Yaşadığımız Şehir - Otobüsname

10,0/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
484 gösterim
İstanbul! Ne içinde ne dışında olduğumuz, siluetine kayıtlı kaldığımız, "Şehr-i Yarimiz" içindeyken nefes aldırmayan. Dışındayken hasretinden kavuran şehir. İklimi uzaktan meltem, yakından kasırga. Gören göz görmez olur onun savurduğu rüzgarda. Duyan kulak duymaz olur. Sonra... Araya mesafeler girince ve mesafeler zamandan yana, mekandan yana koyunca engelini, hafızada kayıtlı kalan İstanbul çıkar gelir kelimelerin içinden.

Bu kitap bir sokak hafızası. Yaşadığımız İstanbul'dan. Yaşarken fark etmediğimiz, geçip gittiğiiz İstanbul'dan. Gariplerin dünyasından. Her hikaye yazarın tanıklığından süzülüp geliyor. Ama hiçbiri öykü değil. Kurgu yok. Kurmaca yok. Hayat kadar yalın, hayat kadar şaşırtıcı her biri. Çünkü orada dilenciler, yolcular, şoförler, satıcılar ve dahi güzel insan yüzleri var.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789759964450
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
merve 
06 Tem 00:58 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

"bir sokak hafızası"
İstanbul'un sokaklarının hafızası.. Kitap hoş bir meltem gibi geldi bana. Doğduğum senelerin İstanbul'unu izledim sayfalarında...

Mervenur Özdemir 
07 Ağu 22:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aynı yöne gitmediğimizi bildiğimiz insanlarla aynı yol üzerinde bulunmak son zamanlarda dayanılmaz bir hal aldı diyen yazar düşüncelere tercüman olmakla kalmıyor kendi otobüs anılarından derlediği küçük anekdotlar paylaşıyor ve sizi otobüsle İstanbul'da küçük bir yolculuğa çıkarıyor..

Kitaptan 4 Alıntı

Aynı yöne gitmediğimizi bildiğimiz insanlarla aynı yol üzerinde bulunmak son zamanlarda dayanılmaz bir hal aldı.

Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 23 - Profil)Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 23 - Profil)

Seyredenin gönlünde aşk olmadı mı, bütün tabiat pek zavallı bir manzara gösterir; o zaman güneş, sadece bilmem ne kadar fersah kutrunda bir yıldızdır.

Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 35 - Profil)Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 35 - Profil)
Mervenur Özdemir 
07 Ağu 22:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Market Görgüsü
Üç kişilik aileler yığınla yiyecek içecek alırken bütün bunları "alabilen" zengin insanın hesap kitap yapmayan hürriyetini tattığını zannediyor. Kendi değerini "harcayabildiği paraya" göre biçen insanlar, "hayatın tadını çıkarma"nın sınırına ulaştığını zannediyor.
Fakat en çok hayatın tadını çıkardığını zannedenler, hayat karşısında çaresiz ve yenik düşüyor.

Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 53)Yaşadığımız Şehir - Otobüsname, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 53)