Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek

8,1/10  (35 Oy) · 
162 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.794 gösterim
Buscaglia'nın salondaki kişileri kucaklamasını izlerken, yüzünde tam bir mutluluk ifadesi olduğunu gördüm. Herkes onun varlığından etkilenmiş, neredeyse yücelmiş gibiydi. -St. Louis Post - Dispatch- Güney Kaliforniya Üniversitesi Profesörünü gören herkes... dinleyicilerini sevgiyi denemeye, kullanmaya ve sevgiye güvenmeye zorlarken, onlara öğüt verirken, yalvarırken coşku veren ve tüm engellere karşı koyan konuşmacının kişiliği ve yaklaşımının etkisiyle sandalyelerine çivilenmiş gibiydi. -Albuquerque Journal-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1997
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789751000998
 • Çeviri:
  Nesrin Kasap
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Yıllar önce okuduğum lakin yazarın ölümü ile ilgili duyduklarımdan sonra birden bire soğuduğum ve hayal kırıklığına uğradığım bir anekdot olarak anılarımda yer edecektir. O yıllar herkes Buscaglia'nın kitaplarını okurdu. Genelde hep sevgi, yaşam sevinci, anlayış, anlama vb. konular üzerine insanları motive eden yazar bir demecinde "en yetenekli öğrencimin intiharı sonucu aşk derslerini başlattım" demişti. Ölümü üzerine okuduğum yazılarda intihar ettiğini öğrenince hayal kırıklığı yaşamıştım. Rogojin arkadaşımızın uyarısı ile kalp krizi geçirdiğini öğrendim. Bu haber en azından ölümün doğal yollarla olması beni mutlu etti.

DENİZ 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nefis bir kitap ,yaklaşık 20 yıl önce okumuştum ama kitabın etkisini derinliğini hala çok net hatırlıyorum . Yazarın diğer kitaplarıda okunmaya değer.Okunursa kazanç olur.

Emine Üstün 
 12 Ağu 16:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okul kütüphanesinde rastladığım bu kitap, eğitimciliği başka bir açıdan görmemi sağladı. Sadece eğitimde değil herkesin önce sevgiyi yüreğinde büyütmesi gerektiğini öğretiyor bu kitap. Okuyucuyu sıkmadan, verdiği öğütlere haklılık payı katarak aktarıyor düşüncelerini. Hepimizde eksik olan ve hep istediğimiz koşulsuz kabul ve farkındalığa vurgu yapıyor; her şeyin başı sevgi diyerek. Bu kitabıyla, yazarın diğer kitaplarına da merak duyuyor insan.

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lise sıralarında okuduğum ve üzerinden geçen 20 yılda hâlâ etkisini hissettiğim bir kitap..hayat için anahtar kelime 'sevgi' ..yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz

Fatma zehra düver 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üniversite hocamın tavsiyesiyle okumuş ve çok sevmiştim.Defterime yazdığım bir çok alıntısı oldu.Özellikle bir çok hayatta büyük söz sahibi olan öğretmenlerin ve sevmeyi öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.

Kübra Aleyna Çolak 
17 May 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Neredeyse her satırında ''aynen aynen'' dediğim kita,.Sevmenin anlamı üstünde düşündüren,sevmeyi sevdiren müthiş bir kitap,bu kitabı bana öneren sahafçı amcamın gidip ellerinden öpmek istiyorum!

Fatma Nur DOĞAN 
 29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Buscaglia'nın yaşamak sevmek ve öğrenmek üzerine konuşmalarını deneyimlerini ele alan ve her ne kadar kişisel gelişim kitaplarını okumayı tercih eden biri olmasam da okurken ara ara kendimi gülümserken bulduğum ve her konuşmasında kendinize dair fazlasıyla bişeyler bulabileceğiniz bir eser.. Okumak için çok geç kalmayın.

Anıl AKCAN 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan önce sevgiye dair yapılan tüm tanımlamaların aslında bildiklerimizden çok daha azı olduğu kanaatine vardım. Sevgi nedir? Sevginin renkleri var mıdır? İnsanî sevgi ile anneye duyulan sevgi bir midir? Tüm cevapları eşsiz bir dille kaleme alır leo busgaclia. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. :)

Buscaglia'nın anılarıyla dolu bu kitap, bir yaşam kılavuzu vazifesi görmekte. Tipik İtalyan sıcaklığını görebileceğimiz Buscaglia, hayat görüşüyle okurlarını etkilemeyi başarıyor.

Kitaptan 49 Alıntı

Elif Akman 
 29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan,hiçbir şeyin gerçek olmadığını,her şeyin sürekli olarak oluştuğunu ve değiştiğini anlamalıdır.Her şey,doğar,büyür ve ölür. Her şey doruğuna ulaştığı an, gerilemeye başlar. Uyum yasası sürekli etkinlik içindedir. Gerçeklik diye bir şey yoktur.Hiçbir şeyde ,süreklilik, durağanlık ya da gerçeklik yoktur.Hiçbir şey kalıcı değildir ;her şey değişir.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 101)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 101)
Elif Akman 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü ,sevgiyi yaşamamak ,yaşamı yaşamamak demektir.Thornton Wilder "Bir canlılar ,bir de ölüler ülkesi vardır ve aralarındaki köprü sevgidir .Tek kurtuluş ve tek amaç budur,"diyor.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo BuscagliaYaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia
Fatma Nur DOĞAN 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Emily Post "Genç bir hanım yüksek bir sesle gülmez, yalnızca kıkırdar" diyor. Aldırmayın. İçinizden kendinizi yerlere atıp halıyı yumruklayarak kahkaha atmak geliyorsa, yapın bunu; yararlıdır.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 34)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 34)
Fatma Nur DOĞAN 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başkalarının nasıl olmamız gerektiğini öğreten sözcükleri bize öylesine egemen oluyor ki, gerçekte kim olduğumuzu unutuyoruz.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 34)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 34)
Fatma Nur DOĞAN 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... o zaten onu sevdiğimi biliyor," diyenler de çıkıyor her zaman. Biliyordur belki, ama siz sevildiğinizi duymaktan bıkar mısınız?

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 131)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 131)
Fatma Nur DOĞAN 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan olduğunuz için büyüsel bir yönünüz de vardır. Tanıyın bu özelliğinizi. İçinizde bir çılgınlık dürtüsü duyarsanız bastırmayın onu. Bırakın dışarı çıksın. Yalnızca bir kez.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 135)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 135)
Fatma Nur DOĞAN 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her şeyi aşırı ölçüde ciddiye alıyoruz. Gülmeyi unuttuk artık.

Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 133)Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek, Leo Buscaglia (Sayfa 133)
5 /