Yalancı Tanıklar Kahvesi

8,3/10  (21 Oy) · 
82 okunma  · 
19 beğeni  · 
865 gösterim
Vedat Türkali, beş yıl aradan sonra yazdığı bu romanında Türkiye'nin 70'li yıllarına ayna tutuyor. Üniversiteli, sol görüşlü bir gencin gözünden Türk siyasi tarihinin en çalkantılı dönemlerinin birinin geniş bir panoramasını verirken, barınamadığı bir toplum içinde yolunu çizemeyen Muhsin'in tutkulu ilişkilerini de zor günlerin öyküsüne katıyor. Kökleri o yıllara dayanan ve günümüzde çokça tartışılan siyasal gelişmeler, sağ-sol çatışmaları, toplumsal güç olarak din ve sendikalaşmalar gibi konuların ve olayların bir nehir gibi aktığı roman, 12 Eylül Darbesi'ne doğru giderken, kahramanlarının hayatları üzerinden bir döneme farklı bir bakış açısı getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789755398167
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Okuduğum ilk Vedat Türkali kitabı. İlk başlarda biraz tuhaf geldi ama sonra bırakınca bile aklımdan çıkmaz oldu kitap. Siyaset, aşk, psikoloji, fikirler ve gerçekler... hepsi o kadar güzel harmanlanmış ki, her türlü duyguyu yaşamak mümkün. Bazen isyan edip, bazen boşveriyorsunuz Muhsinle birlikte. Kitabın en çok gerçekçiliğine hayran kaldım. Savunduğu düşünceyi bile yeri geldiğinde yerin dibine sokabilmiş yazar. Kitaptaki her olay bir başka etkiledi beni. İlk fırsatta diğer kitaplarını da okuyacağım.

Güler Ayata 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk önce Vedat Türkali' nin kitaplarını okumamak için neden bu kadar saçmaca direndiğime pişman oldum.
Muhsin, serseri bir mayın gibi ortada dolaşan ağa oğlu. Teori ve pratik çok farklı olmakla birlikte bağlıdır birbirine. Bir dönemin siyasi süreci içerisinde doğru istikametini bulmaya çalışan Muhsin' in hikayesini okumaya gerçekten de değer....

Seher Şahin 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Muhsin karakterinin ruh hali çok iyi anlatılmış,psikolojik tarafı da var,dili sade,sağ sol ilişkilerini anlatıyor.Vedat Türkali yine başarılı bir çalışmaya imzasını atmış.

Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

yaşayan tarih vedat türkali' den 70li yılları anlatan güzel bir dönem romanı daha. 70li yılları somut olaylar çerçevesinde anlamak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap bence.

Kitaptan 8 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu esnaf, şu tüccar, şu işçi, şu atölye sahibi, şu memur camiden çıkıp işlerine dönecekler birazdan; soyan soyacak, soyulan soyulacak! Namazla, mevlitle mi değiştirecektin dünyayı!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 287)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 287)
Seher Şahin 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gününde korkmasını bilmeyen,sonunda rezil olur!Bu yalancı tanıklar dünyasında rezil olmayı göze alamam!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 268)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 268)
Gökhan Taşpınar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendinle alay etmesini bilirsen gerçeği daha iyi görürsün!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 382)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 382)

Müslüman mısın? diyorlar. ''Allah'ın karşısında Müslümanım da, insanlara karıştım mı değilim. Allah insanlar arasında çok şeytan yarattım diyor, çünkü.'' diyorum.

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali
Oblomov 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yargıtaydan yeni emekli yargıç Gıyaseddin Alımlı, kamburunu düzeltir gibi doğruldu sandalyesinde,
-Biliyor musunuz Hacı Bey dedi. Biz hep bir şeyi yanlış yaptık bu ülkede.
Bir süre dalgın baktıktan sonra ekledi,
-Neyi yanlış yaptığımızı da bir türlü bilemedik!

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali
sezgin 
19 Ara 2016 · Puan vermedi

- Kör inanca batırılmış insanı konuşuyoruz oğlum. Gavuru, Müslümanı;insan sonunda, sınıflı soydun düzeni insanı ne duruma sokuyor. Haçlı seferleri kime yaradı? evet, Uzakdoğu'dan gelen kervan yollunu tutmuş, Ortadoğu'daki İslam egemenliğinin son bulması, Akdeniz kıyısındaki ticaret limanı Burjuvalıların temel özlemiydi ama başta kilise'ye,Papalık'a yaradı.Sefere çıkacak Şövalyeler,feodaller,savaş donanımı için topraklarını satışa çıkardılar. Yok pahasına nice mallara mülklere el koydu papalık. Gidenler de varsıl Doğu'yu soymak ''DİNSEL'' inancıyla yolla çıktı! Gavur, Müslüman da birbirini yedi. Bu gün, Müslümanım diyen Ebu Süfyancılar, Amerikalılara tüm emperyalist dünyaya,yüz milyonlarca müslümanı yediriyorlar! Konuştuktu biliyorsunuz; din iman kavgası filan değil bu. Musa, İsa, Muhammed umurlarında değil. Müslümanı'da keser, Kestirirler, Hıristiyan'da. İş ki. dünya soygunu sürsün! sorun o! Avrupa da milyonlarca kişiyi fırınlarda yakan da bu kafa.

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 303 - turkuvaz kitapçılık)Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali (Sayfa 303 - turkuvaz kitapçılık)
Oblomov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Adliye'nin yakınında bulunan; boşanmalar, arazi ihtilafları, borç-alacak ilişkileri için yalancı şahide ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılayan kahveler varmış. Yalancı şahide ihtiyacı olan biri girmiş kahveye. adamın biri sokulmuş:
- Yardımcı olabilir miyim, nedir sorun?
- Bir alacak davası.
- O namussuz herif, paranızı vermedi hâlâ değil mi?
- Ben borçluyum arkadaş. parayı benden istiyorlar.
Yalancı şahit kükremiş:
- Kaç kez vereceksiniz beyefendiciğim, kaç kez vereceksiniz?

Yalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat TürkaliYalancı Tanıklar Kahvesi, Vedat Türkali