Kitap
Yalnızlık Yenilemeden Kendini

Yalnızlık Yenilemeden Kendini

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
7 Kişi
19
Okunma
10
Beğeni
452
Gösterim
212 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 saat
Adı
Yalnızlık Yenilemeden Kendini
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · 2009 · Karton kapak · 9750710445
Tür
Filistin’in en büyük şairi Mahmud Derviş, doğduğu köy 1948’de İsrail işgaline uğrayıp da ailesiyle birlikte Lübnan’a göç ettiğinde henüz 7 yaşındaydı. Yaşamı boyunca şiirleri ve yazıları yüzünden pek çok kez tutuklandı, hapiste yattı; uzun yıllar sürgünde yaşadı. Filistin direniş şiirinin en önemli adlarından biri oldu. Şiirlerinde Filistin halkının direnişini, umutlarını, çektiği acıları lirik bir dille anlattı. Yalnızlık Yenilemeden Kendini adlı bu kitapta, Metin Fındıkçı, Derviş’in isteği üzerine, şairin son yedi kitabından seçtiği şiirleri bir araya getirdi. Derviş, bu son dönem yapıtlarında, Filistin tarihinin derinlerine uzanıyor, tarihin dönüm noktalarını sorguluyor, daha evrensel bir yaklaşımı benimsiyordu. Aşk şiirleri ise artık daha sıkça yer alıyordu yapıtlarında. Mahmud Derviş’in şiirlerini, Metin Fındıkçı’nın Arapça asıllarından yaptığı çevirilerle sunuyoruz.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,52
8.4
10 üzerinden
7 Puan · 2 İnceleme
Cheshire Cat
Yalnızlık Yenilemeden Kendini'yi inceledi.
212 syf.
·
5 günde
Aslında Mahmud Derviş' i okumak için önce Mahmud Derviş' i tanımak gerektiğini düşünüyorum. 1941’de Filistin sahilindeki Akka şehrinin Berve köyünde doğdu. Henüz yedi yaşındayken işgal edilen köyünü ailesiyle birlikte terk edip pek çok Filistinli gibi Güney Lübnan’a mülteci olarak yerleşti. Savaşın durgunlaştığı bir dönemde ailesiyle birlikte ülkesine dönen Derviş, doğduğu köyün yok edildiğini görünce, Filistin’in kuzeyinde bir başka köye yerleşmek zorunda kalan aileye, “ülkeye kaçak yollarla girdikleri” gerekçesiyle ikamet belgesi verilmedi; Derviş, bu kez kendi ülkesinde mülteci durumuna düştü. Ardından yine ailesiyle Hayfa’ya yerleşen Derviş, burada lise eğitimini tamamladı. El-İttihad adlı gazetede çalışmaya başladıktan kısa süre sonra tutuklandı. Ve düşünceleri ve yazdıkları için bir çok kez cezaevine konuldu. 1973’te Beyrut’a yerleşen şair, şehrin İsrail askerleri tarafından işgal edilişine, en yakın dostlarının öldürülüşüne ve Sabra ve Şatila katliamı gibi büyük insanlık suçlarına tanık oldu. Filistin ulusal kimliğinin kurucu figürleri arasında yer alan Mahmud Derviş 2008’de Ramallah’ta yaşama veda etti.  Tabi şiirleri okumak için sadece Mahmud Derviş' i tanımak yetmiyor. Filistini ve o bölgede yaşanılan olayları bilmek şiirlerinde ne anlattığını anlamak acısından önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü şiirleri buram buram acı, bırakıp gitmek zorunda kalmanın hüznünü taşıyor. Çok şiir okudum sizler gibi ama Mahmud Dervişi çok sevdim ben. Her mısrada durup düşünmek için çaba harcattı bana. Biraz bilginiz varsa hiç düşünmeden okuyun derim yoksa inanın çok şey kaçıracaksınız.
Yalnızlık Yenilemeden Kendini
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
emrahumac
Yalnızlık Yenilemeden Kendini'yi inceledi.
212 syf.
Evet, işte 'Adonis' tarzı bir şair, kim kimden etkilendi bilmiyorum ama ikisi de aynı pınardan beslenmiş ve aynı tarz. Kelimelerin çağrışımları, hayal gücü harika bir şair diyebilirim. Sindirerek okunmalı. Ayrıca şiirinde bir çok konu işlenmiş. Bu kitapta çıkardığı şiir kitaplarından seçmeler yapılmış. Tabi çevirmen 'Metin Fındıkçı' olunca güzel bir kitap ortaya çıkmış diyebilirim çekinmeden. Not: Çevirmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor burada da. Bu çevirmenin şiir kitaplarını es geçmeyin şiir severler. Arap dünyasının şairlerini çok sevdim, Türkçeye çeviri az da olsa, üzücü olsa da. İyi okumalar dilerim. 10/10
Yalnızlık Yenilemeden Kendini
OKUYACAKLARIMA EKLE
2