Yaşam Kullanma Kılavuzu

8,0/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
758 gösterim
On yıl boyunca tasarlanan, iki yılda yazılan, belki bir günde bir solukta okunacak, belki bir haftada hazmedilemeyecek, herkesin istediğini bulabileceği bir yapıt olan Yaşam Kullanma Kılavuzu düzensiz büyük bir düzen ya da son derece düzenli bir düzensizlik... Yani yaşamın kendisi... Edebiyat türleri açısından sınıflandırılması oldukça zor bir yapıt... Betimlemeler, sıradan öyküler, olağanüstü yazgılar, kataloglar, bilgelik dolu egzotik olaylar, mükemmel biçimde tasarlanmış cinayetler, karanlık kara büyüler, mucize bir eski kitap, bir seyahat kitabı, kapsamlı bir sözlük, şefkatin hiç eksik olmadığı bir ironi... Perec'in her şeyi tıkıştırdığı bu kitap büyük bir yapboz! Kaba güldürüyle atbaşı giden barok bir gerçekçilik!

Paris'te kuşaklara yayılan kiracıları ve sahipleriyle bir bina... Bunların parça parça, kat kat yaşamları, kimi zaman ayrıntılarla, bir yığın gereksiz şeyle birlikte ve de gerçek öyküleriyle anlatılıyor. Bu romanda bir servis merdiveninin, bir asansörün bile tarihi vardır. Bunların tümü bir yapboz oluşturur ama bir yapboz hiçbir zaman onu oluşturan unsurların tek tek irdelenmesiyle anlaşılamaz ve parçaların tümü yapbozun nihai amacı konusunda hiçbir fikir vermez. Her parça için gerçekten olası tek bir yer mi vardır? Perec hesapları ve kuralları olan bir yazar olmasına rağmen okuyucuyu kesinlikle rahatsız etmez!

Şaşırtıcı, olağanüstü bir çağdaş romanın bilinçli, sistemli bir biçimde örüldüğü bu binaya girmek dünya seyahati yapmaktır! Başınız dönecektir belki ama roman bittiğinde çok hafiflemiş hissedeceksiniz kendinizi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  640
 • ISBN:
  9789755336176
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eyüp Tatar 
 18 Haz 15:56 · Kitabı okudu

Bu eser, edebiyat dahisi Georges Perec kaleminden çıkma. Hazret, on yıl kitap üzerine düşünmüş, iki yılda da daktilo etmiş. İsmi yanıltmasın, yamulmuş olursunuz. Her ne kadar adı tırt kişisel gelişim kitaplarına benzese ve insanlara bilmem kaç adımda başarı getireceğini vadeden, bilmem hangi yöntemlerle mutluluğu mıncıklayacaklarını vâzeden dandik bir eser izlenimi uyandırsa da, son asrın en kıymetli -başucu- kitaplarından.

Zor bir kitap "Yaşam Kullanma Kılavuzu". Zor olması, sıkıcı, okunmayacak nitelikte olması anlamında değil; okurundan sabır ve ilgi beklemesi, emek sarf etmesini istemesi, anlaşılmak için ter dökmesini dilemesindendir.

Bazen bir paragraf süren cümlelerden, sonu gelmeyen betimlemelerden sıkılıp, noktalı virgüller ve virgüller cümbüşünden yorulan biriyseniz bulaşmayın. Ama zaten edebi lezzet de tam burada yatıyor. Bayılırım böyle kitaplara! Senden kendini tamamen kitaba vermeni, ona ait olmanı bekleyen, uzun saatler gözlerini yorarken beynine orgazmik lezzetler sunan, düşündüren, terleten, keyiflendiren böylesi bir kitap karşısında kendinden geçmeyen koca bir yığının aksine, eser, seçkin okurlara yazılmış gibi durmakta.

İçerikten bahsedecek olursak..

Bir apartmanda bulunan daireler ve bu daire sakinlerinin hayatına, tek tek, derinlemesine, bu hayatları detaylandırarak, her birini gözlerimiz için kabuğundan arındırıp soyarak, bizlere bu apartman sakinlerinin hem kendileriyle hem de birbirleriyle olan ilişkilerini/sorunlarını/umutlarını/üzüntülerini/coşkularını sunmakta. Tek tek bir anlam ifade etmeyen bir yapboz parçası gibi, tek bir dairedeki fertlerin hayatı da kendi başına anlamlı olmayıp, ancak eser tamamlandığında görünür bir resmi temsil ettiği anlaşılmakta. Bu yapboz metaforuna yazarımız da kitabın ilk satırlarından başlayarak değinmekte.

Mutlaka okuyun!..

Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yapboz sevenler için mükemmel bir kitap desem yalan olmaz.Bir bütünün her parçasının çok kıymetli oluşunu yapboz yapanlar iyi bilir.İlginç kitapların yazarı olan Perec bu kitabıyla da farkını ortaya koyuyor bence."e" harfini hiç kullanmadan yazdığı kitabını bilenler vardır muhakkak.George Perec bir bulmaca meraklısı ve sizi de bu kitapta bulmacalar, parçalar ve bütün bekliyor.Ayrıntı sevenler için güzel bir kitap.

NeverMore 
04 Nis 11:58 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

George Perec gerçekten sınırları zorlayan bir yazar. bununda en iyi kanıtlarından biride bu kitaptır. olay bütünlüğü olmazsa bile sizi zamandan bir ileri bir geri götürerek hiç yapmadığınız bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitaptan 1 Alıntı