Yaşam Başka Yerde

7,9/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
696 gösterim
Romanlarıyla 20. yüzyıl Avrupa'sının düşünsel ve siyasi belleğine büyük katkılarda bulunan Milan Kundera, Yaşam Başka Yerde'yi, Çekoslovakya'nın Rusya tarafından işgal edildiği sıralarda yazmış ve 1969 yılında yayımlamıştı. Savaşlar, darbeler ve siyasi gelişmeler romanlarının arka planında hep olsa da, Kundera karakterlerini çoğunlukla sanat çevrelerinden seçmiş, böylece güncel olaylarla entelektüeller arasındaki ilişkileri tartışmaya açmıştır. Kundera'nın, "Benim için Avrupa devrimi ya da buna benzer bir şeyin romanı" dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel deneyimlere ve aydın çevreleri içindeki gözlemlere dayanır: Resme ve şiire olan yeteneği daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, "başsız kadın bedenleri"yle resmetmekte, "yaşam mı yazı mı" gerilimi içinde büyümektedir.

Herkesin kendisine baktığını bildiğinden, acımasızca yüzünün bilincine vardı ve neredeyse dehşetle, yüzünde taşıdığının annesinin gülümseyişi olduğunu hissetti.Bu nazik, acı gülümseyişi kesinlikle tanıyordu, onu dudaklarında hissediyordu ve ondan kurtulma çaresi yoktu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750726552
 • Orijinal Adı:
  La Vie Est Ailleurs
 • Çeviri:
  Levent Kayaalp
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

Barış Ateş 
24 Oca 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Büyük düşler öldürüldüğünde çok kan akar.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)
Barış Ateş 
25 Oca 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başka bir şiirde,dünya birgün ,sıra dağları aşan çamların kokusu gibi özgür olacak diyordu.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)
hissikablelvuku 
16 May 12:47 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Olup bittiği için geçmişin tamamlanmış ve değişmez olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Hayır, giysisi değişken bir kumaştan yapılmıştır ve dönüp baktığımız her kez başka renklerde görürüz onu.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 109)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 109)
hissikablelvuku 
02 May 16:07 · Kitabı okudu · 1/10 puan

"Bedeninden o kadar memnundu ki, onu ihmal ediyordu; bir gün çok geç kaldığını, karnının beyazımsı çizgiler taşıyan kırışık, sarkık ve bol bir örtüyü andıran deriyle kaplı olduğunu fark etti. Ne gariptir ki buna fazla üzülmedi. Annenin bedeni buruşuk karnıyla bile mutluydu, çünkü bu, dünyayı ancak belirsiz çizgileriyle algılayan ve bedenler arasında güzellik ve çirkinliklerine göre ayırım yapılan zalim bir dünyanın
var olduğunu bilmeyen gözler (bunlar cennet gözü değil de nedir?) için bir bedendi."

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera

Şefkat, aynı zamanda aşkın fiziki sonuçlarından korkudur; aşkı (aldatıcı, zorlayıcı olduğu, tenle ve sorumlulukla ağırlaştığı) yetişkinler dünyasından çıkarma ve kadını çocuk gibi görme girişimidir bu.

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Barış Ateş 
25 Oca 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

<< Batsın köhne dünya! Yaşasın yüce aşk! >>

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 265 - İletişim Yayınları)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 265 - İletişim Yayınları)

Şefkat, yetişkin yaş eşiğine fırlatıldığımız ve çocuk olduğumuzda anlayamadığımız çocukluk avantajlarının kaygıyla farkına vardığımız an doğar.

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Noir 
12 Oca 19:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... O halde Jaromil kimdi? Benliğinin içeriği gerçekte ne olabilirdi? İncelemek üzere bu benliğin üzerine eğiliyor, fakat orada, benliğini incelemek için kendi üzerine eğilmiş görüntüsünden başka bir şey bulamıyordu."

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
2 /