Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek

9,0/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
803 gösterim
Ömrünüz boyunca tek bir şey düşünürsünüz. Bazı sorunların yanıt gerektirmediğini bildiğiniz halde güneşin hiç tazeliği yoktur. Üstelik zaman ve yaşam pek çok sırrı içinde gizler. Kendinizi güçlü hissetiğinizde raslantıların yarattığı bu perdeyi açmak isteyebilirsiniz. Geçmişinizle başbaşa kaldığında...

On iki yaşında küçük bir çocuk hamburger yerine tüfeği için bir kutu kurşun alırsa bu tercih onun tüm yaşamını etkileyebilir mi?

Bir dönemin insanlarından ve Brautigan'dan intihardan hemen önce yazılmış bir vedalaşma metni...

Boşlukta çiçek yetiştirenler kuşağı'ndan belki de son bir soru:
yani rüzgar her şeyi alıp götürmeyecek mi?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9786055532062
 • Orijinal Adı:
  So The Wind Won't Blow It All Away
 • Çeviri:
  Canan Çakırlar
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rapunzelin Kedisi 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

On iki yaşında küçük bir çocuk,
Hamburger yerine tüfeği için bir kutu kurşun alırsa, bu tercih onun tüm yaşamını etkileyebilir mi?

Bir dönemin insanlarından ve Brautigan'dan, intihardan hemen önce yazılmış, bir veda metni...

Boşlukta çiçek yetiştirenler kuşağı'ndan son bir soru:

Yani rüzgar her şeyi alıp götürmeyecek mi?
...

Yazarla tanıştığım ilk kitap. Beni çok iyi tanıyan bir arkadaşım hediye etmişti burada seni anlatıyor diye... Okudum ve evet aslında bizi anlatıyor bu kitap. Yazarın veda cümleleri arasında kaybolmak, ölüm ve ölüm soğukluğunu basit bir dille satırlarına döşemesi ustaca. Kitabın son sözleri ve bir intihar sonrası veda mektubu olunduğunun bilinmesi ile daha da farklı bir kitap oluyor. Eğer buradaki herkesi tanısaydım, hepinize hediye edeceğim ilk kitap bu olurdu. Eğer okursanız, anlayacaksınız. Bu benim bakış açım ama sizinki değil unutmayın.

Kitaptan 9 Alıntı

"O zamanlar, giymeye zorlandığım o alay edilecek kadar eskimiş tenis ayakkabılarının anlamıyla, devlet yardımı aldığımız ve devlet yardımının da, doğası gereği, bir çocuğun gurur duyması için verilmediği gerçeği arasında ilişki kuramayacak kadar naif ve saftım.
Yeni bir çift tenis ayakkabısı aldığımda, dünyaya bakışım birden değişirdi. Yeni bir insan olurdum, dünya üzerinde yeniden gururlu yürümeye başlardım ve dua ederken yeni bir çift tenis ayakkabısı almama yardım ettiği için Tanrı'ya şükrederdim."

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard BrautiganYani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan
Özgün Erbulan 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Garaj kapısını kapatırken ona yardım ettim. Neredeyse kendi başına yapamayacak kadar yaşlıydı. Sanırım garaj kapısını kapatamayacak kadar yaşlanınca gidip garaj kapısını kapatamayacak kadar yaşlanan diğer insanlarla birlikte bir huzur evinde yaşayacaktı.

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 18)Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 18)
Ahmet Aydın 
25 Nis 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetişkinler her zaman çocukların yaptıklarına engel olmaktan hoşlanırlar, ne olduğu önemsizdir, çocuğun yapmaktan hoşlanmadığı şeyler dışında. Eğer çocuk bir şeyden hoşlanmıyorsa, yetişkinler çocuğun sonsuza kadar onu yapmasına izin vereceklerdir, ama eğer çocuk ondan hoşlanıyorsa...

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard BrautiganYani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan
Rapunzelin Kedisi 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yatağa geri döndüm ve acaba ağlamalı mıyım diye düşündüm. Bu konuda uzun süre düşündüm, sonra da yapmamaya karar verdim. Annem ikimiz için de yeterince ağlıyordu.

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 53)Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 53)
Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O günlerde insanlar kendi hayal güçlerini yaratırlardı, evde yemek pişirmek gibi. Şimdi düşlerimiz restoran zincirleriyle sıralanmış Amerika'daki herhangi bir sokak sadece. Bazen hazmımızın bile televizyon ağları tarafından Hollywood'da kaydedilmiş bir film müziği olduğunu düşünüyorum.

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard BrautiganYani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan
Rapunzelin Kedisi 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Gerçekten de acıklı, hepsi de benim tasarımım ve yaptım, yani aslında suçlanabilecek başka kimse yok...

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 11)Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 11)
Rapunzelin Kedisi 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Eğer yaşıyor ve saklambaç oynuyor olsaydınız, cenaze arabasının arkası, saklanmak için iyi bir yer olabilirdi. O kadar çiçeğin arasında sizi kimse bulamazdı.

Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 41)Yani Rüzgar Her Şeyi Alıp Götürmeyecek, Richard Brautigan (Sayfa 41)