·
Okunma
·
Beğeni
·
5243
Gösterim
Adı:
Yaşam Sanatı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055691493
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Art of Life
Çeviri:
Akın Sarı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Versus
Baskılar:
Yaşam Sanatı
Yaşam Sanatı
Dünya üzerindeki milyarlarca insanın farklı beklentileri ve amaçları olsa da tek bir ortak hayali var: Mutlu olmak. Hepimiz mutlu olmak için çabalıyor, bunun için yaşamlarımızda bazı seçimler yapıyor, bazı şeylerden vazgeçiyor, kısacası yaşamlarımıza yön vermeye çalışıyoruz. Peki nedir bu mutluluk denen muamma? Gerçekten aranıp bulunabilecek bir şey mi, yoksa beyhude yere peşinden koşulan, aslında tamamen rastlantılara bağlı olan bir şey midir? Mutluluğu ararken, kader dediğimiz şeyin ağlarında debelenen bir piyondan mı ibaretiz, yoksa seçimlerimiz sayesinde kendi yaşamlarımızı "yaratan" sanatçılar mıyız?

Zygmunt Bauman, mutluluğu hazır reçetelerle ulaşılabilecek bir şeye, yaşamı da adeta metaya indirgeyen yaşadığımız akışkan modern çağın açmazlarını ve ikilemlerini bir bir önümüze seriyor ve yaşamlarımıza vurulan prangaların, dayatılan yaşam tasarılarının, sözde bizim adımıza yapılan seçimlerin iç yüzünü ortaya koyuyor.

Yüzyılımızın en büyük düşünürlerinden Bauman'ın "Yaşam Sanatı" yaşam, mutluluk, başarı gibi konular üzerine felsefeyle yoğrulmuş bir düşünce şöleni…
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yaşam Sanatı, Polonyalı sosyolog ve düşünür Zygmunt Bauman'ın tüketim toplumu üzerine kaleme aldığı yazılarından oluşan eseridir. Bauman, bu eserinde mutluluk arayışında olan insanı incelemelerinin odak noktasına almaktadır. Bauman, bireyin kendi öz gücüne dayanarak yaşamını kurma ve devam ettirme çabasını "yaşam sanatı" olarak adlandırmaktadır.
Bauman, günümüz tüketim toplumlarında amaç ve araçların yer değiştirdiğini, insanın kendini gerçekleştirme yolunda mutluluk arayışına girmesini kendi düşünce çizgisinde okuyucuya aktarmaya çalışmaktadır.
Yaşam Sanatı, toplumsal gerçekleri farklı bakış açısıyla ele alarak oldukça zihin açıcı düşünceleri okuyucuya aktardığından kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
200 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yaşadığımız gezegende milyarlarca insanın farklı düşünceleri ve farklı hayatları vardır ; hayat boyu bazılarımız kaliteli yaşamak için , daha çok para kazanmak için çalışırız bunu çeşitlendirmek mümkündür...Milyarlarca insanın tek bir hayali vardır : ''Mutlu olmak'' evet yapılan her şey bunun içindir. Temel hedef bu güzel hissi elde edebilmektir. Peki sizce mutluluk aranıp bulunacak bir şey midir ? Yoksa zamanı geldiğinde size uğrayan şans mıdır ? Aslında ikisi de değil mutluluk kendi içimizdedir , bunu ortaya çıkardığımız zaman kendi yaşamımızın sanatçısı oluyoruz. Kendinizi , yaşamınızı , hayal ve hedeflerinizi felsefi açıdan sorgulayıp cevaplar edinebileceğiniz bir kitap..Kitapla kalın...
200 syf.
Bauman ile aynı çağda yaşamak...
ne güzel bir haz
onun düşüncelerini güncel şekilde takip edebilmek.

tarihin ve coğrafyanın neresinde olursa olsun insanoğlunun tek bir kaygısı olmuştur; ''mutlu olmak''

siyasi fikri, rengi, yaşamı, dili, kültürü, inancı ve inançsızlığı ne olursa olsun insan sadece mutlu olmanın felsefesini yaşar ve onu arar. ancak reele döndüğümüz zaman iş hiç de öyle olmamıştır. keza bu kader de değildir. işin kötü yanı bu insanoğlunun tercihidir çünkü.

post-modernizm hegamonyası altında yaşayan insanoğlu artık kolay kolay söküp atamayacağı prangaları el ve ayak bileklerine geçirmiştir artık. toplumun ve bazı kişilerin dayatmalarına göre yaşamaya devam edecektir.

peki mutluluğun kaynağını arayan insanoğlu?
ne oldu o insana?

o insanlar sığınaklarında.

çaresizce doğan güneşi bekliyor ve toplumdan, kalabalık noktalardan uzakta yaşıyorlar. kendi düşüncelerine kulak veriyorlar şu sıra. kitaplar... onlar en büyük yardımcıları.
176 syf.
·Puan vermedi
Milyonlarca insanın tek bir amacı, hayali vardır; "Mutlu olmak" tüm yaptıklarımızın altında bu amaç yatmaktadır. •Mutluluk aranıp bulunabilecek birşey midir? •Yoksa zamanı geldiğinde size uğrayan bir şans mıdır? Aslında mutluluğa giden yol ikisindende geçmiyor. Bauman yaşamın gerçek anlamının mutlu olmak olduğunu, mutluluğun ise yaşamı bir sanat haline getirebilirsek elde edelebileceğini söylüyor. Bireyin kendi özgücüne dayanarak hayatını sürdürme çabasını yaşam sanatı olarak adlandırıyor. Günümüzde herkes mutlu olmak için uğraşıyor ancak bizler akışkan modern hayatın sürekli değişen mutluluk tanımlamaları üzerinden mutluluğu tanımlayıp, arıyoruz. Oyüzden de bir türlü kalıcı, gerçek mutluluğu bulamıyoruz, elde ettiğimiz mutluluklar ikinci gülümsemeyi bile getirmiyor bize. Bauman kapitalizmin hazcılık modelinin insanlara dayatıldığını, hazcılıkla tüketimin paralel gittiğine, bir nesnenin tüketimi üzerinden duyulan hazların geçiciliğine ve bittiği anda yerini kaygı ve endişeye bıraktığını vurguluyor. Mutluluğun açgözlülükten öte yetinmekle elde edildiğini, insanın mutlu olmasının temelinde ise güçlü bir iradenin olduğunu vurguluyor. Mutlu olma ve yaşamın tadına varmanın dışarıdan alınan destekten öte kendi özümüzle ilgili olduğunu söylüyor. Kişi mutlu olmayı istemekte ancak toplu halde yaşamanın getirdiği bazı sorumluluklar vardır ve kişi yalnızca kendisini değil çevresindekileride gözetmek zorundadır. Günümüz modern tüketim toplumunun mekanizmalarının etkisi altında kalan insan mutluluk arayışında toplumsal gerçekliği görmezden gelerek ben merkezci hareket etmektedir. Mutlu olma arayışında sadece kendini düşündüğü içinde mutsuzlukla cebelleşir.
"Bireyselleşmenin sonuna kadar hüküm sürdüğü ama büsbütün kendi tercihlerimize de dayanmayan bir toplumda, bilsek de bilmesek de, istesek de istemesek de, hoşlansak da hoşlanmasak da, hepimiz kendi hayatlarımızın sanatçılarıyız. Her ne kadar kimi araçlardan yoksun olsak da, böylesi bir toplumda, doğru ya da yanlış, kendi yeteneklerimizi ve kaynaklarımızı kullanmak için hayatımızı bir amaca vakfetmek isteriz."
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hepimizin ortak isteği mutlu olmak, ama nasıl? Mutluluğa giden yol hangisi?
Kitabı okurken ilk aklıma gelen ; büyüklerimizin bir söylemi, “ mutluluk parayla olmaz”

Mutlu olmak için ne kadar ileri gidebiliriz. Ne kadar kötü olabiliriz.
Ne zaman kötü olmuş oluyoruz?
Kötülük yaptığımızın farkında mıyız.

Mutluluk zenginlikle mi alakalı ne kadar paramız , mevkimiz varsa o kadar mı mutlu oluyoruz ?

"Bekleme"nin kirli bir kelime haline geldiği bir çağda yaşıyo­ruz. Giderek herhangi bir şey için bekleme zorunluluğunu (olabil­diğince) yitirdik ve yeni, favori sıfatımız "hemen"' oldu.

Sosyolog Baumann bu konulara , ağırlığı mutluluğa vererek ele almış.
Akıcı okunan açıklayıcı ve düşündüren kitaplardan bir tanesi.
Tavsiye ederim.
176 syf.
·2 günde·8/10
“Farkında olalım veya olmayalım, hoşumuza gitsin veya gitmesin, yaşamlarımız sanat yapıtıdır. Yaşamlarımızı yaşama sanatının gerektirdiği gibi sürdürmek için, tıpkı herhangi bir sanatın ustası gibi, kendimize açıkça karşı koyması güç olan sorunlar belirmemiz gerekir.”
(eserden)

2017 yılında hayatını kaybeden Bauman sosyoloji alanında onlarca kitap ve sayısız hizmet bıraktı.

Elinizde Türk okurlar arasında en okunur ve bilinir eserlerinden Yaşam Sanatı bulunuyor.

Eserinin temeline mutluluk kavramını alan Bauman bunu üç başlık halinde ifade etmeye çalışıyor:
- Mutluluğun Istırapları
- Yaşam Sanatçıları Olarak Biz İnsanlar
- Seçim

Eyleme geçmek, kendi olmak, özgürlük, pişmanlık ve sorumluluk gibi birçok söylem aracılığıyla anlatmak istediğini temellendiriyor.

Yaşam Sanatı, kesinlikle bir kişisel gelişim kitabı değildir. 20. yüzyılın en büyük kalem ve sosyologlarından Zygmunt Bauman’ın birikimi ve paylaşımıdır.

Cümle cümle hatta sözcük sözcük okumayı sevenlere.
176 syf.
·31 günde·8/10
Yazar okuduğum bu ilk kitabında genel hatlarıyla mutluluk, mutluluk arayışında düşülen yanılsamalar, daimi mutluluğun imkansızlığı ve çağlar boyunca toplumun bireyin mutlulukla olan bağına etkisi konularına değinmiş. Yaşamın da tıpkı bir sanat eseri gibi, ait olduğu birey tarafından şekillendirilebilir olması fikri kitaba ismini veriyor.
Bauman' ın sık sık tekrara düştüğünü hissettim, türe ilgi duyanlar ve belki akademik okuma yapma gerekliligi icinde olanlarin tercih etmesi daha yerinde olacaktir diye düşünüyorum. Kolay bir okuma olmuyor zira, bazı paragraflari tekrarlama gerekliliği duydum. Son olarak, kitaba dair oldukça yüksek olan bekletimin tam karşılığını bulamadığını belirtmek isterim..
200 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
Mutluluk...Tüm insanların ortak hayali olan bu sanat içerisindeki anlam arayışlarını açıklamaya çalışan Bauman,anlaşılır bir dille,felsefe ile iç içe sorgulamaya ve harekete iten etkin bir kitap...
176 syf.
·1 günde·9/10
Okunması gereken bir eser lakin başlamadan yoğun bir felsefe okuma yapmanız yapmış olmanız gerekmekte...
Seneca...
Nitche...
Kant...
Hobbes... Vs.

***
Kitap Felsefi düşünceleri yorumlayarak ve kendi düşüncesini katarak hazırlanmış...beklediğim kadar olmasa da yoğun bir çaba ürünü olduğu ve her sayfası birikim koktuğu için 9/10...
%21 (36/176)
·Beğendi·10/10
İnsanı kendi gerçekliğiyle yüzleştirebilecek bir kitap ve bende de bunu sağladı.Herkesin ve hepimizin mutluluk için çabaladığını ve bu gayeyi taşıdığımızı en iyi anlatan eserlerden biri.Elden düşürülemeyecek bir Kitap..!
“Mutsuzluğun tek nedeni, insanın odasında sessizce nasıl oturacağını bilememesidir.” Orada burada koşuşturmak sadece “zihinlerini dağıtmanın” bir yoludur.
Zygmunt Bauman
Sayfa 74 - Pascal

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşam Sanatı
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055691493
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Art of Life
Çeviri:
Akın Sarı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Versus
Baskılar:
Yaşam Sanatı
Yaşam Sanatı
Dünya üzerindeki milyarlarca insanın farklı beklentileri ve amaçları olsa da tek bir ortak hayali var: Mutlu olmak. Hepimiz mutlu olmak için çabalıyor, bunun için yaşamlarımızda bazı seçimler yapıyor, bazı şeylerden vazgeçiyor, kısacası yaşamlarımıza yön vermeye çalışıyoruz. Peki nedir bu mutluluk denen muamma? Gerçekten aranıp bulunabilecek bir şey mi, yoksa beyhude yere peşinden koşulan, aslında tamamen rastlantılara bağlı olan bir şey midir? Mutluluğu ararken, kader dediğimiz şeyin ağlarında debelenen bir piyondan mı ibaretiz, yoksa seçimlerimiz sayesinde kendi yaşamlarımızı "yaratan" sanatçılar mıyız?

Zygmunt Bauman, mutluluğu hazır reçetelerle ulaşılabilecek bir şeye, yaşamı da adeta metaya indirgeyen yaşadığımız akışkan modern çağın açmazlarını ve ikilemlerini bir bir önümüze seriyor ve yaşamlarımıza vurulan prangaların, dayatılan yaşam tasarılarının, sözde bizim adımıza yapılan seçimlerin iç yüzünü ortaya koyuyor.

Yüzyılımızın en büyük düşünürlerinden Bauman'ın "Yaşam Sanatı" yaşam, mutluluk, başarı gibi konular üzerine felsefeyle yoğrulmuş bir düşünce şöleni…

Kitabı okuyanlar 314 okur

  • Gökhan
  • Merve Kucuk
  • D.
  • Fatma Ay
  • Beyza
  • Jacko Namet
  • Aykut Karabay
  • Ütopya
  • Beyza G
  • İbrahim Varelci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%52.6
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.5
Erkek
%37.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.9 (13)
9
%11.9 (12)
8
%12.9 (13)
7
%5.9 (6)
6
%2 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0