Yapamam ve Yapmayacağım

4,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
544 gösterim
Kafka gibi kudretli, Flaubert gibi incelikli, Proust gibi çağ-açan Davis'in hikâyeleri zengin bir aklın şölenidir.
-Ali Smith, The Guardian-

Lydia Davis'in hikâyeleri tek bir kitabın sınırlarını aşıp bir kütüphaneye dönüşüyor... Bu tek kitaplık kütüphaneye yazarın çeşit çeşit armağanları için gelirsen kal orada, çünkü hikâyeler yaratıcı bir okuma davetini sürekli yeniliyorlar.
-Helen Oyeyemi, The Guardian-

Bir cümle cümleden daha fazla bir şey olabilir mi? Hayat kendi kendini nasıl ortaya koyar? Bu sorular Davis'in yazarlık hayatının başlangıcından beri var olan sorular. Flaubert'in ünlü 'Hayatında sıradan ve düzenli ol ki yazılarında şiddetli ve özgün olabilesin' uyarısı Yapamam ve Yapmayacağım için de geçerli. En sıradan ve en düzenli anların aslında en şiddetli ve özgün anlar olduğuna dair anlayış kitabı sarıp sarmalamış, farkına varmak, yeniden-yaratmak, saklamak bize kalmış. Birçok bakımdan Yapamam ve Yapmayacağım tıpkı William Burroughs'un kolajları gibidir, gerçekliğin kolaj mantığını ele geçirene kadar gelişigüzel anlar birbirlerine eklemlenmiş, birbirlerine karşıt konmuştur; ama Burroughs'un aksine Davis kelimeleri silmez, kaosa kelimelerle şekil verir
- David Ulin, The Los Angeles Times-

Lydia Davis Yapamam ve Yapmayacağım kitabıyla 2013 Man Booker Ödülü'ne layık bulundu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786059949064
 • Orijinal Adı:
  Can't and Won't
 • Çeviri:
  Elif Bereketli
 • Yayınevi:
  Encore
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Değişik bir kitaptı. Sevdim ama güzel değildi filan :) İlginç bir okuma deneyimiydi :) Bloğumdan daha detaylı yorumuma bakmak isterseniz:

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...agm-lydia-davis.html

Kitaptan 1 Alıntı

Tuğba Karakaya 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Köpek gitti. Özlüyoruz onu. Kapı çalınca kimse havlamıyor artık. Eve geldiğimizde bizi bekleyen yok. Hâlâ evin etrafında veya giysilerimizde beyaz tüylerine rastladığımız oluyor. Topluyoruz onları. Aslında atmamız gerekir. Ama ondan bize kalan tek şey bunlar. Atmıyoruz. Çılgın bir arzumuz var - yeterince tüy toplayabilsek, köpeği tekrar birleştirebiliriz belki.

Yapamam ve Yapmayacağım, Lydia Davis (Sayfa 4)Yapamam ve Yapmayacağım, Lydia Davis (Sayfa 4)