Adı:
Yankılı Kayalar
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752632072
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş Yayınevi
Ben, Doğu Anadolu'nun bir dağ köyünde doğdum. Köyümüz, başı karlı ve dumanlı bir dağın eteklerindedir. Kışlarımız, hep karlı geçer; kısa süren yazımıza da doyum olmaz. Bizler, yazı sabırsızlıkla bekleriz; çünkü hepimiz yaza, o tatlı sıcağa hasretiz.
112 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Yankılı Kayalar” Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın ilköğretim kademesindeki “100 Temel Eser” arasına girebilmiş kitabı. Kitabı okuduktan sonra bu başarıyı hak ettiğini düşünüyorum. Eser de bir köy çocuğu olan Mehmet’in acıklı yaşam öyküsü çok güzel bir şekilde ele alınmış. Doğudaki bir dağ köyünden zor şartlar altında büyüyen Mehmet. Küçük yaşta hayatın tüm zorluklarına katlanmak zorunda kalmış. Önce babasız kalan Mehmet’in daha sonra annesini kaybetmiş. Küçük kız kardeşine tek başına bakmak zorunda kalıyor. Yazar çocuklara örnek olabilecek çok güzel bir kahraman yaratmış. Kitap gayet akıcı ve heyecanlı ilerliyor. Milli ve manevi değerleri çok güzel kitaba yerleştirmiş. Özellikle büyüklere saygı, sürekli şükür içinde olma, yeis’e kapılmama ve mücadele etme konularını çok etkili bir biçimde işlediğini düşünüyorum. Özellikle 3. Ve 7. Sınıf arası öğrenciniz ya da çocuğunuz varsa bu eseri okutmalısınız.
112 syf.
Hayatın bizlere ne getireceğini asla ve asla bilemeyiz.
Öyle bir yeteneğimiz mevcut değil.

Kara Mehmet ve küçük kardeşi Hatice'nin başından geçen olayları konu edinen bu kitapta, anne ve babasız kalınca ve hem de çocuk yaşta ne yapacaklarını bilmeden,
İstanbul'a gidince başlarından geçenler anlatılmıştır.

Gerçekten insanı etkileyen ve göz yaşlarına boğan bir eser.
Kitabın yazarı, Ahmet Yılmaz BOYUNAĞA, içten bir hikaye anlatmış bizlere.

Her okur bu kitabı mutlaka okumalı.

Yaşamın nelere gebe olduğunu anlamalı.

Kitabın sayfaları az ama verilmek istenen bir dünya.

İşte bu kadar. Teşekkürler...

İyi okumalar...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oğlumun ısrarla oku demesi üzerine okudum. Ağlamaktan içim çıktı annesiz babasız kalmanın getirdiği zorluklar çocukların anlayacağı dilde çok güzel anlatılmış. Okunabilir bir çocuk kitabı
112 syf.
·9/10
Bu kitap anne ve babasının öldüğü. İki çocuğun yaşadığı zorlukları anlatıyor. Anneleri ölmeden önce onlara dayısının yanına gitmelerini söyler onları orda nasıl maceralar beklediğini ben söylemiycem söylersem kitabın tadı kalmaz :) :) :)
112 syf.
·Puan vermedi
Anne ve babasını acı bir şekilde yitiren Mehmet, kız kardeşiyle birlikte köyünden ayrılıp İstanbul’daki dayısının yanına gelir. Burada pek çok zorluğa göğüs germek zorunda kalır. Herkesin takdir ettiği bir kişiliğe sahip olan Mehmet’in en büyük isteğiyse okuyup doktor olmak ve köyüne geri dönüp köy halkına hizmet etmektedir…

İdealist bir köy çocuğu olan Mehmet’in idealine ulaşmak adına yaptığı fedakarlıklar, gösterdiği azim ve kız kardeşiyle birlikte hayatın zorluklarına karşı yılmadan, bıkmadan verdiği mücadele…
112 syf.
·Beğendi·10/10
Ben bu kitaba baktığımda çok sıkıcı olduğunu düşündüm ama okuduğumda kitabın bitmesini bile istemiyordum ve
bunu anladım ki okumadan eleştirmemeliyiz
Herkese öneririm :-)
112 syf.
·10/10
gerçeketen çok güzel bir ben bu kitaptan hayatın zorluluklarını
anlamış oldum herkese okumayı tavsiye ederim mutlaka okuyun bir gün çok işinize yarayacak
112 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap çok duygulu ve çok hoş. Gelecek sayfalarda neler olacağanını çok merak ediyorsunuz. Ana karakterin ve onun küçük kardeşinin başından geçenler çok duygulu. Aslında meraklandırıcı da . Okumanızı tavsiye ediyorum.
112 syf.
·Beğendi·7/10
Güzel bi kitap iki kardeşin yaşadıkları hikayeyi anlatıyor. 8 puan veriyorum. Kitap gerçekten duygusal ağladığımız yerler oluyor. YANKILI KAYALAR.....
112 syf.
Bu çok güzel kitabı yıllar yıllar evvel yanılmıyorsam ilkokul 4.sınıfta okumuştum. Kitapta olanlar sanki dün okumuşum gibi aklımdadır. Hâlâ kalbimin bir tarafı acır kitabı elime aldıkça daha iyisi hatrıma geldikçe... Okulun kütüphanesinde denk gelip de elime aldığım saman kağıdına aldanıp okumaya başladığım bir kitaptı. (saman kağıt hayranlığım hâlâ geçmiş değildir. :)) Kitabı bir hafta sonu tatilinde eve getirip, akşam elektrik olmadığı için yanan sobanın çıtırtısıyla mum ışığında okuduğumu asla unutamam. Belki de ilk ağladığım kitaptır bu ve ondan sonra bir çok kitapta ağladım hâlâ da sulugözüm :) İçeriği ile ilgili bir inceleme olmadı ama bu kitap ilk kitabım ilk sevişim dememi de oldukça hak ediyor... Her çocuk okusun... :) :)
112 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okuduktan sonra ailenize karşı davranışlarınıza daha çok dikkat etmeye başlıyorsunuz. Yazar bu kitapta ne olursa olsun hayattan vazgeçmemeyi öğretiyor.
112 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Sarıçam Kitap Okuma Şenliği’nde 5.sınıflar için seçilen kitaplardan biriydi Yankılı Kayalar. Sayfa sayısının azlığı, yazarın her yaştan çocuğun okuyabileceği basit bir dil kullanması ve kitapta olayların dur durak bilmeden ilerlemesiyle kısa sürede sıkılmadan okunabilecek bir kitap olmuş. Kitabın sonunda verilen mesajı sevdim. Yalnız kitabın konusunun çok acıklı olaylar içermesi çocukları okurken üzebilir. Çocuğum neşeli şeyler okusun diyen aileler uzak durmalı.
Ses çıkarmadım. İçimden, anamdan öğrendiğim gibi: "Ey ululuk sahibi, cömertliğinde nihayet olmayan Allah'ım! Anamın, babamın ve bütün ölmüş kullarının günahlarını affet!" diye dua ettim ve üç İhlas'la bir Fatiha okudum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yankılı Kayalar
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752632072
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş Yayınevi
Ben, Doğu Anadolu'nun bir dağ köyünde doğdum. Köyümüz, başı karlı ve dumanlı bir dağın eteklerindedir. Kışlarımız, hep karlı geçer; kısa süren yazımıza da doyum olmaz. Bizler, yazı sabırsızlıkla bekleriz; çünkü hepimiz yaza, o tatlı sıcağa hasretiz.

Kitabı okuyanlar 517 okur

  • Belinay kara
  • Şebnem Meva Demir
  • Yaşar
  • Sümeyra Kasım
  • Melis past
  • Flâneur
  • okuyucu
  • Yeşim Zorbaş
  • birkitapokur
  • zeyneprmak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%19.4
14-17 Yaş
%47.6
18-24 Yaş
%14.6
25-34 Yaş
%5.8
35-44 Yaş
%6.8
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.6
Erkek
%24.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.9 (70)
9
%18.5 (25)
8
%11.1 (15)
7
%6.7 (9)
6
%6.7 (9)
5
%2.2 (3)
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%2.2 (3)