Yaratma Cesareti

8,4/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
832 gösterim
Yaratma Cesareti, Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi Rollo May'in en temel yapıtlarından biri. May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, "yeni olan"ın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor. Bu kitabın, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmakta ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmakta düşünsel destek sağlayacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9789753421904
 • Orijinal Adı:
  The Courage To Create
 • Çeviri:
  Alper Oysal
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mesih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismlerindendir. Bu akımın diğer isimleri pek çok okur için tanıdık olan Irvin Yalom ve Türkiye'de de Engin Gençtan'dır. Yaratıcılık konusunu esasen bir teoriye oturtmak oldukça zor malumdur ki her meşrepte ve karakterde sanatçı ve bilim insanı mevcuttur. Ancak yazar burada bilinçdışının insan için her şeyin hızla değişip yenilendiği bu dünyada başat kaynak olduğunu söylüyor. Her varoluşçu gibi kaygıyı önemsiyor ve yeni bir şeyleri yaratmayı bununla ilişkilendiriyor. Değişimin kaygısını. Tabi ki özünde ve başkalrında. Gülünmekten, rezil olmaktan, dışlanmaktan korkmadan yaratmanın cesaretini tartışıyor. Yazar kitaptaki tezini biyografik alıntılarla desteklemeye çalışılmış özelikle Matematikçi Poincare hakkında verdiği anektodlar bana ilginç gelmişti. Her akım ilk çıktığında hele onu kuramsallaştırmaya çalışanlar tarafından son derece şevkli hatta biraz militanca savunuldu. Bu yüzden bazı düşünceler biraz zorlama gelebilir veya kendi hayat deneyimlerinizle örtüşmeyebilir bu yüzden her aklı başında insan gibi bu kitapla da aranıza mesafe koymayı ve eleştirel düşünmeyi unutmayın. Ama ister kitapta yazılan herşeye katılın veya katılmayın kitabın insana verdiği motivasyon kesinlikle sizde kalıp kafanızda sanat yapıtı nasıl oluştulur meselesine bir kapı açacaktır. Şimdiden iyi okumalar.

berçem Yıldırım 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaratma cesareti, yaratıcılığın itici gücünü Varoluşcu bi yaklaşımla ele alarak yaratıcılığa geçişin sancili surecini tüm ciplakligiyla bizlere aktarıyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Annabell Lee 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varım,
Öyleyse seviyorum
Senin savunmasız yüzünden gelen
Dosdoğru bana bakan bütün o duyarlığı
Seviyorum öyleyse varım.......

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
berçem Yıldırım 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tamamiyla inanmak ve ayni zamanda şüpheleri olmak hiç de çelişkili degildir.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 49 - metis)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 49 - metis)
NALAN KARAGÖZ 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Otantik yakınlık için gereken cesaretin kamçılanmasına engel olmak için günümüzün yaygın bir pratiği sorunu gövdeye kaydırmak, onu basit bir ifizksel cesaretc haline getirmektir. Toplumumuzda fiziksel soyunma, ruhsal ya da tinsel soyunmadan daha kolay-gövdemizi paylaşmak, daha kişisel olduğu hissedilen ve paylaşılmasının bizi daha zedelenebilir kıldığını denediğimiz fantezilerimizi, umutlarımızı, korkularımızı ve arzularımızı paylaşmaktan daha kolay. Tuhaf nedenlerle en çok önem taşıyan şeyleri paylaşmakta utangacız.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 46)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 46)
Canan Ayberk 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İyi uyumlu" insanların büyük ressamlar , heykeltıraşlar, yazarlar, mimarlar, müzisyenler olmaları çok nadir karşımıza çıkıyor.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 20)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 20)
Canan Ayberk 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farson, toplumun en değerli insanları çok kötü çocukluk şartlarından geldiğini vurguluyor.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
Canan Ayberk 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cesaret, daha çok, umutsuzluğa rağmen ilerleyebilme yetisidir.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 40)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 40)