Yalancı Tanıklar Kahvesi

8,8/10  (42 Oy) · 
136 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.302 gösterim
Vedat Türkali, beş yıl aradan sonra yazdığı bu romanında Türkiye'nin 70'li yıllarına ayna tutuyor. Üniversiteli, sol görüşlü bir gencin gözünden Türk siyasi tarihinin en çalkantılı dönemlerinin birinin geniş bir panoramasını verirken, barınamadığı bir toplum içinde yolunu çizemeyen Muhsin'in tutkulu ilişkilerini de zor günlerin öyküsüne katıyor. Kökleri o yıllara dayanan ve günümüzde çokça tartışılan siyasal gelişmeler, sağ-sol çatışmaları, toplumsal güç olarak din ve sendikalaşmalar gibi konuların ve olayların bir nehir gibi aktığı roman, 12 Eylül Darbesi'ne doğru giderken, kahramanlarının hayatları üzerinden bir döneme farklı bir bakış açısı getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789755398167
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Y. 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Yalancı tanıklar kahvesinde ve mavi karanlıkta umduğum lezzeti bulamadım. Birgün tek başına daha başarılıydı gerek anlatım gerek psikolojik analizler gerekse dönemi yansıtması bakımından. Sade kahve gibiydi tatsız tuzsuz sonu itibariyle belirsiz.

Güler Ayata 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk önce Vedat Türkali' nin kitaplarını okumamak için neden bu kadar saçmaca direndiğime pişman oldum.
Muhsin, serseri bir mayın gibi ortada dolaşan ağa oğlu. Teori ve pratik çok farklı olmakla birlikte bağlıdır birbirine. Bir dönemin siyasi süreci içerisinde doğru istikametini bulmaya çalışan Muhsin' in hikayesini okumaya gerçekten de değer....

Yalancı Tanıklar Kahvesi benzeri kitaplar

DESTİNA ÖYKÜ 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye' nin 1970 ' li yıllarında Tutarlı, köklü siyasi olarak Sol görüşe sahip olan Ankara da üniversite de felsefe öğrencisi olan yazar tarafindan yaratılmiş kitabin kahramanı olan Muhsin' in ailesi başta olmak üzere siyasi olarak düşüncesinden dolayı yaşadıklarına dair bir çok çarpıcı olayı anlatan bir eser. Türkiye' de 12 Eylül 1980 Askeri darbesine kadar geçen sürede Ailesi ( özellikle de Ege de bir kasaba da toprak ağası olan) babasının haksız yere sahip olduğu gelirler üzerinden kendisi için çalışan köylülerin üzerinden onları sömürmesinden dolayı babası ile olan ketum ilişkilerini, Kadınlar ile yaşadığı ilişkiyi kaybetmek zorunda olduğu ve kaybetmemek için verdiği kendi ile yaşadıgi iç savaşı. Arkadaşları ve dostlarıyla Siyasi düsunceleri konusunda yapacaklari ve yapmayı dusundukleri davranışlarini bunun sonucunda en yakın dostlarindan birinin ölmesi sonucunda . Kendi gelecegi için karar alması gereken bir durumda yasadiğı zorlu süreci konu olan yoğun bir monolog ve diologlardan oluşmasina rağmen çok etkileyici bulduğum okuyucuyu sıkmadan farklı bir göz ve etkileyici bir dil anlatımıyla tarafsız olduğunu düşündüğüm ( kitabı okumaya başlamadan önce bu kadarını beklemiyordum) Türkiye de siyasi düşüncelerinden dolayı Genç yaşta bir hiç uğruna yaşanan ölümleri ve kurban olanları, Türkiye de ki o dönem politika' nin ve siyaset' in hatalarından dolayı nelere neden olduğunu insanların hayatını bir anda nasıl da değiştirdiğini bir film gibi sarsıcı bir şekilde okuyucuya farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.

Kitabın en beğendiğim özelliklerinden biri Muhsin' in Nedim Hoca ile Sohbetleri esnasında Nedim Hoca ' nin ona anlattığı Tavsiyelerde bulunduğu bölüm. Yaşanan bir çok çarpıcı olaylar karşısında Kitabın sonunda Muhsin' in yapmış olduğu seçim sonrasında kitabın belirsiz bir şekilde bitip yazar tarafından sonunun okuyucusunun hayal gücüne bırakması oldu.

Oblomov 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşayan tarih Vedat Türkali' den 70'li yılları anlatan güzel bir dönem romanı. 70'li yılları somut olaylar çerçevesinde anlamak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap bence.

Seher Şahin 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Muhsin karakterinin ruh hali çok iyi anlatılmış,psikolojik tarafı da var,dili sade,sağ sol ilişkilerini anlatıyor.Vedat Türkali yine başarılı bir çalışmaya imzasını atmış.

Kitaptan 27 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu esnaf, şu tüccar, şu işçi, şu atölye sahibi, şu memur camiden çıkıp işlerine dönecekler birazdan; soyan soyacak, soyulan soyulacak! Namazla, mevlitle mi değiştirecektin dünyayı!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 287)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 287)
Seher Şahin 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gününde korkmasını bilmeyen,sonunda rezil olur!Bu yalancı tanıklar dünyasında rezil olmayı göze alamam!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 268)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 268)
DESTİNA ÖYKÜ 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üç gün önce bir kızı kitap çalarken yakalamış Rıza. " Getirme bana " dedi. " Ver kitabı gitsin kız!" Rıza da şaşırdı. Aziz Nesin' in bir kitabıydı. Parayı kendisi ödedi kasaya. Gülüyorlardı çalışan çocuklar. Ne yapacaktı, karakola mı gönderecekti? " Ekmek, kitap çalanlara ceza olmaz !" dedi. Ülkeyi çalıyorlar, kitap çalanla mı uğraşacağız!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 89 - Ayrıntı)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 89 - Ayrıntı)

Müslüman mısın? diyorlar. ''Allah'ın karşısında Müslümanım da, insanlara karıştım mı değilim. Allah insanlar arasında çok şeytan yarattım diyor, çünkü.'' diyorum.

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali
Eylem 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Çelişkiler, çatışmalar içinde evrile çevrile akıp giden yaşam, aldatmalardan, yadsımalardan, suçlayıp savunmalardan, ağlayıp sızlamalardan, esrik eden mutluluklardan oluşmuş korkularla dolaşılan yabanıl bir ormandı; kadını da değiştiriyordu erkeği de. Çocuklar oluyor ya da olmuyor, zamanla kalan kimi sıcak bağlar içinde ya da tüm geçmişi örten soğuk bir yalnızlıkta bir kadınla bir erkek, baş başa ölümlerini bekliyorlardı sonunda!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali

Başka biriyle acı paylaşmak sıcaklık kazandırıyor demek.Sevgiye dayanıyor çünkü.

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 111 - Ayrıntı Yayınları)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 111 - Ayrıntı Yayınları)
Gökhan Taşpınar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendinle alay etmesini bilirsen gerçeği daha iyi görürsün!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 382)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 382)

Bir kadına böylesine bağlılıkla yaşanan güzellik devrimci için engelse, asıl devrimcilik korkup uzak durmak değil, gereğinde alnının akıyla geçebilmekti o sınavı. Böyle bir deneyimin esrikliğini aşma özverisi göstermiş biri, onu hiç tatmamışlarla bir tutulabilir miydi?

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)
Eylem 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Neyin çetesi bunlar?
-Ne bilem aabem, Bi deenek guudula booda gomnistliknen micadile. Onu bunu gookutp duuulaaa...
-Neymiş bu goministlik Kaptan?
-Gaalarını diyolaa ye, kim öz gaasını başkasına...? Yalan dep duru pezimekleee.

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali
3 /