Adı:
Yaman Adam
Baskı tarihi:
1954
Sayfa sayısı:
127
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Yaman Adam
Yaman Adam
176 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
DİKKAT SPOİLER VE ALINTI VARDIR !!!

UNAMUNO , BİR YAMAN ADAM , BİR YAMAN YAZAR

Unamonu uzun zamandır aklımda olan fakat okumadığım bir yazardı, en ünlü kitabı SİS. Onu henüz okumadım ama bu okuduğum ilk kitabı, bu öyküler bana göre muhteşemdi. İnsanın özünü, çelişkilerini, saf halini ,sevgiyi,nefreti ve türlü duyguları önümüze seren adamlardan yazar, gönül adamlarından tabiri caizse.

Çeviren Behçet Necatigil. Bana göre çok iyi ve ruh katarak çevirmiş hakkını teslim edelim.

İncelemede pek alıntı yapmayı sevmiyorum ama bu sefer bir hikayeden bolca alıntı eklemek istiyorum.

10 tane kısa öykü var kitapta, en uzunu ise 50 sayfa olan ve kitaba adını veren "Yaman Adam". Kısaca, güçlü bir adamın hikayesi ve sevdiği kadının, ama ne sevgi.. Yaman bir hayat,yaman bir ilişki, yaman bir sevgi. Kadın da onu sever ve öyle bir bağlanır ki anlatılmaz okunur. Toplumun erkeğe biçtiği güçlü olma rolü ve hayat şartlarının da getirdiği katılığı o kadar güzel anlatmış ki yazar mest ediyor ve günümüzde de pek değişen bir şey yok dedirtiyor.

Diğer en sevdiğim öykülerinden biri "Aşkın Hücumu" oldu. Bu öykü 8 sayfa ama ne dolu ne özel geldi bana, belki fazlaca da romantik ve dramatik olsun buna da ihtiyaç yok mu yani ara sıra ?
Bu öyküden bolca alıntı paylaşıyorum size, nerdeyse tamamını okumuş kadar olacaksınız, bakın hele şu üsluba.

#41367403

Diğer 8 öykü de farklı farklı konularda ve okutuyor kendini. Unomuno henüz yeterince okunmayan özel bir yazar, keşfedilmeli. Keyifli okumalar dilerim.
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Behçet Necatigil'in çevirisi ile 'Yaman Adam' .
Kadın-Erkek, Zengin-Fakir, Genç-Yaşlı, ilişkiler, evlilikler, mutluluk, sadakat üzerine güzel bir kitap. Kitabım içinde Yaman Adam dışında dört öykü daha mevcut. .
176 syf.
·1 günde
Seni öyle iyi anlıyorum ki yaman adam. Kitaplardaki kurgulara inanan kadınları küçümseyen sözlerle başlayan hikaye ah sen ne yaman kadınsın nidalarıyla kitap okuyan kadına hayranlığıyla bitiverdi işte...Biz kitaplardaki hikayelere inanmaya devam edeceğiz. Yaman adamları anlamaya çalışan yaman kadınlar da kahırdan ölmeye devam edecek.
Nonoş kontlar da sahte aşk sözcükleri dillerinde sokak sokak gezerken ilk tehlikede satacaklar sevgilerini.
Yaman adamları/kadınları üzmeyelim. Ne diyor güzel türkü "ah yaman olur efelerin yüreği. "
Çeviri kitap olmasına rağmen kelimelerle dans edilen bir hikaye okuduğunu hissetmek müthiş.Behçet Necatigil'in çeviri işini tutkuyla yaptığını hikâyenin her anında hissediyoruz. Çevirini kitaplaştıramayıp radyo programına taşıdığın günlerdeki umutsuzluğuna selam olsun güzel kalem.Nur içinde yat.
176 syf.
·22 günde·7/10
Kitap 10 farklı hikayeden oluşuyor. Ve bu hikayelerin bir kısmı dergilerde yayınlanmış. İlk hikayelerde aşkın irdelenişi mevcut. Sahi neydi sevmek? Neydi sevilmek? Sahip olmaktan ziyade değer vermek değil midir? İçinde çıkar olduğu sürece buna aşk demek doğru değildir. Okuduktan sonra bu soruları bırakmıştı bende. Hikayeler ilerledikçe konularda değişiyor ve zaten başlıkları da konuların değişimini destekliyor. Sayfalar geçtikçe hikayelerde kısalıyor. Açıkçası umduğum kadar içerik bulamadım ama tavsiye edebilirim okumayı düşünenlere.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Edebi kişiliğinin yanı sıra yaptığı tüm çevirilerle kendisine hayran bırakan Behçet Necatigil’den, muhteşem bir yazarın, Miguel de Unamuno’nun, unutulmaz klasiği Yaman Adam ile karşınızdayım. Kitabın incelemesine geçmeden önce Unamuno hakkında kısa bir bilgilendirmenin faydası olacağına inanıyorum.
Miguel de Unamuno y Jugo, 1864-1936 yılları arasında yaşamış, Bask kökenli İspanyol bir düşünür ve yazardır. Felsefe ve edebiyat (özellikle profesör ünvanı almasını sağlayan Yunan deebiyatı) alanlarında eğitim görerek, öğretim elemanlığından rektörlüğe kadar yükselmiştir. Faşizme ve özellikle diktatör Franco’ya karşı olan düşüncelerinden dolayı ev hapsine mahkum edilmiş ve kısa bir süre sonra da yaşamını yitirmiştir. Felsefe alanındaki özgün düşünceleri sebebiyle, 20’nci yy.ın ilk “varoluşçu” düşünürü olarak anılmaktadır. Özellikle Kierkegaard’dan oldukça fazla etkilenen Unamuno dünya edebiyatına bir çok roman, şiir, deneme, öykü ve oyun kazandırmıştır.
Gelelim “Yaman Adam”a… Can Yayınları tarafından basılan “Yaman Adam, Unamuno’nun on öyküsünden oluşmaktadır. Kitaba adını veren ve roman niteliğinde 69 sayfalık uzunluğu ve derin içeriği ile en çarpıcı öykü “Yaman Adam”dı. Aslında tarih boyunca tüm insanlığın yaşantısında görülmüş ve günümüzde de hala görülmekte olan “güçlü olma” yeteneği ve bu gücü “en iyisine sahip olma” tutkusuna bu uzun öykü ile şahit oluyoruz. Ayrıca aşk için nelere katlanıldığını ve nelerin feda edildiğini de tüm çarpıcılığı ile saniye saniye yaşayarak okuyoruz. İflasın eşiğindeki bir babanın, güzelliği ile tüm şehri büyüleyen kızını zengin bir adam ile evlendirerek kurtuluşu araması; sahip olduğu fiziksel ve finansal güç ile tam anlamıyla “yaman bir adam” olan kocasına karşı aradığı “Acaba beni seviyor mu, sevmiyor mu?” sorusu ile yıllarını geçiren ve kocasına sırılsıklam aşık bir kızın muhteşem bir üslupla anlatılmış öyküsü ile karşılaşılaşıyoruz.
Necatigil, “İki Ana” öyküsü için kitabın önsözünde Hz.Süleyman ve iki kadının hikayesini anlatarak oldukça yararlı bir açıklama yapmış. Hırsı ve ihtirası ile her türlü hileyi yapmaya gözü dönmüş ve her ne yolla olursa veya kim doğurursa doğursun çocuk sahibi olmak isteyen kısır bir dul olan Rachel; Rachel’e olan ilgisi nedeniyle ona hep yakın olmak isteyen geç ve güzel bir kız olan Berta; Rachel’e olan aşkı nedeniyle onun her söylediğini istemeyerek de olsa yapmak zorunda olan Don Juan… Tüylerinizi diken diken eden müthiş bir öykü…
“Lumbria Markisi” öyküsünde zıt karakterlere sahip iki kızkardeşi, “Aşkın Hücumu”nda romantik bir aşkı ve geri kalan diğer bölümlerde de Unamuno’nun dergilerde yayınlanmış kısacık ama oldukça zengin içerikli öykülerini okuyacaksınız.
Miguel de Unamuno, ülkemizde maalesef ki hakettiği yerde olmayan, gerekli ilgiyi henüz görememiş bir yazar. Düşünürlük yönünü kendine has üslubuyla benzersiz bir şekilde öykü ve romanlarına yansıtan bu muhteşem yazarın eserlerini okumanızı özellikle tavsiye ediyorum.
Sevgiyle….
Aşk ne minnet ne şefkat ister. Aşk, karşılık aşk ister, sevdiği için karşılık verilmesini ister, sebepler ne kadar asil olursa olsun sebepleri aramaz.
Miguel de Unamuno
Sayfa 146 - Can Yayınları
Kendisini kızın güzelliğine kaptırmış olmakla beraber Enrique, cesaretinin sönmeye başladığını hissediyordu. "Bu kızın feci kaprisleri var" diyordu içinden, "Fazla hissi romanlar okuyor"
... biz yaslı ve bedbaht günleri, sevinçli ve mesut günlerden daha iyi hafızamızda tutarız. Ömrümüzdeki hudut taşları, sevinçler değil yaslardır.
Miguel de Unamuno
Sayfa 146 - Can Yayınları
Aşk ne minnet ne şevkat ister. Aşk, karşılık aşk ister, sevdiği için karşılık verilmesini ister, sebepler ne kadar asil olursa olsun sebepleri aramaz.
" Ömrümüzdeki hudut taşları, sevinçler değil yaslardır."
Miguel de Unamuno
Sayfa 146 - Can Yayınları, 1. Basım:2016, Çeviren: Behçet Necatigil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaman Adam
Baskı tarihi:
1954
Sayfa sayısı:
127
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Yaman Adam
Yaman Adam

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 7 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0