Yakılmamış Mektuplar Fatma Cevdet Hanım'dan İhsan Bey'e Mektuplar

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
397 gösterim
1920 yılının Mayıs ayında Tıbbiye öğrencisi İhsan, ortak bir tanıdıkları aracılığıyla Fatma Cevdet'e bir zarf yollar. Bu zarf iki gencin arasında üç yıl sürecek bir mektuplaşmayı başlatır. Fatma Cevdet ve İhsan dönemin koşulları gereği kısıtlı şartlar altında görüşür, sevgilerini büyük ölçüde bu mektuplar aracılığıyla ifade eder ve yaşarlar. Tiyatrolar, konserler ve sinemalarda görüşme imkânı da bulurlar. İkisinin pek çok dostu da bu kültür çevresinde faaldir: Muhittin ve Necmettin Sadık Sadak, Melek Celal, Selami İzzet Sedes, Ali Rıfat Çağatay, Mesut Cemil, Münir Nurettin Selçuk, Celal Sahir Erozan, Kemal Niyazi Seyhun, Karl Berger ve Paul Lange'nin adları mektuplarda sıkça geçer.

İşgal İstanbul'unda başlayan ve şehrin kurtuluş günlerinde biten bu uzun mektuplaşma, hem son Osmanlı döneminde yetişmiş iki gencin duygu dünyasına hem de İstanbul'un gündelik hayatına benzersiz bir pencere açıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786053609964
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Farkhunda 
 17 Haz 08:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osmanlı'nın son döneminde tıbbiyeli genç ile güzel bir kızın mektuplaşmaları. Arada geçen olay neticesinde her şey bitti diyen zamane tikiler gibi sevgilisinden ayrılan kızımız yüzünden aşkını soldurmayan ve ölene dek mektupları saklayan adamın ruhunu teslim ettikten sonra çıkan Osmanlıca yazılmış mektupların tercümesi. Hüzün içerir!