Yakın Tarihin Gerçekleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,8bin
Gösterim
Adı:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050801606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Yakın Tarihin Gerçekleri
Yakın Tarihin Gerçekleri
"Trablusgarp Savaşı'nda Türk komutanlar etrafı şaşırtacak derecede etkin örgütçü, eğitimci ve her şart altında savaşçı olduklarını gösterdiler."

"Balkan Savaşları'ndaki yenilgi; İngiltere ve Fransa'da Türk savaş gücü hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu. Bu yanılgıya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi."

"I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele'yi tercih etmiştir."

"Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan'da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü."

"İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi."

"Tarih okumayan ve bilmeyen adam kendine göre bir sınır çiziyor. Mesela kolaylıkla 'Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?' diyor. Bu çok vahim bir durum!"

"1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan... Mustafa Kemal Atatürk..."

"1967'de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar 'Ah nerede o Osmanlı!' diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı'yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz."

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı okurlarıyla yakın tarihin tartışmalı konularını ele alıyor: Balkanlarda İsyanlar, İttihat ve Terakki Partisi, Son Padişah Vahideddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Anayasalar, Seçimler, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya Yılları... Ortadoğu'nun Tarihi, Krallıkların Yükselişi ve Çöküşü, Baskıcı Liderler ve Oğulları, Kanayan Yara Filistin'in Geçmişi ve Geleceğine Dair Yorumlar... İstanbul'un Tarihi ve Kimliği, Sahipsiz İstanbul, Kültürel Mirasların Geleceği...

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap...
352 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Orta-Doğu, Osmanlının son zamanlarını ve genç Türkiye'yi içine alan bu dönemde tarihi seyrin değişmesine sebep olan olayları, kişileri özgün bir biçimde ele alan muhteşem bir eser. Daha öze inerek bir kaç örnek vermek gerekirse kitaptan: Osmanlı’nın son zamanlarında önemli olayları, 1. Cihan Harbi'nde tartışma konu olmuş olayları, genç Türkiye cumhuriyetinin kuruluşu süreci, 2. Cihan Harbi'nden sonra Türkiye, çok partili hayata geçiş süreci gibi 20. Asrın ve hatta günümüzde dahi tartışılmaya devam edilen olayları bu kitapta bulabiliyoruz.
352 syf.
·6 günde·9/10 puan
İlber Ortaylı hoca son 20 yılda popülaritesi artan tarihçilerimizin en başında geliyor. Çoğu zaman ekranlarda görüyoruz hocayı; bir tarihi mesele olunca gözler hocaya çevriliyor ve ne diyeceği merakla bekleniyor. Gerek halk ve gerekse akademi camiasında otoritesi kabul edilmiş durumda. Popüler olması akademi camiasında (özellikle hocası merhum Halil İnalcık tarafından) eleştirilere sebep oldu. Ama sonuçta halk tarafından seviliyor, kitapları binlerce kişi tarafından okunuyor, tarihe ilgi duymayanlar hoca sayesinde tarihi konular üzerinde okumalar yapıyor.

Yakın Tarihin Gerçekleri kitabı da hocanın daha önce varolan kitabının gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısı olarak geçtiğimiz aylarda Kronik Kitap tarafından tekrar basıldı.

Kitap 2 bölümden oluşuyor: "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Yakın Tarihimiz" ve "Osmanlı'dan Günümüze Ortadoğu" başlıkları altında ayrılmış.

İlk bölümde Tanzimat'ta başlayıp 1970'li yıllara kadar gelen toplam 42 alt başlıkta toplanmış yazılar mevcut. İkinci bölümde ise 8 yazı var.

Hoca gerek siyasi gerekse toplumsal ve kültürel konulara değinmiş. Asıl konuyu anlatmadan önce ortak-farklı konulara girişler ve bahisler ile ana konuyu daha iyi anlatmak tarzındaki üslubu bu kitapta da devam ediyor. Bazı yerlerde tavsiye kitap ve makaleleri dipnotlarda göstermiş.

İlber Hoca'nın her eserinin okunması taraftarıyım. Tabi ki herhangi bir konuda sadece İlber Ortaylı'nın eserleri yeterli olmayacaktır. Bazen giriş mahiyetinde bazen de ana kitap olan eserleri mevcut. Sonuç olarak yakın tarihimizdeki çoğu tartışmalara ışık tutan bu kitabını tavsiye ederim.
352 syf.
·23 günde·7/10 puan
Kitap İlber hocamızın fikriyatının özeti sayılabilir. Bu sebeple muhtevası geniş. Osmanlı mali yapısında, tek parti dönemine, birinci dünya savaşından Tanzimat dönemine, Sultan Vahdettinden Celal Bayar'a pek çok konudan ve kişiden bahsediyor kitap. Bu kadar geniş bir alanı ele aldığı için haliyle pek derin değil. Çoğu başlık bir kaç sayfada izah ediliyor. Hülasa İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı 'nın derinliğini bulamadım lakin yinede güzel bir kitap.

Saydığım konularda genel bilgi edinmek isteyenlere tavsiye ediyorum efendim.
256 syf.
·Puan vermedi
İlber Ortaylı :Yakın Tarihin Gerçekleri

Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın, "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Yakın Tarihimiz ve Osmanlı'dan Günümüze Ortadoğu" genel başlıkları altında bir çok konuya değindiği bu kitabı tavsiye ederim.

İlber Ortaylı bir çok konu hakkında kendi düşüncelerini kendi üslubuyla aktarıyor. Televizyonda konuştuğu gibi anlatıyor konuları. Rahat okunabilir ve bilgilendirici bir kitap olmuş.
256 syf.
·11 günde·9/10 puan
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Sonunda okuyup anlamak ve bitirmek nasip oldu. Hem konu hem de sevdiğim bir tarihçi olması itibariyle çokça ilgimi çekti. Kitabı Genel anlamda çok beğendim. Dilinin çok eleştirilmiş olmasına rağmen, karşı karşıya oturmuş anlatıyormuş edasında buldum. Tarafsız bir bakış açısı kullandığı kanaatindeyim. ya da en azından o çabayı gördüm. Subjektif yaklaştığı konular var mıydı derseniz bir iki tane bence vardi. Fakat bu genel görüşümü etkilemedi. yapılan eleştiriler verilen tavsiyeler çok yerindeydi.Ilgi , hayret ve merakla okudum.Bazı yorumlarını okurken ilginc Buldum.Çok kısaca bahsedilmiş olduklari icin tam mana yükleyemedim. İsmet İnönü ve Saddam Hüseyin hakkındaki yorumlarını ilginç buldum. genel anlamda beklentimin üstünde bir kitapti.Herkese tavsiye ediyorum
352 syf.
·29 günde·7/10 puan
Eğer tarih okumaya meraklıysanız bu kitapta anormal şaşırtıcı veya ilginç gelen yeni bir bilgi çok yok ama sonuçta ne olursa olsun mutlaka yeni bir şeyler öğrendiğiniz ve kütüphanenizde bulunması gereken İlber Ortaylı kitaplarından biri.Öte yandan okuduğum her İlber Ortaylı kitabı gibi bu kitabın da yazım dili gereksiz ağır.Hoca sadece eski Türkçe kelimeler değil yabancı dillere ait kelimeler de kullanmış.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Yakın tarihin gerçekleri

Söyleşi şeklinde olmadan okuduğum ilk İlber Ortaylı kitabı. Konudan konuya atlar gibi geliyor ama böyle olmadığını daha iyi bildiğim konuları okurken anladım.

Ele aldığı konularda derin bilgiye sahip kişiler için çokça bir şey katmayacaktır belki ancak aslında bildiğimizi düşündüğümüz zaman geçtikçe küllenen bilgilerin hatırlanması açısından faydalı olacaktır. Eğitim sistemimiz içinde üstüne düşülen konularla giriş yapılıyor bu anlamda gerçekleri merak ediyor olabilirsiniz. 19. Yüzyıl Osmanlı‘sından günümüz Türkiye’sine coğrafyamız tarihinin önemli noktalarına değiniyor.

Son olarak dilinin ağır olduğunu düşünmüyorum. Bir kaç eski sözcük için sözlük karıştırabilmeliyiz. :)
256 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Yine bir İlber Ortaylı klasiği... Bunda yabancı kelimeler o kadar çok değildi, okuduğum diğer kitaplarına nazaran dili daha anlaşılır. Kitap, yine soru-cevap şeklinde oluşturulmuş.

Balkanlar, Osmanlı'nın bitişi, genç Cumhuriyet, çok partili hayata geçiş, İkinci Dünya Savaşı, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu...

Bunlardan ayrı olarak bir bölümde de okuma alışkanlığımızdan (!), tarihe duyduğumuz müthiş saygıdan (!) , tarihi eserleri korumamızdan (!) ve İstanbul'da yaptığımız muazzam güzelliklerden (!) bahsediyor.

Farklı konular hakkında ufak bilgiler vermesi zaman zaman kopukluğa neden olsa da okunması gereken kitaplardan...
256 syf.
·8/10 puan
Trablusgarp savaşından, Balkanlardaki İsyanlardan,Son Padişah Vahdeddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya savaşı Yılları, Ortadoğu'nun Tarihi, Kanayan Yara Filistin hakkında yorumlar.
256 syf.
·6/10 puan
Tarihi çok sevmem ve tarihe olan ilgime rağmen gayet sıkıcı bulduğum bir kitap. İlber hoca gerçekten yürüyen bir kütüphane ama kalemi maalesef benim okuyup feyz alacağım cinsten değil :((
352 syf.
·4 günde·9/10 puan
Yakın tarih yani Cumhuriyet tarihi, Osmanlı tarihine hakim olan ve özellikle 19.yüzyıl Osmanlı tarihiyle ilgili önemli araştırmaları, çalışmaları ve incelemeleri bulunan tarihçilerden okunmalıdır. Cumhuriyet Dönemi ve Atatürk ilke ve inkılapları bir başlangıç değil Osmanlının 19. yüzyıldan itibaren ilkeli bir şekilde yürüttüğü modernleşme ve batılılaşmanın bir sonucudur. Tarih asla ideolojilerin şekillendirdiği hayali varsayımlarla yazılamaz, yaşanılan hadisenin dönemin şartlarına uygun bir şekilde değerlendirilmesinin sonucunda yazılır. Tarih bir hesaplaşma ve rövanş alanı değildir, tarih geçmiş hadiselerin doğru ve yanlış yönlerinin etraflıca kavranıp geleceğin aydınlatılma alanıdır. Türkiye'de ne yazık ki her ideolojinin farklı bir Atatürk'ü dolayısıyla farklı bir tarihi var. Bu da ülkemizde tarih yazımının ve bilincinin gereken olgunluğa ve yetkinliğe ulaşamadığını göstermektedir. İçerisinde bulunduğumuz zor süreçlerden çıkmak sorunlarımızı gerçek manada çözebilecek iradeye sahip olmak geçmişteki hadiselerin doğru ve isabetli bir şekilde tahlil edilmesine bağlıdır. İlber Ortaylı tarih alanında kendisini ve çalışmalarını hem yurt içinde hem uluslararası alanda ispatlamış bir tarihçimizdir. Yazdığı kitaplar, yaptığı çalışmalar, kaleme aldığı makaleler birçok dile çevrilmiş durumdadır. Evrensel bir boyuta erişmiş bu yetkin tarihçimizin kaleminden yakın tarihte cereyan eden hadiselerin değerlendirilmesini okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar dilerim ...
252 syf.
·12 günde·Puan vermedi
İlber Hoca gerçekten çağımızın efsanesidir. Diğer okuduğum eserlerinde de olduğu gibi kendimi tarihçi gibi hissettiriyor. Bu kitabında verdiği bilgiler inanılmaz dedirtiyor. Yıllardır yanlış şeyleri öğrenip durduğumuzun farkına varıyoruz. Tüm okurlara İlber Hocanın bu kitabı dahil tüm eserlerini okumaları ısrarla tavsiye ediyorum.
Türkiye'ye yunanistan gibi ülkelere yapıldığı üzere cömertçe davranılmazdı. Ne var ki Lozan'da yunanistan hiçbir kazanç elde edemedi. Maalesef bazı üniversite hocalarınının bile kaynak gösterdiği amatör tarihçilerin işkembe-i kübradan uydurdukları gibi "Oniki adaların teslimi, 2.5 milyon kilometrekare vatan toprağının 780 bin kilometrekareye düşüşü" gibi efsanelerin bu anlaşma ile ilgisi yoktur.
Tarih okumayan ve bilmeyen, kendine göre bir çevre çiziyor. Mesela kolaylıkla "Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?" der. Bu vahim, demek ki kendisinde tarihi disiplin yoktur. Tarihteki devamlılık olayını gözlemeye, anlamaya, ona anlam vermeye niyetli değildir. İşte bu sebeple abes bir sloganı tekrarlayıp durabilir.
Herhalde biraz ittifak arayan bir karakterimiz var ve hemen her şeyde gökte düğün var dense merdiven arayan, yol ve güzergahı şaşkın bir toplum olduk. Bu tavırlar 21. yüzyılın ciddiyetine yakışmıyor. Birtakım kabiliyetlerimizi, müesseselerimizi iyi kullanmamız lazım.
Osmanlı mirasını reddetmek ya da benimsememek gibi bir lüksümüz, dahası böyle bir tercih hakkımız yok. Yüzyıl öncesini okumamız, geçmişle diyalog halinde olmamız gerekir. Bugün bazıları "Resimli Osmanlı Tarihi" okuyarak fikren hüküm sürüyor. Tarih bilgisi bu düzeyde olan insanlar, Türkiye'de Osmanlı mirasını tartışamaz.
Avusturyalılar, Fransızları "propaganda yapıyorlar ve ananeyi yıkıyorlar" diye Bab-ı Âli'ye şikayet ettiklerinde cevap; Bernard Lewis'in makalesinde de belirttiği gibi;
"Sizin hepinizin kıyafeti acayiptir, isterseniz başınıza üzüm küfesi giyip gezin, bizi alakadar etmez" olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050801606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Yakın Tarihin Gerçekleri
Yakın Tarihin Gerçekleri
"Trablusgarp Savaşı'nda Türk komutanlar etrafı şaşırtacak derecede etkin örgütçü, eğitimci ve her şart altında savaşçı olduklarını gösterdiler."

"Balkan Savaşları'ndaki yenilgi; İngiltere ve Fransa'da Türk savaş gücü hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu. Bu yanılgıya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi."

"I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele'yi tercih etmiştir."

"Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan'da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü."

"İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi."

"Tarih okumayan ve bilmeyen adam kendine göre bir sınır çiziyor. Mesela kolaylıkla 'Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?' diyor. Bu çok vahim bir durum!"

"1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan... Mustafa Kemal Atatürk..."

"1967'de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar 'Ah nerede o Osmanlı!' diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı'yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz."

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı okurlarıyla yakın tarihin tartışmalı konularını ele alıyor: Balkanlarda İsyanlar, İttihat ve Terakki Partisi, Son Padişah Vahideddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Anayasalar, Seçimler, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya Yılları... Ortadoğu'nun Tarihi, Krallıkların Yükselişi ve Çöküşü, Baskıcı Liderler ve Oğulları, Kanayan Yara Filistin'in Geçmişi ve Geleceğine Dair Yorumlar... İstanbul'un Tarihi ve Kimliği, Sahipsiz İstanbul, Kültürel Mirasların Geleceği...

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap...

Kitabı okuyanlar 809 okur

  • Hasan Çelik
  • Onurcan eren
  • Kadir
  • Phoneix Kara
  • Cihanberk Ünver
  • Sabit İskender
  • Cihat
  • Remziye
  • Fatih Emre Düzcan
  • murat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.6
13-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%27.6
25-34 Yaş
%21.1
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.9
Erkek
%66.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.7 (33)
9
%12.4 (28)
8
%16.9 (38)
7
%19.1 (43)
6
%7.6 (17)
5
%2.7 (6)
4
%0.9 (2)
3
%0
2
%0
1
%2.2 (5)

Kitabın sıralamaları