Yaşamın Anlam ve Amacı

8,3/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
658 gösterim
Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler'in, insanı Tanıma Sanatı ve Yaşama Sanatı'ndan sonra kendi kuramı olan 'bireysel psikoloji' konusunda toplu bir bilgi sunduğu üçüncü önemli yapıtı. Yalnızca psikolojiyi uğraş edinenlerin değil herkesin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir dille kaleme alınan, yoğun kuramsal bilgilere çokça yer verilmeyen yapıt, günlük yaşamın sorunlarına çözüm önerileri sunan bir çalışma. İlk kez 1931'de yayımlanan yapıt, aradan geçen bunca yıla karşın, bireysel ve toplumsal sorunların giderek daha da içinden çıkılamaz bir duruma ulaştığı günümüzde hâlâ geçerliliğini sürdürmekte.

Çocukluktaki olayların yetişkinlikteki rolü, kompleksler, korkular, ailenin ve okulun çocuk üzerindeki etkileri çocuğa ilk cinsel bilgilerin veriliş biçimi ve sonraki etkileri, evlilik ve kadın-erkek ilişkileri gibi konuların bireysel psikoloji kuramı açısından irdelendiği yapıt, kendisiyle ve sevdikleriyle daha iyi ilişkiler kurmak isteyenler için önemli bir yol göstericilik işlevi taşıyor
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789754680515
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Yaşam demek, insanlara ilgi göstermek, bütünün bir parçası olmak, elden geldiğince insanlığın esenliğine katkıda bulunmaktır. Her insan önemli biri sayılmak için uğraşır; ama bizim bütün önemimizin başkaları için yaptığımız yararlı işlerden oluştuğunu görmemek yanılgıdan başka bir şey değildir.

Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred AdlerYaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler

Hayata dikiş tutturamamış kişilerin hepsi - nevrozlular, psikozlular, suç işleyenler, canlarına kıyanlar, sapıklar ve hayat kadınları- toplumsallık duygusundan yoksun kimseler, toplumsal yaşamda pay sahibi olamayan kişilerdir. Yaşama verdikleri anlam kişisel nitelik taşır: Amaçlarına eriştiklerinde bundan yararlanacak olan yalnızca kendileridir, tüm ilgileri sadece kendilerine yöneliktir. Başarı yolunda çaba harcamalarının amacı, kişisel bir üstünlük ele geçirmekten başka bir şey değildir.

Yaşama verilen kişisel anlam, gerçek bir anlam sayılmaz asla. Bir anlamdan söz açılabilmesi için, onun başka insanlarla ilişki çerçevesinde oluşması gerekir. Yalnızca bir tek kişi için anlam taşıyan bir sözcük, gerçekte anlamsızdır.

Her insan önemli biri sayılmak için uğraşır; ama bizim bütün önemimizin başkaları için yaptığımız yararlı işlerden olduğunu görmemek yanılgıdan başka bir şey değildir.

Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred AdlerYaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler
Mahmut G 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Diyelim yağmur yağıyor, ne yapabilirsiniz yağmura karşı ? Bir şemsiye alabilirsiniz yanınıza ya da en fazla bir taksiye binebilirsiniz ama yağmurla savaşıp ona söz dinletmeye çalışmak boşuna zahmettir.

Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred AdlerYaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler

Yeniyetmelik
Uygarlığımızda erkeklerin kadınlardan üstün olduğuna ilişkin bir görüş yaşar hep; dolayısıyla, ileride kadın olmak düşüncesi kızların canlarını sıkar, benim "erkeksel protesto" diye nitelediğim davranışı sergilerler."

Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler (Sayfa 194 - Say Yayınları)Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler (Sayfa 194 - Say Yayınları)