Yarın Yapayalnız

6,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
781 gösterim
"Selim İleri, bütün aşkların mutsuzluğu, imkânsızlığı izleği içinde, toplum ahlâkının da yadsımasıyla bin kez zorlaşan bir aşka tutmak istemiş merceğini. Gerçekçiliğini sorgulamamıza kapı açmıyor. İstediği, zehir acısını, jilet keskinliğini duyumsatmak."
-Füsun Akatlı-Radikal Kitap

"Selim İleri, aşkın dışlanan hallerinden birini pastoral bir hikâye içinde, Reşat Nuri romanları ve opera klasikleri eşliğinde öylesine şiirsel bir biçimde dile getirmiş ki, aşkın cinsiyeti artık önemsizleşiyor. Anlıyoruz ki, erkek, kadın, gay ya da lezbiyen gibi sözcüklere, kendimize bakarak 'normal'leştirdiğimiz tek bir biçime asla hapsedilemeyecek insani bir duygudur aşk. Önemli olan yaşanan bir 'an'dır; bittiğindeyse yalnızlık ve buruk bir tat kalacaktır geriye."
-A. Ömer Türkeş-Radikal Kitap

"Yarın Yapayalnız'da ilişki bittikten sonra aşk, acı, sorgulamalar, iç hesaplaşmalar başlıyor. Yarın Yapayalnız bir ayrılık kitabı, ama yalnızca aşk ayrılığı değil; tüm ayrılıkların kitabı.

Masumiyetten, güvenden, genel geçer değerlerden, mevsimlerden, hayattan, doğanın biçtiği rollerden ayrılışın acısı ince ince her sayfada.
-Birsen Ferahlı-Cumhuriyet Kitap
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789752899339
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Selin 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Kitabımızın ana karakteri opera sanatçısı Handan Sarp.Handan Sarp bir lezbiyen. Toplum tarafından doğru karşılanmaz diye kendini saklamış ve kendini sakladığı için kendine çok kızgın aslında. Sürekli iç hesaplaşmar yapmakta. Bir gün bir modaevinde yolu Elem isimli dikişçi kızla kesişiyor. Elem fakir bir ailede büyümüş ve sosyal statü olarak Handan Sarpla aralarında dağlar var. Kitap bu iki kadının aralarındaki ilişkiyi uzun uzadıya ele almış inişleri,çıkışları duygu karmaşaları, aralarındaki kültür farkı...
Selim İleri ismini hep duyduğum bir yazardı yazarla tanışmam bu kitapla oldu. Alıntı yapılabilecek çok fazla cümle vardı kitapta. Yazarın Türkçeyi kullanma şeklini sevdim. Son olarak kitabı tavsiye eder miyim ?
Valla ben okurken çoğu zaman çok sıkıldım çünkü romanda çok da fazla olay yok genel olarak iç konuşmalar Handan Sarpın dilinden yazılmış. Sizi heyecanlandırıp meraklandıracak bir olay yok. Şunu da ekliyeyim bazı bölümler o kadar ustalıkla kaleme alınmış ki o kadının kalabalıklar içindeki yalnızlığını yüreğinizde hissedebiliyorsunuz. Ama eşcinselleri bir nebze olsun anlayabilmek istiyorsanız okuyun derim. Değişik bakış açıları kazanabilirsiniz. Aşkın çeşit türlü hâlleri var işte bu roman da onlardan birini tüm çıplaklığıyla ele almış.

Kitaptan 17 Alıntı

Elif Selin 
28 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Anılar yitirilmişliktir. Yitirdiğimiz her şey hüzün veriyor.

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 193)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 193)
Şeyma Köse 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Yanmak', 'yakmak', 'sönmek' bunlar kötü fiiller. Anneannem 'ışığı dinlendir' derdi. Kötü fiiller, ocağını söndürmek. 'Işığı dinlendir.. Işığı uyandır.. 'Nasıl bir gönül terbiyesiydi anneanneminki?

Yarın Yapayalnız, Selim İleriYarın Yapayalnız, Selim İleri
Elif Selin 
22 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bütün gün yağmur yağdı. Yağmurdan ibaret bir sonbahar. O kadar çok sevdiğim yağmur nicedir içimi acıtıyor. Yağmur, yalnız olduğumu ve sonuna kadar yalnız kalacağımı söyledi.

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 55)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 55)
Şeyma Köse 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir daha hiç kavga etmeyelim.."
Ne vardı bu sözde? Hiçbir şey. Her şey. Öylesine içten söylenmişti ki, öylesine içten bir dilekti ki, masumiyetiyle, arınmışlığıyla alıp götürüyordu sizi, insanın insan olduğu bir anla, duyarlığa. Sonra her hatırlayışta içimi sızlattı. Her hatırlayışta, bu sözü söyleyebilecek kadar kimsenin beni sevmediğini hissettim, en çok bu koydu bana, bu sözü yitirmiş olmak, bu sözün bir daha kimse tarafından söylenmeyeceğini bilmek.

Yarın Yapayalnız, Selim İleriYarın Yapayalnız, Selim İleri
Elif Selin 
22 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk hep aynıdır ve her aşkta acı vardır, başında, sonunda, ortasında. Aşk acıdan ibarettir.

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 31)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 31)
Elif Selin 
22 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sormamışım. Birçok şeyi sormamışım. Şimdiyse, sormanın anlamı kalmadı.

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 36)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 36)
Elif Selin 
23 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birçok an görülmeden geçer. Çoğunda kırılganlık vardır.

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 82)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 82)
Elif Selin 
 07 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Yanmak', 'yakmak' , 'sönmek': bunlar kötü fiiller: Anneannem,"Işığı dinlendir"derdi. Kötü fiiller,ocağını söndürmek. "Işığı dinlendir... Işığı uyandır..." Nasıl bir gönül terbiyesiydi anneanneminki?

Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 268)Yarın Yapayalnız, Selim İleri (Sayfa 268)
Şeyma Köse 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sofradan kalkıp öpecek kadar sevmişim. Aşk mı? İğrenmek duygusu kaybolmuş."

Yarın Yapayalnız, Selim İleriYarın Yapayalnız, Selim İleri
Elif Selin 
25 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Günü gelince, kalbimi söyleyişlerim deniz uğultularıyla yankıyacak ve kırılıp kalacaksın. Kendine kırılacaksın. Sana kalbini açmış bu insan için kırılacaksın.Gurbette, tek başına...

Yarın Yapayalnız, Selim İleriYarın Yapayalnız, Selim İleri
2 /