·
Okunma
·
Beğeni
·
3.829
Gösterim
Adı:
Yaşama Sanatı
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755533827
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doruk Yayınları
Baskılar:
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Bireysel psikolojinin kurucusu olan Adler, bu kitabında yaşamın amacı, aşağılık kompleksi, üstünlük eğilimi, yaşam üslubu, sağduyu eksikliği gibi ana kavramları temellendiriyor.
Kitap, vücut devinim ve pozisyonlarından tutum ve davranışlara, düşler ve yorumlamadan sevgi ve evliliklere, cinsellikten cinsel sorunlara kadar çok geniş bir alanda kişinin iç dünyasına, karşılaştığı sorunların çözümlerine ilişkin ipuçları sunuyor.
Adler, aynı zamanda okuyucunun kendini değerlendirmesi için gerekli olan teorik bakış açısını kurmasına da yardımcı oluyor. Psikoloji alanının klasikleri arasında sayılabilecek bu temel metni okurlarımıza sunarken kitabın, kişilerin karşı karşıya kaldığı değerlilik-değersizlik türünden çatışmaları da bir ölçüde aydınlatacağını umuyoruz.
240 syf.
·43 günde·Beğendi·9/10
Kitaba başlamadan önce bir şüphem, tereddütüm vardı: Kitap sıradan okurun anlayabileceği bir anlatım mı sunuyor yoksa psikolojiyle uğraşanlar için yazılmış bir alan kitabı mı? Neyse ki tereddütüm yersiz, şüphem yurtsuzmuş. Yazar bu kitabı herkes için yazmış; yaşamını nitelikli kılmak, gerçekleriyle yüzleşip kabul etmek isteyen herkes için.

Kitabı bir roman okurmuş gibi araya başka bir şey sokmadan, bir nefeste okumadım. Belirsiz aralıklarla, bölüm bölüm okuduğum için bütününe dair hatırladıklarım net değil. Yine de Adler bazı şeyleri o kadar vurgulamış ki dikkat kesilmemek elde değil. Adler'in kitapta neredeyse her bölümde değindiği üç şey var:

1- Her insan bir "yaşam üslubu" oluşturur ve buna uygun yaşar. Ancak biz bir insanın yaşam üslubunu her şeyin sütliman olduğu anlarda değil problem durumlarında, çatışma anlarında tespit ederiz.
2- Her insanda farklı yoğunlukta da olsa bir aşağılık duygusu vardır. Eğer birey bu aşağılık duygusunu toplumsallaşma yoluyla olumlayamazsa o zaman bu aşağılık duygusu bir komplekse dönüşür ve hem birey hem toplum için istenmeyen süreçleri başlatır.
3- Bireylerin yaşam üslupları büyük oranda bebeklik ve ilk çocukluk yıllarında oluşur ve kemikleşir. Bu nedenle sağlıklı bir birey ve dolayısıyla sağlıklı bir toplum için aileler bilinçli olmalı, onların yetişemediği yerde de okul ve öğretmenler harekete geçmelidir.

Adler bu maddeler dışında hatırlanan ilk anıların, bedensel duruş ve şekillerin, düşlerin bireyin yaşam üslubunu tespitinde önemli olduğunu belirtir.

Kitabın son bölümü olan Cinsellik ve Cinsel Sorunlar'da ise Freud'la olan keskin bir uyuşmazlığını yakalayabiliyoruz: Freud kişiliğin büyük oranda cinselliğe ve cinsel dürtülere dayalı oluştuğunu iddia ederken Adler kişiliğin toplumsallaşma, sosyalleşme kaynaklı oluştuğunu, cinselliğin de toplumsallaşmayla paralel şekillendiğini iddia eder.

Bireysel psikolojinin temel ilkelerinin anlatıldığı birinci bölümün sonunda yazar şunu söylemeden de edemiyor: "Günümüzde birçok psikoloji ve psikiyatri ekolleri bulunmaktadır. Bir psikolog bu, bir başkası öbür doğrultuyu izliyor, hiçbiri kendi dışındakilerin görüş ve düşüncelerinde haklı olabileceğini aklından geçirmiyor. Bu bakımdan, okuyucunun okuduklarına bütün kalbiyle inanıp bel bağlamaması yerinde sayılır belki. En iyisi okudukları arasında karşılaştırmalar yapmasıdır."
240 syf.
·5 günde·8/10
Adler'in bu kitabında kurduğu Bireysel Psikolojinin temelleri anlatılıyor bir bakıma.Aşağılık duygusu, aşağılık ve üstünlük kompleksi, insanın yaşamına yön veren yaşam üslubu, ilk anıların önemi, vücut pozisyonlarının psikolojik açılımları, düşler, toplumsallık duygusu gibi konularda bilgi veriyor. Bireylerin ruh sağlığı için toplumsallık duygusunun geliştirilmesi ve toplumsal işbirliğine özellikle vurgu yapıyor.

Adler, önce Freud'u savunup daha sonra düşünce farklılıkları nedeniyle ondan ayrıldığı için kitapta yer yer Freud'un kuramı Psikanalize de ufak ufak değindirmelerde bulunuyor.
244 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Alıntılar: #27844086 #27955952 #27956094

Bireysel Psikoloji'nin kurucusu kabul edilen Alfred Adler, bu kitabında bireyin davranışlarının nedenleri ve bunlarla ilgili çözümler ve bu sorunların olmamasını sağlayacak düzenlemelerle ilgili görüşlerini açıklamış.
Bireyin çocukluk çağından itibaren davranışlarındaki çoğu bozukluğu, bireyin küçüklüğünden itibaren şımartılmasına ya da ihmal edilmesine dayandırmış.

"İnsanlığın son formu olan sosyal duygu fikrimiz -bütün hayat sorunlarının çözülmüş, dış dünya ile ilişkilerimizin doğru ayarlanmış olduğu hayali bir durum- düzenleyici bir idealdir, bize yön veren bir amaçtır..."
Kitaptan aldığım bu cümlede olduğu gibi,sosyal duygu teorisi üzerinde durmuştur.İnsanda oluşturulacak olan sosyal duygu düşüncesi ve hissinin bireysel sorunların ve buna bağlı olarak toplumsal sorunların çözümü olacağı görüşündedir. Ancak bu duyguyu oluşturmak için bireyi hayatın içinde olan çoğu sorundan ayırmak gerektiğini söyler.
Okurken düşündüm ki; insanda sosyal duyguyu oluşturabilmek için, küçüklüğünden itibaren onu aileden, toplumdan uzakta yetiştirmek gerekir. Şımartılmak ve ihmal edilmek arasında bir yerde davranarak, hayat sorunlarından uzakta yetiştirmek gerekir.
Zor anlaşılır bir dili var bu kitabın.Çok iyi odaklanmak gerekiyor.İyi okumalar,şımarık toplum insanları :-P :-)
240 syf.
·Beğendi·8/10
Adler'in bu kitabı gerçekten sanat sayılabilecek yaşam hakkında ufak notlar veriyor bizlere. Aşağılık kompleksi, üstünlük çabası, sosyal ilgi, yaşam üslubu kitabın ana terimlerini oluşturuyor. Okuduktan sonra yaşam ve insan davranışları hakkında farkındalık kazanacağımız harika bir kitap yaşama sanatı. Umarım psikolojinin temel taşlarından olan Adler'in kitapları ülkemizde daha çok insana ulaşıp okunma şansı yakalar.
240 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Bireysel psikolojinin temel ilkeleri hakkında bilgi sahibi olup , yaşamınızda bu doğrultuda incelemeler yapabileceğiniz yeni ufuklar açıyor . Freud ya da jung dan farklı şekilde durumları saf cinsellikten ayırarak yorumluyor.Her sorunun bireyin yaşamının ilk evreleri ile ilişkilendirip çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünenlerden adler.
Toplumsal uyumun bireyin üstünlük yada aşağılık kompleksine sahip olmasındaki en önemli faktör olduğu tespiti kitaptabın en beğendiğim yönlerinden
Bireysel psikoloji alanın da okunacak güzel bir kaynak.
240 syf.
·8/10
İnsan olmak, kendini yetersiz hissetmek ve üstün bir konumu ele geçirmek üzere çaba harcamak demektir.

Kitabın ve Adler'in fikirlerinin özeti sayılabilecek bu iddia ile pek çok konuda Freud'a karşı çıkar. Çeviriden midir Adler'in anlatımından mıdır bilmiyorum, Fromm'un verdiği tadı elbette vermiyor ama önemli olan edebi bir anlatım değil elbette bu yapıtlarda. Buna rağmen nerede olursa olsun hangi konu olursa da güzel bir anlatımın çok önemli olduğunu anlıyorum. İnsanın ruhunu yüceltecek şeylerle uğraşmak gerektiğini söyleyeceğim ama üstünlük amacına yönelik mi olacak bilmiyorum, endişelendim : )
240 syf.
Branşım olmamasından dolayı cüretkar laflar edebilirim şimdiden işin profesyonellerinden özür dileyerek; bireysel psikoloji ve analizleri çok yavan, belli olgularda kısmen işe yarayabilecek bir doktrin gibi algıladım. Sürekli olarak ailenin kronolojik olarak kaçıncı çocuğu olduğun,ve bunun getirisi olan ailedeki çocukların aradında ki rekabetin getirdiği alçaklık ve üstünlük kompleksleri ışığında analizler yapılıyor. Toplumsal uyum için bireysel psikoloji gerekli diyor Alfred Adler. Ama krinasmurti'nin belirttiği gibi sağlıksız bir topluma eklemlenmenin neresi sağlıklıdır? Mottosunun altında ezilecek bir basit bir öğreti çiziyor. Toplumsal cinsiyet rollerini kemikleştirip bunun üzerinden değerlendirmeler yapıyor ve kanımca çoğu modern psikolojiyle mukayese edildiğinde yanlışlanır durumda. Psikoloji ile ilgilenenlere dahi tavsiyede zorlanacağım bir kitap olacaktır
188 syf.
·Beğendi·8/10
Yaşama Sanatı, Adler'in bireysel psikolojisinin temel ilkelerine değinmesi ve Adler psikolojisini anlama açısından güzel bir kitap. Kitapta aşağılık ve üstünlük kompleksleri, yaşam biçimi, yaşam amacının ne zaman oluştuğu(4-5 yaş), erkeksel protesto vb. kavramlar somut örneklerle açıklanmış. Dili sade ve akıcı bir eser.
240 syf.
·51 günde·Beğendi·8/10
Genel olarak okuyup beğendiğim bir eser.Arkadaşlar içerik bilgisini güzel bir şekilde incelemişler zaten, benim eklemek istediğim, psikolojik yazına yeni başlamış ve temeli olmayan kitapseverler için Alfred Adler iyi bir tercih olacaktır.Üslup ve anlatım bakımından kolay anlaşılır ve akılda kalıcı bir yazım tarzı var.Freud ile başlayıp yarı yolda kalma ihtimali yüksektir çünkü.
240 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Bireysel psikolojinin kurucusu olan adler bu kitabında psikolojik olaylara zemin hazırlayan kişilik özelliklerinin(veya uslubunun) gelecekte insan yaşantısına etkisini aşağılık,ustunluk kompleksi nin oluşumu,insanda toplumsallık duygusu,cocuklukta gelişen yaşam uslubunun ve bireyin bu uslubunun oluşmasında etkili olan olayları ve çocuklukta oluşan bu uslubunun bireyin gelecek yaşantısına etkileri gibi konuları ele alıyor.Bir nevi sorunların incelenmesinde çocuklugumuza geri dönüp yaşadıklarımızı sorguluyoruz.Bana biraz ağır bi kitap geldi o yüzden aralıklı iki kez okudum
"Şunu biliyoruz ki, şımartılan her çocuk sonunda kendisinden nefret edilen bir çocuğa dönüşür."
Uzun zamandır inanıyorum ki, hayatın tüm soruları üç büyük soruna bağlıdır ve bunlar; toplum, çalışma ve aşk hayatı sorunlarıdır.
Bireyin hayatın anlamıyla ilgili yorumu önemsiz bir konu değildir, çünkü sonuçta onun düşüncesinin, duygusunun ve hareketlerinin ölçüm hattıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşama Sanatı
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755533827
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doruk Yayınları
Baskılar:
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Yaşama Sanatı
Bireysel psikolojinin kurucusu olan Adler, bu kitabında yaşamın amacı, aşağılık kompleksi, üstünlük eğilimi, yaşam üslubu, sağduyu eksikliği gibi ana kavramları temellendiriyor.
Kitap, vücut devinim ve pozisyonlarından tutum ve davranışlara, düşler ve yorumlamadan sevgi ve evliliklere, cinsellikten cinsel sorunlara kadar çok geniş bir alanda kişinin iç dünyasına, karşılaştığı sorunların çözümlerine ilişkin ipuçları sunuyor.
Adler, aynı zamanda okuyucunun kendini değerlendirmesi için gerekli olan teorik bakış açısını kurmasına da yardımcı oluyor. Psikoloji alanının klasikleri arasında sayılabilecek bu temel metni okurlarımıza sunarken kitabın, kişilerin karşı karşıya kaldığı değerlilik-değersizlik türünden çatışmaları da bir ölçüde aydınlatacağını umuyoruz.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0