Yalnızlık Bir Uçurumdur (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7753
Gösterim
Adı:
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691000
Çeviri:
Gözde Karalök
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey
Yalnızlık Bir Uçurumdur, Franz Kafka'nın tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. "Bütün hayatımı, onu sonlandırma arzusuna karşı koyarak harcadım." "Kendime sapladığım bir bıçaksın sen; aşk budur."
80 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kafka'nın eserlerinden derlenmiş cümleleri içeren; özgürlük, suç, yabancılaşma gibi temaların sözlerde gizlendiği, beğendiğim bir Aforizma kitabı. Franz Kafka "Aforizmalar" da tercihler arasında olabilir. Dönüşüm'ü okurken aynı anda okumuştum bu kitabı. Sıra Şato ve Dava'da. Romanları okumak kadar, sözlerin- özdeyişlerin bir arada okunması fantastik bir deneyim.
80 syf.
·3 günde·9/10
Aylam Adam'ın aforizma serisi Kafka ile devam ediyor. Bundan önce bir Kafka Aforizma kitabı daha okumuştum İş Bankası Kültür'den. Çoğu onunla aynı olan sözlerden oluşmuş. Kitaplardan seçme alıntılar sayesinde Kafka'nın gizemini, nasıl bir hayat yaşamak istediğini, kısacası dünya görüşünü öğrenmek gayet güzel. Romanları gibi aforizmaları da çok zorlayıcı ve düşündürücü. Konu olarak yalnızlık, içe çekilme, kitaplarla kalmak, devamlı yazmak, adalet sistemi vb. bir çok farklı konuda özdeyişlerle yazarı tanımak gayet güzel. Sizlere de tavsiye edeceğim bir Kafka tanıma kitabı.
Dava cıyım..

Aforizma tarzında en güzel kitaplardan biri. Adam yazmış ağbi. Kafka yı herkes biliyor o yüzden ben yazmayım dedim ama içim el vermedi. Bari bilindik şeyler yazmayım çünkü kitabın kalitesi ortada. Ama adamla ilgili bilinemeyen bişey yok. Ne varsa mektuplara dökmüş zaten. Yine de Yazdıkları için teşekkürler..

Normalde pek kitap okumam. Kitapların boş zamanda okunmasına karşıyım. Kitap için ekstra zaman ayarlanmalı ve bir kitap okunurken o yazarın hayatı ve öbür eserleri de gözetilmelidir.

Ben de öyle yaptım. Bir yandan bunu okurken bir yandan öbür kitaplarına bakayım dedim. Kardaş adam ömrünü mektuplara harcamış.
Kullandığı tüm ilaçları not ettim onu bile yazmış...
Sebep 1

Babasına yazdığı mektuplara çok içerledim hayırsız evlat, beleşten geçin bi de adama sitem et.

Sebep 2

Bir yandan Milena ya mektup yaz, öbür yandan Felice ye. Hayır Milena o kadar sıkıntıyı göze alsın, sen bi de üste çıkıp tripler at. Ayıp ayıp.

Sebep 3

En yakın arkadaşının eşi bi de Milena.

Bu hususlardan dolayı kendisinden davacıyım.
Davayı kazanırsam Felice ile Milena nın mezarlarına ziyarete gidip hayrat yapacam.

Yine de okunulacak bir kitap. Emsallerinden de davacıyım...
80 syf.
77 sayfalık incecik bir kitaba dolu dolu Kafka sığdırmışlar. Çok güzel hayat duvarına yazılacak sözleri, yüreği darmadağın eden ifadeleri toplanmış Kafka'nın.
Çeviriyi çok sevdim(Zeplin Düşünce Yayınları) Kafka'nın kafasını daha da çok sevdim.
80 syf.
·Puan vermedi
Franz Kafka'da deyince Aforizmalar'dan bahsetmemek olmaz.Esasında her kitabı aforizma niteliğinde.Her cümlesi başucuna konulacak değerde.Bütün eserlerinde kesitler barındıran bu kitabı okumakta hala geç kalmayın..
"Inanmak, kendi içindeki yok edilemez cevheri kurtarmaktır, daha doğrusu kendini kurtarmaktır, ya da daha doğrusu yok edilemez olmaktır, hatta daha doğrusu olmaktır"
80 syf.
·10/10
️Eğer okuduğumuz kitap bizi kafamızın ortasına inen bir yumruk gibi sarsmıyorsa niye boşuna okuyalım ki? Tanrım! Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi; bizi mutlu eden o kitapları yeri geldiğinde kendimiz bile yazabiliriz. Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız ; öyle ki bir kitap kendimizden daha çok sevdiğimiz birinin ölümüne tanık olmuş kadar, ormana sürülüp herkesten uzaklaşmış kadar, bir intihar kadar etkilemeli bizi. Bir kitap, içimizdeki donmuş denizin ortasına inen bir balta olmalıdır. #kitap #book Kafka'nın güzel bir biyografisini okuduktan sonra oturup bu derlemeyi okuyunca Kafka'yı daha iyi anlıyor insan. Hatta bir de bazı cümleleri için "acaba şu ruh halinde miydi de bunu yazdı? Ben olsam ne yapardım? Bunu düşünürken acaba nerelerde dolaşıyor neler yapıyordu? Etrafı çok mu kalabalıktı çok mu ıssızdı? Vb." düşünceler içinde geziyorsunuz. Kısacık ama harika bir yolculuk
80 syf.
·10/10
Dünya üzerinde okuyabileceğiniz en güzel aforizma derlemelerinden bir tanesi. En güzel tarafı, bazı cümleler o kadar sade ki. Kafka'nın aklındaki en küçük düşüncelerin filizlerini bile yazdığı, yalnızca bir sayfasını bile 2 buçuk 3 saat tartışabileceğiniz harika bir kitap. Okuması hiç vakit almaz gibi görünüyor ama hoşunuza giden cümleleri dönüp dönüp tekrar okuyacağınız için, eminim önümüzdeki 5 yıl boyunca asla bitiremeyeceğiniz, hep elinizin altında bulunacak bir kitap.
80 syf.
Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi; bizi Mutlu eden o kitapları yeri geldiğinde kendimiz bile yazabiliriz. Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız...
80 syf.
#okudumbitti #yalnızlıkbiruçurumdur, #franzkafka’nın tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. ️”Bütün hayatımı, onu sonlandırma arzusuna karşı koyarak harcadım." ️”Kendime sapladığım bir bıçaksın sen; aşk budur." aforizmalar aylakadamyayınları
İnanmak, kendi içindeki yok edilemez cevheri kurtarmaktır, daha doğrusu kendini kurtarmaktır, ya da daha doğrusu yok edilemez olmaktır, hatta daha doğrusu olmaktır.
“İyi bir şey yolunu kaybedip istemeden sana gelmişse, geceleyin bir yolunu bulup kaçacaktır mutlaka.Seni tanırım ben.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691000
Çeviri:
Gözde Karalök
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Yalnızlık Bir Uçurumdur
Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey
Yalnızlık Bir Uçurumdur, Franz Kafka'nın tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. "Bütün hayatımı, onu sonlandırma arzusuna karşı koyarak harcadım." "Kendime sapladığım bir bıçaksın sen; aşk budur."

Kitabı okuyanlar 405 okur

  • deniz
  • Ceylan Avar
  • sukut-û hayal
  • Ayşe Çoban
  • Merve
  • Celil Cavanşir
  • birkitapokur
  • Savage
  • Ferda Uygun
  • Edakrsln_

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%16.7
18-24 Yaş
%27.1
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%10.4
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (28)
9
%8.8 (10)
8
%12.4 (14)
7
%9.7 (11)
6
%6.2 (7)
5
%0.9 (1)
4
%1.8 (2)
3
%2.7 (3)
2
%0
1
%0.9 (1)

Kitabın sıralamaları