1000Kitap Logosu
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1

Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1

1888 - 1922

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
4 Kişi
9
Okunma
5
Beğeni
190
Gösterim
794 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 22 sa. 30 dk.
Adı
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1 (1888 - 1922)
Basım
Türkçe · Türkiye · Pera Yayıncılık · 1997 · Karton kapak
Ahmed Emin Yalman hatıralarının iki kitaba ayrılan birinci cildinde, çocukluğundan başlayarak okul hayatını, gazeteciliğe başlamasını ve Amerika'daki eğitiminden sonra döndüğü imparatorluk içinde, siyasal ve toplumsal olayları anlatmaktadır. 1922'ye kadar gelen dönemde neler yoktur ki? İkinci Abdülhamid'in istibdat yönetiminden sonra Hürriyet'in İlanı ile başlayan çoğulcu sistem, yeniliklere karşı direnmeler, 31 Mart Olayı ve Hareket Ordusu, Balkan Savaşları ve "Babıali Baskını" ile başlayan İttihad ve Terakki İktidarı... Bu olayları Birinci Dünya Savaşı izler ve yenilgiyle sonuçlanır. Mütareke dönemi ise, koşulların ağırlığı yanında Galipler'in uygulamalarının olabildiğince yoğunluk kazandığı ve bunlara karşı direnmelerin de ortaya çıktığı bir dönemdir. Anadolu'da başlayan Türk Kurtuluş Savaşı, zaferle sonuçlanacaktır.
8.8
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
zaimoğlu mehmet
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1'i inceledi.
794 syf.
·
Puan vermedi
AHMET EMİN YALMAN Dönmelere başkanlık, Masonlara çığırtkanlık vazifesiyle mükellef olan, vaktiyle Türk vatanını Amerikan manda'sinin esareti altına koymak isteyen, şarkî Anadolunun mintika mintika ayrılıp orada müstakil bir Ermenistan'a yer verilmesi fikrini müdafaa eden, Kılıç Ali’den tabanca kabzasiyle dayak yerken ayaklarına kapanıp yalvaran, bütün nesebi ve taallûkatiyle daha nice ve nice (henüz açıklamaya ne zaman, ne de hayâ hissimiz müsaittir) ahlâkî tereddilerin mümessili bulunan din, mukaddesat, Türklük ve birlik düşmanı Ahmet Emin Yalman hakkında Neyzen Tevfik'in bir kıtası: Şu bizim dönme dolaş Ahmet Emin, Din ve imanımıza çatmadadır. Başımız ağrımaz etsek de yemin: Vatanı on kuruşa satmadadır. Neyzen'in bu kıtasını, çıfıtı ifade ve tersim etmekte en usta bir kalem marifeti olarak takdim ederiz. Büyük Doğu Dergisi Şubat 1951, S.48, sh.8-9 Necip Fazıl Kısakürek / Hücum ve Polemik
2
Adil Adem
Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim 1'i inceledi.
794 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ahmet Emin Yalman hayatını ve hatıralarını 2 cilt halinde anlatmıştır. Kendisi önemli bir gazetecidir.İstanbul'da çeşitli gazetelerde çalışmıştır. Bu 1.cilt 1888-1922 yılları arasındaki olayları kapsıyor. Bu kitapta çocukluğuna, okul hayatına, gazeteciliğe başlamasına, 2. Mesrutiyetin ilanına, 31 mart olayına, Amerikada ögrenim gormesine, Trablugarp Savaşına , Balkan Savaşlarina, 1. Dunya Savasinda savas muhabiri olarak Alman cephelerini dolanmasina, Malta Sürgününe ve Milli Mücadele yıllarına yer vermiştirm. O donemki olaylara en yakindan tanik olmus ve takip etmis yazar. Bu tanikliklarini uzun ve akici bir sekilde anlatmış. O donemin atmosferini yasamak acisindan oldukca etkili. Özellikle Hatıra- Anı türü kitapları okumayı sevenler için doyurucu bir kitap.