Yara İzleri

8,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
304 gösterim
Bir delilik yapan...
Telefon bekleyen...
Acılar icat eden...

Aynı evi paylaşan ve yitirilen gençlik hayallerinin ardından birer cehenneme dönüşen hayatları içinde çırpınan üç kız kardeşin öyküsü... Saplantı, mazoşizm ve hayal kırıklıkları ile örülü kör talihlerini sadece bir yangın ortadan kaldırabilir...

Jorge Franco'dan, zamanın tatlı bir rüzgâr gibi ileri geri savrulduğu, insan doğasını tüm hatlarıyla ortaya koyan bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053752387
 • Orijinal Adı:
  Santa Suerte
 • Çeviri:
  Seda Ersavcı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayıınları
 • Kitabın Türü:
Sevgi Sertel 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabım bitti. Değişik, farklı bir kurgu. Yazarla ilk kez tanıştım.

Kitabımız bir yangınla başlıyor ve konu yangından öncesi yaşananları anlatıyor.
Üç kız kardeşin şansız, acı dolu, akıl almaz hayattları. Bu kadarda olmaz denilen cinsden...
Ağzım açık, soluksuz okudum kitabı. Kurgu biraz karışık. Kitabın sonu ile başlıyor, sonra başa dönüyoruz, sonra ortalarda bir yerdeyiz :) kafa sağlam – sakince okumak gerek....

Şimdi kısaca şu akıl almaz hayatları olan kızkardeşlerden az bahsedeyim:

Hayatı boyunca telefon bekleyen Amanda kızların en büyüğü. Annesi çaresizlik ve parasızlıktan dolayı ortanca kardeşi alıp evden gittiğinde küçük kardeşine bakmak zorunda kalıyor.
Daha sonra köyden şehre, annesinin yanına yerleştiklerinde bir gün kendinden çok genç birisi ile tanışıyor ve hayatına mal olan garip bir ilişki yaşıyor. Genç adam onu terkettikten sonra evden bir daha hiç çıkmıyor ve sürekli ondan telefon bekliyor.
Amandanın yaşadıklarını onun yazdığı ama hiç gönderemediği mektuplarından okuyoruz. Oldukça dokunaklı anlatıyor yaşadığı hayalkırıklığını ve acılarını. Kızların içinde en saplantılı olanı.

Acılarla beslenen Jennifer kızların ortancası. Kendini yaralayarak, sokaklara çıkıp hikayeler anlatan ve bundan para kazanan bir kişilik. Ancak sonrasında bu acılardan zevk aldığını keşfediyor.Başına açtığı işler de cabası :) İnatçı, dediğim dedik, paragöz ve bencil bir karakter.

Çılgın bir karar veren Leticia en küçük kardeş. Başına açmadığı bela kalmıyor ve hayatının deliliğini yapıyor. Yine de yaşadıklarından ders almıyor. Kızların arasında en narin ve erkek düşkünü bir karakter.

Kitabımızın ana karakterlerinden diğerleri de Jenifferin ikiz çocukları. Özel bir yetenekleri var ancak bu yetenekleri aile ye değil dışarıdaki insanlara yarıyor.

Mahvolmuş bir Aile, paramparça bir hikaye.

Ancak Final bölümünde “oh be” dedim gerçekten de :) Nihayet acıların içinde bir ışık doğdu diyebildim, çünkü kitabın tamamında ailenin yaşadıklarını hazmetmekle geçirdim.

Gerçekten çok farklı bir kitap. Konusu ilginizi çektiyse okuyun derim ....

Kitaptan 16 Alıntı

İlayda G. 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok farklı bir biçimde yalnızca tek bir erkek bana doygunluk verdi. Altı yaşında, zihinsel özürlü, şu anda kollarımda dinleniyor ve o aşkın tek olası şekli.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 76)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 76)
İlayda G. 
 19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Amanda'ya kimsenin aşk acısından ölmediğini söyledim ve o benim bunu bilemeyecek kadar küçük oluşumu yüzüme vurdu. Bana, "Elbette ki aşk acısından ölünebilir," dedi, "hem de sadece bir değil, pek çok kez."

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 74)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 74)
İlayda G. 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sizi suçlamak için sizin dışınızda sebepler arayacağım. Çocukken geçirdiğiniz bir hastalık sizi sevgiden mahrum bıraktı; bir darbe, bir kaza, yüksek ateş sevgi hücrelerinizi yaktı. Bana verdiğiniz zararın kasıtlı olduğuna inanmak istemiyorum.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 51)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 51)

Ben çocukluğumdan beri “ıskalanmış ömürler” dükkanı açmak isterim. Ne renkli bir yer olurdu kimbilir...
Jorge Franco / Yara İzleri

Yara İzleri, Jorge FrancoYara İzleri, Jorge Franco
İlayda G. 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ayrıca hepimiz delilik yapıyoruz. Aşka inanmak da bunlardan biri mesela. Sonsuza kadar süreceğini düşünmek ondan da beter. İnsanoğlunun delilikleri yazmakla bitmez, üstelik düşünün ki daha fazlasıyla karşılaşmamak için sokağa adımımı bile atmadım.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 239)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 239)
İlayda G. 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Başka bir gezegene gittiyseniz ben burada dönmenizi bekliyorum; komadaysanız veya hafıza kaybı yaşıyorsanız burada iyileşmenizi bekliyorum; öldüyseniz yeniden dirildiğinizi görmek için Kıyamet'i bekliyorum.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 53)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 53)
İlayda G. 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hatıralar kendi kendilerine hareket ederler, her tür birlikteliğe hazırdırlar, seni rahatsız etmek için ortaya çıkanlara karşı dikkat kesilmelisin.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 198)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 198)
İlayda G. 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir öpücüğün, bir işaretin, yalnızca birkaç dakikanın birine takılıp kalmak için yeterli olduğuna ikna olmuş durumdayım.

Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 82)Yara İzleri, Jorge Franco (Sayfa 82)
2 /