Yaşamın Gerçeği

8,1/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
8 beğeni  · 
468 gösterim
Onlar bıktılar yobaz din adamlarının mukalliti olmak!...
İsyan ettiler!
Artık aydın(!) din adamı(?) MUKALLİTİ olmak istiyorlardı!
Onların, "düşünen insan" olmak gibi sorunları yoktu ki!..
Ahmed Hulûsi
Nurhan Işkın 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Niçin İslam?" sorusuna yazılmış bir düşünce kitabı.Kuran ayetleri ile sorulara cevaplar verilmiş.Okuduğum dönem keyif almış bilgilerimi tazelemiştim...

Ahmed Hulusi'nin dili bu kitapta daha sade, daha anlaşılır...

İnsan, Dünya, Evren ve İslam kavramlarını bilimsel açıklamaları ile detaylandırarak anlatmış. Kuran'dan sure açıklamalarına zaman zaman yer vermiş, açıklamaların Türkçe olması ve mecaz anlatımının olmaması ile de daha anlaşılır olmuş.

Esmalardan, Altın Çağ'dan, beynimizdeki dalga boylarından, zaman kavramından (Uzay, Güneş yılı, Ay Yılı), ölümden ve sonrasından, ahiret, kabir ve berzah aleminden bahsetmiş olup kitaplarında tekrara düşmeyen anlatımı ile rahatlıkla ilerleyebiliyorsunuz.

İyi okumalar dilerim.

Sergen Özen 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ahmet Hulûsi, kitabın ilk bölümünde madde - İnsan çerçevesinde ölümü, insan yaşamının madde alemiyle kıyaslandığı zaman, yani: "İnsanın 70 yılı, güneşin kendi yılı içinde sadece 8,6 saniye olduğunu" belirtip, bu kısacık zaman diliminde insanın öteki âlemindeki konumunu hazırlaması gerektiğini açıklıyor.
İkinci bölümde ise:
İslâm'ın zorunluluk gibi bir kavramı olamayacağını, müslümanlığın şartlarını gönül rızası dışında zorla yerine getiren kimsenin münafık durumuna düşeceğini; dolayısıyla dinde zorlamanın yanlış bir tutum olduğunu eleştirel bir biçimde açıklıyor Ahmed Hulûsi.
Ve benim takdir ettiğim bir hususu da açıklamış. "Bir şeyi yapmaktansa biraz olsun yapmak, neticede bir kazançtır".
Ahmet Hulûsi'nin iyi noktalara temas ettiğini, yalın bir üslup ile kaleme aldığını söyleyebilirim. Dolayısıyla okuduğum tek kitabı olmayacak muhakkak...

E.PALA 
18 Oca 01:41 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitaplar bir mesajla ücretsiz şekilde gönderildiği için teşekkür ediyorum. Bir saat içinde okuyabileceğiniz bir kitap. Bende büyük bir etki, bırakmadı ama okurun düşüncesi farklı olabilir..

Kitaptan 8 Alıntı

Nurhan Işkın 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kuran'ı kabul eden, ayeti kabul eden kişinin, bir başkasına herhangi bir dini kuralı uygulatma konusunda zorlama yapmaya hakkı yoktur!

Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 35)Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 35)
Nurhan Işkın 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Belki de korkuyoruz....Düşünmekten korkuyoruz!...Kafamızın karışmasından korkuyoruz...

Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 11)Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 11)

“Var” olan hiçbir şey “yok” olmayacağına göre, “var” olan her şey bir dönüşümle, bir başka boyutta yaşamına devam ettiğine göre, ben de bu mantıkla biliyorum ki; bugün için “var” olan bu şuurum, bilincim, bir süre sonra bir dönüşüme uğrayacak ve bu dönüşümle birlikte yeni bir yaşam boyutunda, yeni yaşam şartlarıyla yaşamıma devam edeceğim.
“ÖLÜM” diyorlar buna...
ÖLÜM...
Hepimizin başında!

Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 14 - Kitsan)Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 14 - Kitsan)

... herkes kendi yapacaklarına kendisi karar vererek sonuçlandırmak durumundadır! Başkasına tâbi olmak asla kişisel mesûliyeti ortadan kaldırmaz!

Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 21 - Kitsan)Yaşamın Gerçeği, Ahmed Hulûsi (Sayfa 21 - Kitsan)