1000Kitap Logosu
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası

Yanlışlıklar Komedyası

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
864 Kişi
2.748
Okunma
729
Beğeni
13,5bin
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Parola Yayınları · Ağustos 2020 · Karton kapak · 9786257031561
Orijinal adı
The Comedy of Errors
Diğer baskılar
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Komedyası
Yanlışlıklar Güldürüsü
Yanlışlıklar Komedyası
“Yanlışlıklar Komedyası” William Shakespeare tarafından 1589 ile 1594 yılları arasında yazıldığına inanılan yazarın en kısa oyunudur. Oyunun içeriği ikiz kardeşlerin birbirlerini bebekken bir deniz kazasında kaybetmeleri ve yıllar sonra karşılaşmalarını içermektedir. Oyun yanılgılarla doludur, bu durum Shakespeare’in bir kaç eserinde daha görülmektedir. Shakespeare, diğer bir çok oyununda olduğu gibi bu oyunda da antik bir yazardan etkilenmiştir. Yazar bu oyununda Latin yazar Plautus’un “Menaechmi” eserinden etkilenmiştir. Plautus, eserinde ikiz kardeşlerin Epidamnum’dan geldiğini söylerken, Shakespeare İngiliz okuyucunun 16. yüzyılda Kutsal Kitap’ı, özellikle de elçi Pavlus’un Efeslilere mektubunu iyi bildikleri için kardeşlerin asıllarını Sirazkuza ve Efes olarak değiştirmiş ve olay örgüsünü mekan olarak Efes’e taşımıştır. Oyunun temasının ise gerçeklik, görünürlük, kimlik karmaşası, aşk” olduğunu görmekteyiz.
7 mağazanın 24 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,68
8.3
10 üzerinden
864 Puan · 112 İnceleme
Gregor SAMSA
Yanlışlıklar Komedyası'nı inceledi.
94 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Yanlışlıklar Komedyası Kitap İncelemesi ve Yorumu
William Shakespeare’in genç yaşlarda ilk yazmış olduğu eserlerinden biridir bilinen adıyla ‘Yanlışlıklar Komedyası', asıl adıyla 'Yanılgılar Komedyası'. Basımı ilk sergilenmesinden yaklaşık 30 yıl sonra yapılmış. Elimdeki Shakespeare eserlerini kronolojik bir sırayla okumaya başladığım için ilk önce Yanlışlıklar Komedyası ile başladım. Metinde bir olay sonrasında birbirinden ayrılmak zorunda kalmış birbirlerine tıpatıp benzeyen ikiz kardeşler ile onların uşakları olan ikiz kardeşlerin başlarından geçenler anlatılır. Kardeşlerden ve uşaklardan biri Efesli, diğerleri Sikurazalı kişiler tarafından bulunur ve yetiştirilir. Birbirini tanımadan büyürler. Bir gün Sikurazalı ikiz kardeş, uşağıyla beraber Efes’e gelir ve karışıklık burada başlar. Kentin bütün sakinleri Sikurazalı Antipholus’u Efesli Antipholus sanar. Uşaklar da aynı şekilde efendilerini, efendiler uşaklarını karıştırır. Dolayısıyla onlara verdikleri emirler de bu yanılgıya tuz biber olur. Kitap boyunca ikiz kardeşlerin ve uşaklarının içine düştükleri durumlara tanık oluyoruz. Öyle komik ve karmaşık olaylar ve diyaloglar geçiyor ki kahramanlar arasında, kimi zaman eserin içine girip bir nikahı basarmışçasına “Hayır, siz kardeşsiniz!” diyesiniz geliyor. Bütün bu yanılgıların nasıl çözümleneceğini merak ederken su gibi akıp gidiyor kitap. Shakespeare’den ilk defa bir komedi okumak beni çok mutlu etti, bazı yerlerde bayağı güldüm okurken. Shakespeare’in eserlerini kronolojik sırayla okumak isteyen herkese öneririm. Tabi bu eserinden önce yazmış olduğu birkaç eser daha var. Tercihinize bağlı. Herkese iyi okumalar, kitapla kalın!
Yanlışlıklar Komedyası
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Sermest
Yanlışlıklar Komedyası'nı inceledi.
94 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Yanılgılar Komedyası*
Kitabın adı her ne kadar “Yanlışlıklar Komedyası” olsa da, kitap notunda o dönemde “error” kelimesinin yanlışlık değil, “yanılgı, aldanma” olarak kullanıldığından bahsediliyor. Ancak gerek okuyucunun, gerek tiyatro izleyenlerinin aklında yanlışlık olarak yer ettiği için, kitabın adı böyle kalmış. Plautus’un Menaechmi(ikizler) adlı oyunundan esinlenilmiş, ancak daha ilginç bir hale getirilmiş. Geçeyim incelemeye; Aegeon, gemisinin batması sonucunda Efes’e sürüklenmiş bir tüccardır. Dönemi gereği Sirakuza Dükünün ihanetine uğrayan Efes Dükü ile bağlantılar kesilmiş, ticaret yasaklanmış ve en acısı da, buraya ayak basan Sirakuzalılar ya 1000 mark verecek, ya da ölüme sürükleneceklerdir. Aegeon’un karısı ikiz doğurmuştur. Aynı handa yoksul bir kadın da ikiz doğurmuştur ve durumları çok yoksul olduğu için, çocukları ileride ikizlere hizmet etsin diye satın almışlardır. Başta da söylediğim gibi, geminin felakete uğraması sonucu iki kardeş ve iki uşak birbirinden ayrılmış, 18 yaşına geldiğinde kardeşini aramayı kafasına takmış. Hikayenin içeriğini bu kadar anlatmalıyım sanırım, daha derine girersem eğer sanırım tam içerik olacak. İncelemeste geçersem eğer; Keyifle okuduğum bir kitaptı. Anlatımı sade, yer yer içinde notlar bulunan bir kitap. Kimi yerde şaştım, kimi yerde şaşırdım okurken. İki tane ikizin varlığı birbiriyle çelişince, ortaya garip bir durum çıkmış. Çeviri olabildiğince dile sadık kalmış ve kopmamış bütünden. Okumanızı tavsiye ederim.
Yanlışlıklar Komedyası
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8