·
Okunma
·
Beğeni
·
6,5bin
Gösterim
Adı:
Yanlışlıklar Komedyası
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Güldürüsü
Antonious ve Kleopatra • Atinalı Timon • Bir Yaz Gecesi Rüyası • Coriolanus • IV. Henry • Fırtına • Hamlet • Huysuz Kız • Julius Caesar • Kral Lear • Macbeth • Onikinci Gece • Othello • Romeo ve Juliet • Size Nasıl Geliyorsa • Soneler • III. Richard • Venedik Taciri • Windsor´ın şen Kadınları • Yanlışlıklar Komedyası • Yeter ki Sonu ıyi Bitsin • Yok Yere Yaygara
94 syf.
·1 günde·9/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Yanlışlıklar Komedyası kitabının da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

Yanlışlıklar içinde bulunmadan doğruluklara ulaşabilir miyiz? Yaptığımız hatalar kendi amaç çemberimizden uzaklaşmamıza neden olmuyor mu? Ama o çemberden uzaklaştığımız kadar da bu çemberin varlığının farkına varmaz mıyız?

Doğumumuzdan beri yanlış ve doğru adında iki yol öğretilir bize, Mavi Sakal'ın "İki yol var demiştim. Hangisini seçeyim?" sorusu gibi biz de hayatımızda pek çok kez iki yoldan birini seçmeye odaklanmışızdır, belki de bu iki yolun sonu da aynıdır. Fakat bu seçimlerin girdabı arasında insanların esas düşüncelerine aslında ne kadar az önem veriyoruzdur ve dış görünüş oltasına takılan bir balıktan ibaret oluyoruzdur. Büyük hikayeyi görmek uğruna yaptığımız bütün atılımlar bizi konudan uzaklaştırmaktan başka bir şeye yaramıyordur...

Dış görünüşlerin insan gözündeki dansı şizofreniktir. Yanlış dış görünüşlere kanmadan doğru iç görünüşlere ulaşamayacağımız kesindir. Belki de zikzaklı ve dengesiz yaşamlarımıza aynı şekilde dengesiz dış görünüşler transpoze etmek isteriz. Fakat bunu da yine karşımızdakini dinlemeden tamamen kendimiz konuşacak şekilde yaparız. Sadece kendimizin konuştuğu ses dalgaları, akşamdan kalmış düşünce sarhoşluğunun sabahki mide bulantısından başka bir şey olmayabilir çoğu zaman.

Sonra Shakespeare gelir, 8 kitap okudun benden der, ne öğrendin peki? diye sorar. İnsan ilişkilerinde konuşmanın bir sanat olduğu gibi dinlemenin de bir sanat olduğunu öğrenebildin mi? Dış görünüşte yılanların sık sık ve düzenli olarak değiştirdiği derinin yerine iç görünüşteki magmaya odaklanabildin mi? Sen de o magmada birileriyle yandın mı? Yanlışlıklarla karşılaşmadan bilince ve doğruya ulaşamayacağını da mı anlamadın? Proust da Kayıp Zamanın İzinde serisinde insanın verimli zaman geçirebilmesi için saçma sapan insanlarla takılıp zamanını harcaması gerektiğini söylememiş miydi? diye türlü türlü soru sorar Shakespeare.

Cevaplardan sonra değil aslında sorulardan sonra insan kişisel olarak gelişir. Bertrand Russell felsefenin tanımını yaparken; "Felsefe, onun sorularına kesin yanıtlar almak için değil,
çünkü kural olarak kesin yanıtların doğruluğu bilinemez, soruların kendileri için öğrenilmelidir" demiş ya. Hah, evet işte! Ben de diyorum ki:

"Shakespeare, onun sorularına kesin yanıtlar almak için değil, çünkü kural olarak kesin yanıtların doğruluğu bilinemez,
Shakespeare'in oyunlarının kendileri için öğrenilmelidir."

Bir edebiyat yemeği düşünün ve bu yemeğin çok sağlıklı göründüğünün farkındasınız. İçerisinde Yunan mitolojisi çorbası, İtalyan Edebiyatı ara sıcağı, insan ilişkileri ana yemeği, kadın-erkek çıkmazları içeceği ve dönemin siyasi karışıklıkları tatlısı var. İşte... Ben de Shakespeare okurken edebi olarak bu kadar doyuyorum.
94 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Baştan sona mizah olan bir eser.
Geçmişte bir kazada birbirinden kopan kaybolan ikiz kardeşler ve onların uşağı olan diğer ikiz kardeşlerin benzerliklerinden kaynaklanan yanlışlıkları anlatıyor.
Sonunun güzel bağlandığı hem düz metin hem de şiirsel bir dille yazılmış Shakespeare klasiği.
Tiyatronun içinde yer alan tiyatro keyifli bir komedya.
Özellikle tiyatro sevenler için çok eğlenceli bir eser.
Umarım oyununu da izlemek bir gün nasip olur.
94 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çevirmenin ön sözünde belirttiği gibi asıl çevirisi Yanılgılar Komedyası olan kitap, tamamen adıyla uyumlu yanılgılar sarmalında geçiyor. 2 soylu ikiz kardeş ve 2 köle ikiz kardeş bir gün fırtınalı bir havada geminin batmasıyla etrafa dağılıyorlar. Sonrasında yanılgı üstüne yanılgı bir piramitin taşları gibi üst üste diziliyor. En sonunda da önümüze eşsiz bir piramit gibi yapılmış bu tiyatro sunuluyor. Sıkılmadan kısa zamanda okuyup bitirebileceğiniz bir eserdi, iyi okumalar :)
94 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yanlışlıklar Komedyası ismiyle müsemma yanlışlıkları ikizler üzerinden konu edinen bir eser. İçinde bulunduğumuz zamana kadar gerek filmlerde gerek dizilerde, oyunlarda ikizlerin birbiriyle karıştırılmasından dolayı ortaya çıkan trajikomik durumlar anlatılagelmiştir. Hatta bu konuyla nispeten bağlantılı geçenlerde izlediğim bir film olan “Enemy” yi de sizlere tavsiye etmiş bulunayım. Açıkçası konu belli olduğu için ben biraz sıkıldım okurken, ama kısa bir kitap olduğu için 1 saat gibi bir sürede bitti. Yazıldığı dönemi düşünürsek ikiz komedyasına başka bir ikizleri daha ekleyerek deyim yerindeyse üstel bir kurgu dizayn eden Shakespeare’nin bu ilk dönem eseri okunmaya değer. İyi okumalar dilerim.
94 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Ben bensem sen sen misin?

Varlık Felsefesine giriş kitabı: Yanlışlıklar Komedyası...
Beni ben yapan nedir? Kişiliğim mi, hafızam mı, duygularım mı?
Şaka şaka, bu kitapta bunlar yok :D Her şeyi de felsefeye bağlamayalım değil mi!

Shakespeare'i çok fazla sevdiğimi belirtmeme gerek yok sanırım. Hamlet kitabını 3 defa okudum örneğin... Bütün eserlerini tek tek okuyacağım harika yazar!

Bu kitabında ise olay örgüsü birazcık kafa yorucu. İkiz erkek kardeşler ve bunların da ikiz uşakları var. Talihsiz bir olay sonucunda bu kardeşler ve uşaklar birbirlerinden ayrı düşüyorlar. Yıllar sonra da birbirlerinin ikizlerinin olduğundan habersiz bir hayat sürerlerken Efes'te kendilerini komik ve şaşırtıcı bi' durumda buluyorlar.

Kısa sürede okunacak ve eğlenceli bir kitap. Kitapta birkaç tane alıntı yaptım ve yine hiç sevmediğim o "romantizm"i bana sevdirdi Shakespeare.

Mesela, şu söze kim düşmez ki :D
"Size bakmamak, sevgilim, karanlığa bakmaktır." (#62427543)

Kitabın en sevdiğim kısmı ise 1623 yılında yazılmış olmasına rağmen Shakespeare'in ne kadar da ileri görüşlü olduğunu kanıtlayan şu diyalogtur.

Kadın - erkek eşitsizliğinin had safhada olduğu, ki hala da bir gram ilerlemiş değiliz, bir dönemde "Erkekler özgürlüğün efendisidir." sözünü duyan Adriana şu mühim soruyu sorar: "Onların özgürlükleri neden bizimkinden fazla olsun?" (#62425331)

Evet, neden erkeklerin özgürlükleri kadınlardan fazla olsun?

Shakespeare'in bütün eserleri gibi bunu da okumanızı tavsiye ederim.

Okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim.
94 syf.
Uzun okumaların arasına serpiştirilebilecek, şekerleme niyetine okunabilecek Shakespeare'in müthiş oyunlarından biri,hayata dair durumlar güzel ifade edilmiş tavsiye ederim.
94 syf.
·1 günde·Beğendi
Asıl adı “Yanılgılar Komedyası “ olan kitabımız ismi ile müsemma bir tiyatro eseri.
Çok keyif alarak , çok gülerek okurken Shakespeare’in o şiirsel diline yine yeniden hayran kaldım.
En sevdiklerimden biri oldu bu kitabıda. Gerçi ben hepsini seviyorum :)
:
Geçmişte yaşanan bir kaza sonucu birbirinden ayrı düşen ikiz kardeşler (2 soylu- 2 köle kardeş) üzerine gelişiyor olaylar.
İkiz kardeşlerin karıştırılması konusu düşününce çokta aman aman dikkat çekici gelmeyebilir.
Fakat burda ustanın o müthiş kalemi ile diyaloğları devreye giriyor:)
Yine bir çırpıda okudum, çok çok beğendim, çok çok tavsiye ederim ..
:
Tiyatroda izlemeyide çok isterdim. İnşallah nasip olur. :)
94 syf.
(Ingiltere'de Shakespeare'den önce, Orta Çağ edebiyatında ve tiyatrosunda, sonu iyi biten anlatı, öykü ve oyunlar " komedi " olarak tanımlanırmış. ) kitabın tanımında geçen bu bilgiyle bi genel kültür öğrenmiş oldum ayrıca kitabın isminde de bahsedilen durum Shakespeare'ın dehasıyla birleşmiş
94 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yaz gecesi rüyasından sonra okuduğum ikinci Shakespeare kitabıydı.Adı üzerinde bir yanlışlığın komedisi anlatılıyor.Konu Efes'te geçiyor.İki tane ikiz kardeşin ve onların ikiz uşaklarının,birbirinden farklı şehirlerde biribirlerinden habersiz yaşamak durumunda kaldıklarından dolayı iletişimi yoktur.Sonra bir gün biri diğerinin yaşadığı şehire gider, karmaşıklıklar ve komedi başlar.Güzel bir tiyatro eseriydi.Tiyatro eseri okumanın ayrı bir zevk olduğunu düşünüyor ve herkese tavsiye ediyorum :)
94 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Shakespeare'in harika bir yazar olduğunu kanıtlayan ilk kitaplarından biri. Kitabın konusu günümüzdeki filmlere çok güzel bir senaryo olabilecek nitelikte ve gayet eğlenceli.

Akıcı bir dili ve Shakespeare'in her zamanki nüktedan tavrıyla son derece eğlendirici bir tiyatro. Okumakta olduğunuz kalın kitaba ara vererek çerezlik niyetine okuyabilirsiniz.
94 syf.
·Puan vermedi
İkiz olduğum için Shakespeare'in bu eserini çok sevdim (: Bu eserinde ikiz kardeşler ve onların ikiz uşaklarının benzerliğinden kaynaklanan yanılgılar üzerine kurmuştur. 


Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar William Shakespeare
94 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Shakespeare’in oyunu yazdığı dönemde ingilizcedeki ‘error’ kelimesi yanlışlık değil yanılgı, aldanma anlamında kullanılıyormuş. (Kitabın orijinal adı “The Comedy of Errors”) Zaten olay dizisinin tamamı yanılgılar üzerine kurulu. Yani eserin isminin aslında “Yanılgılar Komedyası” olduğunu söylebiliriz.
Shakespeare’in keskin zekası sayfalar boyunca beyninize jimnastik yaptırıyor, bunun yanında mizahi anlatımı da cabası. Kendimi çoğu kez kıkırdarken buldum.

Not: Bir de kelime oyunlarını orijinal dilinden okumak isterim.

Sevgiler
Sevgili bayan, düşünmeyi ve konuşmayı öğrettin bana,
Yanılgılar içinde şaşkınlığa boğulmuş olan,. Zayıf, sığ, kaba saba dünyasal algılarımı aydınlatın,
Kandırıcı sözlerinizin gizli anlamını açıklayın.
Anlamıyorum, ruhumun doğru gerçeğine karşı,
Beni bilmediğim yerlere çekmek için
Neden bu kadar çaba harcıyorsunuz?
Siz bir tanrıça mısınız? Beni yeniden mi yaratacaksınız yoksa?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yanlışlıklar Komedyası
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Güldürüsü
Antonious ve Kleopatra • Atinalı Timon • Bir Yaz Gecesi Rüyası • Coriolanus • IV. Henry • Fırtına • Hamlet • Huysuz Kız • Julius Caesar • Kral Lear • Macbeth • Onikinci Gece • Othello • Romeo ve Juliet • Size Nasıl Geliyorsa • Soneler • III. Richard • Venedik Taciri • Windsor´ın şen Kadınları • Yanlışlıklar Komedyası • Yeter ki Sonu ıyi Bitsin • Yok Yere Yaygara

Kitabı okuyanlar 1.288 okur

  • Neslihan
  • Mhmt
  • Serdar Görkem Saka
  • Mert akın
  • Cornelius Bent
  • ESRA YİĞİT İNCE
  • E.T
  • Nehir Çağlayan
  • Volkan Yöyen
  • Pelin YILAR

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (2)
9
%1.2 (5)
8
%0.7 (3)
7
%0.5 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0