Yaşam Başka Yerde

8,1/10  (14 Oy) · 
35 okunma  · 
9 beğeni  · 
728 gösterim
Romanlarıyla 20. yüzyıl Avrupa'sının düşünsel ve siyasi belleğine büyük katkılarda bulunan Milan Kundera, Yaşam Başka Yerde'yi, Çekoslovakya'nın Rusya tarafından işgal edildiği sıralarda yazmış ve 1969 yılında yayımlamıştı. Savaşlar, darbeler ve siyasi gelişmeler romanlarının arka planında hep olsa da, Kundera karakterlerini çoğunlukla sanat çevrelerinden seçmiş, böylece güncel olaylarla entelektüeller arasındaki ilişkileri tartışmaya açmıştır. Kundera'nın, "Benim için Avrupa devrimi ya da buna benzer bir şeyin romanı" dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel deneyimlere ve aydın çevreleri içindeki gözlemlere dayanır: Resme ve şiire olan yeteneği daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşayan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, "başsız kadın bedenleri"yle resmetmekte, "yaşam mı yazı mı" gerilimi içinde büyümektedir.

Herkesin kendisine baktığını bildiğinden, acımasızca yüzünün bilincine vardı ve neredeyse dehşetle, yüzünde taşıdığının annesinin gülümseyişi olduğunu hissetti.Bu nazik, acı gülümseyişi kesinlikle tanıyordu, onu dudaklarında hissediyordu ve ondan kurtulma çaresi yoktu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750726552
 • Orijinal Adı:
  La Vie Est Ailleurs
 • Çeviri:
  Levent Kayaalp
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sena Küçükönder 
 10 Haz 14:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın kendi düşünce,duygu ve hayat görüşlerinde ki tasvirlerinde kendimi buldum. Eminim kitap size sizin içinizden bir seyler gösterecektir. Üslubu diğer yazarlardan biraz farklı olmakla beraber narsist bir insanın iç dünyasını çözümlemenize yardımcı olacaktır. Konuları ele alış şekli ve düşünceleri yansıtış tarzı evet tam olarak bu dedirtecek bir kitaptı. Milan Kundera'nın okuduğum ilk kitabı ve diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlık göstermeme yol açan iyi bir kitap. Eminim Kundera'nın düşünce tarzını seveceksinizdir. İçsel dunyalarımızın kapılarını aralamaktan çok sanki orada yeşillenmiş bir eser.

ŞENAY İNCİ 
 23 Haz 11:00 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın hem kalemini hem de anlattığı hikayeyi ilginç buldum. Kitap yedi bölümden oluşuyor ve genç bir şairin hayatını daha doğrusu bir erkek olarak ve bir sanatçı olarak var olma çabasını anlatıyor. Genç şair Jaromil babası tarafından istenmemiş ve annesinin isyanıyla dünyaya gelmiş olan, kitabın bazı bölümlerinde kendini sevdirirken bazen de nefret ettiren ilginç bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Yıllarca annesinin gölgesinde kalan şairin kendini baskı altında hissetmesi ve dönemi itibariyle içinde yaşadığı ülkenin rejiminden etkilenerek seçimler yapması hem hayatına giren kadınlarla ilişkilerine hem de kendi hayatına yön veriyor, size de satır aralarından profil çıkarmak kalıyor.
Yazarın bu romandaki anlatım tarzını beğendiğimi belirtmiştim, bunun sebeplerinden birisi baş karakteri okuyucu nezdinde "tek" leştirmesi. Demek istediğim, neredeyse ondan başka herkesi sıfatlarıyla (anne, baba, kapıcının oğlu, fakülteden arkadaş, kızıl saçlı kız ) ancak şairimizi adıyla bize tanıtması. Ayrıca kitap yazıldığı dönem itibariyle Çek Cumhuriyetinin politik ve sosyal olarak geçtiği yollar hakkında da okuyucuya fikir verir nitelikte, aynı zamanda bazı Çek şairlerden alıntılar yapılarak dipnotlarda tanıtıldıklarını da görüyoruz. Yalnızca Çek şairler değil, Jaromil'in hayatının evrelerinde Arthur Rimbaud, İngiliz şair Keats ve Rus şair Lermontov'un hayatından kesitler de sunuluyor. Bu üç şairin ortak özelliği çok genç hayata veda etmiş olmaları, kitaptaki ortak özellikleri ise hepsinin Jaromil'de birleşmesi. Okumanızı tavsiye ediyorum!

Kitaptan 20 Alıntı

semra 
23 Tem 13:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

şiir, nehirlerin akışlarını değiştirdikleri büyülü bir ülkedir

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
Barış Ateş 
24 Oca 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Büyük düşler öldürüldüğünde çok kan akar.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 185 - İletişim Yayınevleri)
semra 
21 Tem 21:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dudaklarını bu yüze değdirdiğinde uçsuz bucaksız sularda boğulacağını düşündü*

Yaşam Başka Yerde, Milan KunderaYaşam Başka Yerde, Milan Kundera
ŞENAY İNCİ 
23 Haz 10:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizi kucaklıyorum milyonlar, bu öpücük tüm dünyayadır.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 214 - İLETİŞİM YAYINLARI)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 214 - İLETİŞİM YAYINLARI)
ŞENAY İNCİ 
23 Haz 10:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gelecek ya yeni olacaktır ya hiç olmayacaktır.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 183 - İLETİŞİM YAYINLARI)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 183 - İLETİŞİM YAYINLARI)
hissikablelvuku 
16 May 12:47 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Olup bittiği için geçmişin tamamlanmış ve değişmez olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Hayır, giysisi değişken bir kumaştan yapılmıştır ve dönüp baktığımız her kez başka renklerde görürüz onu.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 109)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 109)
Barış Ateş 
25 Oca 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başka bir şiirde,dünya birgün ,sıra dağları aşan çamların kokusu gibi özgür olacak diyordu.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 213 - İletişim Yayınları)
ŞENAY İNCİ 
23 Haz 10:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk ya çılgınlıktır, ya da yoktur.

Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 51 - İLETİŞİM YAYINLARI)Yaşam Başka Yerde, Milan Kundera (Sayfa 51 - İLETİŞİM YAYINLARI)
2 /