Yansılar Kitabı

5,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
352 gösterim
Münir Göle Yansılar Kitabı'nda, derinden derine birbirine kapılar aralayan yedi farklı hikâye anlatıyor: "Zaman Kayması", "Yanılsama", "İki Tür Yitim", "Bir Boşluk", "Noktürn", "Kan Bağı" ve "Arayış" başlıklarında konaklayan sıradan hayatların gündelik ama çarpıcı detayları, insanın özündeki arayışlara ve parçalanmışlıklara açılıyor: An'lar, anılar, yanılsamalar ve yansılar... Bütün gece yatağında dönüp durdu, saçlarını terleten yastığı biraz olsun serinletmek için tersyüz etmekten boynuna ağrılar saplandı.

Düşleri yinelene yinelene sonsuza varan görüntülerle doldu, bir ara Sara'yı görünce uyandı. Yan odada Aylin'i bulacağını düşündüğü sırada, eli Sara'nın karnına değdi, karısı da hafiften iç geçirerek yaklaştı, yılların huzurlu çıplaklığıyla gövdesinin kıvrımlarını onunkine uydurdu ve düşlerinin gizeminde yitip gitti bir daha. Bu zaman kayması kafasını iyice karıştırmıştı. On iki yıl öncesinde uyanmayı beklerken, otuz beşine açıyordu gözlerini. Kadınlar ve erkekler; yollar ve yolculuklar; gelenekler ve ilişkiler; geçmiş ve gelecek; zaman ve bellek...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750818783
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mümtaz TİFTİK 
20 Haz 23:25 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yazarlar, ülkemizde okur sayısının azlığından yakınırlar. Ben içinde yedi öykü olan bu kitabı üç kez okudum. Oldukça ciddiyim. Önce yeni çıkan kitap olarak aldım ve okudum. Daha sonra kitap ekinin ilk sayfasında tanıtımı yapıldıktan sonra ki (okuyucunun yanıltıldığını düşünüyorum) tekrar okudum. Üçüncü kez acaba bir şeyler kaçırdım mı diye okudum. Anlaşılması ve mesajı çok zor anlaşılan bu kitap yabancı dilden Türkçeye çevrilmiş bir kitap anlatımında. (Hakkını yemeyelim ikinci öykü hoştu.)