Yarınki Yüzün Cilt: 2 Dans ve Rüya

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
356 gösterim
Usta İspanyol yazar Javier Mariás'ın başyapıtı Yarınki Yüzün'ün ikinci cildi Dans ve Rüya da ilki kadar yoğun ve etkileyici. İlk ciltte tanıştığımız "insan tercümanı ya da yorumcusu" Jaime Deza, İngiliz Gizli Servisi'ndeki görevini sürdürürken etrafında olup biteni gözlemeye ve geçmiş olaylarla bağlantılandırarak çözümlemeye devam ediyor. Konumunu ve nelere kadir olduğunu tam olarak kestiremediği gizemli amiri Tupra'nın bir gece şiddete başvurduğuna tanık olması, Deza'yı İç Savaş döneminde kendi ülkesi İspanya'da yaşananları düşünmeye sevk ediyor. Normalde şiddete meyilli olmadığı halde sıradışı koşullarda korkunç şeyler yapabilen sıradan insanlar, daha sonra hayatlarını nasıl sürdürürler? Deza'nın dönüp dolaşıp geldiği soru bu - tarihe baktığımızda hepimizin kaçınılmaz olarak sorduğu soru.

Ne var ki Dans ve Rüya'yı bir nevi "geçmişle hesaplaşma"ya veya insanın "karanlık" tarafını, içindeki şiddet potansiyelini anlama çabasına indirgemek haksızlık olur. Zira Mariás bir yandan insan zihnini ve psikolojisini tüm karmaşıklığı ve zenginliği içinde resmederken, bir yandan da Gizli Servis çevresinde dönen olayları saran gizem perdesini yoğunlaştırarak okurun merakını beslemeye, bu heyecanlı bekleyişi tırmandırmaya devam ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789753428248
 • Orijinal Adı:
  Tu Rostro Manana 2: Baile Y Sueno
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Isa Darakcı 
21 Kas 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ikinci kitabı. İlk kitabı başarıyla bitirdiyseniz ve akışına kendinizi kaptırdıysanız bu kitabı da okumakta zorlanmiyorsunuz. Deza'nın dış dünyadaki olaylara koşut biçimde ilerleyen düşünceleri eşliğinde sayfalar ilerliyor.

Kitaptan 3 Alıntı