Yamuk Bakmak Popüler Kültürden Jacques Lacan`a Giriş

7,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
902 gösterim
Hitchcock filmleri, Stephen King, korku, bilimkurgu ve dedektif öyküleri, popüler romantik romanlar, günümüz kitle kültürü, Stalinist pornografi, Biçimsel Demokrasi, sonra Lacan, Hegel, Kant, Sade ve diğerleri... Hepsi bir arada, yan yana.

İçinde hep rahat edegeldiğimiz düşünme ve açıklama çerçevelerinin otomatikliğinin sekteye uğradığı anlarda hissettiğimiz, sezdiğimiz, ama en derinlerdeki mantığına bir türlü nüfuz edemediğimiz için söze dökülmeden kalan şeyler vardır... Son dönemde Avrupa'nın "çevresi"nde yükselen yeni sosyal hareketlerin içinden gelen Slavoj Zizek, belki tam da bu mesafesi sayesinde, bu tür şeyleri söze dökmeyi başarabiliyor. Bunu ilk elde bir arada düşünemeyeceğimiz tema ve kişileri birlikte okuyarak yapıyor: Zizek'e özgü bu "yamuk bakış" sayesinde, dik, cepheden bir bakışla asla görülemeyecek yepyeni düşünce katmanları seriliyor gözlerimizin önüne. Zizek bir taştan diğerine seker gibi yazdığı halde, anlatıyı asla dağıtmadan, olağanüstü bir akıcılıkla, yaşadığımız çağın kültürel ifadelerini boydan boya katedebiliyor.

Hangi alana yerleşiyor bu kitap? Felsefe mi, psikanaliz mi? Film ya da edebiyat eleştirisi mi? Yoksa sosyoloji ya da siyaset mi? Bizce hepsine ve hiçbirine. Sadece şu söylenebilir: Böyle bir metin ancak Zizek tarafından yazılabilirdi.
(Arka Kapak)
Anıl Çapraz 
27 Nis 17:19 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Zizek kendisi her ne kadar başarılı olsa da lacan'ın öğrencisi olması yüzünden lacan'ı bu kadar övmesi rahatsız edici. Lacan gercekten psikodinamik kuramlara hicbir sey eklemeden sadece karışık cümleler kurması yönünden cok başarısız bir kuramcı fakat kitap ortalama psikodinamik yorumlar için okunabilir.

arden 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sosyoloji ve sinemanın birleşimden çıkan şahane şeylerden birisi zaten Zizek bu konuda başka bir degeri olan birisi..yaptıgı şeyden keyif aldıgı aşikar.Kitabı okumak isteyenlere önerim Hitchcock sinemasıyla oldukça haşır neşir olmadan okumamaları;hem analizlerden keyif almak için hem de bahsedilen filmler hakkında ciddi anlamda(dogal olarak) spoilerle karşılaşabilirler.