Yakarıcılar

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
381 gösterim
Atina'nın yetiştirdiği üç büyük tragedya şairi arasında en fazla eseri günümüze ulaşan yazar olarak özel bir yeri vardır. Bu durum şenliklerde Aiskhylos ve Sophokles kadar birincilik ödülü kazanmamış olsa da halk arasında daha çok beğenilen bir şair olmasına bağlanır. Euripides'in oyun kahramanları insana özgü zayıflık ve kusurları taşırlar, yaşadıkları acılar da bu kusurları ile vazgeçemedikleri tutkularından kaynaklanır. Yakarıcılar, muhtemelen Delos savaşının ardından ölülerin geri verilmesi konusunda Atinalıların
Thebaililerle yaptıkları görüşmelere dayalıdır.
Euripides bu tragedyasıyla savaş karşıtı sesini duyurmakta ve savaşın anlamsızlığını vurgulamaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  63
 • ISBN:
  9786053602408
 • Çeviri:
  Sema Sandalcı
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bülent Karakuş 
20 Haz 20:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Euripides-Yakarıcılar

Klasik olarak bir Yunan Tragedyası daha şair MÖ.424 yılına değin var olan savaşı siyasi durumu ve halkı sentezleyerek demokrasi bindirmesi yaptığı büyük ağıtlarından birisi.Yunan mitlerine ve şehir yapılanmasına değin halkın fikriyatına var olan komşu durumlarını dolaylı bir şekilde anlatmış.
Eser konu bakımından başlıca bir ağıt ciddi bir şekilde yakaran insanlar var kısa öz ve zamanı bakımından değerlendirildiğinde başarılı bir eser fakat günümüze en ufak şekilde bile bir cevabı ve yol göstericiliği yok tarihe kendisini gömmüş desek yeri.İlgisi ve meraklısı olan elbette okumalı lakin keyfi okunacak bir kitap değil her şeyden öte sarar mı diye sorarsanız, o kadar uzun bir eser değil çabukcak bitti gitti oluyor.