Yaşama Sanatı

8,8/10  (10 Oy) · 
42 okunma  · 
10 beğeni  · 
880 gösterim
...Erich Fromm'un çeşitli kitaplarından alınmış bölümler ile "Fromm Düşüncesi" hakkında en derli toplu bilgileri içeren "Yaşama Sanatı"nda, Fromm şu noktaların altını çiziyor:
. İnsan, bir bütündür. Düşüncesi, duyguları ve hayat pratiği, birbirinden ayrılamaz.
. Duygusal açıdan özgür değilse, düşüncesi de özgür olamaz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2007
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789757582151
 • Orijinal Adı:
  Wege zur Befreiung über die Kunst des Leben
 • Çeviri:
  Aydın Arıtan
 • Yayınevi:
  Arıtan Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Bir insanı anlamak, onun her hareketini doğrulamak demek değildir. Bir insanı anlamak, onu koşulları içinde değerlendirmektir. Yoksa hiç kimse bir hakim ya da Tanrı gibiymişcesine, bir diğerini yargılamak hakkına sahip değildir.

Yaşama Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 14 - Arıtan Yayınevi)Yaşama Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 14 - Arıtan Yayınevi)
Mihriban Karadağoğlu 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnanç ve güç birbirine ters düşerler ikisi bir arada olamazlar. Bu nedenle, akılcı bir inanç temeline bağlı olan bütün dinler ve politik sistemler zaman içinde gelişmelerinde engeller ile karşılaşmışlar ve tek çareyi ya güç ve otorite sahiplerine bağlanmakta ya da onlarla bir anlaşmaya gitmekle bulmuşlardır. Ve böylelikle de gerçek anlamlarında uzaklaşmak zorunda kalmışlardır.

Yaşama Sanatı, Erich FrommYaşama Sanatı, Erich Fromm
Mihriban Karadağoğlu 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Bencillik ve kendini sevme birbiri ile aynı değil tam aksine birbirinin karşıtı olan iki kavramdır. Bencil kişi kendini çok öne çıkardığı için kendini seviyor sanılsa da aslında onun temel sorunu kendini sevmemesi hatta kendinden nefret etmesidir. İşte ondaki bu boşluk ve tatminsizlik duygusunu yaratan şey de üretici olmayışı yani kendisindeki sevgi ve şefkat duygusunun eksikliği ya da bunları kullanıp dışa vuramamasıdır. Bu yüzden kendi içinde ulaşamadığı tatmin ve mutluluğa kavuşabilmek için dış dünyayı kendi benliğine alet etmeye çabalar.

Yaşama Sanatı, Erich FrommYaşama Sanatı, Erich Fromm
Mihriban Karadağoğlu 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- İnsanlar tanrıyı yanlış bir değerlendirme ile Evren Anonim Şirketi Genel Müdürü haline dönüştürmüşler. Kimse onu görmemekte ama orada olduğunu şirketi yönettiğini (o olmasa da işler yürür ama) ve başlarında bulunduğunu hissederek şirketteki görevlerini yerine getirmektedirler.

Yaşama Sanatı, Erich FrommYaşama Sanatı, Erich Fromm
Mihriban Karadağoğlu 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

- Reaksiyoner ve akılcı bir nedene dayanan nefret bir insanın kendi özgürlüğünü hayatını ya da fikirlerini tehlikede hissettiği anda gösterdiği bir tepkidir.

Yaşama Sanatı, Erich FrommYaşama Sanatı, Erich Fromm