Yalnız Gözlerin İçin (Tutku Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.261
Gösterim
Adı:
Yalnız Gözlerin İçin
Alt başlık:
Tutku Serisi 3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
736
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232197
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Sevgi nelere engel olabilir? 

Acı dolu bir kalbin ilacı olabilir mi? 

Gizemli bir adama olan öfkeyi yok edebilir mi? 

Peki ya bitmez sanılan bir nefretin verdiği sızıyı dindirebilir mi?

Tutkuyla harmanlanan nefretin çöküşüne,
Sırlarla harmanlanan sevginin mücadelesine şahit olun...
Kazanmanın hüznünü, yenilmenin güzelliğini hissedin...
Mavi gözlerde kaybolan bir adamın aşkı için direnişini okuyun...
Ve acılı bir kadının adım adım sevgiye boyun eğişini görün!

Gülümseyeceğiniz, hüzünleneceğiniz ve sonunda mutlu olup keşke bitmeseydi diyeceğiniz bir F. Murat Arsal romanı...
(Tanıtım Bülteninden)

 
776 sayfalık uzun soluklu bir kitap. Fatih Murat Arsal'ın yazım tarzı hoşuma gidiyor kurgu işleyiş son derece güzel ama her kitabında bırakın baş karakterleri, ikinci üçüncü karakterler bile dünyanın en güzel yada yakışıklı kişileri. O kadar güzeller ki hayal bile edemiyorum onları. Ne yani illede güzeller güzellerle mi birlikte olmalı? dedirtiyor çoğu zaman. Kitaptaki diğer yan karakterlerin arada bir ortaya çıkıp hemen aşık olup evlenmeleri bence gereksiz uzatmış kitabı hızlı hızlı geçtim oraları. Ama neticede bu tarza gönül vermiş bir Türk yazar olarak son derece başarılı buluyorum hem yazarı hem kitabı.
F.M.Arsal'la tanıştığım ilk romanıdır. Romanın ilk satırlarında tabir caizse dumur olduğumu hatırlıyorum. Siyahlar içindeki iki adamın bir binaya gizlice yaklaştığının anlatıldığı satırlardan bahsediyorum. Tasvirler muhteşemdi. İki adamın arasında geçen diyalog da o denli gerçekçiydi ki... O ilk sayfalarda yaşadığım duygu okuma eylemi değil de bir seyir eylemi halinde olduğum şeklindeydi. Baş kahramanları Türk olan, senaryosu Türkçe yazılmış bir Amerikan polisiye filimdeydim adeta... Ardından olayların akışı öylesine ince bir kurgu ile işlenmişti ki Tahir ile Güney'in yollarının imkansız gibi görünen kesişme noktasına geldiğimde nasıl yani diyemedim bile. Güney ile birlikte kardeş acısını yüreğime sarıp büyüyüp okul bitirdim, korundum kollandım ve bunu talihimin en sonunda bana da güldüğü şeklinde yorumladım. Tahir'e koşulsuz bir güvenle sığınırken yüreğinin kapılarını da ardına kadar en ufak bir tereddüt duymadan açışını keyifle takip ettim.... Kısaca F.M.Arsal'ın kalemine bu romanla aşık oldum. Beni romantik romanlarda Ahmet Altan'dan sonra bu denli etkileyen ikinci Türk erkek yazar oldu. Kadın ruhunun beklentilerini, özlemlerini, çalkantılarını bu denli başarılı bir şekilde kaleme alabilen bir erkek yazarımız daha olmasını Türk bayanları adına büyük bir şans olarak nitelendiriyorum. Özellikle bu romanını okuyun diyorum. Bundan sonraki romanlarına yorumlarımı ilgili linklerinde yapacağım için "yalnız gözlerin için"i gözü kapalı tavsiye ediyorum.
Güney ile Tahir’in nefes kesen aşkının sizi esir almasına hazır olun…

Güney; beyaza yakın sarı saçlı, mavi gözlü, çevresine huzur yayan genç ve güzel Güney... Kardeş acısıyla başetmeye çalışırken bir anda tanıdığı Tahir'ler yüzünden hayatı karmakarışık olan Güney... Tahir'lerden biri kardeşinin katili olduğunu düşündüğü ve intikam almak istediği adam, diğer bir Tahir yılbaşı gecesi tanıdığı ve etkilendiği, kimseyle paylaşamadığı sırrını anlattığı, sebepsiz bir şekilde güven duyduğu yakışıklı bir erkek, tanıdığı son Tahir ise patronu ve aşık olduğu yakışıklı, zengin, karizmatik koca adam... Herkesin bildiği ama Güney'in uzunca bir süre bilmediği, üçüne de ayrı ayrı duygular beslediği üç ayrı Tahir :) Bu paragrafta yazdıklarımı fırsat bulduğum her yerde yazıyorum çünkü inanılmaz etkilendim…

Tahir; yakışıklı, karizmatik, vefalı, tehlikeli sularda yüzen ama bir çift mavi gözde kaybolan koca adam Tahir... Tahir'in yakın arkadaşları Doğan ve Tamer'den en büyük farkı ve benim için bir numara olmasının nedeni sevdiğini tüm yaşananlara rağmen terk etmemesi, gözünün önünden ayırmaması oldu.

Kitapta etkilendiğim çok sahne var ama özellikle vurulduktan sonra tüm acısına rağmen, yediği kurşundan daha da çok yaralayan Güney’in sözlerine rağmen, dimdik yıkılmadan ayakta duruşu, o anda ölmek istemesi, hem de vakit geçirmeksizin hemen ölmek istemesi beni altüst etti. Bu sahne nasıl bir ruh haliyle ve hangi duygularla yazılmışsa, her okuduğumda gözyaşlarımın süzülmesine sebep oluyor...

Karakterleri bir kenara bırakırsak; yazarın öyle bir anlatımı var ki, sanki bir kenarda oturmuş onların yaşadıklarını izliyorum, onlarla gülüyorum, onlarla ağlıyorum. Diğer kitaplardan mutlu son olacağını tahmin ettiğim halde bir kitap bu kadar mı sürükler insanı, hele son 30 sayfa, gözlerim dolu dolu “bu sefer her şey bitti, asla affetmez Güney’i” derken bir de baktım ki olaylar başka boyutlara gitmiş bile. Aslında FMarsal etkisi bu işte bir türlü tadını çıkararak okuyamıyorum, bir bakıyorum bitmiş koca kitap.  Her sayfasını büyük bir merakla ve heyecanla çevirdim ama son sayfası yüzümde mutlu bir gülümseme bıraktı. Bittikten sonra uzunca bir süre etkisinden çıkamadığım nadir kitaplardan biri oldu Yalnız Gözlerin İçin.

Uzun lafın kısası aşk romanlarını seviyorsanız ve erkek aşk romanı yazarı olmaz diye bir önyargınız varsa, tavsiye ederim, okuyun pişman olmazsınız…
Tahir.
Görmeden ,duymadan tanıyıp bana aşkı tanıtan adam.
Bu derece güzel bir kitaptı tek nefeste okudum desem doğrudur.
Güney ve Tahir'in hikayesi zor bir aşk. Hatta biraz fantastik. Hikaye yüzlerce sayfayı bir solukta okutuyor. tabi bana kalırsa gerçekçilik sıfır. Yazar kitaplarda, karakterlerde çok kendini tekrar ediyor ve yer yer cinsiyetçi davranıyor. Yine bizim yazarlardan birinin bu türde bu kadar iyi yazması çok güzel. keyifli vakit geçirmek, heyecanlanmak ve duygulanmak istiyorsanız tam size göre.
Sevgili FMA TUTKUNLUĞUM BU KİTAPLA BAŞLADI :) Hatta yıllar önce... ilk basımı benim kitabım :) fakat şu an birine verdim ve verdiğim kişiyi hatırlamıyorum .. umarım geri getirir :) Kitabımıza dönecek olursak.. Aksiyon ve aşk :) kesinliklee aşk ve aksiyonun bir arada çok güzel olduğunu kanıtlayan kendini yemeden içmeden alıkoyan bir kitap :)) darısı FMA nin diğer kitaplarını almaya :)
FMArsal okuyucularının çoktan okuyup bitirdiği kitabı anca şimdi okuyabildim. Abartı sayfa sayısı ve özellikle Tahir'e ısınamadığım için kendime başlasam mı diye çok kez sormuşluğum vardır.

Öyle ya da böyle başlayıp 4 saate yakın sürede bitirdim. Arsal'ın hikayelerinde fazla tekrara düştüğü bilinen bir durumdur. Fakat ilk kez bu kitapta aynı sahnenin/sahnelerin aşırı bir biçimde tekrar etmediğini düşünüyorum. Belki yazarı uzun süre sonra okuduğum için böyle düşünüyor olabilirim.

Güney'den fazla bir şey beklemiyordum ama tahminimden daha çok sevdim. Davranışları beni delirtmedi. Tahir için ise aynı mesafeyi korumayı tercih ederim. Güney'in aksine Tahir'de bir derinlik göremedim. Ne kadar ince tavırlarını görsem de bana göre aşırı yüzeyseldi. Karaktere 30'larında olması beni şaşırtmıştı. Kendisinin 45-50 yaş arası olduğunu garanti edebilirim. Gözümde Arsal'ın en sıkıcı karakteriydi kitaptan sonra da aynı kaldı benim için. Bir de Tahir'i yazarın her kitabında görmekten aşırı bunaldım. Onu yazmasa kitapları daha mı az satar acaba?

Tekrara düşmemiş desem de bir aşk romanı için 780 sayfa çok fazla. Örneğin "Bronz Atlı" isimi kitap 824 sayfa. Ama içinde romantizm kadar karakterlerin psikolojilerinin aktarılması, anlatılmak istenen bir savaş ortamı var. Yani "Bronz Atlı" dolu bir kitap, bu yüzden 824 sayfa gayet normal. "Yalnız Gözlerin İçin" ise sadece güzel/yakışıklı karakterlerin fazlaca bulunduğu, ne romantizmde ne normal anlatımda hiçbir derinliği olmayan bir kitap. Onun yerine 400 sayfayı geçmeyecek şekilde daha özenlice hazırlanmış kitap yazılsa tadından yenmez. Ama gel de bizim yazarlara anlat.

O kadar eleştirdim ama neden 9 verdim. Güney hatırına ve az tekrarı olduğu için.
Bir Fatih Murat ARSAL kitabı daha...
Güney,dingin ve suskun kızımız... Genç yaşta olgunlaşmak zorunda kalan yaralı insan dinginliği onunki... İnsanı sakinleştiren masmavi, duru gözleri ve beyaza yakın uzun sarı saçlarıyla çok ilgi çekici ve çok güzel bir kız. Ağabeylerini kaybetmiş, babası hasta üniversite de okumaya çalışan maddi sıkıntıları olan ve özellikle ağabeylerinden birinin, teröristlerin olduğu evde bulunup öldürülmesi Onu tamamen yıkıyor. Çünkü ağabeyi terörist olamaz. Ağabeyinin ölmeden önce hastane ye gittiğinde Onu öldüren askerin de orada olduğunu öğreniyor ve gizlice odasına giriyor baygın yatan her yeri mosmor sargılı olan adamı ilk başta öldürmek istiyor ama yapamıyor. Ondan nefret ediyor ve o baygınken Ona şöyle diyor bir gün intikamını alacağını söylüyor ve çıkıp gidiyor. Güney'in bir de subay bir nişanlısı var... Nişanlısından ağabeyinin ölümünden bir hafta sonra ayrılıyor. Babasının hastalığı ortaya çıkıyor ve iş bulamıyor. Tam bu sırada bir avukatla karşılaşıyor ve Ona burs veriyor... Hayat düzeliyor Güney için inanamıyor. Derslerinde çok başarılı ve çok zeki...
Tahir'e gelince, ağır abi olanlardan... Fırtına öncesi sessizliği var kendinde... Yakışıklı, fazla konuşmayan, yapılı ve Şakaklarındaki kırlık la çekici görünen Güney'in deyimiyle Koca Adam... Tahir, Güney'in ağabeyinin ölümünde ki operasyon da ağabeyini kurtarmak için uğraşmıştır. Öldürmemek için bacağından yaramıştır ve sırtında taşımıştır ama bomba patladığı için kendisi de çok ciddi yaralanmıştır. Tabi Güney bunları bilmiyor. Tahir Güney'in ağabeyini aklından çıkartamaz ve Güney'i takip eder ve Ona burs sağlayan da kendisidir. Tabi ki gizlice... Ama avukatın oyununa gelir ve iş görüşmesi için yanına Güney gelince şok olur. Kızı işten vazgeçirmek için uğraşır , iş şartlarının ağır olduğunu 24 saat tetikte olmasını ve tam bir kişisel asistan olacağını anlatır. Ama güney çok ısrar eder ve işe alınır. Güney tabi ki Tahir'i hatırlamıyordur. Tanımıyordur. Aralarında yakınlaşmalar başlar ve aşk kıvılcımları oluşur. Hatta öyle ki Tahir Güney'in kendi evine taşınmasının hatta Evlenmelerini ister. Güney itiraz eder. Çünkü Güney Tahir'in arkadaşı Doğan'ı gördüğünde tanımıştır. Ve Tahir'in kardeşini öldüren adam olduğunun anlamıştır. Ama belli etmez Tahir'e bakalım Güney'in aşkı mı üstün gelecek, yoksa Nefretimi ?
Aralarda Doğan ,Tamer ve Akın'ın ilişkilerini okumak çok güzeldi.
İyi okumalar
Tahir devlet için çalışan gizli bir askerdi. O gece teröristlerin saklandığı bir eve arkadaşları Tamer ve Doğan’la baskın yaptılar. Çetenin lideri evdeki gizli bir kapıdan kaçar. Çıkan çatışmada Tahir’in vurduğu bir genç patlama öncesinde bacağından yaralı olduğu için evden çıkamaz. Tahir ve Tamer bu genci evden çıkarmaya çalışırken çetenin lideri evi patlatır. Genç çocuk ölür ve Tamer ve Tahir de ağır şekilde yaralanır. Tahir bu genci vurmadan önce onun suçsuz olduğunu öğrenmiştir ve ölümüne çok üzülür. Bu gencin kardeşini bularak ona yardım etmek ister.

Güney üniversite birinci sınıf öğrencisidir. Kardeşinin ölümünden sonra Tahir’i hastanede görür ve çekmecede gördüğü künyeyi alarak sadece adını öğrendiği bu adamdan intikam almaya yemin eder.
Güzeller güzeli güney we yakısıklı sert öfkeli tahir kesinlikle tawsiye ediyorum okumanızı özellikle benim gibi ask romanları okuyanlara
Hiç hoşuma gitmeyen buram buram basitlik kokan bir romandı. Çok fazla gereksiz ayrıntılarla bezenmiş olan Yalnız Gözlerin İçin romanı tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Yazar gereksiz betimlemelere o kadar çok yer vermiş ki... Sonunda bu romanı bitirmiş olmama o kadar çok sevindim ki bunu kelimelerle anlatmak mümkün değil. Birde bu romanda bariz bir şekilde dikkatimi çeken bir şey var ki o iyice okunmaz hale getirdi romanı... Yazar sürekli yakışıklıyla, güzel kız betimlemesi yapmış. Roman adı ile uyumlu olsun diye sürekli başkarakter Güney'in gözlerinden, onların ne kadar mavi olduğundan ve çekici olduğundan bahsetmiş yerli yersiz... Bu yazarın kalemi ile bu kitabı sayesinde tanışmış oldum. Fatih Murat Arsal'a ait olan ikinci bir kitabı okuyacağımı hiç sanmıyorum.
Canım Tahir'im, güzeller güzeli Güney'im 10 dakika önce ayrılmamıza rağmen sizi çok özledim.
Şu an tam olarak bu moddayım. Öylesine harika ve sürükleyiciydi ki 2 gece sabahlamak gerekti.
#FatihMuratArsal
#YalnızGözlerinİçin
#kitapyorumu

Akıcı anlatımı ve sürükleyici kurgusuyla baş döndüren bir FMA romanını daha bitirmiş bulunuyorum. Tamer ve Doğan’ın hayatları okuduktan sonra serinin ilk kitaplarında adının sıkça geçtiği Tahir’in hayatı beni çok meraklandırmıştı.

Şimdi koca adam Tahir ile tanışma zamanı...

Zengin bir iş adamı olan Tahir Sertan iş adamı kimliğinin haricinde devlet adına çalıştığı bir örgütte vatanı için canını ortaya koyan isimsiz kahraman

Herşey bir gece gittikleri operasyonda ölen bir genç Cihat’ın ölümünün arkasındaki olay kurgusuyla başlıyor.

Güneş kardeşinin acı haberiyle yıkılmış kardeşinin ölümüne sebep olanların bir gün karşısına çıkmasını dua ederek intikam yemini etmişti.

Oysa hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Kardeşinin katili olduğunu öğrendiği adam ile karşılaşınca bu adamın katil olması ihtimaline imkan bile vermiyordu.

Güney kardeşinin katili olan koca adam Tahir’e
baktıkça kalbinin yerinden çıkacak kadar attığını hissediyordu.

Kalbi böyle deli gibi çarparken nasıl kardeşinin intikamını alacaktı???

Tahir Güney’in gözlerine bakınca gerçekleri nasıl anlatacağım diye düşünürken bu kadında kendini esir alan tek şeyin gözleri olduğunu farketti. “Yalnız Gözlerin İçin”
O gözler öyle savunmasız ve kırılgandı ki cam mavisi berrak gözlerde kaybolmamak Tahir’in elinde değildi.

Tahir ve Güney’i nasıl bir son bekliyor??

Güney kardeşinin katili bu adamı affedecek mi??

Hepsi ve daha fazlası “Yalnız Gözlerin İçin” romanında...

Fatih Murat Arsal’ın nefes kesen romanında tutku ve heyecan hiç eksik olmadı. İnatçı Güney ve koca adam Tahir’in diyalogları hala kulaklarımda Ben beğenerek keyifle okudum.

Yoksa siz hala okumadınız mı??
Demek insan birisi ile küsken, normal zamandan daha fazla onu özleyebiliyordu.
Fatih Murat Arsal
Sayfa 553 - Ephesus Yayınları, 13. Baskı
“... Bir erkeğin öfkesi ve nefreti günler içinde soğusa da kadınlarınki bir yanardağ gibi sürekli faaliyete hazır bekler.”
Fatih Murat Arsal
Sayfa 565 - Ephesus Yayınları, 13. Baskı
"...para için de yapmıyorlar. Hiçbirinin paraya ihtiyacı yok. Sadece vatan sevgisi ile yapılan bir işte ölüm onlar için hiç de korkutucu olmuyor."
Fatih Murat Arsal
Sayfa 519 - Ephesus Yayınları, 13. Baskı
''Ne halde olursan ol.'' diye sevgiyle mırıldandı. ''Yüzün kırışıklıklarla dolsa da .....Artık yürüyemeyecek kadar yaşlansan da...Bana böyle gülemeyecek kadar ağzında diş kalmasa da....Ben tek bir şeye sahip olsam yeter....Gözlerin....Bana gözlerin yeter sevgili karıcığım...O güzel gözlerin yeter.Yeter ki onlar bana hep böyle sevgiyle baksın...Bana hep böyle ışıldasın! Dünyada daha başka bir şey istemem.''
... pek çok kimse onun hakkında dış görünüşüyle karar verir. O da onları yanıltmak için fazla uğraşmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalnız Gözlerin İçin
Alt başlık:
Tutku Serisi 3
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
736
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232197
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Sevgi nelere engel olabilir? 

Acı dolu bir kalbin ilacı olabilir mi? 

Gizemli bir adama olan öfkeyi yok edebilir mi? 

Peki ya bitmez sanılan bir nefretin verdiği sızıyı dindirebilir mi?

Tutkuyla harmanlanan nefretin çöküşüne,
Sırlarla harmanlanan sevginin mücadelesine şahit olun...
Kazanmanın hüznünü, yenilmenin güzelliğini hissedin...
Mavi gözlerde kaybolan bir adamın aşkı için direnişini okuyun...
Ve acılı bir kadının adım adım sevgiye boyun eğişini görün!

Gülümseyeceğiniz, hüzünleneceğiniz ve sonunda mutlu olup keşke bitmeseydi diyeceğiniz bir F. Murat Arsal romanı...
(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • Merve Enez
  • e.b
  • esra baş
  • Rümeysa Taşdemir
  • Zlem.Kaplan
  • FATMA DEMİRKAN
  • Gnlkas
  • Melek durukan
  • Cansu Ay
  • Gizem Dayan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%31.6
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%21.3
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.5
Erkek
%2.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%61.2 (82)
9
%14.9 (20)
8
%7.5 (10)
7
%9 (12)
6
%1.5 (2)
5
%2.2 (3)
4
%1.5 (2)
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%1.5 (2)