Yanlışlıklar Komedyası (Dünya Çocuk Klasikleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,5bin
Gösterim
Adı:
Yanlışlıklar Komedyası
Alt başlık:
Dünya Çocuk Klasikleri
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052496473
Orijinal adı:
The Comedy of Errors
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınevi
Egeon yakalanmıştı ancak oğlanlar, Siraküzalı Antipholus ve kölesi Siraküzalı Dromio, kardeşlerini ve Emilia’yı Efes’te, pazar yerinde arıyorlardı. Sabahın erken saatinde, kimliklerini gizleyerek, dükkan dükkan gezerek esnafa soruyorlar, bütün binalara bakıyorlardı. Kim olduklarının ve Siraküza’dan geldiklerinin anlaşılmaması gerekiyordu. Bu anlaşılırsa Efes Dükü onları yakalayıp ömür boyu hapse atabilirdi. Ama neden? Neden "Yanlışlıklar Komedyası?" Keyifle ve gülümseyerek okuyacağınız bu hikayede tüm soruların cevaplarını da bulacaksınız.
94 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçek adı Yanılgılar Komedyası olan fakat okuyucu ve izleyicinin kafasında hep Yanlışlıklar Komedyası olarak kaldığından ismi bu şekilde kalan harika bir eser.
Güzel bir komedya kesinlikle okunmalı.
94 syf.
·1 günde·9/10 puan
YouTube kitap kanalımda Shakespeare'in hayatı, mutlaka okunması gereken kitapları ve kronolojik okuma sırası hakkında bilgi edinebilirsiniz: https://youtu.be/rGxh2RVjmNU

Yanlışlıklar içinde bulunmadan doğruluklara ulaşabilir miyiz? Yaptığımız hatalar kendi amaç çemberimizden uzaklaşmamıza neden olmuyor mu? Ama o çemberden uzaklaştığımız kadar da bu çemberin varlığının farkına varmaz mıyız?

Doğumumuzdan beri yanlış ve doğru adında iki yol öğretilir bize, Mavi Sakal'ın "İki yol var demiştim. Hangisini seçeyim?" sorusu gibi biz de hayatımızda pek çok kez iki yoldan birini seçmeye odaklanmışızdır, belki de bu iki yolun sonu da aynıdır. Fakat bu seçimlerin girdabı arasında insanların esas düşüncelerine aslında ne kadar az önem veriyoruzdur ve dış görünüş oltasına takılan bir balıktan ibaret oluyoruzdur. Büyük hikayeyi görmek uğruna yaptığımız bütün atılımlar bizi konudan uzaklaştırmaktan başka bir şeye yaramıyordur...

Dış görünüşlerin insan gözündeki dansı şizofreniktir. Yanlış dış görünüşlere kanmadan doğru iç görünüşlere ulaşamayacağımız kesindir. Belki de zikzaklı ve dengesiz yaşamlarımıza aynı şekilde dengesiz dış görünüşler transpoze etmek isteriz. Fakat bunu da yine karşımızdakini dinlemeden tamamen kendimiz konuşacak şekilde yaparız. Sadece kendimizin konuştuğu ses dalgaları, akşamdan kalmış düşünce sarhoşluğunun sabahki mide bulantısından başka bir şey olmayabilir çoğu zaman.

Sonra Shakespeare gelir, 8 kitap okudun benden der, ne öğrendin peki? diye sorar. İnsan ilişkilerinde konuşmanın bir sanat olduğu gibi dinlemenin de bir sanat olduğunu öğrenebildin mi? Dış görünüşte yılanların sık sık ve düzenli olarak değiştirdiği derinin yerine iç görünüşteki magmaya odaklanabildin mi? Sen de o magmada birileriyle yandın mı? Yanlışlıklarla karşılaşmadan bilince ve doğruya ulaşamayacağını da mı anlamadın? Proust da Kayıp Zamanın İzinde serisinde insanın verimli zaman geçirebilmesi için saçma sapan insanlarla takılıp zamanını harcaması gerektiğini söylememiş miydi? diye türlü türlü soru sorar Shakespeare.

Cevaplardan sonra değil aslında sorulardan sonra insan kişisel olarak gelişir. Bertrand Russell felsefenin tanımını yaparken; "Felsefe, onun sorularına kesin yanıtlar almak için değil,
çünkü kural olarak kesin yanıtların doğruluğu bilinemez, soruların kendileri için öğrenilmelidir" demiş ya. Hah, evet işte! Ben de diyorum ki:

"Shakespeare, onun sorularına kesin yanıtlar almak için değil, çünkü kural olarak kesin yanıtların doğruluğu bilinemez,
Shakespeare'in oyunlarının kendileri için öğrenilmelidir."

Bir edebiyat yemeği düşünün ve bu yemeğin çok sağlıklı göründüğünün farkındasınız. İçerisinde Yunan mitolojisi çorbası, İtalyan Edebiyatı ara sıcağı, insan ilişkileri ana yemeği, kadın-erkek çıkmazları içeceği ve dönemin siyasi karışıklıkları tatlısı var. İşte... Ben de Shakespeare okurken edebi olarak bu kadar doyuyorum.
94 syf.
·Puan vermedi
İş bankası yayınlarından okudum. Sıkılmadan ortalama bir saatte bitirebileceğiniz bir kitap. Tam olarak isminin hakkını veriyor. İki ikiz kardeşin başından geçen trajikomik olayları anlatıyor. İyi okumalar dilerim.
94 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Baştan sona mizah olan bir eser.
Geçmişte bir kazada birbirinden kopan kaybolan ikiz kardeşler ve onların uşağı olan diğer ikiz kardeşlerin benzerliklerinden kaynaklanan yanlışlıkları anlatıyor.
Sonunun güzel bağlandığı hem düz metin hem de şiirsel bir dille yazılmış Shakespeare klasiği.
Tiyatronun içinde yer alan tiyatro keyifli bir komedya.
Özellikle tiyatro sevenler için çok eğlenceli bir eser.
Umarım oyununu da izlemek bir gün nasip olur.
94 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Çevirmenin ön sözünde belirttiği gibi asıl çevirisi Yanılgılar Komedyası olan kitap, tamamen adıyla uyumlu yanılgılar sarmalında geçiyor. 2 soylu ikiz kardeş ve 2 köle ikiz kardeş bir gün fırtınalı bir havada geminin batmasıyla etrafa dağılıyorlar. Sonrasında yanılgı üstüne yanılgı bir piramitin taşları gibi üst üste diziliyor. En sonunda da önümüze eşsiz bir piramit gibi yapılmış bu tiyatro sunuluyor. Sıkılmadan kısa zamanda okuyup bitirebileceğiniz bir eserdi, iyi okumalar :)
94 syf.
·1 günde
Baştan sona isminin hakkını veren bir kitap ve okurken aşırı eğlendim. İsimler yazmasına rağmen birçok yerde -ikizlerin karıştığı- karışıklık yaşadım fakat yine de aşırı keyifliydi.
Bütün yanlışların sonunda doğruların ortaya çıkması "oh be" dedirtti umarım tiyatrosunu izlemek de kısmet olur.
94 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Shakespeare'in harika bir yazar olduğunu kanıtlayan ilk kitaplarından biri. Kitabın konusu günümüzdeki filmlere çok güzel bir senaryo olabilecek nitelikte ve gayet eğlenceli.

Akıcı bir dili ve Shakespeare'in her zamanki nüktedan tavrıyla son derece eğlendirici bir tiyatro. Okumakta olduğunuz kalın kitaba ara vererek çerezlik niyetine okuyabilirsiniz.
94 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yanlışlıklar Komedyası ismiyle müsemma yanlışlıkları ikizler üzerinden konu edinen bir eser. İçinde bulunduğumuz zamana kadar gerek filmlerde gerek dizilerde, oyunlarda ikizlerin birbiriyle karıştırılmasından dolayı ortaya çıkan trajikomik durumlar anlatılagelmiştir. Hatta bu konuyla nispeten bağlantılı geçenlerde izlediğim bir film olan “Enemy” yi de sizlere tavsiye etmiş bulunayım. Açıkçası konu belli olduğu için ben biraz sıkıldım okurken, ama kısa bir kitap olduğu için 1 saat gibi bir sürede bitti. Yazıldığı dönemi düşünürsek ikiz komedyasına başka bir ikizleri daha ekleyerek deyim yerindeyse üstel bir kurgu dizayn eden Shakespeare’nin bu ilk dönem eseri okunmaya değer. İyi okumalar dilerim.
94 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10 puan
Ben bensem sen sen misin?

Varlık Felsefesine giriş kitabı: Yanlışlıklar Komedyası...
Beni ben yapan nedir? Kişiliğim mi, hafızam mı, duygularım mı?
Şaka şaka, bu kitapta bunlar yok :D Her şeyi de felsefeye bağlamayalım değil mi!

Shakespeare'i çok fazla sevdiğimi belirtmeme gerek yok sanırım. Hamlet kitabını 3 defa okudum örneğin... Bütün eserlerini tek tek okuyacağım harika yazar!

Bu kitabında ise olay örgüsü birazcık kafa yorucu. İkiz erkek kardeşler ve bunların da ikiz uşakları var. Talihsiz bir olay sonucunda bu kardeşler ve uşaklar birbirlerinden ayrı düşüyorlar. Yıllar sonra da birbirlerinin ikizlerinin olduğundan habersiz bir hayat sürerlerken Efes'te kendilerini komik ve şaşırtıcı bi' durumda buluyorlar.

Kısa sürede okunacak ve eğlenceli bir kitap. Kitapta birkaç tane alıntı yaptım ve yine hiç sevmediğim o "romantizm"i bana sevdirdi Shakespeare.

Mesela, şu söze kim düşmez ki :D
"Size bakmamak, sevgilim, karanlığa bakmaktır." (#62427543)

Kitabın en sevdiğim kısmı ise 1623 yılında yazılmış olmasına rağmen Shakespeare'in ne kadar da ileri görüşlü olduğunu kanıtlayan şu diyalogtur.

Kadın - erkek eşitsizliğinin had safhada olduğu, ki hala da bir gram ilerlemiş değiliz, bir dönemde "Erkekler özgürlüğün efendisidir." sözünü duyan Adriana şu mühim soruyu sorar: "Onların özgürlükleri neden bizimkinden fazla olsun?" (#62425331)

Evet, neden erkeklerin özgürlükleri kadınlardan fazla olsun?

Shakespeare'in bütün eserleri gibi bunu da okumanızı tavsiye ederim.

Okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim.
94 syf.
·2 günde·9/10 puan
Yanılgılar Komedyası

Tam olarak can sıkıntısında okunacak bir eser. Neşenizi yerine getireceği kesin.

Kitapta birbirini kaybeden iki ikiz kardeşin birbirlerine kavuşmaları anlatılıyor. Bütün karakterler çok iyi betimlenmiş, özellikle Efesli Dromio'nun karısını, Sirakuzalı ikiz kardeşi Dromio muhteşem bir şekilde tasvir ediyor. Tek beğenmediğim karakter kesinlikle Adriana'nın kız kardeşi olan Luciana. Tamamen kadınları köle olarak gören bir zihniyet ve o kadar aptalca düşünceleri var ki: "Boyun eğmeyi öğreneceğim sevmeyi öğrenmeden önce..." Ağzının ortasına geçiresim gelmişti ve maalesef gerçekten böyle düşünen kadınlar var hâlâ günümüzde. Delirmelik.

Kitapta hiç beklemediğim şey, rahibenin Antipholus'ların annesi çıkması. Gerçekten şaşırttı.

Kitapta beğendiğim bir ayrıntıyı alıntılamak istiyorum:

Sirakuzalı Antipholus
Adı ne?
Sirakuzalı Dromio
Şendaze* efendim. Adı ile birlikte üç endaze eder, yani kalçasının bir yanından ötekine üç endaze bile az gelir.

*Yazar, burada Nell adı ile 30 cm.lik bir ölçüyü ifade eden ell kelimesini kullanarak söz oyunu yapmış. Biz de adı Şendaze yaptık ve 65 cm.lik bir ölçü olan endaze ile eşleştirdik.

Bu bölümü gerçekten beğendim çünkü anlamı bozmadan çeviriyi çok güzel kitaba aktarmış. Ayrıca Özdemir Nutku beyin önsözü de gerçekten çok hoş olmuş.

Mutlu sonlu güzel ve komik bir hikâye. Tavsiye ederim.
159 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Yanlışlıklar Komedyası iki değişik özdeş ikiz kardeşin karşılasma hikâyesini anlatmaktadır.

Sicilya'nin Sirakuza sehrinden Antifolus uşağı Dromio ile birlikte Efes'e gelirler. Efes hem Sirakuzalı Antifolus'in ikiz kardeşinin Efesli Antifolus'un hem de uşağı Sirakuzalı Dromio'nun ikiz kardeşi olan ve Efesli Antifalus'un uşağı olan Efesli Dromio'nun yaşadıkları şehirdir.
Sirakuzalı ikizler Efesli ikizlerin arkdaşları ve akrabaları ile karşılaştıkları zamanlar ortaya çıkan hüviyet karışıklığı nedeni ile bir sıra çılgınca terslikler meydana gelmekte; yanlış yere dayak yemeler vs.
94 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Shekaspeare eserlerini okumayı seviyorum. Bir trajedinin içinde komedi yaratmayı becerebiliyor, insanların duygularını güldürmeden harekete geçirebiliyor.Bu kitabında da 'Bir Yaz Gecesi Rüyası'ndaki olaylara çok benzettim.Bu kitaptaki kontun hizmetçilerinin ihaneti bile ince bir mizahla verilmiş. Aşk temasını kitabın sonunda okumak beni ayrıca mutlu etti.Bilen bilir Shekaspeare oyunlarında aşk varsa genelde sonu hüsranla biter ama bu kitapta mutlu son değişik partnerlerle de olsa yaşandı :) Shekaspeare'in tiyatro oyunlarındaki aşkı anlatan o mükemmel sözlerin şu anda hayatımızda olan çoğu insana uygun olmasına ne demeli? Sanki yaşadığı dönemden bugünleri görmüş gibi her satırı.Ruhu şad olsun!
Herkese bol okumalı ve bol iletişimli yıllar diliyorum.
Felakete uğramış bir zavallının ağladığını görünce, Ona susmasını öğütleyip sabır dileriz,
Ama aynı ağırlıkta bir acı bizim üstümüze çökse,
Onun kadar, belki de daha fazla, dizimizi döveriz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yanlışlıklar Komedyası
Alt başlık:
Dünya Çocuk Klasikleri
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052496473
Orijinal adı:
The Comedy of Errors
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınevi
Egeon yakalanmıştı ancak oğlanlar, Siraküzalı Antipholus ve kölesi Siraküzalı Dromio, kardeşlerini ve Emilia’yı Efes’te, pazar yerinde arıyorlardı. Sabahın erken saatinde, kimliklerini gizleyerek, dükkan dükkan gezerek esnafa soruyorlar, bütün binalara bakıyorlardı. Kim olduklarının ve Siraküza’dan geldiklerinin anlaşılmaması gerekiyordu. Bu anlaşılırsa Efes Dükü onları yakalayıp ömür boyu hapse atabilirdi. Ama neden? Neden "Yanlışlıklar Komedyası?" Keyifle ve gülümseyerek okuyacağınız bu hikayede tüm soruların cevaplarını da bulacaksınız.

Kitabı okuyanlar 2.447 okur

 • Sena Ekin
 • Meryem Erdoğan
 • Beyza Can
 • Hümeyra
 • Ufuk Kalan
 • ✍ Hâkim BARÇİN☮
 • MEM U Zİ̇N  x!
 • Gregor Samsa
 • Lina8
 • Saliha Gamze AYKANAT

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (4)
9
%0.1 (1)
8
%0.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0