Yalnız Adamın Hayalleri

7,3/10  (8 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.427 gösterim
Karlı bir kış günüydü... Yağan kardan üşümüş küçük kırlangıç, yalnız yaşayan bir adamın evinin penceresinin dışına gelip gagasıyla camı tıkırdatmış, adeta adamın onun içeri girmesine müsade etmesiniistemiş. Yalnız adam bu isteği görmüş, ''olmaz alamam, git başımdan'' der gibi kuşu kovalamış, sonrada kendi kendine söylenmiş; ''Hıh, camı tıklatmakla kendisini içeri alacağımı mı sanıyor acaba...?'' Gecenin ilerliyen saatelerinde canı sıkılmış, rüzgar ve soğuk arttıkça yalnız adamı daha başka düşünceler sarmış, kırlangıcın arkadaşlığını geri tepmekten biraz pişmanlık duymuş. ''Keşke kuşu içeri alsaydım.Ona biraz yiyecek verirdim.Minik kuş oradan oraya uçar, neşeli sesler çıkartır, cıvıldar, yalnızlığımı paylaşırdı'' demiş.

Ertesi sabah ilk işi pencereyi açıp, etrafına bakınmış adam, belki kırlangıç oralarda bir yerlerde olabilir diye düşünmüş. Ama görememiş zavallı kırlangıcı...

Uzun kış geçmiş yine yaz gelmiş... Etrafta kırlangıçlar, cıvıldayarak uçmaya başlayınca; yalnız adam, heyecanla camını sonuna kadar açıp kuşu beklemiş... Ama hiç gelen olmamış. Onun hevesle havada açan kırlangıçlara baktığını gören komşusu hikayeyi öğrenince hafif buruk bir sesle: ''Sevgili komşum anlaşılan sen kırlangıçların altı aylık bir ömürlerinin olduğunu bilmiyordun?'' demiş. Bunu işiten yalnız adam çok üzülmüş ama üzülmek içinde artık geç kaldığını anlamış. Dikkatli olun... Farkında olun... Kendinize bir sorun... Acaba siz kaç kırlangıç kovaladınız? Hiç geri çevirdiniz mi bugüne kadar size sunulan bir dostluğu? Hayatta bazı fırsatlar vardır kisadece bir kez karşımıza çıkar, değerini bilmezsek kaçıp giderler. Ve asla geri gelemezler.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9756509694
 • Çeviri:
  Ersin Yıldırım
 • Yayınevi:
  Arkhe Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ezgi Sezgin 
01 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

J.J. Rousseau'nun insanları ve kendi iç benliğini oldukça iyi gözlemlediğini düşündüğüm, yalnız bir adamın iç dünyasını, toplumdan uzaklaşma evrelerini ve hayallerini anlatan hoş bir kitap.

Kitaptan 18 Alıntı

Ezgi Sezgin 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlar beni ne şekilde görmek isterlerse istesinler benliğimi değiştiremezler ve bütün güçlerine ve sessiz sedasız çevirdikleri dolaplara rağmen ne yaparlarsa yapsınlar, onlara rağmen ne isem o olmaya devam edeceğim.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 55)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 55)
Ezgi Sezgin 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Felaketimde bana güç veren ancak masumluğumdur ve bu yegane, ama güçlü olan dayanaktan kendimi yoksun bırakıp yerine kötülüğü koysam daha mutsuz olmaz mıyım ?

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 117)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 117)
Ezgi Sezgin 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İyi aramasını bilsek, sebebini kalbimizde bulamayacağımız, hemen hiçbir istem dışı davranışımız yoktur.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 25)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 25)
Ezgi Sezgin 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Başkaları için adil olmak gerekiyorsa, insanın kendisi için de doğru olması gerekir.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 139)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 139)
Ezgi Sezgin 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu vicdan, çıkarlarıma ayak uydurup bozulsa bile, nasıl olur da insani tutkulara yenik düştüğü ve aslında mazur görülebileceği hallerde doğruluğunu muhafaza eder, ama rezilliğin, alçaklığın bile mazur gösteremeyeceği önemsiz, küçük çıkarların söz konusu olduğu yerde doğruluğu kaybeder?

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 122)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 122)
Ezgi Sezgin 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir çayırı renk renk süsleyen çiçekleri birer birer incelemek üzere durakladığınızda, bunu yaptığınızı görenler, sizi cerrah çırağı sanarak, çocuklarının kaşıntısını, insanların uyuzunu veya atların ruam hastalığını iyileştirecek otlar isterler.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 11)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 11)
Ezgi Sezgin 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Denizin dibindeki kumun beyaz veya kırmızı olduğunu sanmam ile ne renk olduğunu bilmemen arasında fark yoktur. Madem ki haksızlık başkalarına zarar vermektir, kimseye zarar vermeden nasıl haksız olunabilir?

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 124)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 124)
Ezgi Sezgin 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ağaçlar, çalılıklar, bitkiler yeryüzünün giysisi ve süsüdür. Hiçbir şey, sadece taşların,kumun ve çamurun göründüğü çıplak ve çorak bir kırdan daha hüzünlü değildir.Oysa, doğanın hayat verdiği, kuş sesleri ve akarsuların ortasında düğün giysilerini giymiş olan toprak, insana, bu üç unsurun ahengi içinde hayat, cazibe ve güzellikle dolu bir âlem gösterir ki, bu, gözlerle gönüllerin hiç bıkmadığı bir âlemdir.

Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 9)Yalnız Adamın Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 9)
2 /