Yanardağ Sevdalısı

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
346 gösterim
Yanardağ Sevdalısı, 18. yüzyılda geçen bir aşk öyküsü. İngiliz soylusu Sir William Hamilton ile eşi Lady Emma Hamilton'ın gerçek yaşamöykülerinden esinlenilerek yazılan bu ro- manın ana izleği Lady Hamilton'ın, dönemin ünlü kahramanı Amiral Lord Nelson'la yaşadığı ve büyük skandala yol açan aşk. Susan Sontag'ın yirmi yıllık aradan, uzun araştırmalardan sonra yazdığı Yanardağ Sevdalısı cinsellik, tutku ve politikanın öne çıktığı bir yapıt; ama her şeyden önce de bir aşk romanı. İngiltere'nin Sicilya büyükelçisi olan Lord Hamilton, karısının ölümünden sonra ülkesine döner ve çocuğu yaşındaki genç Emma'yla evlenir. Lord Hamilton, bir yandan koleksiyonunu zenginleştirip bir yandan da Vezüv Yanardağı'nı keşfe çıkarken karısı Emma, Napoli kraliçesinin sırdaşı olmayı başarır.

Susan Sontag'ın ördüğü tarihsel doku içinde ustalıkla kullandığı dili ve bir dönem Avrupa'sını çeşitli yönleriyle ele alan kurgusu, ortaya çarpıcı bir roman çıkarıyor. Çağdaş Amerikan edebiyatının en seçkin eserlerinden biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789750726330
 • Çeviri:
  Mehmet H. Doğan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mêrxwas 
 24 May 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lord'un kendinden 20 yaş küçük birisiyle evlenmesine yol açan skandal bir aşkın hikayesi gerçek yaşam öyküsüdür. Eserde genellikle aşk, tutku, cinsellik ve politika hüküm sürüyor. skandal bir aşkın başrollerinden Emma'nın Lord'u aldatmasıyla birdenbire hayatlarının alt üst olması esere hüsran bakımından katkı sağlıyor. Amerikan edebiyatının usta kadın yazarlarından Susan Sontag tarihsel bir doku içinde kullandığı dil ve kurgu ortaya çarpıcı bir roman kazandırmış.