Yakın Tarihin Gerçekleri

7,9/10  (29 Oy) · 
76 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.040 gösterim
"Trablusgarp Savaşı'nda Türk komutanlar etrafı şaşırtacak derecede etkin örgütçü, eğitimci ve her şart altında savaşçı olduklarını gösterdiler."

"Balkan Savaşları'ndaki yenilgi; İngiltere ve Fransa'da Türk savaş gücü hakkında yanlış değerlendirmelere neden oldu. Bu yanılgıya Türkleri iyi tanıyan Almanya ve Avusturya kurmayları düşmedi."

"I. Dünya Savaşı'ndan sonra Türk toplumu kaosu ve yeni bir dünya savaşını değil, Milli Mücadele'yi tercih etmiştir."

"Osmanlı İmparatorluğu, milliyetçi akımlar sayesinde dağılan tek imparatorluk değildi; fakat ne Rusya, ne de Avusturya-Macaristan'da ulusalcı akımlar bu derecede aktif ve silahlı eyleme dönüşmüştü."

"İttihatçılar milliyetperver ve büyük ideallere sahiplerdi ama kendilerini değerlendiremeyen bir ekip olmaları onları başarısızlığa sürükledi."

"Tarih okumayan ve bilmeyen adam kendine göre bir sınır çiziyor. Mesela kolaylıkla 'Osmanlı'nın bizimle ne alakası var?' diyor. Bu çok vahim bir durum!"

"1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı? Ancak arkasında askerî bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan... Mustafa Kemal Atatürk..."

"1967'de bindiğimiz trendeki ihtiyar Araplar 'Ah nerede o Osmanlı!' diye yakınıyorlardı. Cevabı düşündürücüdür. Acaba o Osmanlı'yı kim kovaladı, bizimle beraber mi kovalandı; bilemiyoruz."

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı okurlarıyla yakın tarihin tartışmalı konularını ele alıyor: Balkanlarda İsyanlar, İttihat ve Terakki Partisi, Son Padişah Vahideddin ve Osmanlı'nın Son Günleri, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in ilk Dev Atılımları, Anayasalar, Seçimler, Tek Parti Devri ve İkinci Dünya Yılları... Ortadoğu'nun Tarihi, Krallıkların Yükselişi ve Çöküşü, Baskıcı Liderler ve Oğulları, Kanayan Yara Filistin'in Geçmişi ve Geleceğine Dair Yorumlar... İstanbul'un Tarihi ve Kimliği, Sahipsiz İstanbul, Kültürel Mirasların Geleceği...

Yakın Tarihin Gerçekleri, 19 ve 20. yüzyıla dair tartışılan, gündemden düşmeyen konulara dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenler için mutlaka okunması gereken bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050801606
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Prof.Dr. İlber Ortaylı kitabında, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden 1960'lı yıllara kadar olan dönemde ülkemizi ve yakın coğrafyamızı ilgilendiren savaşları, önemli gelişmeleri, dinsel ve kültürel etkileşimleri tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Sadece Türkiye ile ilgili değil, Balkanlardaki ayaklanmaları, İmparatorluğun çöküş sebeplerini, Ortadoğu ve Avrupa'daki gelişme ve etkileşimleri, Arapların yaklaşımlarını, Rusya ile ilişkilerimizi, Filistin devletinin nasıl ortaya çıktığını ve İsrail devletinden sonraki gelişmeleri, bu bölgenin dinamiklerini resmi tarih kitaplarında göremediğimiz bilgilerle güzel bir şekilde aktarmıştır. Son bölümde İstanbul'daki çarpık yapılaşmanın nasıl kültürel dezenformasyona sebebiyet verdiğini, önemli tarihsel yapıları nasıl gölgelediğini ifade ermiştir. Ayrıca duayen yazar son analizinde toplum olarak kitap okumayla ilgili sorunlarımızı tüm açıklığıyla ortaya koymuştur.Tabii ki daimi önderimiz Atatürk'ün de son yüzyılda Ortadoğu ve Avrupa'da tarihi akışı nasıl değiştirdiğini ayrı bir bölümde güzel bir şekilde aktarmıştır. Bu anlamda yakın tarihimize ışık tutan bu değerli kitabın kütüphanenizde yer almasının yararlı olacağı düşüncesindeyim...

yasinkayar 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Anlatılanlar güzel.bilgi açısından yararlı bir kitap olsa da içinde çok fazla eski kelimeler veya anlamını bilmediğimiz kelimeler geçiyor.Bu yüzden anlamakta zorlanılabilir.Ama yinede anlatığı ve verdiği bilgiler doğrultusunda güzel bir kitap.

Mehmet Y. 
 31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Ortaylı'nın 2013 yılında yayımlanmış olan kitabı Yakın Tarihin Gerçekleri isminden de anlaşılacağı üzere Türkiye'nin son yüz yılına ışık tutuyor. Bazen köşe yazılarının derlendiği bazense röportaj şeklinde yazıların olduğu bir kitap Ayrıca kitabın ilk bölümü Türkiye'nin son yüz yılına bakarken, nispeten daha kısa olan ikinci bölümde Ortadoğu Tarihi, üçüncü bölümde ise İstanbul üzerine fikirler yer alıyor. Hocanın akademisyen kimliğine ve engin bilgisine uygun cümlelerle karşılaşıyoruz. Ortaylı okurları için ideal bir kitap

Kitaptan 26 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Daha 1918 yılında, mütarekenin en hazin vaktinde, Trakya ve İzmir'de Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kurulmuştu. Millet her yerde direniyordu. Ama bu direnişlerin arasında koordinasyon, yani eşgüdüm yoktu. O eşgüdümü hangi politik deha sağlayacaktı. Ancak arkasında askeri bir başarı ve müspet intibaları olan bir komutan...Mustafa Kemal ATATÜRK!

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 120)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 120)

İkinci Dünya Savaşı, cephede öldürdüklerinden çok, geride yaşayan ölüler bıraktı.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 155)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 155)

İkinci Dünya Savaşı’nın en belirgin görüntüsü, daha doğrusu zihinlerdeki kalıntısı, tonlarla bombanın neden olduğu harabeler değildir; toplama kamplarındaki cesetler veya Rusya steplerinde sürüklenen sivil esirler arasında kucağında çocuğuyla kurşunlanan analardır.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 160)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 160)

Dünyanın yeni düzeni; yeni rekabetler ve yeni kinler yarattı. Ama kimse isteklerini kabul ettirmek için savaşa cesaret edemiyordu. Avrupa'nın küçük adamı savaşın ne olduğunu anladı, kimse onun savaşçılığına artık güvenemezdi… Ama başkalarının savaşmasına karşı gereken hassasiyeti göstermediği gibi savaş endüstrisinden geçinmeye de itirazı yoktu.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 162)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 162)
Gökhan Taşpınar 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sonuç olarak toplumumuzda okuma, yabancı dil öğrenmek, eleştirici bir dünya görüşüne yönelmek ve çevreyi incelemek bilincinin elde edilmesi olarak anlaşılmamıştır, halen de anlaşılmıyor. Kuşaktan kuşağa aydın olarak kurumlaşan bir sınıfımız yok. Bu toplum, çocuklarını okuyarak büyüten ve çocuk okumaya yönelik bir edebiyatı yaratabilen bir toplum değil. Litteras denen yazılı kültürün, okumaya dayanan eğitimin verilemediği bir toplumda hiçkimse "bu asır başka asırdır" diye bilgisayarların mucizeler yaratmasını beklemesin.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 234)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 234)
Gökhan Taşpınar 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir yerde İstanbul'daki Damat Ferit çevreleri Mustafa Kemal ve çevresindekileri ittihatçılıkla suçluyorlardı. Halbuki onların ittihatçılıkla bağları çoktan kopmuştu. İttihat ve Terakki liderlerinin onları pek sevmediği ve onların da İttihatçılardan pek hazzetmediği hepimizin malumudur.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 121)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 121)
Gökhan Taşpınar 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye'ye dayatılan ise çok ağır şartları olan Sevr'di. Türklere karşı "Avrupa'da yeriniz yok ve Anadolu'da da kim isterse sizden istediğini alır. Kurak Anadolu yaylasının bir tarafına sokulsanız ve İstanbul'da yaşama hakkı elde etseniz ne nimet!" havası hakimdi.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 118)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 118)
Gökhan Taşpınar 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine kurulduğu topraklar Osmanlı Devletinin anavatanıdır. Bu nedenle Cumhuriyetle beraber devlet devam ediyor;diliyle, diniyle, toprağıyla ve insanlarıyla elbette Osmanlı'nın halefi biziz. Türkiye bir 'reddi miras' hakkına sahip değil.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 95)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 95)
Gökhan Taşpınar 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yeni Osmanlıcılık safdil bir milliyetçiliğin değil, tahakküm kurmak isteyen dar bir muhalefetin kullandığı mızmız bir ifadedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun eski topraklarının böyle bir gelişimi kaldırması mümkün değildir.

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 170)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 170)
3 /