Yanan Günışığı

7,0/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
740 gösterim
Kırk yıllık kısacık yaşamına kimsenin üstesinden gelemeyeceği işler sığdıran kitaplarında anlattığı "üstün adam"ı bile gölgede bırakan Jack London'un en güzel yapıtlarından biri de "Yanan Günışığı"dır.

Kendiliğinden gerçekçi ve toplumcu Jack London'u, insana o kadar yakın ve inandırıcı yapan, parlak düşler ve çelişkiler üstüne kurulu renkli ve coşkun dünyasıdır. İnsan varlığının birbirini tamamlayan iki yönünü, gerçek ile düşü birlikte kucaklamış, ölümlü katı gerçeklerden ölümsüz şiire uzanmıştır. Gerçeği avuçlarında sımsıkı tutan çağdaş bir masalcıdır Jack London. "Yanan Günışığı"nı okurken gerçekle düşü birlikte yaşayacak, Jack London'a daha büyük bir sevgi ve hayranlık duyacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1998
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789754068795
 • Çeviri:
  Kemal Kandaş
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önce dobra dobra bir suale cevap vermem gerekir: ( Bu kitabı beğendin mi? ) Elimdeki kitap baskısı 316 sayfa. ilk 150 den fazla sayfa da bocaladım durdum. Bu gerçekten J. London mu diye. Gerçi soğuğu macerayı anlatımlarda o idi, ama konunun, hikayenin olmayışı akışına giden bir çıkar yol arayan edası ile uzakçaydı London dan. Arta kalan sayfalar ise harika bir düş dünyasının hikayesini anlatıyordu İşte oradan itibaren beğendim.
Bu kitabında haddinden fazla yer ismi veriyor ki okurken önünüze Kanada , Alaska haritası açmanız gerekiyor. Ayrıca klasik London usulü burada da var. Kişileri çoğu zaman lapları kimi zaman karakter isimi ile anıyor. bu okurda algılama zorluğu yaratıyor.
Okuyucuyu hikayenin içine çekebilmek için öylesine yoğun bir şekilde detaya inip öylesine ince noktaya inen betimlemelere başvuruyor ki Bu yöntem bende bazen sıkıntı vermedi dersem yalan olur. Bu yöntemi uygularken bazen de inandırıcılıktan uzaklaşıyor.60 gün içinde kışın en sert zamanın da, tabiat şartlarının en çetin yerlerinden 2000 mili yayan kat edeceksiniz. üstelik aç kalacak uykusuz kalacaksınız ama hiç mi hiç yorgunluk hissetmeyeceksiniz. İnsan üstü bir varlık gibi aylarca aç kalabilecek hayata tutunacaksınız .Roman'ın kahramanı o noktada bir masal kahramanına dönüşmüş oluyor sanki.
Elbette J.London un kaleminin gücü yadsınamaz. Ancak, London un karakteri ve hayat felsefesi açısından kitabı ele alacak olunduğunda insan düşünmeden de edemiyor. Toplumsal gücün varlığın her zaman kabul eden birisi bu kitabında bireyselliğin üstünlüğünü nasıl öne çıkarıp, savunup, kanıtlama yolunu tutuyor? olması: "Acaba , yazarın bilmediğimiz hangi yönleri varda, biz yazar hakkında ön yargılı mı davranmaktayız? "düşünçesi altı çizilerek ortaya çıkıyor.
Bu kitabında masalsı bir dil tercih etmiş yazar. Bu masalımsı hikaye düşleri çok fazla zorluyor. Sanki Kanada da 1800 lü yıllar itibarıyla altın arayıcılarının tarihsel belgeselini konu ediyor edasında.
İlk başlarda ilk 150 sayfadan söz etmiştim. İşte o sayfalar boyunca yazar kitabın kahramanı Günışığı nın karakter yapısının tahlili için harcamış.
Maceralara açılan bir hayat içinde geçen, Hikayesi olmayan adeta önemli bir yerin geçmişteki tarihsel öz yapısını anlatmaya çalışır gibi Günışığı nın karakterini, benliğini, felsefesini anlatmış.
Okuma tercihi sizlerin...
İyi okumalar dileği ile...

Kitaptan 27 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gökten çorba yağdığını bilsen ne yaparsın? Hemen bir kaşık satın almaz mısın?

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 110)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 110)
Halil Yavuz KAYA 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ulu Tanrı büyük hesaplaşma günü, Günışığı nın ruhunu yıkarken, tabutuna yapışmış çamuru da temizlemek zorunda kalacak!

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 22)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 22)
Halil Yavuz KAYA 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bolluk içinde yaşamış olanlar, kuru ekmekle yetinmeye, yalnızca ekmeği tanıyabilmiş olanlardan daha kolay alışabiliyorlardı.

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 299)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 299)
Halil Yavuz KAYA 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bence , kadın ya da erkek, gerçek bir dost, iyi bir arkadaş, birlikte olunca sevinen, ayrı kalınca üzülen biridir.

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 240)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 240)
Halil Yavuz KAYA 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Üstün gelme ve egemenlik kurma tutkusu, değil mi? Korkunç bir hastalık bu!

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 185)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 185)
Halil Yavuz KAYA 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Adamda kirin tozcuğu bile yoktu. ateşle yıkanmışa benziyordu.

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 134)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 134)
Halil Yavuz KAYA 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İşte bu oydu: Aşktı! Erkeklerle kadınların yaşam dengesini alt üst ederek ölüm ve umutsuzluk getiren, aklı ve düşünceyi körleten, saygıyı ve saygınlığı alıp götüren, tertemiz kadınları orospu düzeyine indirgeyip canlarına kıymaya iteleyen, en iyi yürekli, en dürüst erkekleri alçaltıp elini kana bulamaya yönelten aşk...!

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 121)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 121)
Halil Yavuz KAYA 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ademoğlu'nun kadını ilk kez güzel buluşundan bu yana erkeği iteleyip içsel gerilimle, kadının kendine verilişinde saklı duran dişice güçsüzlüğü uyarmaya koştu.

Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 266)Yanan Günışığı, Jack London (Sayfa 266)
3 /