Yaratıcı Yazarlık Yeni Başlayanlar İçin

9,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
551 gösterim
Yazmak; ister hobi ister yaşam gayeniz olsun, kendinizle baş başa kaldığınız o nadir ve değerli anlarınıza ihtiyaç duyar. O anlarda yaşanır kaygılar, yüzleşmeler, yıkıp yeniden yaratmalar. Yazılarınızı da besleyen aslında bunlardır, sizin en yalın iç hesaplaşmalarınız. Kağıda bin bir güçlükle dökülen, yaşanmışlıklarla yoğrulmuş, hayal gücüyle şekillendirilmiş her satır, her cümle bittiğinde ise yazarına büyük bir gurur verir. Peki kağıdın başına geçmeden önce yazar adaylarının neleri bilmesi gerekir?

Zümrüt Bıyıklıoğlu, Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Yazarlık kitabında, sade bir dille bir yazar adayının nereden ve nasıl başlaması gerektiğini anlatıyor. Çatışma, olay örgüsü, karakter oluşturma, başlangıç cümlesi, mekân ve zaman tercihi gibi kurmaca metnin ihtiyacı olan öğeleri dünya ve Türk edebiyatından örneklerle anlatan Bıyıklıoğlu, verdiği alıştırmalarla yazar adaylarının kalemlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Birinci kitabı, Küçük Yazarın El Kitabı’nda çocuklara kurmacayı anlatan yazar, yaratıcı yazarlık atölyelerinde bire bir edindiği birikimi bu kitapta herkes için sunuyor. Kurmacanın dünyasına girmek isteyen herkes, basit ve temel teknikleri bu kitapta bulabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786054609789
 • Yayınevi:
  Esen Kitap
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 02 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu eseri kitap yazan ve yazmak isteyen herkese tavsiye ederim. Kitap ders niteliğinde öğretiler içeriyor.
Bir eseri oluşturmanın ana kurallarına başlıklar halinde ve örneklerle yer verilmiş...
Ana başlıklar kitabın bütününü oluşturuyor.
1. Kim (Kahraman)
2. Neden (Çatışma)
3. Ne (Olay)
4. Nasıl (Olay Örgüsü)
5.Nerede (Mekan)
6.Ne Zaman (Zaman)
Dünyaca ünlü yazarlardan örnekler ile süslenmiş bu kitap yazar adaylarının eserlerini oluştururken nelere dikkat etmeleri gerektiğini akıcı ve yalın bir dil ile anlatıyor.
Sık yapılan hatalar, anlatım teknikleri ve yazarın bakış açısından nelere dikkat etmesi gerektiği de bölümler halinde yazılmış. Diyaloglar da ki ince ayrıntılar, içsel konuşmalar, otobiyografi, geriye dönüş ve birbirini tamamlamalar ile ilgili bilgileri nasıl kullanacağımızla ilgili bölümler ise ciddi anlamda başarılı bir şekilde anlatılmış. Ana karakterler ile yan karakterlerin birbirinden farkları ise doyurucu bilgiler eşliğinde kaleme alınmış...
Kalemini güçlendirmek isteyenlere dikkat etmeleri gereken konularda tavsiyelerin verildiği bu eğitici bir eseri, ilgilenenlerin okumasını tavsiye ederim...