Yalnızlık Dolambacı

6,8/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.023 gösterim
Yalnızlık Dolambacı, çağdaş Meksika edebiyatının temel yapıtlarından biri. 1990 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan, Meksikalı büyük ozan Octavio Paz, bu yapıtı için şunları söylüyor:

"Yalnızlık Dolambacı, eleştirel hayalgücünün bir ürünüdür. Meksika'ya bir bakış olmak yanında Meksika'yı yeniden ele almaktadır da. Tarihin kenar mahalle sakinleri olan biz Latin Amerikalılar, Batı'nın, arka kapıdan içeri süzülmüş, modernlik gösterisine ışıkların söneceği anda katılmış davetsiz konuklarıyız. Her şeyde geç kalan bizler, Tarih'e geçtikten sonra doğuyoruz; geçmişimiz yok; olsaydı bile ondan geriye kalanların üzerine tükürürdük. Halklarımız, bir yüzyıl boyunca uyudular, onlar uyurken birileri onları soyup soğana çevirdi; artık paçavralar içindeler. Yine de, bir yüzyıldan beri, çok düşmanca görünen topraklarımızda, başka kıtalarınki kadar büyük şairler, yazarlar, ressamlar boy gösterdi. Sonunda bir gün bir Başkası'nın egemenliği altında olmayan, bizi ne Doğu'nun soğuk polis cennetlerinde, ne de Batı'nın şenliğini bölen tiksinti ve nefret patlamalarına götüren bir toplumu zihnimizde geliştirmeyi başarabilecek miyiz?'
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1999
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9789755109893
 • Orijinal Adı:
  El laberinto de la Soledad
 • Çeviri:
  Bozkurt Güvenç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap 9 bölümden oluşuyor,Meksika'lı kimdir,Meksika'lının yaşam tarzı,dünyaya bakışı anlatıldıktan sonra Meksika'nın sömürgeleştirilmesi ve meksika devrim mücadelesi ve sonrasında meksika' nındurumu anlatılmış.Bir roman değil,ders kitabı niteliğinde,kaynak kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

Octavio Paz (31 Mart 1914 - 19 Nisan 1998)
"Bana öyle gelir ki,
insan, tarih içinde bir varlık değil, tarihin kendisidir."

Yalnızlık Dolambacı, Octavio Paz (Can Yayınları - 1990 Nobel Edebiyat Ödülü)Yalnızlık Dolambacı, Octavio Paz (Can Yayınları - 1990 Nobel Edebiyat Ödülü)
Necmiye 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Avrupalı aydınlara hiç benzemeyen özel bir durumumuz var.Avrupalı ve Amerikalı aydınlar yönetimde güçlü değildir.Devlet felsefesi açısından batılı aydın,sürgünde yaşayıp borusunu dışarıdan öttüren,başlıca silahı olan eleştirileriyle düzeni dıştan etkilemeye çalışan kişidir.Meksikalı aydın,ülkesine aydın olarak hizmet ettiği gibi,gerektiğinde onu savunmak uğruna ölmekten ve yoluna baş koymaktan geri durmamıştır.....................

Yalnızlık Dolambacı, Octavio Paz (Sayfa 194)Yalnızlık Dolambacı, Octavio Paz (Sayfa 194)
Abidin yildirim 
12 Şub 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Azteklerin gunahkar tanrıları bölümünden :
"Tanrılar ki kendine inanları yalniz bırakırlardı"
??

Yalnızlık Dolambacı, Octavio PazYalnızlık Dolambacı, Octavio Paz
Abidin yildirim 
12 Şub 23:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Soyle hatırlıyorum
Beni öldüreceklerse ,soyle bekletmesinler hemen bitirsinler islerini..meksika türküsü

Yalnızlık Dolambacı, Octavio PazYalnızlık Dolambacı, Octavio Paz

''Çağdaş dünyanın yalnızlığı, dünyanın çıkmazını yansıtan bir aynadır.''
Çağdaş insan, uyanık olduğuna ve de doğru düşündüğüne inanmak istiyor. Ama bu tür inanç ve düşünceler bizi karabasanlara soktu -akıl aynalarımızda, art arda işkence odalarını gördüğümüz karabasanlardı onlar. Bu karabasandan çıktığımızda, uyanık durumda düş gördüğümüzü ve usçu düşlerimizin dayanılmaz düşler olduğunu belki de fark edeceğiz. Ve ondan sonra, belki de gözlerimizi kapayıp yeniden düş görmeğe başlayacağız.

Yalnızlık Dolambacı, Octavio PazYalnızlık Dolambacı, Octavio Paz

Ölüm, yaşam sahnesindeki rol kesme [hava atma] çabalarımızın pek işe yaramadığını gösteren aynadır.

Yalnızlık Dolambacı, Octavio PazYalnızlık Dolambacı, Octavio Paz

Dünyaya karşı beslediğimiz kuşkuyu ve güvensiz­liği, köşemize ve içimize çekilmekle gösteririz. Bu, iç­güdüsel düzeyde, dünyayı korkulacak bir yer olarak gördüğümüz gerçeğini belgeler. Tarihimizi ve yarat­tığımız toplumun özelliklerini gözden geçirince, bu tep­kimizi ancak bir ölçüde anlayabiliriz. Çevremizin düş­manlarla dolu ve bize sakıncalı görünen havasında­ki o anlaşılmaz sinmişlik bizi dünyaya kapalı tutar: Çölde yaşamak için su biriktiren kaktüsler gibi.

Yalnızlık Dolambacı, Octavio PazYalnızlık Dolambacı, Octavio Paz