklı duygular alabilir.O nedenle yine tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
424 syf.
·4 günde·2/10
Yazarın Senden önce ben ve Senden sonra ben kitaplarını okudum ve onları ne kadar beğenerek ve bir çırpıda okuduysam bu kitap bir türlü bitmek bilmeyen akıcı olmayan bir kitaptı incelemesini okuduğumda bazı kitapların sadece kadınlar için olduğunu okumuştum ama maalesef sadece başladım diye bitirdim tam bir hayal kırıklığıydı
424 syf.
·5 günde·8/10
Bazı kitaplar var ki onlar yalnız kadınlar için yazılmıştır ve en nihayetinde onları yine en iyi kadınlar anlayabilir..
Annelere, kızlarına ve aşklarına dair derin bir hikaye..
okuyup da sıkıcı bulanlar olabilir..Zira her aşk romanı herkese hitap edebilseydi seçim farklılıklarımız doğabilir miydi? Siz farklı düşünün, Aşk ile kalın!..
424 syf.
·4 günde·4/10
Kitap başta oldukça yavaş ilerleyen, sonlara doğru her şeyin pat diye olduğu ve olayların birbirinden bağımsız, olaylar arasında çoğu zaman saysam bitmeyecek kopuklukların olduğu bir kitap. Sabine'i kendime yakın hissetmiş, çoğu zaman yaptıklarını doğru bulmuştum. Ama Thom'u baştan çıkarmaya çalışması kesinlikle iğrençti ve hiçbir amacı olmayan, ilerleyen zamanlarda hiçbir gelişmesi olmayan bir bölümdü. Kitap sanki eksik gibiydi, kafamda kalan soru işaretlerini bitirmeye yetmedi. Annie'nin durumu mesela, pat diye doğum olayı oldu ve mânâsız bir şekilde 8 ay boyunca kimse hamileliğinin farkına varmadı mı yani? Neden depresyonda gibiydi, neden garip davranışları vardı? Aslında kitapta bana itici gelen bir başka nokta da buydu. Kitaptaki çoğu karakter nedensizce çok garip davranışlar sergiliyordu. Sanki bir gizem varmış gibi, ama altından hiçbir şey çıkmıyor. Kitapta kopukluklar da var. Atın aniden iyileşip, hemen sonra ölmesi veya Sabine ile Bobby arasında bir şey olacakken sonradan hiçbir gelişme olmaması gibi. Christopher'dan bir şey çıkacakmış gibi göründü ama sonradan ondan kaynaklı bir şey de olmadı. Jojo Moyes'dan beklediğim türden değildi. Sadece Edward ve Joy'un birbirlerine olan sevgileri güzel anlatılmıştı, ama Edward'ın Joy'u aldatmış olması gibi bir detay.. Ah, kitabın eksikleri say say bitmeyecek. Kitap yazılmak için yazılmış gibiydi sanki. Tam bir hayal kırıklığı. Umarım bu şekilde ilerleyen kitapları bir daha asla kaleme almaz.
424 syf.
·128 günde·7/10
Elimden gelen tüm şansı vermeme rağmen, yazarla bu kitabında maalesef aynı tabanda buluşamadık. Sıkılmamak için kendimi zorlasam da olmadı.
424 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Jojo Moyes ' in kitaplarına bayılıyorum .. Bir çoğunu okudum bununda çok güzel olduğuna eminim .. Yazarın çok akıcı bir dil kullanması ve konularının sürekli merak uyandırması hoşuma gidiyor ..
424 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Joy, 1950'li yıllarda ailesiyle bi travmalararlikte Hong Kong'da yaşamaktadır. En yakın arkadaşı Stella ile o gün çok heyecanlıdırlar . Çünkü prenses Elizabeth'in, sonradan bilinen ismiyle Kraliçe ||. Elizabeth'in taç giyme töreni yapılacaktır. Buna istinaden Brougham Scottlarin evinde düzenlenecek olan taç giyme töreni partisine katılacaklardır. İki kız giyecekleri kıyafetlerden, ayakkabılardan, saçlarının modelinin nasıl olması gerektiğinin yanında partiye katılacak olan subaylardan sohbet ederken, Joy, müstakbel kocası deniz subayı Edward ile tanışacağının farkında değildir. Partiye bile gönülsüz giden Joy'un aklında aşık olmak kesinlikle yoktur. Olaylar o kadar hızlı gelişir ki uzun boylu mavi gözlü denizci subayı, ilk buluşmalarında 21 yaşındaki Joy'a evlilik teklifinde bulunur.
1980'li yıllarda Joy ve Edward'ın evliliğinden olan kızları Kate, gizemli bazı durumlardan dolayı ailesinin yanından İngiltere'ye kaçmıştır. Şimdi tam 16 yıl sonra kızı Sabine, aralarındaki anlaşmazlıklardan dolayı İrlanda'ya büyükannesi ve büyükbabasını ziyarete gitmektedir. Bu durumdan çok mutsuz olan Sabine, annesi tarafından yaptırılan bu zorunlu yolculuk için ona çok kızgındır. Londra'daki hayatından sonra İrlanda'da, en az 10 yıl önce gördüğü soğuk ve sert yapılı büyükannesi ve hastalığının ileri safhasındaki büyükbabası ile nasıl zaman geçireceğinden endişelidir. Alışmak ilk günlerde çok zor olsa da zamanla herşey rayına girer ve onlarla iyi anlaşmaya başlar. Büyükbabasının ağırlaşması nedeniyle aralarına katılan Kate sayesinde, yıllar sonra bir araya gelen üç kadının keşfedeceği, yüzleşeceği sırlar ve gerçekler ortaya dökülür.

Anneler ve kızlarına ait olan hikayeler her zaman beni çok etkiler. Hatta bu tarz kitapları önce annem okur, önemli olan yerlerin bana hatıra olarak kalması için altlarını çizer, daha sonra da okumak için bana verir. Tabii ki ben de okuduktan sonra bu kitapları kızıma saklıyorum. Bir nevi biz de 3 nesil aynı kitabı okumuş oluyoruz.

Okumaya başlarken de bahsettiğim gibi Jojo moyes çok severek takip ettiğim yazarlardandır. Fakat İtiraf etmeliyim ki bu kitabı bitirmem biraz zaman aldı. Araya giren 10 günlük bayram tatili ve ilk sayfalarda kitaba tam konsantre olamamamdan dolayı okuma hızım düşüktü.Sonradan üstümdeki rehaveti atarak bu üç neslin hikayesini zevkle okudum. Yazar teşekkür kısmında kitaptaki karakterleri oluştururken büyükannesi ve artık hayatta olmayan büyükbabasınin yaşadıkları sıra dışı aşkın anılarından faydalandığından bahsetmiş. Gerçekten hissedilmiş duygularla yazılmış bu kitabı okurken sizde eminim kendi annenizle yasadiklarinizdan birşeyler bulup mutlu olacaksınız.
424 syf.
Bu kitap nedense beni sarmadı. Bir yerlerde eksik kalan bir şeyler var. Benim için tam anlamıyla zaman kaybı oldu. Yazarın kendini tekrar eden tarzı sıkmaya başlıyor. Yazılmasa, okunmasa da olurmuş.
424 syf.
·8 günde·7/10
Yine jojo moyes un tarzında bir kitap.
Güzel bir akışı var.Ana karakterlerin hayatlarını detaylı anlattığı için bir tarafı eksik kalmış gibi hissettim.
Ama yine de güzel bir kitaptı.
Iyi okumalar..
424 syf.
·4 günde·6/10
Yazarın seri halinde okuduğum senden önce ben ve senden sonra ben kitaplarından sonra tam bir hayal kırıklığıydı. Bilemiyorum yazardan mı çevirmenden mi kaynaklanıyor ama aradığım o tadı bulamadım bu kitabında
424 syf.
·30 günde·Beğendi·7/10
Güzel ve akıcı kitap kimi yerlerde çok gömülsede okunabilir diye düşünüyorum...Yabancı kültürlerde ilişki erezyonlarına güzel bir örnek...bir yandan iki kuşak arası gelenek çatışması,diğer yandan birey ilişkilerine güzel bir anlatım...
424 syf.
·7/10
Yazarın diğer okuduğum romanlarıyla kıyaslayacak olursam, Yağmurdan Kaçarken kitabı biraz sönük kalmış gibi. Karakterlerin birbirlerine karşı duyguları anında yön değiştirdi hiç fark etmediğim bir zaman dilimi içerisinde. Yazar bu romanında işleyişi neredeyse duygu betimlemeleri yaparak işlemiş. Etkileyici ve merak uyandıran olayların pek olmamasına rağmen bolca ata düşkünlükten, pek donanımsız olan bir muhitteki yaşantıdan, aile bağlarındaki kopukluktan, Joy karakterinin tanıştığı yakışıklı deniz subayı olan Edward karakteriyle evlilik hayatlarından, kızı Kate karakterinin hayatından ve oradan da Kate'nin kızı Sabine'nin hayatından bahsetmektedir. Yazar romanının adına Yağmurdan Kaçarken demiş, sanırsam bu da roman karakterlerinin yaşantısını sürekli yağmur yağan yerde geçirmesinden dolayı olabilir. Okunmayacak kadar kötü bir roman değildir, okuyabilirsiniz.
Çocuğunuzla aynı dili konuşup konuşmadığınızı merak ettiniz mi hiç? İsviçre de yapılan bir araştırmaya göre aynı dili konuşmuyor olabilirsiniz.
" Hem etrafındaki her şeyden uzaklaştığını hissediyor hem de en küçük şeylerin bile farkına varıyordu."
" Ebeveynlerin kendilerini çocuklarının yerine koydukları pek söylenemez.Koysalardı çocuklarının onları neden dinlemediğini anlarlardı.Bu bir başkaldırı değil aslında,talepler mantıklarına uymadığı için böyle davranıyorlar. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yağmurdan Kaçarken
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991534
Kitabın türü:
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Aşkın zaman içinde ne kadar farklı şekiller alabileceğine dair dokunaklı bir hikâye… Üç neslin hikâyesi…Yirmi bir yaşındaki Joy, 1950’lerde Hong Kong’da yaşarken yakışıklı deniz subayı Edward’la tanışır. Başta bu genç adama âşık olma ihtimali aklının ucundan bile geçmemiştir. Fakat birbirlerinin ruh eşi olduklarını anlayan iki gencin düğün tarihi yirmi dört saat içinde belirlenir. Artık Joy da kocasıyla beraber dünyayı gezmeye başlamıştır ve çok mutludur. Ama evlilik hayatının sandığı gibi olmadığını kısa süre sonra zor yoldan öğrenecektir…1980’lerde Joy’un kızı Kate, ailesinin yanından gizemli bir şekilde kaçar ve on altı yıl sonra onun kızı Sabine hemen hemen hiç tanımadığı büyükannesi ile büyükbabasını ziyarete gider. Çok geçmeden Kate de aralarına katılır.Aynı çatı altında yıllar sonra ilk kez bir araya gelen üç kadının keşfedeceği çok önemli sırlar ve gerçekler vardır: Bir anne ile kızı arasındaki sevgi asla tükenmez, aşkın doğası yağmur gibidir ve kadınlar sevdikleri için en büyük zorluklara bile göğüs gerebilir.“Annelere, kızlarına ve âşıklara dair derin bir hikâye.”

-Daily Mail-“Anneler ile kızları arasındaki ilişkinin kitap şekline bürünmüş hali, o kadar ustaca kaleme alınmış… Ayraç olarak mendil kullanabilirsiniz.”

-Elle-“Duygularınızı bir hız treninden daha fazla değiştirecek.”

-Company-“Üç güçlü kadının hayata bakış açısı ve ait oldukları nesiller inanılmaz bir ustalıkla resmedilmiş.”

-Hello!-“Nefes kesici bir aile dramı.”

-Publishers Weekly-“Jojo Moyes inanılmaz yetenekli bir yazar…”

-Paula McLain-“Müthiş bir roman; zengin, derin ve harika karakterlerle dolu. Ah şu kadınlar!”

-Anne Rivers Siddons-“Tadı damağınızda kalacak.”

-Library Journal-“Moyes’in ince üslubu ve zarif dokunuşlarıyla leziz bir roman.”

-Publishers Weekly-“Güçlü, gerçekçi ve sevimli.”

-Sunday Express-“Çok büyüleyici ve dokunaklı bir hikâye.”

-Lesley Pearse-

Kitabı okuyanlar 130 okur

 • Benyıl poyraz
 • Arzu Kılıçlı
 • Sami
 • Bahar Tütüncü
 • Ayben
 • İlyas DOĞAN
 • FERAY
 • Gülşah Mutlu
 • Hamide
 • Eda Başboğa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%3.4
25-34 Yaş
%20.7
35-44 Yaş
%37.9
45-54 Yaş
%24.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.2
Erkek
%7.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (10)
9
%8 (4)
8
%16 (8)
7
%22 (11)
6
%16 (8)
5
%8 (4)
4
%6 (3)
3
%2 (1)
2
%2 (1)
1
%0