Yankılı Kayalar

8,9/10  (29 Oy) · 
104 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.791 gösterim
Ben, Doğu Anadolu'nun bir dağ köyünde doğdum. Köyümüz, başı karlı ve dumanlı bir dağın eteklerindedir. Kışlarımız, hep karlı geçer; kısa süren yazımıza da doyum olmaz. Bizler, yazı sabırsızlıkla bekleriz; çünkü hepimiz yaza, o tatlı sıcağa hasretiz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9799752632072
 • Yayınevi:
  Genç Timaş Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hüseyin DEMİR 
01 Haz 15:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

“Yankılı Kayalar” Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın ilköğretim kademesindeki “100 Temel Eser” arasına girebilmiş kitabı. Kitabı okuduktan sonra bu başarıyı hak ettiğini düşünüyorum. Eser de bir köy çocuğu olan Mehmet’in acıklı yaşam öyküsü çok güzel bir şekilde ele alınmış. Doğudaki bir dağ köyünden zor şartlar altında büyüyen Mehmet. Küçük yaşta hayatın tüm zorluklarına katlanmak zorunda kalmış. Önce babasız kalan Mehmet’in daha sonra annesini kaybetmiş. Küçük kız kardeşine tek başına bakmak zorunda kalıyor. Yazar çocuklara örnek olabilecek çok güzel bir kahraman yaratmış. Kitap gayet akıcı ve heyecanlı ilerliyor. Milli ve manevi değerleri çok güzel kitaba yerleştirmiş. Özellikle büyüklere saygı, sürekli şükür içinde olma, yeis’e kapılmama ve mücadele etme konularını çok etkili bir biçimde işlediğini düşünüyorum. Özellikle 3. Ve 7. Sınıf arası öğrenciniz ya da çocuğunuz varsa bu eseri okutmalısınız.

Büşra Şeyda 
27 Ağu 09:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap anne ve babasının öldüğü. İki çocuğun yaşadığı zorlukları anlatıyor. Anneleri ölmeden önce onlara dayısının yanına gitmelerini söyler onları orda nasıl maceralar beklediğini ben söylemiycem söylersem kitabın tadı kalmaz :) :) :)

GÜLŞAH ÖNEN 
23 Mar 08:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oğlumun ısrarla oku demesi üzerine okudum. Ağlamaktan içim çıktı annesiz babasız kalmanın getirdiği zorluklar çocukların anlayacağı dilde çok güzel anlatılmış. Okunabilir bir çocuk kitabı

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne ve babasını acı bir şekilde yitiren Mehmet, kız kardeşiyle birlikte köyünden ayrılıp İstanbul’daki dayısının yanına gelir. Burada pek çok zorluğa göğüs germek zorunda kalır. Herkesin takdir ettiği bir kişiliğe sahip olan Mehmet’in en büyük isteğiyse okuyup doktor olmak ve köyüne geri dönüp köy halkına hizmet etmektedir…

İdealist bir köy çocuğu olan Mehmet’in idealine ulaşmak adına yaptığı fedakarlıklar, gösterdiği azim ve kız kardeşiyle birlikte hayatın zorluklarına karşı yılmadan, bıkmadan verdiği mücadele…

Bengisu AKDOĞAN 
 27 Mar 22:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap çok duygulu ve çok hoş. Gelecek sayfalarda neler olacağanını çok merak ediyorsunuz. Ana karakterin ve onun küçük kardeşinin başından geçenler çok duygulu. Aslında meraklandırıcı da . Okumanızı tavsiye ediyorum.

Elif Ece 
 08 Ağu 16:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar yıllar önce okuduğum benden sonra ısrarım üzerine annemin okuyup çok ağladığı daha sonra kardeşimin ve şimdi de diğer kardeşimin okuduğu kitap. Sanırım ilk defa annem olmasaydı ya da babam olmasıydı diye düşünmeme neden olan şey bu kitaptı.. Bu kitap aradan yıllar geçmesine rağmen hala üzerimde derin izler bırakır.. Okumanızı tavsiye ederim..

NurdanYılmaz 
20 Haz 01:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi akrabalarının bile köylüleri ve öğretmeni kadar sahip çıkmadığı gurbet elde iki Öksüz yetim çocuğun dramı kitabi okurken tabiki anneleri olsaydı o çocukların sırtı asla yere gelmezdi dedirten ve iyi kalpli insanların hala varlığına işaret eden cümleler ve mutlu son şükürler olsun ALLAH'ım. HERZAMANKİ GİBİ SON SÖZ YİNE SENDE

Özlem Bahar 
23 Mar 08:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cocuklara azmi,mücadeleyi,ailenin önemini asilayan, zaman zaman eski Türk filmleri sahnelerinin gozunuzde canlanmasina sebep olan ve kullanılan deyimlerle cocuklara yeni anlamlar öğreten ,ilköğretim çağı cocuklari icin uygun bir kitap.

s yol 
13 Haz 16:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okurken çok duygulandım hatta bazı yerlerinde ağladığım bile oldu. Çok duygusal bir kitap. Köyde yaşayan mehmetin başından geçen acıklı olayları ve katlanmak zorunda kaldığı acıları anlatıyor. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı