Yaşama Sanatı

8,3/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
355 gösterim
Bu kitap insan düşüncesinin ufuklarına doğru yapılan gizemli bir yolculuğun öyküsüdür. En eski mitolojik anlatılardan günümüz sanat ürünlerine dek yaşamı ve insanı konu alan onlarca başyapıttan damıtılmış bir sevda öyküsü... Buna insanın var olma sevdası da denebilir. Zor, acılı, keyifli, alaycı, içtenlikli, onurlu, korkusuz ve şiirsel bir dille anlatılmış bir öykü ya da şöyle diyelim: İnsana, var olma sanatını insanca anlatan bir insanlık manifestosu.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786054282784
 • Yayınevi:
  Pegem Akademi Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitabı elime aldığımda önyargılıydım açıkçası . Prof .Dr. Ayhan AYDIN'ın bir ders kitabı gibi yazdığı bir eser olduğunu düşünmüştüm ki yanılmışım.

Kitabı ; günümüz değerleri ,tüketim toplumu ,konformizm ,narsisizm , nihilizm , doğadan yalıtılmış yaşam gibi artık normal ,sıradan ,gündelik bir hayatın parçasıymış gibi kabul edilmeye başlanan konuları Fromm , Nietzsche , Horney , Buddha ,Sartre , Dostoyevski , Spinoza ,Heiddegger gibi düşünürler ve kendi görüşleri ,analizleri ,diyalektiğiyle çözmeye ,sonuca ulaştırmaya çalışarak , deneme türü sayılabilecek bir şekilde yazmış .

Okuken çok fazla not alacağınız , çelişkileri görmenizi sağlayacak , üzerinde düşünebileceğiniz çok fazla konu ve görüş var , dili diğer düşünce yazılarına göre sade ve bütüne parçalar halinde gittiği için asıl konudan kopmadan , rahat bir şekilde okuyabileceğiniz güzel bir kitap.

Kitaptan 11 Alıntı

Şervan Berşan 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu insan için kendileri gibi düşünmeyen herkes düşmanlarıdır. Bu tür insanların elinden düşmanlarını alırsanız bir hiç olurlar.

Yaşama Sanatı, Ayhan AydınYaşama Sanatı, Ayhan Aydın

Arthur Miller'a göre çağımızın kara vebası endişedir .Endişenin gerçek nedeni ise , rekabetçi bir toplumda başkalarını alt ederek yaşamanın verdiği içsel yalnızlık ve güvensizliktir.

Yaşama Sanatı, Ayhan AydınYaşama Sanatı, Ayhan Aydın

Her insan belli bir ölçüde kendine ilgi duyar ve kendini sever . Ancak insanın kendi varlığına karşı aşırı ilgi ve sevgi ile dolu olması , sağlıklı bir durum değildir . Dolayısıyla insan "ilgi" ve olumlu bir yansıması olan "sevgi" yi kendisi ile diğer insanlar arasında eşit biçimde dağıtmalıdır . Aksi hâlde bütün ilgi ve dikkatini kendine yönelten birey , " ben " inin tutsağı hâline gelerek "kişidünya" ya dönüşür . Bu tam bir karabasandır ve ne yazık ki çağımızın en büyük sorunu da , özseverlik (narsisizm) olarak bilinen bu hastalıktır.

Yaşama Sanatı, Ayhan AydınYaşama Sanatı, Ayhan Aydın

Yazgımızın ötesinde herhangi birşey düşünme ya da düşleme yolundaki her tür isteği yadsımamız gerektiği öğütleniyor bize . Yazgımıza boyun eğmekte bulmalıymışız huzuru .

Yaşama Sanatı, Ayhan AydınYaşama Sanatı, Ayhan Aydın

Heron'a göre bugün intihar kavramı , iki temel noktada önemli değişikliklere uğramıştır . Bunlardan birincisi , artık intiharın bedensel değil , psikolojik yok oluş anlamına gelmesi ; ikincisi ise , bireysel değil , kitlesel oluşudur . Düşünme yeteneği , tutku , onur ve kişisel başarıdan yoksun bir yaşama boyun eğen insan , yaşamının belirleyici öğeleri olan niteliklerinin ölümüne de boyun eğmiş demektir .

Yaşama Sanatı, Ayhan AydınYaşama Sanatı, Ayhan Aydın
2 /