Yağmurlarla Topraklar Tütün Zamanı 2

8,2/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
4 beğeni  · 
739 gösterim
Roman, hikaye, şiir, oyun gibi edebiyatın her dalında verdiği usta işi ürünlerle çağdaş Türk sanatçıları arasında haklı ve büyük bir ürün kazanan ve eserleri üst üste yeni baskılar yapan, yabancı dillere çevrilen Necati Cumalı "Tütün Zamanı" genel adlı altında Zeliş, Yağmurlarla Topraklar, Acı Tütün üçlüsüyle Ege yöresinin yaşamını gerçekçi bir bakış açısıyla, çeşitli toplumsal kesitlerden yansıtarak Türkromanına unutulmaz güzellikte bir Ege destanı kazandırmış olmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789756747520
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları Yayınları
 • Kitabın Türü:
sertaç samur 
01 Ağu 16:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ege'nin ses dalgası olan Necati Cumali, 1950-1953 yılları arasında İzmir Urla'da avukatlık yapmıştır. Bu kasabada mesleğini icra ederken bir hadise duymuş veya birçok hadiseye şahit olmuştur. Bunların edindiği gözlemleriyle birçok eser ortaya çıkarmıştır. Birçok olayları mahkeme tutanaklarından çıkaran Cumali'nin anlattıklarına gerçek yaşam gözüyle çok net bakılabilir. Sadece bu tutanaklar değil, kendi yaşamından da olaylar konu olmuştur eserlerinde.
Yağmurlarla Topraklar adlı eserinin temel örgüsü, Avukat Nihat ile Öğretmen Perihan arasında kasabada geçen aşktır. 1951-1952 yılları arasında Urla'da geçen bu roman dönemin sorunlarına da ışık tutar. Eser o kadar içten ve samimi ki, yazarından yaşamından bölümler okuyoruz gibi. O zaman yukarı da bahsettiğimiz gibi yazarımız 1950-1953 yılları arasında Urla'da avukatlık yapmış. Eser ile yazarın yaşantıları o kadar benzer ki kitaba yazarın gerçek yaşam öyküsü diyebiliriz.
Döneminde yaşanan toplumsal sorunlar ve özellikle çok partili geçiş süreci bu kasaba öyküsünde geri plana itilmemiş aksine eserin ana omurgasını oluşturmuştur. Dünya ve toplum değişirken buna kulağını tıkamayan Cumali, Nihat ile Perihan'ın aşkının arka planında bu değişikliği yerleştirmiştir. Kurgusal bir yapıya sahip olan eser, hem yazarın yaşamından izler taşıması hem de toplumsal yapıya ayna tutması bakımından belge niteliğindedir.
Cumali'nin akıcı üslubu eşliğinde akıp giden eser, okurda derin bir etki bırakıyor.

Zeynep Y. 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Derdini anlatmaktan bile aciz insanların hakkını savunmak için üçü beşi aramadan davadan davaya koşan aynı toprakların (Urla) buyuttugu Avukat nihat'ın öğretmen perihanla bir anda kendini aşkın içinde buluverişi.. Yakınlaşmalarının Perihan'da yarattığı boşluk duygusuyla gelen ayrılığın, Nihat'taki yansiması.. Karın tokluğuna yaşamlarını idame ettirmeye çalışan insanların doğa bel bağlayışı ve tükenmeyen umutları.. Güzel ve okunası bir kitap.

Gül Yıldız 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça zengin bir roman. Akıcı, keyifli, dönemin Ege taşrasındaki sosyokültürel yansımalarını çok yönlü ele almış. Siyasi, ekonomik, kültürel ve daha birçok yönden zengin bir konu ağına sahip. İkincisinden başlamış olsam da ilki ve üçüncüsünü kısa zamanda okumayı istiyorum.

Kitaptan 11 Alıntı

Damla Yıldız 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Unutmak istiyordu,en çok da kendini.Nerede olduğunu,ne yaptığını,ne yapacağını bilmemek,yitip gitmek.

Yağmurlarla Topraklar, Necati CumalıYağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı
Gül Yıldız 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sen sen ol, karşılıksız iyilik yapma kimseye. Ya da fırsat ver karşındaki iyiliğini ödesin. Biliyor musun böyle yapmazsan ne olur sonunda?
...O iyilik yaptığın düşman olur sana. Borcunun yükünden böyle kurtulur!"

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 293)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 293)
Gül Yıldız 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Nazilerin ne kim olduğunu biliyor, ne de Yahudilerle bazı Almanlara neden bu kadar düşman olduklarını anlayabiliyordu. Yalnız okudukça hem Muazzez, hem Nastenka, hem Ruth olabileceğini duyabiliyordu kendinin. Yani hem Müslüman, hem Ortodoks, hem de Musevi. Ya da hem Türk, hem Rus, hem Yahudi. Beş on kitap okumakla, ayrı ayrı uluslardan, ayrı ayrı dinlerden insanların, yaşayıp ölürken, sevip sevilirken birbirlerinin eşi olduklarını anlayabilmişti."

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 187)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 187)
Gül Yıldız 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kaybetmeye alışıktı ama, horlanmaya alışamıyordu o da bütün köylüler gibi"

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 23 - Cumhuriyet Kitapları)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 23 - Cumhuriyet Kitapları)
Gül Yıldız 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Büyük şehir denizdeki çakıl taşları gibi yuvarlaya yuvarlaya, yassılaştırır, dümdüz eder, kıyıya atarak birbiri üstüne yığar insanlarını! Büyük şehir, kendi kendine yetmeyenlerin sığınağı! Ne var büyük şehirlerde? Her şey sahiplidir. Sadece seyri kalır senin benim gibilere..."

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 216)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 216)

"Ben severim İzmir'i. Dünyada hiçbir yere de değişmem. Hem uygarlığın bütün nimetlerini sağlar oturana, hem de vaktini çalmaz, eritmez insanı... "

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 196 - Cumhuriyet Kitapları)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 196 - Cumhuriyet Kitapları)
Gül Yıldız 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sen gel de barbarlık de şuna. Kapitalizmle, savaş içinde güçlenen yeni zenginlerin para hırsı ile açıklayamazsın çınarların kesilmesini. Gelişmiş çoğu kapitalist ülkelerde milyonla değerlendirilir böyle çınarlar. Kapitalizmi savunmak için söylemiyorum bunları. Ama barbarlıkla, gerilikle kapitalizmi ayırmak için söylüyorum..."

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 361)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 361)
Gül Yıldız 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çünkü İstanbul' lu için gereksizdir kendini aşmak. Daha çok para kazanıp daha harcamak, rahat yaşamak, rahat yaşar görünmek düzeni üstüne kurmuştur yaşayışını. Geziler, davetler, toplantılar, yemek içmek ile öldürür günlerini. Birinci sınıf adam çıkmaz bu türlü yaşayıştan."

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 218)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 218)
Gül Yıldız 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Zavallı halk! Gördüğü bildiği bu öteden beri. Böyle koşullandırılmış. Devlet sorunları, savaş sorunları, dinsel inançlarla karmakarışık kafalarda. Örneğin şimdi kalksak da Pehlivan' a soracak olsak, baştakilerin ulusu yönetirken Tanrı' nın buyruğu, ilhamı ile karar verdiklerine inanır. Hata etmeleri söz konusu değildir. Yanlışlığı doğruluğu tartışılmaz bu kararların. Halk yüzyıllardır oğullarını niçin, neden çıktığını, kiminle olduğunu bile bilmediği savaşlara göndermeye öyle alışmış ki..."

Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 36)Yağmurlarla Topraklar, Necati Cumalı (Sayfa 36)
2 /