Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk 9 + Yaş

9,0/10  (9 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
616 gösterim
Normal olmak ya da olmamak...

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı John Boyne'dan, dünyanın en sıra dışı çocuğu Barnaby Brocket'in sıra dışı yaşam öyküsü.
8 yaşındaki Barnaby Brocket'in dış görünümünün kendi yaşıtlarından hiçbir farkı yok. Oysa bu "normal" görüntüsünün ardında onu son derece özel kılan bir kabiliyete sahip: Barnaby uçabiliyor... Evet, yanlış anlamadınız, küçük Barnaby doğduğu günden bu yana havada süzülebiliyor. Aslında bu, onun için son derece "normal" bir şey. Çünkü sürekli yerde olmanın nasıl bir duygu olabileceği konusunda hiçbir fikri yok. Bu sıra dışı durum, ömrünün büyük bir çoğunluğunu, evlerinin tavanına yerleştirilmiş orta sertlikteki bir şilteye yaslanarak geçiren küçük bir çocuk için dayanılmaz gibi görünse de, Barnaby bunu kendine pek dert edinmiyor. Normallik takıntısı olan anne ve babası ise Barnaby'nin bu anormal davranışından oldukça muzdarip. Ne pahasına olursa olsun, Barnaby'yi normal bir çocuğa dönüştürebilmek için ellerinden gelen her şeyi denemeye hazırlar. Savundukları tek bir gerçek var: Barnaby, uçmaktan vazgeçmeli ve kardeşleri gibi normal bir çocuk olmalı. Aksi hâlde, ondan kurtulmaktan başka bir çareleri görünmüyor...

Olan oluyor ve küçük Barnaby, akla hayale sığmayan son derece trajik bir olayla Sidney Limanı'ndan yavaş yavaş göğe doğru yükselmeye başlıyor. Onun için asıl macera ise şimdi başlıyor. 8 yaşında yanlışlıkla dünyanın öbür ucuna uçarak bir inanılmazı başaran Barnaby Brocket, sıra dışı bir yaşam deneyimi edindiği bu zorlu yolculukta, gerçekte kim olduğunu ve insanın kendisi olmaktan daha mutluluk verici bir şey olmadığını keşfediyor.

Her yaştan okurun kalbinin derinliklerine seslenen Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk, normal olmanın ne demek olduğunu sorgulatan ve farklı olmanın ayrıcalığını yücelten çarpıcı bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789944696753
 • Çeviri:
  Arif Cem Ünver
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:

Eveeet. " Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk " . Çocuğun yanlışlıkla uçtum unu söyleyemem . Ama başlığa Barnaby Brocket yasalar kitap muhtemelen bu kadar satılmazdı .
Neyse başlığı geçelim . Evet , kitabın konusu güzel . Barnaby , normal ( tabi normal ne demekse ) bir ailenin 3. Ve son Çocuğu ve hiç de normal değil . Barnaby doğduğu andan beri uçuyor . Zaten Barnaby'nin normal olmadığı kardeşlerinin aksine doktorları rahatsız edecek bir saatte doğuyor ( Üzgünüm saati hatırlayamıyorum . ).Barnaby ' nin ailesi korkunç bir hata - bilerek - yaparak Barnaby ' İ gökyüzüne salar . Kitabın büyük çoğunluğu Barnaby ' nin macerasını anlatıyor .
Evet , kitabın güzel bir konusu var ama bana kitabın dili oldukça sıkıcı . Kitap okurken hep kendimi 1. Şahıs olarak hayal eder ve hissederim . Ama bu kitapta hep 3. Şahıstaydım .
Umarım incelememenin size bir faydası olmuştur .
İyi okumalar !

Yusuf Var 
25 May 08:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Normal" kavramını sorgulamak kimin egemenliğindedir? Kimdir "normal?""Norm"lara uygun olan mı? Peki normları kim belirler, değişmez mi onlar? ... Düşünen bir birey bu soruları zaten soruyordur fakat içinde daha doğarken "normal" olmayan, içinde "normal" karakterler barındırmayan bir yaşamsal kesitle öfke taşıyarak belki de ilk kez soracak. Evet,kitap size bundan başkasını vaad etmiyor! Çok başarılı bir kitaptı.

Nidanur Yıldız 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biraz karışık bir kitap bu yönü pek iyi değil onun dışında güzel bir kitap , içerisinde bir çocuğu kulaklarında bir problem var ve bu problem yüzünde uçuyor bunun yüzünde başına gelen olaylar ve son kısmında sonsuzluğa uçması . Umarım beğenirsiniz ben beğendim :)

Mutlu Erdoğan 
28 May 10:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan farklılıklarıyla güzelleştirir dünyayı... Farklı olmak hiçbir zaman kötü değildir. Farklı düşünmek, farklı görmek, farklı hissetmek... Bence muhteşem bir şey.