Yaşam Başka Yerde

8,5/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
642 gösterim
Romanlarıyla 20. yüzyıl Avrupa'sının düşünsel ve siyasi belleğine büyük katkılarda bulunan Milan Kundera, Yaşam Başka Yerde'yi, Çekoslovakya'nın Rusya tarafından işgal edildiği sıralarda yazmış ve 1969 yılında yayımlamıştı. Savaşlar, darbeler ve siyasi gelişmeler romanlarının arka planında hep olsa da, Kundera karakterlerini çoğunlukla sanat çevrelerinden seçmiş, böylece güncel olaylarla entelektüeller arasındaki ilişkileri tartışmaya açmıştır. Kundera'nın, "Benim için Avrupa devrimi ya da buna benzer bir şeyin romanı" dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel deneyimlere ve aydın çevreleri içindeki gözlemlere dayanır: Resme ve şiire olan yeteneği daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, "başsız kadın bedenleri"yle resmetmekte, "yaşam mı yazı mı" gerilimi içinde büyümektedir.

Herkesin kendisine baktığını bildiğinden, acımasızca yüzünün bilincine vardı ve neredeyse dehşetle, yüzünde taşıdığının annesinin gülümseyişi olduğunu hissetti.Bu nazik, acı gülümseyişi kesinlikle tanıyordu, onu dudaklarında hissediyordu ve ondan kurtulma çaresi yoktu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750726552
 • Orijinal Adı:
  La Vie Est Ailleurs
 • Çeviri:
  Levent Kayaalp
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Barış Ateş 
24 Oca 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Büyük düşler öldürüldüğünde çok kan akar.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)
Barış Ateş 
25 Oca 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başka bir şiirde,dünya birgün ,sıra dağları aşan çamların kokusu gibi özgür olacak diyordu.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)

Şefkat, aynı zamanda aşkın fiziki sonuçlarından korkudur; aşkı (aldatıcı, zorlayıcı olduğu, tenle ve sorumlulukla ağırlaştığı) yetişkinler dünyasından çıkarma ve kadını çocuk gibi görme girişimidir bu.

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Barış Ateş 
25 Oca 18:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

<< Batsın köhne dünya! Yaşasın yüce aşk! >>

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 265 - İletişim Yayınları)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 265 - İletişim Yayınları)

Şefkat, yetişkin yaş eşiğine fırlatıldığımız ve çocuk olduğumuzda anlayamadığımız çocukluk avantajlarının kaygıyla farkına vardığımız an doğar.

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Noir 
12 Oca 19:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... O halde Jaromil kimdi? Benliğinin içeriği gerçekte ne olabilirdi? İncelemek üzere bu benliğin üzerine eğiliyor, fakat orada, benliğini incelemek için kendi üzerine eğilmiş görüntüsünden başka bir şey bulamıyordu."

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Noir 
12 Oca 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kaderin cilvesine bakın! Aynı dönemde, sabahtan akşama kadar Madga'nın gözyaşları içindeki yüzünü gözleyen Jaromil de hüznün güzelliğini iyi biliyor ve onun içine gömülüp gidiyordu. Ressamın verdiği kitabı yeniden karıştırıyor, Eluard'ı tekrar tekrar okuyor ve kendini bazı dizelerin büyüsüne kaptırıyordu: Bedeninin dinginliği göz renginde küçük bir kartopu taşıyordu; ya da: Uzakta gözünün yıkadığı deniz; ve: Günaydın hüzün, sevdiğim gözlerde kazılısın sen. Eluard, Magda'nın dingin bedeninin ve gözyaşı denizinde yıkanmış gözlerinin şairi oldu; kadının tüm yaşamı bir dizenin büyüsünde ifade ediliyormuş gibi geliyordu Jaromil'e: Hüzün güzel yüz. Evet, bu Madga'ydı: hüzün güzel yüz."

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera