Yanılmak Güzeldir

7,8/10  (20 Oy) · 
34 okunma  · 
15 beğeni  · 
709 gösterim
Yanılmak Güzeldir, iki anlatıcılı bir aşk romanıdır. Julie, Bryceı ilk gördüğünde ona tutulur. Bryce, Julieyi ilk gördüğündeyse ondan kaçar. Bu olay ikinci sınıftayken olur ama yedinci sınıfa gelene kadar pek fazla bir şey değişmeyecektir. Julie der ki; Benim Bryceım. Hâlâ ona verdiğim ilk öpücüğümle dolaşıyor. Bryce der ki; Stratejik olarak ondan kaçınmaya ve sosyal olarak huzursuzluk duymaya başlayalı altı yıl oluyor. Ancak sekizinci sınıfa geldiklerinde her şey alt üst olur. Bryce, Julienin göründüğünden daha karmaşık biri olduğunu düşünmeye başlarken, Julie de Bryceın göründüğü gibi biri olmadığını düşünmeye başlayacaktır. Bu iki gencin parlayan her şeyin altın olmadığını anlamayı başarıp bir araya nasıl gelecekleri konusu, ortaya komik ve dokunaklı bir aşk romanı çıkarıyor. Bu olağanüstü kitaba, gözü pek kahramanı Julieye ve harikulade sonuna hayran olduk. Chicago Tribune Nefis! Harika! Ve tam gençlere göre. BookPage Karizmatik önde gelen genç kız karakterleri, iki anlatıcı arasındaki merak uyandıran dinamiği ve yankı yapan sonuyla bu romanın bütünü parçalarından bir hayli üstün. PublishersWeekly, Starred Çok güzel, neşeli bir roman. Library Talk
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786056291234
 • Orijinal Adı:
  Flipped
 • Çeviri:
  Nurcan İnce Ateş
 • Yayınevi:
  Optimum Kitap
 • Kitabın Türü:

Yanılmak Güzeldir
Wendelin Van Draanen'ın yazmış olduğu ilk olarak 9 Ekim 2001'de yayınlandı tam 302 sayfa gençlik aşk hikayesi ...

Kitabımızın iyi yönleri İnsan ilişkileri küçük insanların hayata bakış açıları düşünceleri ve kendi ağızlarından yaşadıkları olayları farklı bir şekilde anlatmaları akıcı ve gerçekçi bir üslubu olması kitabın güzel tarafı ...

Kitabın kötü tarafı ise bazıları için her ne kadar ufaklıkları konu alıyor bize göre değil dese de aslında insan ilişkilerine ve iletişimin önemine değiniyor ve yaşlar ufak olduğu için karakterlerimizin daha masum ve saf bir aşkı temsil ediyor ...

Kitabın konusu ise mahalleye yeni bir çocuklu aile taşınıyor ve komşusu Julie küçük oğlana ilk görüşte aşık oluyor girişken konuşmacı ne istediğini bilen kızımız bizim Bryceı'a fena kafayı takıyor daha sonra yıllarca peşinden ayrılmıyor ama yıllar sonra her şey değişiyor Julie Bryceı'tan uzak duruyor ve onu kendi haline bırakıyor bu sefer Bryceı Julie'nin peşinden koşuyor ...

Sonuç olarak farklı ve güzel bir kitap eğlenceli komik ve karakterlerin olaylar hakkında kendi düşüncelerini kendi ağızlarından dile getirmeleri güzel ve ilginç komşu ailelerin birbirleri hakkında iletişim kurmadan atıp tutmaları iletişim eksikliğinin getirdiği cehalet falan güzel ele alınmış bence güzeldi ibret alınacak konular vardı okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim en tatlı en güzel kitaplar Hepimizin olsun Türkiye ...

Büşra Güven 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumaya başladığım gibi bitiriverdiğim kitaplardan. Bir solukta okudum. Akıcılığı, basit dili ve konusuyla da alakalı bir durum bu. Ben çok tatlı bi kitap olduğunu düşünüyorum. Okuma alışkanlığı kazandırılmak istenen çocuklar için ya da okumaya yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç olacaktır.

2010 yapımı Flipped - ya da Turkiye'de gösterime girdiği ismiyle İlk Aşk- filmi bu kitaptan uyarlanmıştı. Filmi de izlemenizi tavsiye ederim.

Nejla GÜNEŞ 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çocuklukta yaşanan ilk aşkın, yanlış anlamaların neden olduğu durumlar , ailenin önemi desteği ve bütünlüğü her iki ana karakterin de ağzından anlatılarak oluşturulan duygusal bir roman. Evet yanılmak güzeldir ancak yanılmanın sonucu mutluluk olursa..

busunkitapligi 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitaba başladıktan birkaç sayfa sonra filmini izleme isteği doldu içime. Normalde kitapları filmlerden daha çok severim ama bu ikiliyi görmek istedim. Nitekim filmi izlemiş ve kitabı okumuş biri olarak diyebilirim ki ikisi birlikte bütün olmuş gibi. Birbirlerinin eksikliklerini kapatıyorlar.

Kitap ilk görüşte komşusunun oğluna aşık olan Julianna ve çevresinde edindiği ön yargılardan ötürü ondan nefret eden Bryce üzerine. İki çocuk büyürken zihinlerinin büyümesine ve çok güzel öğütlere şahit oluyorsunuz. Ben öğretmen adayı olduğum için çocuk olmaları ve basit bir dille yazılması rahatsız etmedi fakat herkes sevmeyebilir. Daha ziyade ortaokul ve lise seviyesinin hoşuna gidecek bir kitap. Yine de filmi muhakkak tavsiye ederim. :)

Merve 
 23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap "Flipped" ismiyle beyazperdeye de uyarlanmıştır. Ben de filmi izledikten sonra öğrendim, kitap uyarlaması olduğunu. Film o kadar güzel, o kadar naifti ki kitabını da okumaya karar verdim.

Kitap iki anlatıcıdan oluşuyor: Bryce ve Julie. Olayları bir birinin bakış açısından, bir ötekinin bakış açısından okuyorsunuz. Bryce ve ailesinin, Julie'nin evinin karşısına taşınmalarıyla başlıyor her şey. Julie, Bryce'ı görür görmez aşık olurken Bryce kendisinden hiç haz etmiyor ( Bu arada olayların başında yedi yaşında filanlar). Fakat, Julie Bryce'in da kendisini sevdiğini düşünüyor. Zaman ilerliyor, biz de ikilinin duygu ve düşüncelerindeki değişimleri görüyoruz.

Julie o kadar tatlı, düşünceli bir kız ki Bryce kendisinden nasıl hoşlanmıyor şaşırıyorum. Ayrıca kitaptaki aşk o kadar naif ve tatlı ki, gerçek aşka olan inancınızı tazeliyor resmen...

Kitap tavsiyemdir. Ayrıca filmini de izlemenizi öneririm. Kitapla film tamamen aynı gibidir. İlk defa bir kitap uyarlaması filmi en az kitabı kadar güzel buldum.

AYLİN TURP 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

bittiğine çok üzüldüm...uzun zamandır okuduğum en etkileyici ve masum bir aşk...

Kitaptan 10 Alıntı

busunkitapligi 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

En sonunda ondan kurtulup yedi yaşındaki bir çocuğun yapabileceği en erkeksi şeyi yaptım: annemin arkasına saklandım.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van DraanenYanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen
busunkitapligi 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bütünün, parçalarından üstün oluşundan  ne kastettiğimi anlıyordu. "İnsanlar da aynı," dedi, "ama bazen insanların bütünü, parçalarından pek üstün olmuyor."

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van DraanenYanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen

Bazılarımız mat renge boyanırız, bazılarımız parlak, bazılarımız da cilaya...
Ama çok nadiren yanar döner birine rastlarsin. O zaman hiçbir şey onunla kıyaslanamaz.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 137)Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 137)

Belki oraya gidip ona ağaç için teşekkür etmeliyim. Belki verandada oturup konuşabiliriz. Bunca yıldır birbirimizi tanıdığımız halde bunu hiç bir zaman yapmadığımızı farkettim. Aslında hiç gerçekten sohbet etmedik.
Belki annem haklıydı. Belki de Bryce Loski sandığım gibi biri değildi. Belki de onunla gün ışığında görüşmenin vakti gelmişti.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 299)Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 299)
busunkitapligi 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ona, o pırıl pırıl mavi gözlerine baktım ve Chet'in bana söylediği şeyi yapmaya çalıştım: Onların ötesini görmeye çalıştım.

Ne vardı gözlerinin ötesinde? Ne düşünüyordu? Gerçekten üzgün müydü? Yoksa sadece söylediklerinden ötürü mü kendini kötü hissediyordu?

Bu sanki güneşe bakmak gibiydi, bu yüzden başka yöne çevirdim bakışlarımı.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van DraanenYanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen
busunkitapligi 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bir resim, parçalarının birleşiminden daha fazlasını ifade eder.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 52 - Optimum Kitap)Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 52 - Optimum Kitap)
busunkitapligi 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Sanki sessizlik bizi birbirimize kelimelerden daha çok bağlıyordu.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van DraanenYanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen
Arzu 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

" Anne, anne, çimler çıkıyor." diye bağırarak eve koştum.
"Sahi mi?" Ellerinde temizlik eldivenleri ve kovayla banyodan çıktı. "Tutup tutmayacağından bile şüpheliydim."
"Ama tutmuş! Gel! Gel, bak!"
Başlangıçta pek ilgilenmedi. Ama sonra onunda elleriyle dizleri üzerinde yere çöküp bakmasını sağlayınca gülümseyerek;" Ne kadar narinler," dedi.
"Sanki esniyorlarmış gibi değil mi?"
" Esnemek mi?"
" Yani biraz daha geriniyorlar sanırım. Hani sanki minik çamur yataklarında oturuyorlarmış da kollarını yukarı doğru kaldırıp, gerinerek 'Günaydın, Yeryüzü' diyorlarmış gibi.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van DraanenYanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen
Hayriye KIZILTAŞ 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşte oradaydım ve okulun en ateşli iki kızıyla birlikte yemek yiyordum. Okuldaki her erkek öğrencinin imrendiği kişiydim.
Ama çok mutsuzdum be birader.

Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 254 - Bryce#Julie)Yanılmak Güzeldir, Wendelin Van Draanen (Sayfa 254 - Bryce#Julie)