Yalıda Sabah (8. Basım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.659
Gösterim
Adı:
Yalıda Sabah (8. Basım)
Format:
Karton kapak
ISBN:
2013
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi
Baskılar:
Yalıda Sabah
Yalıda Sabah (8. Basım)
Yalıda Sabah
104 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba...

Yalıda Sabah içinde yedi öykü bulunan okuduğum beşinci Haldun Taner kitabı. Aynı zamanda rahmetli Haldun Taner'in son öykü kitabı.(1983)

Öykülerden kısaca bahsedecek olursam, kitaba adını da veren "Yalıda Sabah" öyküsünde, sabahın ilk ışıklarında kalkan kahramanımızın kendisi gibi erken kalkan insanları ve uyanan doğayı gözlemlemesini aktarır bizi.

"Küçük Harfli Mutluluklar" da öykünün adından da anlaşıldığı gibi küçük mutluluklardan zevk almasını bilen ordudan emekli olmasına rağmen yetmiş küsür yaşında ki işkolik emekli albay Nizamettin Bolayır'ın öyküsünü anlatır bize Haldun Taner.

"Karşılıklı" öyküsünde Haldun Taner'in Tiflis'ten aldığı bir kol saatinin yaşamındaki yerine tanık oluyoruz. Bir nesne ile bütünleşmek ve sonun da hayal kırıklığı.

Gelelim "Şeytan Tüyü"ne. Bu öykü, kitabın en çok sevdiğim öyküsü olmuştur. Haldun Taner bu öyküyü bir yıl yaşadığı Berlin'de yazmıştır. Öykü, Almanya'da ayı postu giyerek hayata tutunmaya çalışan Ökkeş Topalmusagil'in amcasının oğluna yazdığı tek taraflı mektuptan oluşuyor. Gurbetçilerin yabancı bir ülkede ve kültürde yaşadıkları sorunları tüm çıplaklığıyla bize sunuyor Haldun Taner. Bu öykü Almanya'da büyük yankı uyandırmış. Almanya'nın en ünlü, yüksek tirajlı, nadiren yabancı yazarlara yer veren "Die Zeit" dergisinde yayınlanmış. Haldun Taner "Şeytan Tüyü" için, "Bu, Berlin'de yazdığım tek hikaye oldu. Ama ömrümde hiç bu kadar yararlı ve işlevsel bir hikaye yazdı­ğımı hatırlamıyorum." demiştir. Varın gerisini siz düşünün...

"Sonsuza Kalmak" öyküsünde bir inşaat kazısında bulunan tarihi eserlerin inşaatın kanalizasyonunda kullanılması ile sanatın toplumdaki değerinin olmayışını sorgulatır bizlere.

"Neden Sonra" adlı öyküde iki sevgilinin toplumsal değerler karşısında duruşları irdelenmiş olup kitabın en kısa öyküsüdür.

"Yaprak Ne Canlı Yeşil" de ise doğallığı ile bir yazarı etkileyen zengin evinde bakıcılık yapan Zuhal görünümlü Hamide'nin öyküsüne götürür bizi Taner.

Haldun Taner'in kısa fakat dolu dolu öykülerden oluşan, oldukça akıcı bir dile sahip olan bu güzelim öykü kitabını okur arkadaşlarıma tavsiye ederim.

Keyifli okumalar dilerim...
104 syf.
·1 günde·9/10
Haldun Taner Türk edebiyatının en mütevazı yazarlarından biri. Öyle ki; evinin kapısına adını bile yazdırmaz, imzasını küçük harflerle atar. "İmkan buldukça kendimden konuşmam" der ve ekler, "Kendi BEN'imi içimden çıkarayım ki, içime daha çok dünya sığsın."

Bu alçakgönüllü adam hikâye anlatışı bakımından II. Meşrutiyet kuşağı yazarlarına benzetilse de incitici ve kaba olmayan hoş bir mizah kullanıyor öykülerinde. Kendine has bir gerçekçilik anlayışı var ve bunu bize aktarırken oldukça ölçülü davranıyor. 7 öyküsü de birbirinden keyifliydi. Hikayelerinde bencillik, tembellik, cahillik, kabalık gibi konuları tatlı tatlı hicvetmiş. En beğendiğim öykü, kitaba da ismini veren "Yalıda Sabah" oldu. Gün tazeyken okunmalı bu öykü. Tek tek yazmayacağım, her bir hikâyesi candan, gülümsetici, her yaşa hitap eden, yumuşacık öyküler ve tanışmakta geç kalınmamalı.

Kitap şu an YKY'den çıkıyor ama bulursanız Bilgi Yayınevi'nden okumanızı tavsiye ederim. Bilgi Yayınevi 7 öyküsüne ek olarak Ayça Aktan-Haldun Taner röportajı ve "Ne Dediler" bölümlerine yer veriyor. (YKY'den çıkan kitabı görmedim ama sayfa sayılarından hareketle (104-136) o bölümlere yer vermemiş olabileceğini düşündüm, YKY'den okuyanlar yanlışsa düzeltsinler lütfen.)

Keyifli okumalar.
104 syf.
Bir kitabı satın almamızı sağlayan çok farklı kriterler vardır. Bende o gün kitapçıya girdiğimde çok farklı bir kriterim vardı, en fazla 10tl'lik bir ödemeyle içeriğini beğendiğim bir kitabı almak istiyordum. Açıkca söyleyeyim, kriterim beni epey zorladı:) Ama bu sayede üstadın kitabıyla tanışmak benim için harika bir deneyim oldu. Her biri farklı bir tat veren öykülerden oluşan bu kitap, genel olarak 80'ler Türkiyesi'nin sosyal yaşantısını samimi, eğlenceli ve sohbet havasında bizimle paylaşıyor. Benden de bu kitabı tavsiye etmek kalıyor geriye:)
104 syf.
·Beğendi·8/10
Haldun Tanerin espirili, sadesade ve akıcı dili öyküleri şeker tadında bir hale getirmiş. Öyküler yazıldığı döneme ışık tutuyor, o dönemlerin sokağında gezintilere çıkıyorsunuz. Espiri ile karısık yer yer hicivleri de ayrı bir tat katmış. Benim en favori öyküm Karşılıklı adlı öykü. Ciddi bir biçimde Haldun Taner kitapları okuma isteği oluştu, diğer kitaplarını da gözüm kapalı alirim. Ustaya saygılar :)
104 syf.
·Puan vermedi
Eser Haldun Taner'in cok yonlu kalemini dogrular nitelikte , okuru yormuyor, tiyatro eserlerinde karsilasmaya alistigimiz abartili tiplerin yasamini oykulestiriyor. Yazar tiyatro ve hikaye turunu aralarinda uzlastirip farkli bir lezzet katarak sunmayi basarmis.
104 syf.
·9/10
İçinde kurgusal ve dil, üslup açısından çok başarılu öyküler barındırıyor. Ön yargıyla okumuştum fakat ciddi anlamda beğendiğim üç dört öykü kitabından biri oldu. İlk öyküsü Yalıda Sabahda sayfa 27’nin sonundaki papağanlarla ilgili bölüm muhteşem bir tespit tavsiye ederim...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalıda Sabah (8. Basım)
Format:
Karton kapak
ISBN:
2013
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi
Baskılar:
Yalıda Sabah
Yalıda Sabah (8. Basım)
Yalıda Sabah

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Mustafa murat özen
  • Elif Alver

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0