Yakın Tarihin Gerçekleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.649
Gösterim
Adı:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050801606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Trablusgarp Savaşı'nda Türk komutanlar etrafı şaşırtacak derecede etkin örgütçü, eğitimci ve her şart altında savaşçı olduklarını gösterdiler."

"Balkan Savaşları'ndaki yenilgi; İngiltere ve Fransa'da Türk savaş gücü hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu. Bu yanılgıya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi."

"I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele'yi tercih etmiştir."

"Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan'da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü."

"İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi."

"Tarih okumayan ve bilmeyen adam kendine göre bir sınır çiziyor. Mesela kolaylıkla 'Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?' diyor. Bu çok vahim bir durum!"

"1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan... Mustafa Kemal Atatürk..."

"1967'de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar 'Ah nerede o Osmanlı!' diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı'yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz."

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı okurlarıyla yakın tarihin tartışmalı konularını ele alıyor: Balkanlarda İsyanlar, İttihat ve Terakki Partisi, Son Padişah Vahideddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Anayasalar, Seçimler, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya Yılları... Ortadoğu'nun Tarihi, Krallıkların Yükselişi ve Çöküşü, Baskıcı Liderler ve Oğulları, Kanayan Yara Filistin'in Geçmişi ve Geleceğine Dair Yorumlar... İstanbul'un Tarihi ve Kimliği, Sahipsiz İstanbul, Kültürel Mirasların Geleceği...

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap...
256 syf.
·5 günde·7/10
Yine bir İlber Ortaylı klasiği... Bunda yabancı kelimeler o kadar çok değildi, okuduğum diğer kitaplarına nazaran dili daha anlaşılır. Kitap, yine soru-cevap şeklinde oluşturulmuş.

Balkanlar, Osmanlı'nın bitişi, genç Cumhuriyet, çok partili hayata geçiş, İkinci Dünya Savaşı, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu...

Bunlardan ayrı olarak bir bölümde de okuma alışkanlığımızdan (!), tarihe duyduğumuz müthiş saygıdan (!) , tarihi eserleri korumamızdan (!) ve İstanbul'da yaptığımız muazzam güzelliklerden (!) bahsediyor.

Farklı konular hakkında ufak bilgiler vermesi zaman zaman kopukluğa neden olsa da okunması gereken kitaplardan...
256 syf.
·8/10
Trablusgarp savaşından, Balkanlardaki İsyanlardan,Son Padişah Vahdeddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya savaşı Yılları, Ortadoğu'nun Tarihi, Kanayan Yara Filistin hakkında yorumlar.
256 syf.
·11 günde·9/10
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Sonunda okuyup anlamak ve bitirmek nasip oldu. Hem konu hem de sevdiğim bir tarihçi olması itibariyle çokça ilgimi çekti. Kitabı Genel anlamda çok beğendim. Dilinin çok eleştirilmiş olmasına rağmen, karşı karşıya oturmuş anlatıyormuş edasında buldum. Tarafsız bir bakış açısı kullandığı kanaatindeyim. ya da en azından o çabayı gördüm. Subjektif yaklaştığı konular var mıydı derseniz bir iki tane bence vardi. Fakat bu genel görüşümü etkilemedi. yapılan eleştiriler verilen tavsiyeler çok yerindeydi.Ilgi , hayret ve merakla okudum.Bazı yorumlarını okurken ilginc Buldum.Çok kısaca bahsedilmiş olduklari icin tam mana yükleyemedim. İsmet İnönü ve Saddam Hüseyin hakkındaki yorumlarını ilginç buldum. genel anlamda beklentimin üstünde bir kitapti.Herkese tavsiye ediyorum
256 syf.
·6/10
Tarihi çok sevmem ve tarihe olan ilgime rağmen gayet sıkıcı bulduğum bir kitap. İlber hoca gerçekten yürüyen bir kütüphane ama kalemi maalesef benim okuyup feyz alacağım cinsten değil :((
256 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Merhaba arkadaşlar. Kitabımız “Osmanlıdan Cumhuriyete Yakın Tarihimiz, Osmanlıdan Günümüze Ortadoğu, Tarihi Miras ve İstanbul’un Geleceği” başlıklarıyla 3e ayrılıyor. Tabii kitaptan teferruatlı bahsedeceğimiz için Spoiler görmek de mümkün.
--- 1. Bölüm ---
Bu bölümde öncelikle Osmanlı Milliyetçiliği, ardından Balkan milliyetçiliğinden söz açılıyor. Balkanların durumu ve karmaşıklığı anlatılıyor. İmparatorluklardan Avusturya-Macaristan’ın durumundan söz ediliyor. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna dair bir yazımız mevcut. Tabii o döneme değinip İttihat ve Terakkiye değinmeden olur mu? Olmaz.
Keza gene İtalyanlardan ve 1911’de Libya’ya yaptıkları çıkarmadan söz ediliyor. Burada Senusiler ile birleşen Türk subayları tabii ki başta Mustafa Kemal, Enver Paşa ve Ali Fethi Okyar ile pek bilinmeyen Cami Bey ve Nuri Beyler de orada bulundular. Şehzade General Osman Fuat Efendi de unutulmamalıdır. Bilindiği üzere Uşi Antlaşması ve yine pek bilinmeyen 90000 altın alan Osmanlı. Bunlar oldukça mühim tabi.
Türk-Fransız ilişkilerine değiniyoruz. Fransızlarla sadece kapitülasyon anlamında değil yaşayış olarak da beraberliğimizden söz ediliyor. Ardından aramızın açılması ve Ermeni sorununa kadar yaşananlar film şeridi gibi hızlıca geliyor gündeme ve bitiriyoruz.
Ardından VI. Mehmed yani bilinen adıyla Vahdettin’den bahsediliyor. Burada İngiliz Uşağı terimini bende çok sert karşılayanlardan birisiyim. Bakıldığında Fransa bize karşı zaten ılımlı olmuş ve Ankara ile anlaşmıştır. İtalya desen Üsküdar’da demirli ve Ankara ile günümüz tabiriyle artık ‘Kanka’ derecesinde ilişkiye ulaşmıştır. Yunanlılara sığınmak akla ve mantığa zaten aykırı. Elde kala kala İngiliz kalıyor onlar da dört gözle bekliyorlar padişahı. Tabii ondan faydalanmak amaçları var. Yoksa meraklısı değiller. Padişah yurt dışına çıkıyor ama sonrası da önemli. Bu sefer de İngiliz Uşağı yalanı tutmayınca saray hazinesini kaçırdı diyorlar ancak bu da söz konusu değil. Yanına sadece çanta alarak vatanından ayrılıyor ve cebindeki Harçlık derecesindeki az parasını da maiyetindeki bir adamı Monte Carlo’da kumar oynarak kaybediyor. Bu sefer de yalanı tutmayan Osmanlı düşmanı yanlı tarihçi kılıklılar; ‘Şey, ama o orada yazılar yayınladı devlet aleyhine konuştuydu yaa’ diyorlar. Tabii bu da tutmuyor çünkü böyle bir belge de yok. Peki Sadık Koçak, bu rahatlığın, bu kadar emin konuşman neden? Neden mi? Çünkü İlber Ortaylı. Aynı şekil Mustafa Kemal’e hakaret etti diyerek padişahı yerip sözde Atatürkçülük taslayanlara KAPAK mahiyetinde de şunu verir. Mustafa Kemal aleyhinde bir sloganın ardından hiddetlenir ve “Bir daha duymayayım! O benim paşam, askerim!” diyerek kızar. (s.70)
Osmanlı’nın neden çöktüğüne dair bir yazımız var. Yeniçeriler, Islahatlar ve Dış Borçların başta tutulduğu bir yazı okuyoruz. Akabinde yeni kurulan devletin, dışarıda bırakılan Türkleri artık geriye öz vatanına alma hadidesi konuşuluyor. Mesela Ahıska Türkleri.
Kitapta çok önemli bir konuya daha değiniyoruz. Cumhuriyet, Osmanlı İmparatorluğunun devamı mıdır? Gerçekten önemli bir konu ve önemli bir sorun. Nihal Atsız’ın da belirttiği hususta Ortaylı da aynen devam diyor ve değişenin devlet değil sistem olduğunu belirtiyor. Bu konunun genç tarihçiler açısından da anlaşılması ve yazıların da buna göre yazılması zaruriyettir. Zaten bizden başka da sanırım Tarihçilerinin ihtilafa düştüğü bir devlet daha görüşmemiştir.
Osmanlıya bu kadar değindikten sonra Osmanlı’nın yetiştirdiği ve Cumhuriyetin kurucusu büyük devlet adamı Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmemek olmazdı değil mi? Tabi burada Atatürk’ün Hatay konusundan sonraki en büyük arzusu çok partili dönem üzerine yoğunlaşıyoruz.
Cumhuriyet döneminde atılan adımlara, ilk anayasamıza (20 Ocak 1921) ve 80 dönemine kadar getirilen anayasalarımıza değiniyoruz. İstanbul’un İşgalden Kurtuluşu (6 Ekim 1923) konusuna değiniliyor. Burada sadece Yakup Kadri’nin Sodom ve Gomore’si değil; Ercüment Ekrem Talu’nun Kan ve İman adlı kitabı da öneriliyordu ki listeye eklendi.
Cumhuriyet döneminde yapılan ulaşım hamlelerine, İkinci Dünya Savaşı ve Etkileri ile Yeni Türkiye’nin şekillenmesine, Kıbrıs sorununa çok güzel değiniliyor. Böylelikle ilk bölümümüz tamamlanıyor.
--- 2. Bölüm ---
Bu bölümde Ortadoğu üzerinde yoğunlaşıyoruz ve Osmanlı sonrasından itibaren günümüze kadar gelen bu bölgedeki karışıklık ve nedenleri üzerine yoğunlaşıyoruz. Arap Milliyetçiliğinin getirisi ve Filistin konusuna değiniliyor ki orada bahsedilen Filistin ile günümüzdeki Filistin arasında çok büyük fark olduğu da aşikar.
--- 3. Bölüm ---
Tarihi Miras ve İstanbul’umuzun Geleceği kitabımızın son konusu. Ortaylı’nın ilk defa geldiği İstanbul’un dönüşümü ve ardından gelen kirlilikle beraber yapılan imar yanlışları ve yıkımların da neden olduğu olumsuz koşullar anlatılıyor. Kara Ahmet Paşa Camii, Kara Mustafa Paşa Külliyesi gibi Mimar Sinan eserlerinin nasıl yıkıldığından; çarpık kentleşmeye kadar her konuda gidip geldik burada. Çünkü ortaya bir Tarihi Kimlik çıkardık.
Türk çocuklarının neden okumadığı üzerine üstünkörü bir yorum değil; tarihten gelen bir cevap niteliğiyle konuşuyordu hocamız. Aynı şekilde Tarihi Eserlerimizin de ne denli yağmalanıp, önemsiz görüldüğü ve sahip çıkılmadığı üzerine bir bağlantı kuruyorduk. Bu bağlamda da özellikle müzelerimize sahip çıkılması ve kültürümüzün tanıtılması üzerinde yoğunlaştık.
Evet sert eleştiri getireceğimiz bir konuya daha değiniyoruz. Kütüphaneler. Bu konuda ben çok sert tavırlıyım. Kütüphane denince benim aklıma -genelde de gözlüklü- böyle hafif ihtiyarlamış ama elinde kitabı, gelenlere yardımcı olan ve sürekli okuyan bir bey amca timsali gelir. Günümüz Kütüphanecilerine gelelim. Elinde sigara, sürekli kapıda, iki de bir “Susun, Fısıldaşmayın, hmmm o kitaplar nerde bilmiyorum canım yaaa, hmmm sanırım yok, SANIRIM,” gibi laflar eden saçma tipler var. Hani size yardımcı olacak bir unsur göremiyorsunuz gittiğinizde. Sonra da neden kimse kütüphaneye gitmiyor, internetten yalan yanlış araştırıp konuşuyor diye laf ediliyor. Böyle insanlar oldukça bu da devam eder. Maalesef bizde de durum bu. Bir de bu söylediğim konuşma tipi Kültür Merkezlerinin içindeki kütüphanelerden. KÜLTÜR ..
Böylelikle güzel bir eserimizin daha sonuna gelmiş bulunduk. Aslında dün gece okurken bir anda uyuyakalmasam bitecekti ama neyse nasip sabahaymış. Cümleten mutlu sabahlar, güzel bir gün geçirmeniz dileğimle..
256 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İlber hocanın ilk okuduğum kitabıdır. yeni okumaya başladığım zamanlar olduğu için düşük üslupta kitaplar okumayı tercih ederdim. Akış yönünden hatırladığım kadarıyla pek zorlamadı. Yakın tarihe dair pek bilinmeyen gerçekleri sayesinde biraz olsa da keşfetmiş oldum.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İlber Hoca Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ve tabi günümüze kadarki süreçte; Kıbrıs Meselesinden Balkanlara, Abdulhamid'ten Atatürk'e, Ortadoğu'dan İslam coğrafyasına kadar geniş bir yelpazeden ele aldığı çalışmasında tarihimizin üstü kapalı unutulmuşluklarını hatırımıza getiriyor.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Prof.Dr. İlber Ortaylı kitabında, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden 1960'lı yıllara kadar olan dönemde ülkemizi ve yakın coğrafyamızı ilgilendiren savaşları, önemli gelişmeleri, dinsel ve kültürel etkileşimleri tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Sadece Türkiye ile ilgili değil, Balkanlardaki ayaklanmaları, İmparatorluğun çöküş sebeplerini, Ortadoğu ve Avrupa'daki gelişme ve etkileşimleri, Arapların yaklaşımlarını, Rusya ile ilişkilerimizi, Filistin devletinin nasıl ortaya çıktığını ve İsrail devletinden sonraki gelişmeleri, bu bölgenin dinamiklerini resmi tarih kitaplarında göremediğimiz bilgilerle güzel bir şekilde aktarmıştır. Son bölümde İstanbul'daki çarpık yapılaşmanın nasıl kültürel dezenformasyona sebebiyet verdiğini, önemli tarihsel yapıları nasıl gölgelediğini ifade ermiştir. Ayrıca duayen yazar son analizinde toplum olarak kitap okumayla ilgili sorunlarımızı tüm açıklığıyla ortaya koymuştur.Tabii ki daimi önderimiz Atatürk'ün de son yüzyılda Ortadoğu ve Avrupa'da tarihi akışı nasıl değiştirdiğini ayrı bir bölümde güzel bir şekilde aktarmıştır. Bu anlamda yakın tarihimize ışık tutan bu değerli kitabın kütüphanenizde yer almasının yararlı olacağı düşüncesindeyim...
256 syf.
Kitaptaki bilgiler muazzam. Balkan milliyetçiliğinden tutun, kıbrısa Ortadoğu’ya ve istanbul a uzanan bir anlatım var. Ancak yabancı kelimenin bu kadar çok olması beni yordu. Ben araştırmayı severim ama kelime araştırmayı sevmeyen ve sırf bu yüzden kitabı okumayı bırakan bu bilgilerden mahrum kalan çok olmuştur. Timaş yayınlarından ricam daha sade bi dille yeniden baskıya vermeleri.
256 syf.
·Beğendi·9/10
İlber Ortaylı hocanın okuduğum 4.Kitabıydı. Bugün tarih adına konuşan ve yazanların güvenilirlik veya objektiflik sorunu beni rahatsız ederken, benim için önemli olan bu manada İlber Hoca'yı gönül rahatlığıyla okuyabiliyor olmak, bu bana hem kendisini dinlediğimde hemde eserlerini okuduğumda büyük bir keyif veriyor. Kitabın ilk kısmı biraz yokuş çıkar gibi gitti, ama daha sonra karşılıklı sohbet havasında keyifle tarih yolculuğuna çıkabiliyorsunuz.
Genel olarak, bütün imparatorlukların çöküşü, Vahdettin ve son günleri, ülkeden ayrılışı,Cumhuriyet Osmanlının devamı mı, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kuruluşu, Kıbrıs, Ortadoğu, Filistin son olarak ise İstanbul' a yer veriyor.
Hasılı özellikle yakın tarih okumaları için istifade edilebilecek kıymetli bir eser.
Nihayet bu büyük bir imparatorluk... Bir milletler mozaiği... Bir kültür... Şunu da ifade etmek gerekir ki, bugün Türk insanı malesef bunu anlamaktan aciz.
BİZİM ÇOCUKLAR NEDEN OKUMAZ?
Okumayan bir toplumuz, sanatçımız, teknokratımız,
bürokratımız, hekimimiz, yargıcımız, öğretmenimiz, işadamımız,
askerimiz, sivilimiz, dahası bilginlerimiz ve de
maalesef öğrencilerimiz hep az okuyor. Üniversitede önerdiğim
en kısa makaleleri bile öğrenci çoğunluğu tarafından
pek iltifat görmediğini söyleyebilirim.
Üniversite koridorlarında boş gezinen ve çene çalan öğrenci
kalabalığı, sınırı Balkanlarda başlayan manzaradır zaten.
Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı yoktu, kitabı kullanmayı
da pek bilmiyorlardı. Bir konuyu veya deyimi aramak
için, kitabın indeksine bakıp ilgili sayfayı bulmak ve gerekli
bilgiyi edinmek, açık kitap sınavlarında bile beceremedikleri
bir işti. Çoğun kalabalıkça bir sınıfta klasiklerle ilgili sorular
cevapsız kalıyordu. Niçin okumuyorsunuz sorusuna, “kitap
pahalılığı, vakit yokluğu veya iyi beslenememe, gürültülü yurt
ve yatakhane” gibi yürek parçalayıcı cevaplar da veriliyordu.
Bu sorunların çözülemediği ve çözümü için herkesin politik
tercihini yapması, konuya birinci derecede ilgi duyması gerektiği
malum. Ama doğrusu bu sızlanmaların hiçbir zaman soruma cevap olmadığım ve yüreğimi parçalamadığını da
belirtmeliyim. 19. asır üniversitelerinin okuyan öğrencileri,
Viyanacla, Paris’te, St. Petersburg’da açlık ve soğukla
boğuşarak kitap karıştırıyordu. Dahası var, Auschvvitz’de,
Dachau’da bile insanlar son günlerine kadar bulabildiklerini
okumuşlar, kâğıda duvara resimler yapmışlardı. Okumak
başka bir alışkanlık, zenginlikle, demokrasiyle, dinle doğrudan
ilgisi olduğunu da sanmıyorum. Bir toplumda okumak
veya okumamak illeti tek yanlı, tek boyutlu açıklamalarla
anlaşılacak bir sosyo-kültürel olgu değil.
“İnsanlarımız öğrenmeye üşeniyor” diye yakınmak da
açıklayıcı değil. Öğrenme isteği, okumak için gerekli ama
yeterli olmayan bir ön şart. İnsanlar öğrenmek ister kuşkusuz,
ama neyi nasıl öğrenmek ister. Yeniçağ insanının öğrenme
isteği günlük dedikodu ve rivayetin ötesine uzandı. Sözlü
kültür öğrenme düzeni için artık yeterli değil, ama bazı toplumlar
henüz bu aşamanın ötesine geçemedi.
Dinin okumayı değil, din adamlarının anlattıklarını ezberlemeyi
buyurduğu veya teşvik ettiği söylenegelir. Ancak,
böyle bir gerçek sadece İslam dini için değil her dinin örgütlenme
ve eğitme tarzı içinde geçerlidir. Okumanın yayılması
ve farklı düşünceleri beslemeye başlaması, Hıristiyanlık, Judaizm
veya herhangi bir dinin toplumdaki kontrolünü, bireyin
ruhunda değilse bile eğitiminde ve düşüncesindeki yerini ve
hükmünü kaybetmeye başlamasına paralel olarak gelişmiştir.
Geleneksel toplum demek bir bakıma okuyan ve kaydeden
değil, fazla düşünmeden ezberleyerek öğrenen ve nakleden,
sözlü kültür geleneğine sahip bireylerin oluşturduğu bir toplum
demektir. Bizim kültür tarihimizin sloganlarından biri,matbaayı yobazların kurdurmadığıdır. Ne var ki Türkiye’de
matbaa yobazlara rağmen 18. asır başlarında kurulduktan
sonra da bir yüzyıl boyu basılan kitap sayısı ne Avrupa ne de
Rusya’nın basım tarihi ürünleriyle karşılaştırılamayacak bir
sayı ve nitelik fakirliği içindedir. 19. yüzyılda da bu sayı üç beş
bin civarında kalmıştır (kanun metinleri, askeri talimname
ders kitabı, standart dini metinler de dahil). Sayı ancak 20.
asır başında 35-40 bini bulmuştur. Osmanlıca kitap mirası
budur. Eğer Osmanlı -Türk toplumunda 16-17’nci asırlarda
beş on bin kadar kitap düşkünü olsa, yobazlar matbaaya izin
vermese de her şeyin ticaretini yapan Venedikliler istenen
ve aranan kitapları Venedik’te bastırır ve getirip satarlardı.
Türk niye az okurdu? Aslında bu az okuma bütün Osmanh
kavimlerinin ortak illetiydi. En belirgin gösterge, geçmiş
yüzyıllardaki çocuk edebiyatının fakirliğidir. Bugün de öyle.
Bizde dişe dokunur çocuk hikâyeleri ve okuma kitaplarının
bir nebze yaygınlaşması İkinci Meşrutiyeti döneminde pedagogların
çabaları sonucundur. Çocuk edebiyatının basım
hayatında önemli yeri olması gibi bir olgunun üç yüz yıl
öncesine uzandığı Avrupa’ya göre önemli bir noksandır bu...
Osmanlı Türk toplumu, kurumlaşmış bir aristokrasinin,
oturmuş bir intellijensiyanın bulunmadığı bir toplumdu,
bugün de durum daha değişik değil. Bugün olduğu gibi o gün
de herkes oğlunu okutmak(!) merakındaydı. Ama okumak ve
okutmak ne demekti? Çocuk nasıl ve niçin okutulur, sorusuna
düşünceli ve farklı cevap pek yoktu. Okumak: Diploma
(icazet), imtiyaz ve mevki sağlamak demekti. Okumanın
gerçek sonuçlarını bilseler, bu kadar okuma lafı etmeye çekinirlerdi
belki de. 19. asırda okuyanların eski okuyanlardan farklılaştığı görüldü. Aydınlanıp kafa tutmaya başladılar. Ama
boyuna mektep açan devlet, mektebi ve ilmi, teknik bilgiyi
haydi çok çok doğabilim olarak anlatmaktan öte gidememişti.
Ailede çocuk okutmak demek, ailedeki okumuş üyelerin,
ebeveyninin katkısından çok, çocuğa çarşıdan cepken
almak gibisinden bir sorumluluktu. Osmanlı toplumunda
çocuk okutan baba imajı için Yahya Kemal’in “çocukluk
anıları”ndaki çizgileri kullanmak açıklayıcı olacaktır sanırım.
Şair çocukken Üsküp’te, önce ilkel bir okula yollanır. Zaman
geçer bir şey öğrenemez. Okul değiştirilir ve bir süre sonra
okumayı söker. Çocuğun artık okumaya başladığı, akşam
babaya söylenir. Babası Küçük Yahya Kemal’in okumasını
şöyle bir sınar; sonuç olumludur, baba pek keyiflenir, o akşam
daha fazla rakı içer. Aynı ilişkiye Yeniçağ Avrupa’sında
göz atalım, müzisyense çocuğuna saatler boyu ders veren,
okuryazarsa her gün saatler boyu kitap okutan, Odysseus ve
İliada’yı anlatan, dindarsa İncil okutup, menkıbeler nakleden
orta sınıf Avrupalı baba tipinden farklı bir tiptir yukarda
çizilen baba tipi. Bürokrasinin, yönetici zengin tabakanın
kendi içinde hızlı devinim geçirdiği, yani bir kuşak içinde
yoktan varolup zirveye tırmanan, ertesi kuşaklarda da tepetaklak
olduğu; Diplomalıların Rönesans anlamında entelektüel
olmadığı bir toplumda, çocuğun ailedeki eğitimi zayıf
kalmış; okula terkedilmiştir. Oysa bireyin okuma alışkanlığı
büyük ölçüde çocuklukta ailede verilen eğitimin sonucudur.
Osmanlı ailesinde çocuğun eğitimi, okuma yazma bilmeyen
anaların, nenelerin, dadıların aktardığı sözlü kültüre, çok
çok menkıbe, masal anlatımına ve basit dini bilgiye dayanır.
Sonuç olarak, toplumumuzda okuma, yabancı dil öğrenmek,
eleştirici bir dünya görüşüne yönelmek ve çevreyi incelemek bilincinin elde edilmesi olarak anlaşılmamıştır,
halen de anlaşılmıyor. Kuşaktan kuşağa aydın olarak kurumlaşan
bir sınıfımız yok. Bu toplum, çocuklarını okuyarak
büyüten ve çocuk okumaya yönelik bir edebiyatı yaratabilen
bir toplum değil. Litteras denen yazılı kültürün, okumaya
dayanan eğitimin verilemediği bir toplumda, hiç kimse “bu
asır başka asırdır” diye bilgisayarların mucizeler yaratmasını
beklemesin. Aslında böyle bir gelişme çürük temele gökdelen
dikmek gibisinden garip ve tamiri mümkün olmayan
sonuçlar da yaratabilir.
Daha 1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, Trakya ve İzmir'de Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kurulmuştu. Millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon, yani eşgüdüm yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı. Ancak arkasında askeri bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan...Mustafa Kemal ATATÜRK!
Öksüz çocuklarla ekmeğini bölüşenler, karaborsa yapanlar, tanımadığı savaş esirine yardım edenler, Yahudi ihbar edenler, insan fırınlayanlar hepsi bu dünyada yaşıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yakın Tarihin Gerçekleri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050801606
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Trablusgarp Savaşı'nda Türk komutanlar etrafı şaşırtacak derecede etkin örgütçü, eğitimci ve her şart altında savaşçı olduklarını gösterdiler."

"Balkan Savaşları'ndaki yenilgi; İngiltere ve Fransa'da Türk savaş gücü hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu. Bu yanılgıya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi."

"I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele'yi tercih etmiştir."

"Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan'da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü."

"İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi."

"Tarih okumayan ve bilmeyen adam kendine göre bir sınır çiziyor. Mesela kolaylıkla 'Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?' diyor. Bu çok vahim bir durum!"

"1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan... Mustafa Kemal Atatürk..."

"1967'de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar 'Ah nerede o Osmanlı!' diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı'yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz."

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı okurlarıyla yakın tarihin tartışmalı konularını ele alıyor: Balkanlarda İsyanlar, İttihat ve Terakki Partisi, Son Padişah Vahideddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Anayasalar, Seçimler, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya Yılları... Ortadoğu'nun Tarihi, Krallıkların Yükselişi ve Çöküşü, Baskıcı Liderler ve Oğulları, Kanayan Yara Filistin'in Geçmişi ve Geleceğine Dair Yorumlar... İstanbul'un Tarihi ve Kimliği, Sahipsiz İstanbul, Kültürel Mirasların Geleceği...

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap...

Kitabı okuyanlar 541 okur

  • DGNCL
  • Ayşenur yiğit
  • Bahadır birgün
  • Arda Koçak
  • Tuğba Nur
  • Tevfik
  • Umut Dursun
  • ayça
  • Ebrar Sıla ÖZEL
  • Feodal Bey

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%27.6
25-34 Yaş
%21.1
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.9
Erkek
%66.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (28)
9
%18 (27)
8
%23.3 (35)
7
%24 (36)
6
%10 (15)
5
%3.3 (5)
4
%1.3 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.3 (2)

Kitabın sıralamaları