Yanılgının İcadı

Abdullah Reha Nazlı

Yanılgının İcadı Konusu

Canlılık, neyin mükemmel olduğuna göre değil, hangi özelliklerin sonraki nesile aktarıldığına göre şekillenir. Bizler, bu çağa ulaşmayı başarmış genleri taşıyoruz. İçgüdülerimizin, dürtülerimizin, tepkilerimizin, duygularımızın arkasında biyolojik nedenler yatıyor. Beynimiz, kendisini ortaya çıkarıp şekillendirmiş biyolojik koşullara göre düşünüyor. Sorun şu ki; artık aynı koşullarda yaşamıyoruz. Sahip olduğumuz sağlıklı bir beyin, tamamen olması gerektiği gibi çalışırken; atalarını tehdit eden korkuları tekrar yaşar, sağlığı bozacak şeyler ister ve her veriyi strese bahane olarak kullanır. Rahatlıkla zayıflığı, keyifle mutluluğu, dürtülerle duyguları, yasalarla varsayımları birbirine karıştırır. İnsan, hayatta kalmaya odaklı biyolojik bir beyni kendi yarattığı mekanik dünya düzeni için kullanan tek canlıdır. Hayvanlarda olmayıp da insanda olan şey; yanılgıdır.
Tahmini Okuma Süresi: 9 sa. 4 dk.Sayfa Sayısı: 320Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2020Yayınevi: Nazlı Kitap
ISBN: 9786050656701Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

910 üzerinden
89 Puan · 16 İnceleme

Yanılgının İcadı Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Nazlı

Nazlı

@Nazse
·
28 Nisan 2021 22:35
Puan vermedi
kitabı bitirmeden yazmayayım diye düşünüp durdum ama en sonunda dayanamadım. o kadar heyecanla okuyorum ki bitmesini istemiyorum bile diyebilirim. kitabın önce alışkanlıkla arkasını okudum çevirip önünde neler yazıyor bakayım derken gözüm yazar ismine takıldı çevirmendir dedim sonra bi de baktım direk yazarın kendisiymiş. bir türk’ün yazacağına nedense hiç kanaat getirmemişim demek ki. üzerinde sürekli kafa patlattığım konuları yazar derlemiş toplamış birleştirmiş ve bir araya getirmiş. o kadar keyifle okuyorum ki yavaş yavaş sindire sindire. sürekli sorguladığım konularda tatmin edici cevaplar alıyorum ve içi boş bir şekilde değil gayet alıntılarla. ben cidden böyle bir kitap yazıldığı için çok mutlu oldum. biraz araştırdım kitap daha tazecik ve henüz pek okunmamış bir kitap. bu daha da mutlu etti. nerden duydum nasıl alma fikrine ulaştım bilmiyorum ama iyi ki almış ve önceliklere koymuşum kitabı. yalnız naçizane bir eleştirim var editör kimse umarım diğer baskılarda değişikliğe gider. kelime araları boşluk bazen yok bazen çok dengesiz yanlış yazım da mevcut. içeriğinin kaliteli olmasının yanında bu tür özellikler biçimi basitleştiriyor.
23 etkileşim
Karl von Königsberg

Karl von Königsberg

@_Karl_
·
19 Nisan 2022 19:17
4/10 puan verdi
Kitabı almayı düşünüyorsanız size ancak almamanızı önerebilirim. Kitabın başında aslında çok güzel bir özetleme bilgiler görüyorsunuz. Konu üzerine oldukça açıklayıcı yorumlamalarla kitap güzel başlıyor ancak ilerledikçe İslami ayetlerle bilimsel durumları birleştirmeye zorlanmasına ve Sol-Primitivist propagandaya maruz kalıyorsunuz. Yazar size tarafsız bir bakış açısı sunmuyor. Eğer ki yukarıda saydığım fikirlere sahipseniz kendi fikirlerinizi tatmin etmek istiyorsanız kitap size oldukça uygun ancak eğer tarafsız bilgi edineyim ve şu anda sahip olduğum fikirleri tarafsız olarak inceleteyim (kitap aracılığıyla) düşüncesindeyseniz kitabı şiddetle almamanızı öneriyorum. Harari de mesela primitivizmi olumluyor ancak bunu ortaya atarken aynı zamanda *sistem* dediğimiz şeyin artılarını da dile getiriyor. Onun yaptığı olumlama, yazarımızınki ise iyice propaganda ne yazık ki. Araştırırsanız konu üzerine çok daha iyi kaynaklar bulacağınıza eminim.
12 etkileşim
yusuf altı

yusuf altı

@yusf6
·
11 Ağustos 2021 21:07
10/10 puan verdi
Kitap çok akıcı, sıkmıyor, sürekli verdigi yeni bilgilerle okumaya devam etmenizi sağlıyor. Hayatın her bölümünden bahsetmiş ve edindiginiz bilgileri farkedince "vay be" diyorsunuz.
12 etkileşim
Ahmet Yasin Zincir

Ahmet Yasin Zincir

@Zincirkiran26
·
07 Ekim 2021 23:32
10/10 puan verdi
Atalarımızdan gen yoluyla miras aldığımız yanılgılar ve bunların hayatımıza (bir hayatımız varsa) etkisi...Herkes için evrimsel psikoloji...Biyoloji, psikoloji ve kültürün birbiriyle etkileşimlerinin bölüm bölüm kaleme alındığı mükemmel bir eser...Özellikle lise veya üniversite başlarında böyle bir kitabım olsaydı kendimi acayip şanslı hissederdim.
6 etkileşim
Simgovsky

Simgovsky

@Simgeabika
·
20 Haziran 2022 23:03
7/10 puan verdi
Canlılık, neyin mükemmel olduğuna göre değil, hangi özelliklerin sonraki nesile aktarıldığına göre şekillenir. Bizler, bu çağa ulaşmayı başarmış genleri taşıyoruz. İçgüdülerimizin, dürtülerimizin, tepkilerimizin, duygularımızın arkasında biyolojik nedenler yatıyor. Beynimiz, kendisini ortaya çıkarıp şekillendirmiş biyolojik koşullara göre düşünüyor. Sorun şu ki; artık aynı koşullarda yaşamıyoruz. Sahip olduğumuz sağlıklı bir beyin, tamamen olması gerektiği gibi çalışırken; atalarını tehdit eden korkuları tekrar yaşar, sağlığı bozacak şeyler ister ve her veriyi strese bahane olarak kullanır. Rahatlıkla zayıflığı, keyifle mutluluğu, dürtülerle duyguları, yasalarla varsayımları birbirine karıştırır. insan, hayatta kalmaya odaklı biyolojik bir beyni kendi yarattığı mekanik dünya düzeni için kullanan tek canlıdır. Hayvanlarda olmayıp da insanda olan şey; yanılgıdır.
11 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 47.0
Erkek% 53.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Abdullah Reha Nazlı
Abdullah Reha NazlıYazar · 7 kitap
1987'de Kütahya'da doğdu. Mühendis, girişimci, tasarımcı, yazar. Sosyal medyanın yarattığı çağ değişimine dair notları ile yazarlık hayatı başladı. Mühendisliğin farklı disiplinleri bir araya getirmesi üzerine örneklerini kitaplaştırdı. Çok yönlü bakış ve genel resmi görmek konusunda çalışmaları oldu. Tüm kitaplarında kendini eğitim konusunda odaklanmaktadır. Eğitim sistemi ile bugünkü bilim arasındaki uyuşmazlıkları kitap haline getirmiştir. Bilim okurluğu ve yazarlığını beyin bilimleri alanında yoğunlaştırmıştır. Bu alandaki ilk kitabı Yanılgının İcadı; evrimsel psikoloji, biyoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarını herkesin anlayabileceği tarzda birleştirmiştir. Yazarlık süreci pozitif bilimler ile sosyal bilimler arasında bir köprü görevi görüp bilimi herkesin anlayacağı tarzda anlatacak kitaplar haline getirme amacında devam etmektedir.

Yanılgının İcadı Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Esra

Esra

@esraabika
·
05 Temmuz 13:28
Memeli olduğumuzu, hayvanlarla aynı biyolojik yapı taşlarına sahip olduğumuzu, aynı beyin modeline sahip olduğumuzu, aynı yasalara tabi olduğumuzu biliyoruz. Ama insan, bunların ötesine geçmiş bilince erişmiş tek canlıdır. Müslümanlar da Hristiyanların bu konuya refleksi nedeniyle konunun biyolojik yönüne önyargılıdırlar; bu yüzden detaylı araştırılmamaktadırlar. Ama Kur’an’a bakarsanız; insanın bilinç kazanıp kendisini tüm canlılardan ayıran düşünce yapısına erişmeden önce; yeryüzünde yaşayan bir canlı olduğunu görürsünüz. Kur’an, emanet sunulduğunda “onu bir tek insan kabul etti” der, emaneti kabul etmeden önce de insan vardır. Ayrıca “insan anılmaya değer bir şey değilken uzun zamanlardan bir zaman geçti” der. İnsan ‘yokken’ değil, ‘anılmaya değer bir şey değilken’ uzun zaman geçmiştir. “Üstelik sizi bitki gibi yerden bitirdik” de der. Yani insan, insanlık kazanmadan önce de vardı. Hatta Kur’an’da insanın Adem öncesi haline “beşer”, Adem sonrası haline “insan” dendiği de üzerine konuşulan konudur.
12 etkileşim
Hale

Hale

@h4le
·
26 Temmuz 14:41
Limbik sistemin korku, koku ve hafıza bölümlerini içerdiğini öğrendiğinizde; öğrenme ile büyük ilişkisini de anlayabilirsiniz. Muhtemelen bu nedenle bir şeyi keyif için öğrenen kişilerde yetenekler ve bilgi daha kalıcı ve işlevsel olmaktadır.
6 etkileşim
Esra

Esra

@esraabika
·
10 Temmuz 22:15
Küçük keyifler; bağımlı olunmayacak kadar az, kendisine bağımlı kılmayacak ve beyinde bir sorunun cevabı haline gelmeyecek kadar rastgele olmalıdır. Bir anlamda ‘yerinde ve tadında’ olmalıdır.
15 etkileşim
Göğe ℳeftun

Göğe ℳeftun

@m_sari
·
10 Nisan 05:06
Schopenhauer şöyle der: " Doğuştan gelen tek bir yanılgı vardır: o da mutlu olmak için burada olduğumuzu sanmaktır."
15 etkileşim
Esra

Esra

@esraabika
·
05 Temmuz 13:11
Tüm insanların biyolojileri ve psikolojileri, 100.000 yıl boyunca Afrika’da avcı-toplayıcı olarak geçmiş bir dönem üzerine şekillenmiştir.
10 etkileşim

Yanılgının İcadı İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok