Yalnızız

8,6/10  (152 Oy) · 
597 okunma  · 
141 beğeni  · 
4.157 gösterim
Peyami Safa'nın son romanı Yalnızız, engin ruh tahlilleri ve kendi türünde açtığı çığırla onu yalnızca Türk edebiyatının değil, Dünya edebiyatının zirvelerine taşımış şaheseridir. Peyami Safa'nın diğer bütün romanlarında olduğu gibi Yalnızız romanında da doğu-batı, madde-mânâ, ruh-beden, idealizm-materyalizm gibi ikilemler üzerinde durularak, aynı evde yaşadıkları hâlde birbirlerinden oldukça farklı mizaç, düşünce ve insan ilişkilerine sahip aile fertleri üzerinden ruhunu arayan bir toplum resmedilir. Bireysel ve toplumsal kimliklerimiz arasında, bilhassa Batılılaşma hareketlerinden sonra ortaya çıkan uyumsuzluğun yarattığı sıkıntılar, kalabalıklar içinde milyonlarca "yalnız"ın peyda olmasına sebep olmuştur. Yalnızız; sıra dışı kurgusu ve bir üst kurmaca metin olarak romanda kendine yer bulan ütopya ülkesi Simeranya ile yarım asırdır Türk edebiyatının en çok okunan ve sevilen romanlarının başında geliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  451
 • ISBN:
  9789754370577
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Süheyla Merve 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı okuduğum gibi Yalnızız ile ilgili bir makale okuma ihtiyacı hissettim. Batı ve Doğu sentezini yapabilecek kişinin kadın olduğunu söyler, Peyami Safa bu kitabında. Erkekler ya Doğu'nun bilgeliğindedir ya da Batı'nın sahtekârlığında, insan iki benlikten oluşur. Birincisi maneviyatı, ikincisi insanın içindeki dürtülerin baskın gelmesinden oluşur.
Kitap üç bölümden oluşuyor, ilk bölümde Selmin'in yalanı ve Samim ve Besim'in arasındaki diyaloglar, Samim'in aşkı ve fail aranırken ki biraz daha romanın akıcılık kısmı buradadır. İkinci bölümde daha çok roman felsefik gider, ilk bakışta düalizmi gördüğümüzü sansakta kitap daha çok ''tekâmül'' üzerine kuruludur. Üçüncü bölümde ise olaylar biraz daha açığa çıkar. İnsan iki benliğinden birini seçtiğinde yaptıklarının cezasını ya da mükafatını görür.
Teknolojinin her saniye daha çok girdiği evde yozlaşmış bir neslin olduğunu ve maneviyatın olmazsa olmaz olduğunu anlatır. Kitapta Samim mutaasıp biri değildir ama insanın içinde maneviyatın olması gerektiğini söyler.
Kitap batı ve doğu sentezini anlatırken bir yandan Samim'in yüz elli yıl sonraki Simeranya'sından bahseder. Simeranya bir ütopyadır, iyisinden. Simeranya örnek toplumdan bahseder. Örnek bir toplumun nasıl olması gerektiğinden. Kitapta Simeranya üzerinden işlenir, Samim'in dünyasında Simeranya'dan örnekler verilir. Kitapta birçok fikirden alıntılar vardır.
Ahlaken çöken bir toplumda maneviyattan söz edilir ve bu problemin bir çaresi vardır, ideal. İnsanlar idealleriyle ayakta kalabilir. İdeal ve hisler.
Kitabı okumak için Peyami Safa'nın birçok kitabının okunmasını sonra buna gelmesini tavsiye ederim. Çünkü diğer kitaplarındaki karakterlerin son noktasıdır, Samim.
Okurken birçok yerini altını çizebileceğinizi, fikirlerinizin değişebileceği ve sonunun sizi nasıl şaşırtabileceği izleyin ve Peyami Safa'ya bakın. Birçok bilim dalıyla, özellikle psikolojiyle, bu kadar içeçe olması dogmatizme karşı tepkisini koyuyor.
Ne yazık ki, bizler Peyami Safa'yı eleştirel kimliğinden dolayı yanlış konumlara getirmiş ve hatta onu yok saymışızdır. Ne kadar da üzücü ama söylemeden geçemeyeğim o bir ''üstat''.

Ayrıksı 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın bütünü ayrı sonu apayrı güzel.Tüm dikkatimle ve ruhumla okudum cidden insanın derinlerine işleyen bir kitap.Peyami Safa yazar değil sanki bir psikolog bir filozof aldı götürdü kitap

Ahmet Akyüz 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1. Olay örgüsünün bir günlükten parçalar okuma şeklinde başlatılması kitabın sürükleyiciliğine zeval getirmiş. Giriş bölümünün bu insicamı olmayan paragraflardan oluşması kitaptan soğumaya neden olabiliyor. Neyse ki ikinci, yani Samim ve Meral odaklı bölüm gayet akıcı ve hoştu.

2. Meral'in intiharında ölüme gösterilmesi icap eden tahassüsat -artık hayret, üzüntü, korku, telaş her neyse- yeteri kadar verilememiş. Özellikle sevdiğin birinin intihar haberini yeni almış birinin vukuat hakkında o kadar uzun izahat verebileceğini sanmıyorum. Hadi insan önünden kendisinin sildiği takdirdeki trajedinin sadeliği Samim'in soğukkanlılığına kılıf olabilir ama bir anne için bu soğukkanlılık olmaması lazımdı.

3. Kitapta birden fazla üslup var. Bu her karakterin kendi üslubu olmalılığı açısından güzel. Fakat Samim abimiz bir konuşuyor sanki makale yazıyor maşallah. Yine de kendisi zaten entellektüel bir karakter olduğu için, bu durum konuşma doğallığına zarar veriyor diyemeyiz.

4. Samim'in Simeranya hakkında malumat verirken çok defa "bu konu aslında daha derin, ayaküstü bu kadarını anlatabiliyorum" benzerinde pekiştirmeler yapması göze batıyor.

5. Merakı diri tutmak için bazı entrikalara bolca müracaat edilmiş gibi. Sevdiğin kişinin annesinin bir zaman metresin olması ve o kişinin aslında öz kızın olması vb. abartı tesadüfler.

6. Bir sıfatla kolay kolay tamlama olamayacak, çok yönlü bir roman. Samim'in Meral'in olduğu oteli öğrenirken polisiye romanı, Necile ve Renginaz sahnesinde korku romanı diyebiliriz.

7. Kitapta bazı ufak tefek yerlerin teşrihine muhtaç kalabiliyoruz. Özellikle romanın sonunda Samim'in Necile'nin ölüsüyle beklediği odaya elini yüzünü yıkadıktan sonra döndüğünde Renginaz'ın yaşlanmış haliyle karşılaşmasını anlayamadım.


8. Bunlarla beraber güzel bir kitap. Kızların ibret diye, erkeklerin tedbir diye okuması gerek.

Peyami Safa bu yılki listemde önemli bir yer kaplıyordu ve listemdeki son kitabı Yalnızız favorilerim arasına girdi. Çarçabuk bitiremedim fakat hiç de sıkılmadım okurken.

Samim karakteri çok orijinal bir karakterdi bana göre. İnsanları anlayabiliyor oluşu, Simeranya, Peyami Safa'nın onun gözünden yaptığı ruh tahlilleri...

Ondan sonra Besim'in yemeklerle aşk yaşıyor oluşu her seferinde gülümsetti beni.

Peyami Safa nedense çevremde çok duymadığım bir yazar fakat özellikle bu kitabıyla ne kadar yetenekli ve profesyonel olduğunu göstermiş bana göre. Sanırım seneye listeme Peyami Safa'nın geri kalan tüm kitaplarını yazacağım.

Ekrem Özkara 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Peyami Safa'nın düşünce ve sanat gücünü aksettiren en olgun eserlerindendir.Üstad bu eserinde insanlığı materyalizmin kör çemberini kırmağa,kaybettiği ruhunu ve kendini bulmaya çağırmaktadır.Ona göre,asrımızda insanlığın bütün problemleri bı noktada düğümlenmektedir.
Ve Allah'ı bilmedikçe,insanlık buhrandan buhrana yuvarlanacak,huzur ve sükun bulamayacaktır.Yalnızız'da insanı laboratuardan kurtarma,onu varlık bütünü içinde kavrama gayretiyle,ruh tahlillerine kazandırdığı derinlik ve insana açtığı yeni ufuklar vardır.İyi okumalar dileklerimle..

Meşrebi Kalender 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Film afişlerine veya fragmanlarına aldanmayabiliriz ama çoğu kez kitapların isimleri bizi kandırabiliyor.Kitabın ismi çok büyük ancak kitap bu büyüklüğü dolduramadığından büyük olarak kalan sadece hayal kırıklığımız oluyor.Yazar kötü aile yapısının altını çizmek isterken, gözümüzü çıkarıyor.Daha kitap başlar başlamaz Anne karakteri (Mefharet) öz kızı ile kendi öz abisi arasında bir cinsel ilişki olma şüphesinden o kadar rahat bahsediyor ki ağızda kötü bir tat oluşuyor.( Çok şükür ki, yarım asır sonra yazılan (2006) Baba ve Piç romanında bile kitabın sonlarında ortaya çıkan ensest ilişki,hala "aman düşman başına vermesin dostlar" dediğimiz olaylar arasında.Çok şükür ki medeniyetimiz hala tek dişli...) Meral ve Samim karakterleri arasındaki ilişki çok bunaltıcı.Samim karakterine ifrit olmamak elde değil.Egosu,gururunun üzerinde olan bir karakter Samim.Toplum mühendisliğine soyunan her cumhuriyet yazarı gibi,yazarımız da kötü kadın(!) karakterine hak ettiğini buldurarak milletimize derin bir nefes aldırıyor.Bu romanı okuyan tüm genç kızlarımız akşam ezanından önce evde olup dizlerini kırarak namuslarıyla evlerinde oturuyorlar....Hiç mi güzel yanı yok tabi ki var: kitap 365 sayfa da olsa sonunda bitiyor....

Dila Manga 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ilk olarak okuması zor bir kitapla karşı karşıya olduğunuzu söylemeliyim önce yarım bırakmış olmama rağmen canım arkadaşımın teşviki ve tuyolariyla hırs yaptım ve bitirdim iyi ki de bitirdim harika ve iz bırakan bir kitapti. Daha bu kadar en ince hatlarına kadar psikolojik tahlile rastlamadım o kadar ince işlenmiş insanlar var ki onların karakterlerinin en ücra köşelerine kadar girebiliyorsunuz. Ancak sabredip okursanız tüm bu tatları 150. Sayfadan sonra almaya başlıyorsunuz dili ağır evet ama bir noktadan sonra lezzetli geldiği kesin.Samim karakteri benim favorim idi bu kitapta böylesine ince düşünen varsa beri gelsin bu hayatta. Kadınlarin ihtiraslari, insanların hayat boyu yaşadıkları karakter savaşları, avrupai ozentilik, modernleşme ile birlikte aile hayatında yaşanan kopuslar, daha iyi bir dünya hayalleri ve daha neler neler sayfa sayfa yorum yapılır ama kısacası okumanızı öneririm. Kalabalıklar arasında olsakta birinci ben ve ikinci ben arasında çokta YALNIZIZ aslinda. ..

Beatrice 
17 May 2015 · Beğendi · 10/10 puan

hayatımda bir kitaba zorla başlayıp da hiç bitmesin istediğim fakat biran önce de bitirmek zorunda olduğum başka bir kitap olmadı . bittiğinde peyami safa ya hayran oldum , kitaba da tabii ki ayrı hayran oldum hala da öyleyim . iyi ki -zorla da olsa- okumuşum dediğim kitaptır kendisi , yeri apayrıdır .

DERUN-İ KİTAP 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Böyle güzel bir kitabı okuduğum için çok mutlu oldum. Peyami Safa'nın okuduğum ilk kitabıdır ve tüm kitaplarını okumaya karar verdim. Peyami Safa'yı okumanızı tavsiye ederim hepinize. Böyle kaliteli yazarlar okunmalı mutlaka.

Okan Kuzu 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2014 yazı, sahilde, çokta güzel bir bayan arkadaşın elinde görmüş, kitaba mı, o ana mı aşık oldum bilmiyorum, çok fena etkilenmiştim ve akşamında hemen Akçay'a gidip almıştım kitabı. Bir daha da kız arkadaşı hiç görememiştim ama bu kitabı okumamda farkında olmadan da faydası olduğu için buradan teşekkür edeyim istiyorum.
Kitap güzel. Peyami Safa'nın kalemi biraz farklıdır. Sevmeyeni sıkabilir ama bence çok güzel bir kalemi vardır ve mutlaka okunmalıdır bu kitap ve Peyami Safa'nın tüm kitapları.
Yalnızlıkla alakalı, hayatla alakalı çok güzel cümleler bulabileceğiniz bir kitap Yalnızız. Okuyun derim.

4 /

Kitaptan 153 Alıntı

Kaderinin şoförü sensin. Emin ol. Onu dram istikametinde sürme. Biraz gül, yahu! Değmez vallahi bu dünya.

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa

Bak şu gül bile yalan söylüyor. Öyle taze bir duruşu var ki, manası: "Ben solmayacağım, ben ebediyim’den başka bir şey değil. Yarına kadar solacak halbuki. Yalan söylüyor.

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa
Nadia 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir. Çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir.

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa
Ekrem Özkara 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bu dünyada en bahtiyar ve zeki kadınları kimlerdir,
bilirmisiniz ?
-: Hiç bir sırrı olmayanlardır..!

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa
Kubra Cangul 
11 Şub 04:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yalnızım, evet, herkes yalnızdır, yalnızız.

Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 393 - ötüken)Yalnızız, Peyami Safa (Sayfa 393 - ötüken)
Süheyla Merve 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

''Beni ne kadar seviyorsun?'' sualine ''Oda kadar'', ''Ev kadar'', ''Dünya kadar'' cevaplarını verir. Sevgini adamına göre derecelendirmesini ve ölçmesini beş yaşında öğrenmiştir.

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa
Ferah 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Alakalarımızın yüz bin şekline isim bulamıyoruz ‘sevmek’ deyip çıkıyoruz. Onun için ne kadar suistimale uğruyor bu kelime.”

Yalnızız, Peyami SafaYalnızız, Peyami Safa

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız