·
Okunma
·
Beğeni
·
1.926
Gösterim
Adı:
Yaşamım ve Psikanaliz
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754680531
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say yayınları
Baskılar:
Yaşamım ve Psikanaliz
Yaşamım ve Psikanaliz
Yaşamım ve Psikanaliz
"Yaşamım ve psikanaliz" aslında Freud'un özel yaşamının değil, bilimsel çalışmalarının ve çatışmalarının anlatısıdır. İnsan düşüncesi için yepyeni bir çığır açan bu yenilmez savaşçı birçok direnmeler ve engellemelere karşılaşır. Fakat o, yolundan hiçbir zaman sapmadığı gibi, daha da ileri gitmiştir. Yaşamı boyunca, insan ruhunun en karanlık notlarına ışık saçan, konusunda devrim sayılan düşünceler ortaya koymuştur.
Bu kitap Freud 'u, Freud öğretisini ve çalışma arkadaşları olan Jung ve Adler' in öğretileri arasındaki farkı verirken ; Freud 'çu analiz konusunda bilinmesi gereken temel ve özlü bilgiler içermesi bakımından da okurlarımız için vazgeçilmez bir eser.
416 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
İNSAN ANILARIDIR,BENİ UNUTMA!
Haydar Ergülen böyle der de
Freud da bir zaman yaşanıp sonra unutulan önemli olayların isteri travmalarına sebep olduğunu söyler.
Unutsan travma, unutmasan azap...

İNSANI ÇÖZERSİN, ÇÖZERSİN, ÇÖZERSİN; ÇOCUK ÇIKAR, diyen Sezai Karakoç’la Freud aynı fikirde.
İpnotizma ile çözülen insanın içinden çocukluğu çıkıyor.
İçimizdeki çocuk, bizden çok biliyor ne derdimiz olduğunu. Sadece o kaybolmuş çocuğu bulmak gerek.
Bunun için önce teslim olmak, direnmemek gerek, çözülmeye hazır olmak sorunun tespitinde çok önemli. Sonrası katarsis, yani enerji yükünün boşaltılması.

GEÇMİŞİMİ KURCALAYANLARA!
Ben geçmişimi buruşturup çöpe attım. Çöpü karıştıranlar ise kediler ve köpeklerdir, diyen Necip Fazıl; Freud , Jung ve Adler’e meydan okuyor adeta.

“İnsanlar benim şahsıma değil, psikanalize karşı İlgi duymalıdır.” diyen Freud doğa bilimcisi olmak isterken istemeye istemeye hekim olur ve nevrozluları tedavi etmek ve onları anlamak ister.

Tren fobisi , migren, akut kalp rahatsızlığı, aritmi , kalp sıkışmaları, nikotin bağımlılığı, vaktinden önce yaşlanma ve ölme korkusu Freud’u depresif bir huzursuz yaptığı için Freud nevroz belirtilerini kendi üzerinde denemeye koyulur.

41 yaşında özanalize yani kendini deşme ve sorgulama işlemine başlar ve 10 yıl sürer bu işlem.

Zweig karakter çizmede çok başarılıdır ama Freud: “İnsanoğlu biraz daha karmaşıktır.”diyerek insan ruhunu deşmek ister.

Ona göre :
....Her çocuğun ilk aşkı annesidir.
....Sonrasında kızlar babaya erkekler anneye aşık olur .
.....ilk çocukluktaki hayvan fobisi, fobi konusu hayvanın baba figürünün yerini tutmasından kaynaklıdır.

UYUKLAYAN DÜNYAYI SARSIP UYANDIRMAYA ÇALIŞAN bilim adamlarından biridir Freud.
Tıp literatüründe alay ya da yergi konusu olması onu yıldırmamıştır.

“YAŞAMIM ve PSİKANALİZ" aslında Freud'un özel yaşamını değil, bilimsel çalışmalarını, Freud öğretisini ve çalışma arkadaşları olan Jung ve Adler'in öğretileri arasındaki farkı,Freud’çü analiz konusunda bilinmesi gereken temel ve özlü bilgileri anlatır.

SON SÖZ : Bir psikolog uzan da çocukluğuna gidelim derse, mahkemeye verin onu çünkü tüm kirli çamaşırlarınızı dökecektir ortaya... :)))
416 syf.
Yaşamım ve Psikianaliz, Sigmund Freud in günlük, özel yaşamından ziyade psikianaliz tarihçesini, psikianalize başlangıç çalışmalarını ve bu dönemde yakın çevresiyle yaşadığı çatışmaları ve yollarının ayrılışını anlatıyor. İyi ya da kötü Freud tarafından çok derin şekilde etkilenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Freud yaşamış en ünlü psikologtur ve iki asrın insanları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Freud en iyi akademisyenlerden olmasına rağmen hiçbir keşifte bulunmamıştır. Bunun yerine on yıllarca süren büyük çabayla geliştirdiği bir zihin kuramıyla adını duyurmuştur.


Freud' in hayat felsefesi çalışmaktı. Hep daha çok, hep daha ileri gitmek. Oldukça enerjik ve üretken olmasına rağmen bir kokain bağımlısıydı. Ama kokain sevdası bunu anestezi olarak kullanma fikrinin de buluş sebebi oldu. Tıp ve edebiyat alanında Nobel ödülüne kadar yükseldi ama hiçbirini alamadı. Tıp ödülünü Einstein yüzünden kaybetti. Einstein ' a Nobel ödülleri hakkında fikri sorulur ve bir mektup yazıp şu cevabı gönderir: "Ödülü Freud ' e vermeyin. O Nobel ödülünü hakketmiyor, o sadece bir psikolog."


Sigmund Freud, bir yandan evrensel olarak tanınan, önemli bir entellektüel iken diğer yanda sıklıkla sevilmeyen bir şahsiyet olmuştur. Bunun sebebi kısmen karakteri, kısmen de cinsellik hakkındaki savunuları. Psikanalizin yaygınlaşması yaklaşımının sunumu ve bunun savunusunda çok fazla hırslı ve sert davranışları olmuştur. İnsanların rasyonel, iyi,saf ve temiz varlıklar olduğu kavramını yıkan, sapık, ahlaksız bir cinsel firari olarak görülmüştür, kendisini sevmeyen kesim tarafından.


Psikianalizi dünyaya yayan, modern psikiyatristin babası Freud ölmeden yaklaşık 2 yıl önce bir ses kaydı bırakır. Bu 83 yıllık yaşam serüveninde bıraktığı tek ses kaydıdır. Bir nörolog olan Freud bu ses kaydında neden psikianaliste yöneldiğini şu sözlerle açıklamıştır. " Profesyonel etkinliğime, nörotik hastalığıma çare bulmak için başladım. Bilinçaltına ilişkin yeni bazı önemli gerçekler keşfettim." Bu amaçla yola çıkan nörolog Freud, zihnin bastırılmış alanlarında bilinçli düşünmeden uzak olan bir bölüm keşfetti ve nörolojiyi bırakıp, psikianalistliğe böyle başladı.İşte bu kitapta da psikianaliz tarihini, psikianaliz çalışmalarını tıbbi terimlerin ağırlıkta olduğu bir anlatımla ve bu terimlerin, kavramların kısa açıklaması olarak kaleme almıştır. Psikianaliz hakkındaki düşüncelerini paylaşan Freud' e olumlu ve olumsuz yapılan eleştiriler de " Psikianalize Karşı Direnişler " başlığı altında açık şekilde tarafından yazılmış. Emil Fluss' a gençlik döneminde yazdığı mektuplar, gezi raporları ve özyaşamı da kitapta mevcut. Kısacası bir psikianaliz ve Freud çalışmaları özeti.


Psikolojiye ilgi duyan her okur gibi benim de favorimdir Freud. Psikianalize giriş niteliğinde olan bu kitap psikanalizin doğuşunu ve Freud i daha yakından tanımanızı sağlayacaktır...
416 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kitap Freud'dan çok psikanalizin biyografisi aslında. Freud, Psikanaliz'in nasıl ortaya çıktığını, gelişimini ve karşılaştığı güçlükleri anlatıyor. Kendi hayatına çok değinmiyor. Daha çok kuramı geliştirirken geçtiği aşamaları ve yaşadığı zorlukları anlatıyor. Hem kendi içinde yaşadığı problemlere,( Adler ve Jung ile yollarının ayrılması) hem de dışarda karşılaştığı tepkileri ortaya koyuyor. Kitap belli bir bütün değil. Daha çok belli dönemlerde yayımlanan yazıların bir araya getirilip bütün bir düzene sokulması.
Freud ve Psikanaliz'e ilginiz varsa diziyi değil kitabı okuyarak daha sağlıklı bilgi edinirsiniz.
416 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Freud'un fikirlerini kendi kaleminden okuduğum ilk eser. Özyaşamöyküsünü ve psikanalizi o zamana kadar yazılmış olanların hiçbirinin temsil edememesine ve bunlara olan hoşnutsuzluğunu ortadan kaldırma amaçlı ele aldığı, derleme kitap. Tabi kitap bir yere kadar bu seyirde devam ediyor. Freud psikanalizin gelişimi sürecinde birçok ekole karşı verdiği savaşı, katartik (sıkışıp kalmış duygudan kurtulma) yöntemden psikanalize geçişin (hipnotizmadan el çekiş ve serbest çağrışımın doğuşu) tarihsel sürecine ve nedenlerine değiniyor.

Ayrıca sitem dolu bir baba edasıyla Adler ve Jung'a ekollerinin kabul edilemez olduklarını dile getiriyor. Âdeta akademik bir dille iki öğrencisine çemkirdiği sözleri bence kitabın en eğlenceli kısmıydı :D
Kitap ek olarak Fluss ile yaptığı gizli mektuplaşmalara, Oedipus Kompleksi'ne, libido, ego, superego ve id tanımlarına da açıklık getiriyor. Özetle Freud'u ve psikanalizi öğrenmek için çok çok değerli bir eser.

Son bir alıntı: "... ürkütücüydü çünkü bütün insan soyuna hasta gözüyle bakmak önemsenmeyecek bir şey değildi; ferahlatıcıydı çünkü her şey psikanalizin varsayımlarına göre nasıl gerekiyorsa öyle olup bitmekteydi."
416 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Freud; psikanalize başlaması, bu konuda geliştirdiği kuramları yaklaşımlarından bahsetmiş kitabında.Çoğu zaman bu yolda yalnız başına yürüyen Freud, psikiyatrinin birçok alanının oluşmasında fitili ateşleyen kişi. Belli konularda sonuçlara erişemese de - ki zaten bu psikiyatri de pek mümkün değil- döneminin ve geleceğin bilim insanlarında soru işaretleri oluşturup büyük katkılar sağlamış. Bazı konularda dönemin filozoflarıyla da farkında olmadan aynı paydada buluştuklarını da ifade ediyor.
416 syf.
·Beğendi·7/10
Yazarım mesleki hayatını ,araştırmalarını ,mücadelelerini ve psikanalizin tarihsel gelişimini anlattığı sıkıcı Ve ağır bir kitap olmasına rağmen etkileyici ve insana hayrete düşüren bir kitap
416 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Herkese sigmund freud'lu yolculuklar dilerim :))
Bu yolculukta kemerlerinizi sıkı bağlamanızı tavsiye ederim zira Sigmund freud'un psikolojiye olan katkıları sizleri birçok şeyi sorgulamaya ve daha derin anlamlar ile karşı karşıya bırakacaktır..
416 syf.
·142 günde·Beğendi·9/10
Bu eser Freud'un kendisinin kaleme aldığı yaşamını, psikanalizin tarihini ve psikanalizin kısaca ana hatlarıyla anlatımını icermektedir. Tıbbi terminolojinin ağırlıkta olduğu ancak dipnotlarla anlatımın genişletildiği psikanalizin temel eserleri arasındadır. Psikoloji ve psikiyatri bilimiyle ilgilenenlere tavsiye edilir.
416 syf.
·Beğendi·9/10
Bütün incelemelerinde kendisini kobay gibi kullanmaktan çekinmeyen, insanın içindeki okyanusunda gemiyi batırmadan yüzdüren ve rotadan çıkmadan istenen limana ulaştırmaya çalışan, okyanusa anlam veren ve tanımaya çalışan, en donanımlı ve bilgili kaptandır.
Yüreği dürüst, insanlığa kendini adamış psikanalizci dir.
416 syf.
·8/10
Psikanalizin kurucusu freudun hayatini anlattığı bir eser.psikolojiye merakınız varsa mutlaka okunmali.inanılmaz tespitleri vardir.cocukluktan başlayarak hangi evreleri gecirdigimizi sunmaktadir.tespitleri bazen abartılı bulunmuş AMA AKSİ KANITLANAMAMIŞTIR
Bir şeyden korkmanız ya da korkmamanız neye yarar? Bir şeyin bizim korktuğumuz kadar gerçek sayılıp sayılmayacağı değil midir asıl sorun?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşamım ve Psikanaliz
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754680531
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say yayınları
Baskılar:
Yaşamım ve Psikanaliz
Yaşamım ve Psikanaliz
Yaşamım ve Psikanaliz
"Yaşamım ve psikanaliz" aslında Freud'un özel yaşamının değil, bilimsel çalışmalarının ve çatışmalarının anlatısıdır. İnsan düşüncesi için yepyeni bir çığır açan bu yenilmez savaşçı birçok direnmeler ve engellemelere karşılaşır. Fakat o, yolundan hiçbir zaman sapmadığı gibi, daha da ileri gitmiştir. Yaşamı boyunca, insan ruhunun en karanlık notlarına ışık saçan, konusunda devrim sayılan düşünceler ortaya koymuştur.
Bu kitap Freud 'u, Freud öğretisini ve çalışma arkadaşları olan Jung ve Adler' in öğretileri arasındaki farkı verirken ; Freud 'çu analiz konusunda bilinmesi gereken temel ve özlü bilgiler içermesi bakımından da okurlarımız için vazgeçilmez bir eser.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0