1000Kitap Logosu
Yaratma Cesareti

Yaratma Cesareti

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

152 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Adı
Yaratma Cesareti
Orijinal adı
The Courage to Create
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Metis Yayınları · Haziran 2020 (İlk yayınlanma: 1987) · Karton kapak · 9789753421904
Diğer baskılar
Yaratma Cesareti
Yaratma Cesareti
Yaratma Cesareti, Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi Rollo May'in en temel yapıtlarından biri. May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, "yeni olan"ın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor. Bu kitabın, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmakta ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmakta düşünsel destek sağlayacağına inanıyoruz.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 69.4
Erkek
% 30.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.1
10 üzerinden
390 Puan · 59 İnceleme
152 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Zor kitap demelerine rağmen bitirdim. Bunu yazıyorum çünkü siz de çevrenizden aynısını duyduysanız,dinlemeyin. Birbirimizi nasıl anlayacağımızı yaşlandıkça daha iyi ögreniyoruz.İnsallah daha gerçek ve icten sevmeyi de öğreniyoruzdur..." Uzun zamandır okumak isteyip de anlama kısmında kendimden pek emin olamadığım bir kitapti Yaratma Cesareti. Ancak yan okumaları olsa da benim icin sistematik,düzgün ve oldukça anlaşılabilir. Üstelik bölüm başlıklarıyla da oldukça cezbedici. Yazar zaten varoluşcu psikoterapinin önde gelen isimlerinden. Ve kitap da bu anlamda aforizma dolu. "Cesaret daha çok umutsuzluğa rağmen ilerleyebilme yetisidir."
Yaratma Cesareti
8.1/10 · 1.374 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Herkese merhaba,Rollo May’ın Yaratma Cesareti isimli eserinden bahsetmek istiyorum. Rollo May ile tanışmak için başlangıç olarak tavsiye etmek güç. “Kendini Arayan İnsan”la başlamalarını önerebilirim. Konuya hakimiyet gerektiren alana ilgisi olmayanların zorlanabileceği bir eser Yaratma Cesareti. Yaratma eyleminin psikolojik tahlillerini,felsefi derinliğini inceleme imkanı bulabileceğiniz bir eser.Ben yazarın konuyu ele alış biçimini biraz akademik buldum.Edebi yönü ağır basan bir kitap beklentisiyle almıştım.Bu eserin felsefi alt yapısının ne kadar güçlü olduğunu tartışmaya gerek yok.Yazarın yaratım üzerindeki tezlerinin antitezlerinin oluşmasını beklemek için uzun bir süremiz olduğu da aşikar.Yaratıcılığın basit bir anlamından ziyade derinlemesine incelenen kitapta bireysel olarak yaratım süreçleri ve bireylerin bu süreçlerdeki girdikleri davranış biçimlerinin de ele alındığını görebiliyoruz.Yaratma cesareti ile ilgili söylenebilecek tek kötü şey çeviri.Bu kitabın çevirisinin acilen güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yaratıcı işlerle uğraşıyorsanız yada yaratıcı süreçlere merakınız var ise oldukça başarılı bir kitap. Yaratıcı olmak için şunları yapın gibi basit ve populist bir kitap asla beklemeyin.
Yaratma Cesareti
8.1/10 · 1.374 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okuduğum en dolu kitaplardan biri. Muhteşem bir eser. Sanata gönül vermiş birisi olarak, içimde oluşan hislerin teorik karşılığını bulduğum bir eser diyebilirim. Yeni ufuklara yelken açmak isteyen herkese sevgiyle tavsiye ediyorum. Dipnot: Kitap kısa ama okuması ve anlaması zor bir eser. Ama bir kere anladığınız da da " vay be..." hissi oluşuyor içimizde ❣ Sevgiyle tavsiye ediyorum
Yaratma Cesareti
8.1/10 · 1.374 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içinde gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, " yeni olan" ın heryerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilim dışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor.
Yaratma Cesareti
8.1/10 · 1.374 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Yaratımın Ağırlığı
Rollo May’i çok severim, yaratıcılık üzerine yazdığı kitabı okumak beni her ne kadar başta heyecanlandırmış olsa da fikrinin büyük bir bölümünü bilinçdışı süreçler üzerinden açıklamaya çalışması beni bir miktar hayal kırıklığına uğrattı. Bilinçdışı süreçlerin yanı sıra varoluşçu akımdan geldiği için haliyle kaygının yaratma süreci için ne kadar önemli olduğunu kitap boyunca tekrar tekrar vurgulaması, bunu tek tek açıklayarak gitmesi başarılıyken varoluşçu kaygının nasıl bir kaygı biçimi olduğu üzerine yeterli tanım yapılmadığını düşünüyorum. Ayrıca konuyu çok güzel yerlerden yakalamasına rağmen yaratıcı süreci sadece iş bazında(resim, bilim vs.) alarak kendini sınırlandırmış gibi geldi bana. Oysa yaratıcı süreç dediğimiz şey hayatımızın her alanında bulunan bir özellik. Bir ilişkiyi yürütmek ya da yürütememek de yaratıcı süreçle alakalı diye düşünüyorum. Kitabı okurken, yaratıcı süreç bağlamında romantik, arkadaş, ebeveyn ilişkileri ele alınsa nasıl olurdu dedim. Keşke Rollo May’den böyle bir analiz okuyabilme şansımız olsaydı…
Yaratma Cesareti
8.1/10 · 1.374 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.